Szturm na ostatni okręt Ukrainy na Krymie, śmierć działacza Prawego Sektora, dymisja szefa MON Ukrainy [PODSUMOWANIE DNIA]

Po ponad dwóch godzinach szturmu rosyjscy żołnierze przejęli kontrolę nad ostatnim okrętem wojennym Ukrainy na okupowanym przez Rosję Krymie. Podczas próby zatrzymania milicja zastrzeliła Ołeksandra Muzyczkę, działacza skrajnie nacjonalistycznego Prawego Sektora. Ukraiński parlament przyjął dymisję ministra obrony admirała Ihora Teniucha [PODSUMOWANIE DNIA NA UKRAINIE].

1. Rosjanie zdobyli ostatni ukraiński okręt stacjonujący na Krymie

Po ponad dwóch godzinach szturmu rosyjscy żołnierze przejęli kontrolę nad ostatnim okrętem marynarki wojennej Ukrainy na okupowanym przez Federację Rosyjską Krymie. Na pokład trałowca "Czerkasy" weszli rosyjscy komandosi, załodze nic się nie stało.

- "Czerkasy" zostały wzięte - przekazał mediom członek załogi, starszy marynarz Ołeksandr Hutnyk. - Nikt z załogi nie ucierpiał. Nie byliśmy bici, wszystko w porządku - powiedział przez telefon "Ukraińskiej Prawdzie".

2. Milicja zastrzeliła działacza Prawego Sektora

Podczas próby zatrzymania milicja zastrzeliła Ołeksandra Muzyczkę, działacza skrajnie nacjonalistycznego Prawego Sektora. Muzyczko był poszukiwany listem gończym za rozboje i ataki na funkcjonariuszy milicji.

Nad ranem milicja i specnaz dostały informację, że jest w Równem, w knajpie "Trzy Karasie". Milicjanci postanowili go aresztować, kiedy wsiadał do samochodu. Według MSW, lider Prawego Sektora strzelił pierwszy. Pocisk musnął kask jednego z funkcjonariuszy, który, rykoszetem, został też ranny w ramię. Dopiero wtedy milicja otworzyła ogień.

3. Dymisja ministra obrony Ukrainy

Ukraiński parlament przyjął dymisję ministra obrony admirała Ihora Teniucha i powołał na to stanowisko generała wojsk ochrony pogranicza Mychajłę Kowala. Kowal urodził się w 1952 roku w Iziasławiu w obwodzie chmielnickim. Dotychczas był szefem departamentu kadr Państwowej Służby Granicznej Ukrainy. 5 marca został porwany w Jałcie na Krymie przez rosyjskich wojskowych, którzy później go jednak uwolnili. Jest bezpartyjny, w trakcie kariery wojskowej dowodził m.in. batalionem spadochronowym i dywizją pancerną, pracował też jako szef sztabu wojsk wewnętrznych, był też zastępcą komendanta służby granicznej.

4. Ukraina: Rosja codziennie prowokuje

- Rosyjskie wojsko codziennie przeprowadza prowokacje na granicy ukraińsko-rosyjskiej - powiedział szef ukraińskiej Służby Granicznej Mykoła Łytwyn. - Na terytorium Ukrainy wysyłają helikoptery i drony - dodał. Według Łytwyna "pojazdy rosyjskie zbliżają się do samej granicy i zawracają". - Dostajemy też nieprawdziwe informacje o próbach przekroczenia granicy przez Rosjan - zaznaczył szef Służby Granicznej.

5. Idą wybory, dochodzą nowi kandydaci

Start w wyborach prezydenckich na Ukrainie zapowiedzieli przewodniczący Ogólnoukraińskiego Kongresu Żydowskiego Wadim Rabinowicz oraz Serhij Tihipko, kandydat Partii Regionów.

6. Obama o "zakusach" Rosji na suwerenność Ukrainy"

Działalność na Ukrainie rozpoczęła misja monitorująca Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Tymczasem prezydent USA Barack Obama podczas konferencji prasowej w Hadze mówił, że "nikt nie ma złudzeń, że Rosja była zainteresowana kontrolą tego, co się dzieje na Ukrainie. To polityka Rosji od czasu Pomarańczowej Rewolucji. Ale to Ukraińcy powinni podjąć decyzję, jak się organizować i z kim się organizować w partnerstwa".

- Silne powiązania między Ukrainą i Rosją nie usprawiedliwiają zakusów Rosji na integralność i suwerenność Ukrainy. Nie uznajemy tzw. referendum na Krymie ani jego anektowania przez Rosję - mówił Obama. - Jesteśmy zaniepokojeni dalszymi zakusami Rosji na Ukrainie - podkreślał prezydent USA. Zapowiedział, że jeśli Rosja podejmie kolejne kroki, zakres sankcji zostanie poszerzony. - Rosja powinna skorzystać z drogi negocjacji z rządem Ukrainy - podkreślił przywódca USA.

Chcesz na bieżąco śledzić sytuację za granicą? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.