- czwartek, 19 maja 2022
-
Przez ostatnią dobę zidentyfikowano, zabezpieczono i unieszkodliwiono 2312 ładunki wybuchowe, w tym jedną bombę lotniczą - poinformowała Państwowa Służba do spraw Sytuacji Nadzwyczajnych. Pirotechnicy przeszukali teren o powierzchni 142 hektarów.
???????? ???? ???????????? ?????????? ???? ?????????? 231 ???, ????????, ???????? ? ??????????? 2 ???. 312 ????????????????? ?????????, ? ???? ????? 1 ????????? ????? ????????? ????????? ?????? 142 ??.https://t.co/BxCbaY4jS8 pic.twitter.com/pUgu6lTUG9
— DSNS.GOV.UA (@SESU_UA) May 19, 2022 -
Akcesja Ukrainy do UE nie może być przyspieszona, nawet ze względu na rosyjską inwazję. Europejska wspólnota musi znaleźć szybki i pragmatyczny sposób na zintegrowanie Ukrainy - powiedział w czwartek kanclerz Niemiec Olaf Scholz.
#UPDATE Ukraine's bid to join the EU cannot be sped up despite the country's invasion by Russia, German Chancellor Olaf Scholz said on Thursday, adding that the bloc must find a "fast and pragmatic" way to help Kyiv pic.twitter.com/7D9atsZvQY
— AFP News Agency (@AFP) May 19, 2022 -
Rosja wyrzuca 5 portugalskich dyplomatów.
-
- Mój ojciec nadal jest w podziemiach Azowstalu. On nie był żadnym wielkim żołnierzem, tylko zwykłym celnikiem w porcie, który uznał, że musi bronić naszego miasta. A teraz nie ma już odwrotu - opowiada Katia, 18-latka, która razem z mamą uciekła z piekła Mariupola do Warszawy.
-
Wykład Donalda Tuska na Uniwersytecie Zielonogórskim. Temat: Bezpieczeństwo Polski w UE w obliczu wojny w Ukrainie.
-
Po dwóch i pół miesiąca od zamknięcia Szwajcaria ponownie otwiera ambasadę w Kijowie - poinformowało szwajcarskie MSZ. Do Ukrainy powróci szwajcarski ambasador i pięcioro pracowników placówki.
-
Debata plenarna Parlamentu Europejskiego - europejska solidarność i bezpieczeństwo energetyczne w obliczu napaści Rosji na Ukrainę i ostatnich przerw w dostawach gazu do Polski i Bułgarii.
-
"Nie zaakceptujemy żadnego zawieszenia broni, dopóki wszyscy rosyjscy żołnierze się nie wycofają" - napisał na Twitterze Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
Do not offer us a ceasefire - this is impossible without total Russian troops withdrawal. Ukraine is not interested in new "Minsk" and the war renewal in a few years. Until ???? is ready to fully liberate occupied territories, our negotiating team is weapons, sanctions and money.
— ??????? ??????? (@Podolyak_M) May 19, 2022 -
Prezydent USA Joe Biden spotka się w czwartek z przywódcami Finlandii i Szwecji - w geście wsparcia dla starań tych państw w kierunku dołączenia do NATO.
Biden spotka się w Białym Domu z premier Szwecji Magdaleną Andersson i fińskim prezydentem Saulim Niinistem. - To historyczne wydarzenie, istotny moment dla europejskiego bezpieczeństwa. Dwa kraje z długą tradycją neutralności dołączą do najpotężniejszego defensywnego sojuszu wojskowego świata - mówił doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.
-
- Mamy do czynienia w przeważającej mierze z wojną artyleryjską. Może to tak nie wyglądać na TikToku czy Twitterze, ale większość strat rosyjskim wojskom zadała właśnie artyleria - ocenił na konferencji PISM Strategic Ark w Warszawie Michael Kofman, dyrektor Russia Studies Program w amerykańskim ośrodku badawczym CNA.
Dodał, że "w konwencjonalnych konfliktach koniec końców wszystko zależy od tego, ile ma się żołnierzy i sprzętu". Dlatego jego zdaniem tak ważne jest wsparcie Zachodu dla Ukrainy i stopniowe przechodzenie Ukraińców na uzbrojenie i amunicję krajów NATO-wskich - bo zasoby tej postsowieckiej są ograniczone i wkrótce się wyczerpią. Kofman ostrzegł zarazem, że Rosja może odbudować swoje rezerwy uzbrojenia "szybciej, niż niektórzy myślą". Choć zaznaczył, że dużo zależy od sankcji.
- Tak długo, jak kupujemy rosyjską ropę naftową i gaz, ich efekt jest naprawdę ograniczony - zaznaczyła Kori Schake z American Enterprise Institute (AEI).
-
Na terytorium Ukrainy spadają pomniki. Tym razem obalono pomnik Aleksandra Newskiego w #Charkowie
— Biełsat (@Bielsat_pl) May 19, 2022
??tipichnoe_xtz / tg pic.twitter.com/3oJYPsyqww -
Poddania się obrońców Azowstalu nie wolno nazywać klęską
Tytuł "klęska" nie pasuje do obrońców Azowstalu - pisze czytelnik.
