- wtorek, 31 maja 2022
-
Więcej informacji o drugim wyroku ukraińskiego sądu w sprawie zbrodni wojennych popełnionych przez rosyjskich żołnierzy:
--
- prokuratorzy zażądali 12 lat więzienia dla rosyjskich żołnierzy Aleksandra Bobikina i Aleksandra Iwanowa za złamanie prawa wojennego;
- obaj Rosjanie przyznali się do winy;
- ich obrońca wnioskował o złagodzenie kary, argumentując, że dwaj żołnierze wykonywali rozkazy;
- Bobikin i Iwanow służyli w rosyjskiej jednostce, która pierwszego dnia wojny z terenów Rosji ostrzelała szkołę w mieście Dergacze.
-
Drugi wyrok na rosyjskich żołnierzy za zbrodnie wojenne, dostali wyroki po 11,5 roku więzienia.
Aleksandr Bobikin i Aleksandr Iwanow, dwaj rosyjscy artylerzyści, zostali skazani przez ukraiński sąd na 11,5 roku więzienia za ostrzał obiektów cywilnych w obwodzie charkowskim. To drugi wyrok w sprawie o zbrodnie wojenne przeciwko rosyjskim żołnierzom wydany przez ukraiński sąd po 24 lutego.
-
- Unia Europejska nie będzie omawiać embarga na gaz w ramach kolejnej rundy sankcji przeciwko Rosji za prowadzenie wojny z Ukrainą - poinformował kanclerz Austrii Karl Nehammer, wchodząc na szczyt UE.
~
- Embargo na gaz nie będzie tematem, kanclerz Niemiec Olaf Scholz również to wyjaśnił - stwierdził. - Rosyjska ropa jest znacznie łatwiejsza do zrekompensowania. Gaz jest zupełnie inny, dlatego embargo na gaz nie będzie częścią kolejnego pakietu sankcji - dodał.
-
Szefowa francuskiej dyplomacji Catherine Colonna odwiedziła w deszczu Buczę, gdzie w marcu okupujący przedmieścia Kijowa rosyjscy żołnierze zamordowali ok. 400 cywilów. - ''Nigdy nie powinno było do tego dojść, nie wolno dopuścić do powtórki'' - zapewniła na tle zdjęć dokumentujących popełnione tu zbrodnie.
Szefowa MSZ Francji przyjechała do Kijowa. Obiecała przyspieszenie dostaw broni
Kolejne dostawy broni, propozycja mediacji w negocjacjach pokojowych, przychylność wobec kandydowania do Unii Europejskiej. Nowo mianowana minister spraw zagranicznych Francji w poniedziałek niespodziewanie odwiedziła Ukrainę.
-
Ministerstwo obrony Rosji twierdzi, że Ukraińcy zostawili w Azowstalu zaminowane ciała 150 żołnierzy.
''Siły ukraińskie, które był oblężone w fabryce Azowstal w Mariupolu, celowo zaminowały ciała swoich kolegów'' - czytamy we wtorkowym oświadczeniu rosyjskiego ministerstwa obrony. - ''W furgonetce z uszkodzonym systemem chłodzenia przechowywano 152 ciała zabitych bojowników i żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy'' - dodają Rosjanie. Ich zdaniem, podczas oględzin furgonetki rosyjscy saperzy znaleźli cztery miny umieszczone pod ciałami zabitych ukraińskich żołnierzy. - ''Skumulowana masa materiału wybuchowego była wystarczająca do zniszczenia wszystkich ciał pozostałych w furgonetce'' - czytamy dalej w oświadczeniu Rosji.
--
'Rosjanie twierdzą, że zaminowane ciała pozostawione przez Ukraińców w Azowstalu były ''prowokacją'', której celem jest ''oskarżenie Rosji o umyślne niszczenie szczątków ciał i uniemożliwienie ich wywiezienia w celu przekazania krewnym''. Ministerstwo obrony Rosji dodaje, że przekaże przedstawicielom Ukrainy ''zwłoki ukraińskich bojowników i żołnierzy znalezionych na terenie zakładu Azowstal''.
-
- UE powinna pójść jeszcze dalej i omówić siódmy pakiet sankcji wobec Rosji, który obejmowałby import gazu - powiedziała premier Estonii Kaja Kallas.
