- czwartek, 19 maja 2022
-
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba: Ukraina będzie sama decydować, gdzie i jak zakończy się wojna z Rosją.
- My, naród ukraiński i władze, ustalimy parametry naszego zwycięstwa. Ukraina sama określi, co, gdzie i kiedy się skończy. Jesteśmy w stanie wojny, ale jesteśmy też gotowi do negocjacji. Jesteśmy wdzięczni naszym partnerom za wszelką pomoc. Nasz wróg nie ma ani moralnego, ani politycznego prawa, by nas złamać, zmuszając nas do jakichkolwiek ustępstw - powiedział Kułeba, którego cytuje agencja Interfax.
-
KRRiT: Pasek TVP o "nuklearnym ataku Putina na Ukrainę" mógł "wywołać panikę"
Emisja paska z taką treścią to "niedopowiedzialne działanie, które mogło wywołać poczucie zagrożenia, chaos lub panikę wśród obywateli" - uważa Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w odpowiedzi na skargę trojga członków rady programowej Telewizji Polskiej.
-
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ''z zadowoleniem'' przyjął amerykańskie wsparcie finansowe w wysokości 40 mld dolarów.
Zełenski - w tweecie - nazwał zatwierdzone przez amerykański Senat pieniądze ''znaczącym wkładem w przywrócenie pokoju i bezpieczeństwa w Ukrainie, Europie i na świecie''.
I praise the ???? Senate's approval of the Additional Ukraine Supplemental Appropriations Act of 2022. $ 40 billion is a significant ???? contribution to the restoration of peace and security in Ukraine, Europe and the world. We look forward to the signing of the law by @POTUS
— ????????? ?????????? (@ZelenskyyUa) May 19, 2022 -
Wojna na Ukrainie była głównym tematem rozmowy pomiędzy generałem Markiem Milleyem a szefem Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Rosji Walerijem Gierasimowem.
— Biełsat (@Bielsat_pl) May 19, 2022
Dowódcy omówili kilka kwestii związanych z bezpieczeństwem?
Szczegóły:??https://t.co/D8JtLauhsv pic.twitter.com/nGJluDYCJb -
Dowództwo pułku Azow cały czas przebywa na terenie huty Azowstal w Mariupolu. Powiedział o tym zastępca dowódcy Azowa Swiatosław Pałamar na nagraniu wideo, które wrzucił na Telegram. - Moje dowództwo i ja znajdujemy się na terenie fabryki Azowstal. Trwa operacja, której szczegółów nie będę zdradzać. Dziękuję światu, dziękuję Ukrainie. Do zobaczenia - powiedział Pałamar.
--
Kombinat Azowstal, broniony przez pułk Azow i 36. Samodzielną Brygadę Piechoty Morskiej, długo pozostawał ostatnim punktem ukraińskiego oporu w Mariupolu. W ostatnich tygodniach udało się uratować kilkuset cywilów, którzy przez około dwa miesiące ukrywali się w schronach na terenie huty. W poniedziałek wieczorem wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar potwierdziła ewakuację ponad 260 żołnierzy z Azowstalu, w tym 53 ciężko rannych. 211 ewakuowanych przewieziono do byłej kolonii karnej w Ołeniwce na terytorium samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej.
--
Ukraińskie władze liczą, że bojownicy pułku Azow będą wymienieni na rosyjskich jeńców wojennych. Jednak Kreml chce ich osądzić jak terrorystów.
-
Już w przyszłym roku Rosja zacznie produkcję ofensywnego drona Myśliwy, największego drona bojowego szykowanego na świecie - obiecał Putinowi Siergiej Czemiezow, szef największego rosyjskiego koncernu zbrojeniowego Rostiech.
--
Według szczątkowych doniesień prasowych dron ma 19 m długości, a skrzydła rozpiętość 14 m. Masa Ochotnika ma wynosić aż 20 ton i ma mieć zasięg do 6 tys. km, a pułap lotu - do 18 km. Do jego budowy mają być wykorzystane materiały utrudniające wykrycie przez systemy radiolokacyjne.
-
Denisowa oświadczyła, że psychologiczna linia codziennie odbiera telefony ze zgłoszeniami o przestępstwach seksualnych popełnianych przez rosyjskich żołnierzy.
— Biełsat (@Bielsat_pl) May 19, 2022
Większość telefonów pochodzi z terenów Charkowa, które są wyzwalane spod okupacji?
