- środa, 18 maja 2022
-
Rosyjskie ministerstwo obrony twierdzi, że w ciągu dwóch dni w zakładach Azowstal broń złożyło 959 ukraińskich żołnierzy.
-
Deputowany Dumy Państwowej w Rosji Michaił Szeremet z partii Jedna Rosja zaproponował... przywrócenie flagi państwowej z czasów Związku Radzieckiego - informuje agencja RIA Nowosti.
- Jestem dumny z obecnej flagi, lecz teraz to właśnie Sztandar Zwycięstwa powinien być symbolem naszego odradzającego się supermocarstwa - powiedział Szeremet podczas wystąpienia w Dumie.
-
Bułgaria przegłosowała w środę pakiet pomocowy o wartości 1,08 miliarda dolarów w celu pomocy firmom i odbiorcom indywidualnym dotkniętym wzrostem cen energii i jedzenia spowodowanym konfliktem w Ukrainie.
Pakiet zakłada podwyżkę emerytur o 20 proc., obniżkę VAT na chleb, ogrzewanie i gaz dla gospodarstw domowych na rok oraz wsparcie dla rodziców młodych dzieci.
-
Agencja ONZ ds. uchodźców otworzyła w Poznaniu centrum wsparcia
UNHCR oferuje pomoc finansową, psychologiczną i prawną osobom, które uciekły przed rosyjską zbrojną inwazją. Nie tylko obywatelom Ukrainy, ale wszystkim, którzy mogą poświadczyć, że przed wybuchem wojny legalnie mieszkali na stałe w tym kraju.
-
Rząd Australii ogłosił kolejny pakiet sankcji na rosyjskie i białoruskie podmioty w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Nowe restrykcje obejmą m.in. rosyjskich urzędników, propagandystów, grupę Wagnera oraz dwie białoruskie firmy zbrojeniowe.
-
#Ukraina: takie leje zostają po rosyjskich bombardowaniach. W nocy bomby spadły na Desnę na północ od #Kijowa
— Biełsat (@Bielsat_pl) May 18, 2022
??@informator_ukraina pic.twitter.com/ekCs99Sfjz -
Białoruś wprowadza karę śmierci za "próby" terroryzmu - podaje AFP.
-
"Wolę zginąć, niczego nie żałując, mając poczucie, że robię coś, co uważam za słuszne, za sensowne". Od kilku miesięcy dokumentuje wojnę w Ukrainie. Mateusz Lachowski, polski dziennikarz, opowiada "Wyborczej", co tam widział.
-
Ukrinform podaje, że Rosjanie rozpoczęli atak rakietowy z morza w obwodzie odeskim.
-
"Jestem zaszczycony otrzymaniem wniosków o członkostwo Finlandii i Szwecji w NATO. To dobry dzień w krytycznym momencie dla naszego bezpieczeństwa. Te aplikacje to historyczny krok" - napisał sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
Honoured to receive the applications for #Finland's & #Sweden's membership in #NATO. This is a good day at a critical time for our security. Your applications are an historic step. https://t.co/IH6Vj25FZK
— Jens Stoltenberg (@jensstoltenberg) May 18, 2022 -
Mikołajów po porannym ostrzale.
In the morning the Russian troops struck a missile strike across Mykolaiv causing a destruction & a fire in the private sector. - @DSNS_Mykol https://t.co/fa2Lnakki0 pic.twitter.com/GttH15oqS3
— Euromaidan Press (@EuromaidanPress) May 18, 2022 -
"The New York Times": Kim i gdzie są bliscy Putina, który tak chroni ich prywatność?
Strategia ścisłego chronienia swojej rodziny sprawdzała się Putinowi przez lata, aż do inwazji Rosji na Ukrainę w lutym tego roku.
-
Od 24 lutego funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 3,442 mln osób.
#Pomagamy????
— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) May 18, 2022
Od 24.02 #funkcjonariuszeSG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z????do????3,442 mln os.
Wczoraj tj.17.05??20 tys.wzrost o 5%25 (w dn.16.05-19,2 tys.)
Dziś do godz.07.00??5,6 tys. wzrost o 20%25.