~
- Myślę, że gaz musi być w siódmym pakiecie, ale też jestem realistką. Nie sądzę, że tam będzie - dodała. Porozumienie w sprawie embarga na ropę nazwała uczciwym kompromisem. - To było najlepsze, co mogliśmy uzyskać. Wczoraj byłam bardzo sceptyczna, czy dojdziemy do porozumienia, więc to pozytywna rzecz, którą zrobiliśmy - podkreśliła.
-
Siewierodonieck podzielony jest na dwie części, połowę miasta zajmują już Rosjanie - przyznał mer miasta Ołeksandr Stryuk w ukraińskiej telewizji, a na rozmowę tę powołuje się BBC. Mer dodał, że zawieszona została ewakuacja z miasta, bo cały czas na ulicach Siewierodoniecka trwają walki. - ''Jeśli Siewierodonieck i pobliski Lisiczańsk zostaną zajęte przez Rosję, cały obwód ługański znajdzie się pod kontrolą Rosji'' - twierdzi Stryuk.
-
- Unijne embargo na ropę z Rosji zmusi Moskwę do oferowania surowca innym państwom po niższej cenie, a to zmniejszy jej zyski ze sprzedaży surowca - powiedział dziennikarzom szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.
~
Nie zgodził się ze stwierdzeniem, że embargo może okazać się nieskuteczne. - Jesteśmy najważniejszym klientem Rosji. Celem embarga jest sprawienie, by Rosja miała mniej środków finansowych na swoją machinę wojenną - podkreślił.
-
Z analizy zdjęć satelitarnych udostępnionych przez amerykański Departament Stanu wynika, że rosyjskie wojska celowo atakują ukraińskie uniwersytety i muzea, by niszczyć ukraińskie dziedzictwo kulturowe - powiedziała ambasador Ukrainy w USA Oksana Markarowa.
~
- To nie są przypadkowe uderzenia. Pracujemy teraz, nasze ministerstwo polityki Informacyjnej wraz z amerykańskim Departamentem Stanu nad pełną analizą wszystkich map satelitarnych, a celowe atakowanie uniwersytetów, muzeów, czyli naszego dziedzictwa kulturowego, jest oczywiste - dodała.
-
Gazprom zakręca kurek Holandii i Danii. Nie chcieli płacić w rublach
Od wtorku Gazprom wstrzymał dostawy gazu holenderskiej firmie GasTerra, a wkrótce bez gazu z Rosji zostanie też duńska firma Oersted. Obie nie chciały płacić Gazpromowi w rublach, zgodnie z dekretem Putina.
-
Od początku wojny z Ukrainą armia rosyjska straciła 30,5 tysięcy żołnierzy, 1358 czołgów, ponad 3,3 tysiąca bojowych wozów opancerzonych i 208 samolotów - wynika z podsumowania ukraińskiej armii, która wyliczyła rosyjskie straty na froncie od 24 lutego.
-
Mieszkańcy Siewierodoniecka nie mogą się ewakuować z powodu walk. - ''Ukraina nadal kontroluje miasto Siewierodonieck, a jej żołnierze walczą z nacierającymi wojskami rosyjskimi, ale ewakuacja ludności cywilnej nie jest obecnie możliwa'' - powiedział Ołeksandr Stryuk, szef Cywilnej Administracji Wojskowej, którego cytuje Reuters.
-
Rosja osiąga większe lokalne sukcesy dzięki zmasowaniu wojsk na stosunkowo niewielkim obszarze - przekazał wywiad brytyjskiego ministerstwa obrony w swojej codziennej aktualizacji i ocenie wydarzeń na froncie.
--
''Rosja osiągnęła większe sukcesy lokalne niż we wcześniejszych etapach kampanii dzięki zmasowaniu sił i ognia na stosunkowo niewielkim obszarze. Zmusza to Rosję do zaakceptowania ryzyka w innych miejscach okupowanego terytorium'' - czytamy w komunikacie brytyjskiego wywiadu.
--
Zdaniem Londynu głównym celem Rosji jest teraz ''zajęcie całego terytorium obwodów donieckiego i ługańskiego''. Aby to osiągnąć, Rosja będzie musiała zdobyć kluczowe miasto Kramatorsk i główną drogę Dniepr-Donieck.