??https://t.co/wEJoOsUDBx pic.twitter.com/vhZi1pPmdK -
W ciągu ostatniego miesiąca wojska rosyjskie zrzuciły na kombinat metalurgiczny Azowstal bomby lotnicze o mocy równoważnej 714 tonom trotylu - poinformował w czwartek doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko na komunikatorze Telegram. Dodał, że szacunki te nie uwzględniają ostrzałów z systemów rakietowych, a także pocisków artyleryjskich i rakietowych odpalanych z okrętów rosyjskiej marynarski wojennej.
-
Senat USA zatwierdził pomoc dla Ukrainy w wysokości prawie 40 miliardów dolarów - podała agencja Interfax-Ukraina.
We wtorek ustawa w tej sprawie została przegłosowana przez Izbę Reprezentantów. Dokument zostanie teraz przesłany do podpisu prezydentowi USA Joemu Bidenowi. Przeciwko 39,8 mld dolarów amerykańskiego wsparcia dla Ukrainy głosowało 11 senatorów republikańskich.
-
Dwudniowa konferencja PISM Strategic Ark, zorganizowana przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy, jest poświęcona wojnie w Ukrainie i sytuacji geostrategicznej. Biorą w niej udział dyplomaci, znani analitycy oraz wysokiej rangi wojskowi. Jak zaznaczył dyrektor PISM Sławomir Dębski, być może właśnie teraz, w czasie wojny w Ukrainie, wyłania się nowa architektura europejskiego bezpieczeństwa.
"Nie zakładajmy, że rosyjski niedźwiedź jest na kolanach". Eksperci debatują o wojnie w Ukrainie
- Bitwa o Ukrainę może zadecydować o przyszłości Europy na kolejne 100 lat. Słyszę, że pojawiają się zabiegi, by pozwolić Putinowi zachować twarz. Ale jak można ocalić coś, co zostało stracone? - mówił na otwarciu konferencji PISM Strategic Ark premier Mateusz Morawiecki.
-
Wielka Brytania dostarczy Ukrainie artylerię dalekiego zasięgu, drony i pociski przeciwokrętowe.
Po rozmowie telefonicznej z Wołodymyrem Zełenskim Boris Johnson napisał na Twitterze: ''Poinformowałem o wsparciu dla obrony Ukrainy, w tym artylerii dalekiego zasięgu, pociskach lądowo-okrętowych i dronach. Jest to część naszego dodatkowego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy w wysokości 1,3 miliarda funtów''.
Reaffirmed British solidarity with the Ukrainian people to my friend @ZelenskyyUa this morning, particularly for the brave defenders of Mariupol.
— Boris Johnson (@BorisJohnson) May 19, 2022
The President and I had a wide ranging discussion ?? 1/4 -
Na spotkaniu państw grupy G7 i międzynarodowych instytucji finansowych w czwartek uzgodniono, że Ukraina otrzyma 18,4 mld dolarów wsparcia na finansowanie budżetu na najbliższe trzy miesiące - poinformował Reuters, powołując się na projekt komunikatu w tej sprawie.
--
Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje, że Ukraina potrzebuje 5 mld dolarów miesięcznie na utrzymanie gospodarki, czyli 15 mld dolarów na maj, czerwiec i lipiec.
-
Wieczorne podsumowanie Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy: Walki toczą się przede wszystkim na obszarach na północny wschód od Charkowa, gdzie wojska rosyjskie próbują utrzymać zajmowane wcześniej pozycje. Czasem podejmują kontrataki w celu odzyskania kontroli nad osadami, które w ostatnich dniach zostały odbite przez Siły Zbrojne Ukrainy.
--
''Personel wroga jest zdemoralizowany, obiecanych opłat za udział w działaniach wojennych nie dokonuje dowództwo rosyjskich sił okupacyjnych'' - czytamy w wieczornym raporcie.
-
Koniec Google Russia. Kreml zajął konta giganta, firma ogłasza bankructwo
Koncern Google poinformował, że konto bankowe rosyjskiego oddziału zostało zablokowane przez Kreml. Oznacza to, że gigant nie może prowadzić działalności w Rosji.
-
W wyniku rosyjskiego ostrzału w czwartek w Siewierodoniecku zginęło 12 osób, a ponad 40 cywilów zostało rannych - informuje szef ługańskiej obwodowej administracji wojskowej Sierhij Hajdaj. ''Od wczesnych godzin porannych Rosjanie ciężką bronią losowo ostrzeliwują centrum miasta, ostrzał trwa cały czas'' - napisał Hajdaj na Telegramie.
