"Nie ruszajcie Estończyków, mamy ich tak niewielu". Rosyjska mniejszość zaczyna się bać narodowych populistów

Alicja Bobrowicz, Michał Kokot, zdjęcia: Anna Czuba, montaż: Katarzyna Szczepańska, grafika: Michał Nowacki, lektor: Michał Szyszka, tłumaczenie z jęz. rosyjskiego: Igor Iwaniuk
20.03.2019 11:17

Liberalna Estonia skręca w prawo. Do niedawna marginalizowani, narodowi populiści są dziś poważnym partnerem koalicyjnych rozmów. Rozgrywkom w Tallinie z niepokojem przygląda się liczna w tym kraju rosyjska mniejszość.

Pięciu partnerów stowarzyszenia LENA - 'Gazeta Wyborcza', 'El Pais', 'La Repubblica', 'Le Soir' i 'Tribune de Geneve' - wyruszyło w kilkumiesięczną podróż po państwach członkowskich UE. Naszym celem jest znalezienie odpowiedzi na kilka fundamentalnych pytań: w jaki sposób UE jest obecna w naszym życiu i jak wpłynęło na nie prawo stanowione przez Parlament Europejski, a także jakie jest ryzyko poddania się pokusie populizmu i eurosceptycyzmu.

Estonię odwiedziliśmy w czasie wyborów parlamentarnych. Ich największym zwycięzcą okazała się Estońska Konserwatywna Partia Ludowa (EKRE), która podwoiła wynik, stając się trzecią, wpływową siłą na politycznej scenie w Tallinie. Partia zbudowała program polityczny na lękach: przed potencjalną agresją Rosji i zalewem taniej siły roboczej ze Wschodu. - Estończyków jest trochę mniej niż milion. Nie możemy sobie pozwolić na powtórkę z czasów sowieckich, kiedy Estonię zalała fala Rosjan i Ukraińców. W efekcie stanowią dziś jedną czwartą populacji naszego kraju - tłumaczy Mart Helme, lider EKRE. O wynik wyborów zapytaliśmy mieszkańców 60-tysięcznej Narwy. To ostatnie duże miasto na wschodnim krańcu Unii Europejskiej, w 97 proc. zamieszkałe przez Rosjan.

#EU4YOU

Podczas kilkumiesięcznej podróży wszerz i wzdłuż Unii reporterzy pięciu partnerów z sojuszu LENA - 'Wyborczej', 'El Pais', 'La Repubbliki', 'Le Soir' i 'Tribune de Geneve' - odwiedzą wszystkie kraje członkowskie, aby poznać, w jaki sposób zjednoczona Europa jest obecna w naszym życiu, jak wpływa na nas prawo stanowione przez Parlament Europejski i czy naprawdę eurosceptycy mają ludziom coś do zaoferowania.

Zobacz całą serię: #EU4YOU

Więcej na ten temat: Tallin, Estonia - Polska, unia europejska, Estonia
Więcej na ten temat: Tallin, Estonia - Polska, unia europejska, Estonia