Latest Defence Intelligence update on the situation in Ukraine - 31 May 2022
— Ministry of Defence ???? (@DefenceHQ) May 31, 2022
Find out more about the UK government's response: https://t.co/IQeojTdiEP
???? #StandWithUkraine ???? pic.twitter.com/EL8MZDZ4WH -
Coraz częściej pojawiają się doniesienia, że ofiarami rosyjskich najeźdźców padają również delfiny. Powodem jest bezprecedensowa aktywność wojskowa w basenie Morza Czarnego.
Przyczyną śmierci zwierząt były sonary rosyjskich okrętów wojennych, emitujące dźwięki o natężeniu ponad 200 decybeli - podaje ukraińskie Ministerstwo Ochrony Środowiska. To powoduje u delfinów dezorientację, w wyniku czego mogą zostać wyrzucone na brzeghttps://t.co/sqmghfUWly
— Biełsat (@Bielsat_pl) May 31, 2022 -
Dwie nowe istotne informacje o osiągniętym przez kraje UE porozumieniu ws. embargo na zakup rosyjskiej ropy:
- ponad dwie trzecie rosyjskiego importu ropy zostanie natychmiast zablokowane, a do końca roku liczba ta wzrośnie do 90 procent,
- zakaz dotyczy tylko ropy, która dociera drogą morską, a nie ropy z rurociągu - to następstwo sprzeciwu Węgier, które są silnie uzależnione od rosyjskiego importu.
-
Część Siewierodoniecka jest już kontrolowana przez wojska rosyjskie. Próbujemy ich odepchnąć. A to oznacza, że na zdobytym terytorium Rosjanie nie mogą się swobodnie poruszać. - informuje szef obwodowej administracji wojskowej Serhij Hajdaj. Zaznaczył, że Rosjanie planują teraz operację wojskową w celu oczyszczenia obszaru wokół Siewierodoniecka.
--
Hajdaj twierdzi, że całe terytorium obwodu ługańskiego kontrolowane przez Ukrainę jest w tej chwili ostrzeliwane, łącznie z trasą Lisiczańsk-Bachmut, która nie jest kontrolowana przez rosyjskie wojsko, ale jest przez nie ostrzeliwana.
--
Wcześniej we wtorek szef samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej Leonid Pasiecznik powiedział w rozmowie z rosyjską państwową agencją TASS, że jedna trzecia Siewierodoniecka jest pod kontrolą przedstawicieli sił rosyjskich.
-
Tona pszenicy przekroczyła 2000 zł. Przed wojną kosztowała 800 zł. Na świecie głoduje 175 mln ludzi. Przez Putina będzie głodowało 300 mln.
-
Koreański koncern Hyundai Rotem proponuje Polsce czołg podstawowy K2 wraz z szeroką ofertą współpracy przemysłowej, co minister obrony Mariusz Błaszczak nazywa ''wysokim stopniem polonizacji''. Trwają też rozmowy między rządami Polski i Korei Południowej w sprawie szybkiej dostawy istniejących czołgów K2.
Będziemy konsekwentnie zwiększać potencjał pancerny Sił Zbrojnych RP. Zapoznałem się z ofertą zakupu koreańskich czołgów K2. Współpraca będzie zakładała wysoki poziom polonizacji, który da impuls rozwojowy polskiej zbrojeniówce. pic.twitter.com/Qq0TrEF3ID
— Mariusz Błaszczak (@mblaszczak) May 31, 2022 -
Z portu w Mariupolu wypłynął pierwszy statek od czasu zajęcia miasta przez wojska rosyjskie - informuje Reuters. Agencja powołuje się na rozmowę z rzecznikiem portu, który twierdzi, że statek płynie do rosyjskiego Rostowa nad Donem i przewozi ładunek 2,7 tysięcy ton metalu. Ukraina twierdzi, że wywożony towar pochodzi z grabieży.
-
Unia Europejska szuka alternatywy do transportu zboża i chce wykorzystać w tym celu porty w krajach bałtyckich, w tym w Polsce - donosi RMF FM. Polska byłaby także krajem tranzytowym, gdzie zboże byłoby przeładowywane i transportowane koleją do portów. Już dwa pociągi z ukraińskim zbożem dotarły do portu w Kłajpedzie na Litwie.
--
W ukraińskich portach nad Morzem Czarnym Rosja zablokowała ponad 20 mln ton zbóż i roślin oleistych.
Wojna w Ukrainie. 31 maja, 97. dzień inwazji [NA ŻYWO]
Jakub Łukaszewski, Agnieszka Kwiatkowska, Rafał Wójcik