--
Po zdobyciu Popasny na początku maja wojska rosyjskie próbują nacierać na Siewierodonieck i Łysyczańsk, czyli ostatnie duże miasta w obwodzie ługańskim, które cały czas znajdują się pod kontrolą władz ukraińskich.
-
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg jest przekonany, że państwa członkowskie sojuszu szybko zaakceptują wniosek Szwecji i Finlandii.
--
Każdy wniosek o członkostwo w NATO musi być jednogłośnie zatwierdzony przez wszystkich członków sojuszu. A prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan wypowiedział się przeciwko przyłączeniu Szwecji i Finlandii do NATO. Prezydent Erdogan uważa, że oba kraje skandynawskie wspierają kurdyjskie organizacje, które Ankara uważa za terrorystyczne.
--
- Jesteśmy w kontakcie ze Szwecją, Turcją i Finlandią i pracujemy nad kwestiami, które dotyczą Turcji - powiedział Stoltenberg na konferencji prasowej. Jednocześnie wyraził przekonanie, że oba kraje zostaną szybko przyjęte do sojuszu.
-
?Należało do was, a teraz do nas?
— Biełsat (@Bielsat_pl) May 19, 2022
To już trzecia rosyjska wyrzutnia rakietowa BM 21 Grad, która przeszła naprawę i wróciła na front pod banderą #Ukrainy
??Pravda_Gerashchenko / tg pic.twitter.com/5ynazyGcvv -
Natomiast fiński prezydent Sauli Niinistö podkreślił, że jego kraj chce rozmawiać z Turcją o jej obawach związanych z przystąpieniem Finlandii do NATO. Turcja, wieloletni członek NATO, twierdzi, że zablokuje przystąpienie Finlandii i Szwecji do sojuszu. Prezydent Erdogan uważa, że oba kraje skandynawskie wspierają kurdyjskie organizacje, które Ankara uważa za terrorystyczne.
--
Niinistö bezpośrednio odniósł się do tych oskarżeń i zapewnił, że Finlandia ''w pełni zobowiąże się do zapewnienia bezpieczeństwa Turcji, jeśli przystąpi do sojuszu''. - Potępiamy terroryzm we wszystkich jego formach i aktywnie go zwalczamy - powiedział prezydent Finlandii. Niinistö dodał, że ''konstruktywne'' rozmowy z Turcją już trwają i będą kontynuowane w nadchodzących dniach.
-
Premier Szwecji: Z Finlandią i Szwecją NATO będzie silniejsze. - Pełna skala agresji Rosji na Ukrainę doprowadziła do przełomowego momentu, w którym Szwecja zdecydowała się ubiegać o członkostwo w NATO - powiedziała w czwartek premier Szwecji Magdalena Andersson po spotkaniu z prezydentem Joem Bidenem. - Bezpieczeństwo Szwedów będzie najlepiej chronione w ramach sojuszu z NATO, co ma szerokie poparcie w szwedzkim parlamencie - zwróciła uwagę Andersson. Podkreśliła, że NATO będzie również silniejsze, jeśli jego członkami będą Szwecja i Finlandia.
-
Od trzech dni żołnierze stopniowo opuszczają zakłady i są wywożeni przez Rosjan na kontrolowane przez nich tereny. W czwartek rosyjskie władze poinformowały, że w ciągu ostatniej doby poddało się i wyszło ośmiuset kolejnych obrońców Azowstalu, którzy - tak jak poprzedni - zostali przewiezieni do byłej kolonii karnej w Ołeniwce w obwodzie donieckim. Oznacza to, że w sumie od poniedziałku zakłady opuściło już 1,7 tys. żołnierzy, z których co najmniej 80 jest rannych.
Kolejni żołnierze wychodzą z Azowstalu. Czerwony Krzyż ich rejestruje, Rosjanie wywożą do Ołeniwki
Trwa składanie broni przez obrońców zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu. Według Moskwy w sumie teren zakładów opuściło już 1,7 tys. osób. Czerwony Krzyż rejestruje ich jako jeńców wojennych
Wojna w Ukrainie. 19 maja, 85. dzień inwazji [NA ŻYWO]
Rafał Wójcik, Maciej Czarnecki, Tomasz Jakubowski, Jakub Wencel