-
Dziś o godz. 13 Prezydent @AndrzejDuda na ćwiczeniu #DefenderEurope22. Prezydent spotka się żołnierzami z ???????????????? biorącymi udział w desancie oraz forsowaniu przeszkody wodnej #Narew. W Polsce ćwiczy obecnie ok. 7000 żołnierzy. pic.twitter.com/2WTXOMG7dR
— BBN (@BBN_PL) May 19, 2022 -
Trwa dyskusja na konferencji PISM Strategic Ark w Warszawie. Gen. Piotr Błazeusz, zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, powiedział, że choć Rosja oficjalnie nie ogłosiła wojny, "prawdopodobnie prowadzi po kryjomu pewną ograniczoną mobilizację". Zwrócił uwagę na dylemat, o którym na początku inwazji myślało niewielu komentatorów: jak zachowa się Moskwa, jeśli Ukraina zacznie odzyskiwać terytoria, które zostały anektowane w 2014 r. i w rosyjskiej optyce stanowią terytorium Rosji? Jego zdaniem mogłoby to skłonić Kreml do ogłoszenia wojny na pełną skalę.
- Musimy wspierać Ukrainę, jak możemy. Oni walczą za nas. Każdy naród dostarczający broń do Ukrainy ponosi pewne ryzyko, ale warto je ponosić - mówił generał.
Alina Frołowa, była wiceminister obrony Ukrainy, zgodziła się z wcześniejszymi słowami gen. Błazeusza, że "nie powinniśmy być naiwni i zakładać, że [rosyjski] niedźwiedź jest już na kolanach". - Nawet jeśli Rosjanie ponoszą ciężkie straty, nadal mają sporo broni - ostrzegła Frołowa.
Z-ca szefa sztabu gen. wojska polskiego gen. Piotr Błazeusz na konferencji @Strategic_Ark w Warszawie:
— Maciej Czarnecki (@MaciasCzarnecki) May 19, 2022
- Musimy wspierać Ukrainę, jak możemy. Oni walcza za nas. Każdy naród dostarczajacy broń na Ukrainę ponosi pewne ryzyko, ale warto je ponosić. pic.twitter.com/0nQbCpquE7 -
"Ukraina z zadowoleniem przyjmuje decyzję Senatu USA o zatwierdzeniu Bridget Brink jako ambasadora USA w Ukrainie" - przekazał Andrij Yermak, szef sztabu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Od 2019 roku w Kijowie nie było ambasadora USA. Wczoraj ponownie otwarto tam ambasadę Stanów Zjednoczonych.
We greet the ???? Senate unanimous decision to approve Bridget Brink the US Ambassador to Ukraine.
— Andriy Yermak (@AndriyYermak) May 19, 2022
Upon presenting her credentials to the President of Ukraine, she will start her work in Kyiv. Welcome to ????. -
NATO nie chce broni jądrowej terytorium Szwecji i Finlandii
~
"NATO nie chce rozmieszczenia broni nuklearnej lub stworzenia baz wojskowych na terytorium Finlandii, nawet jeśli Finlandia zostanie członkiem" - powiedziała w rozmowie z włoską gazetą "Corriere della Sera" fińska premier Sanna Marin.
~
Również szwedzka premier Magdalena Andersson zapowiedziała, że jej kraj nie chce na swoim terytorium stałych baz NATO ani broni jądrowej. Oba kraje formalnie złożyły w środę wniosek o przystąpienie do Sojuszu. Decyzja została podjęta w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę.
-
Rosyjskie ministerstwo obrony podało na Telegramie, że od poniedziałku w Azowstalu broń złożyło 1730 żołnierzy - w tym 771 osób w ciągu ostatnich 24 godzin. Rosyjski resort obrony twierdzi, że "osoby wymagające leczenia szpitalnego otrzymują pomoc w placówkach medycznych" w Nowoazowsku i Doniecku.
-
Międzynarodowy Czerwony Krzyż (MKCK) poinformował, że prowadzi rejestrację jeńców wojennych, którzy wyszli z oblężonej huty Azowstal w ukraińskim porcie Mariupol.
~
MKCK, cytowany przez agencję Reuters, poinformował w oświadczeniu, że operacja śledzenia bojowników opuszczających fabrykę, w tym rannych, rozpoczęła się we wtorek i trwa cały czas, także od czwartku rano. W ramach tego procesu Czerwony Krzyż zbiera wszelkie informacje na temat osób, które zostały schwytane przez wojska rosyjskie, a które walczyły w Azowstalu. Pracownicy Czerwonego Krzyża nie dotarli jednak do miejsc, w których więźniowie są przetrzymywani.
-
- Nie powinniśmy być naiwni i zakładać, że [rosyjski] niedźwiedź jest już na kolanach. Rosja nie wykorzystała wszystkich swoich zasobów. W jej przypadku liczy się nie jakość, ale ilość - ostrzegł podczas trwającej w Warszawie konferencji PISM Strategic Ark gen. Piotr Błazeusz, zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
- Jeśli Rosjanie zostają przyparci do muru, potrafią wyciągać wnioski i dostosowywać się do sytuacji. Tak zrobili w 1945 r., kiedy mimo wielu porażek w końcu doszli do Berlina. Tak zrobili po Gruzji [w 2008 r.], gdzie również im się nie wiodło - zaczęli wyciągać wnioski - dodał gen. Błazeusz.
Podkreślił, że odpowiedzią Zachodu musi być "jedność, spójność, solidarność i mówienie jednym głosem". - Musimy się upewnić, że nasze działania będą odstraszać Rosję od kolejnych działań - powiedział generał.
-
Coraz mniej Polaków spędza czas z grami. Powodem... wojna w Ukrainie
Wojna wywołała stres, niemożność skoncentrowania się, wręcz niechęć do rozrywki - wynika z zaprezentowanych w Krakowie badań, które po raz pierwszy wykazały spadek liczby graczy wśród polskich internautów. I pokazują, że gaming to nie tylko zajęcie dzieci i nastolatków.
Wojna w Ukrainie. 19 maja, 85. dzień inwazji [NA ŻYWO]
Rafał Wójcik, Maciej Czarnecki, Tomasz Jakubowski, Jakub Wencel