W dn.17.05 z????do????odprawiono 26 tys.os.,od 24.02-1,358 mln os. pic.twitter.com/0s4Ss6A6WE -
W Kijowie odbył się we wtorek pogrzeb pierwszego prezydenta Ukrainy Łeonida Krawczuka. W uroczystości udział wziął Wołodymyr Zełenski oraz pierwsza dama Ołena Zełenska. Na pogrzebie obecni byli także poprzedni prezydenci Ukrainy - Łeonid Kuczma, Wiktor Juszczenko oraz Petro Poroszenko.
Brytyjski "Daily Mail" zauważa, że był to pierwszy raz od początku wojny, gdy para prezydencka pojawiła się razem publicznie. Od czasu rosyjskiej inwazji Ołena Zełenska występuje rzadko - informuje Reuters.
-
"Mimo że siły rosyjskie okrążały Mariupol przez ponad 10 tygodni, zacięty opór ukraiński opóźnił przejęcie przez Rosję pełnej kontroli nad miastem. Udaremnił jej wczesne próby zdobycia kluczowego miasta i spowodował kosztowne straty osobowe wśród sił rosyjskich. Próbując przezwyciężyć ukraiński opór, Rosja w znacznym stopniu wykorzystywała personel pomocniczy. Obejmuje to rozmieszczenie sił czeczeńskich, liczących prawdopodobnie kilka tysięcy bojowników, skoncentrowanych głównie w sektorach Mariupola i Ługańska" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej publikowanej przez brytyjski resort obrony.
"Siły te składają się prawdopodobnie zarówno z pojedynczych ochotników, jak i jednostek Gwardii Narodowej, które rutynowo zajmują się ochroną szefa władz Republiki Czeczeńskiej Ramzana Kadyrowa. Kadyrow prawdopodobnie sprawuje osobisty nadzór nad rozmieszczeniem sił, a jego kuzyn Adam Delimchanow prawdopodobnie pełni funkcję czeczeńskiego dowódcy polowego w Mariupolu. Rozmieszczenie tak zróżnicowanego personelu świadczy o poważnych problemach Rosji z zasobami w Ukrainie i prawdopodobnie przyczynia się do rozproszenia dowództwa, co nadal utrudnia rosyjskie operacje" - czytamy.
Latest Defence Intelligence update on the situation in Ukraine - 18 May 2022
— Ministry of Defence ???? (@DefenceHQ) May 18, 2022
Find out more about the UK government's response: https://t.co/7wf7eAl1Pc
???? #StandWithUkraine ???? pic.twitter.com/EDgWj6lYbl -
PILNE
Finlandia i Szwecja złożyły oficjalnie wnioski o dołączenie do NATO.
Złożenie wniosków zapowiedzieli we wtorek prezydent Finlandii Sauli Niinisto oraz premier Szwecji Magdalena Andersson. - Członkostwo w NATO wzmocni bezpieczeństwo Szwecji, ale także regionu Morza Bałtyckiego, a to że aplikujemy razem z Finlandią oznacza, że możemy przyczynić się do bezpieczeństwa w Europie Północnej - zaznaczyła Andersson.
A historic day!
— Sweden at NATO (@SwedenNato) May 18, 2022
Today, Sweden and Finland hand in letters expressing their countries? interest to apply for @NATO membership to SG @jensstoltenberg #SwedenNATO pic.twitter.com/ZbdfJW3xtu -
Przez 20 lat w Gazpromie nie spotkałem wielu osób, które ślepo wierzyłyby w narrację Kremla
-
W środę rozpoczyna się wizyta sekretarza do spraw relacji z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej arcybiskupa Paula Gallaghera w Ukrainie. To pierwsza podróż szefa dyplomacji Watykanu od początku rosyjskiej napaści na Ukrainę. Arcybiskup Gallagher spotka się też z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisławem Gądeckim.
-
W Melitopolu partyzanci wyeliminowali wysokich rangą rosyjskich żołnierzy. Okupanci starają się ukryć tę sytuację. Teraz rosyjskie wojsko zintensyfikowało inspekcje prywatnych pojazdów, prawdopodobnie w poszukiwaniu partyzantów - czytamy w komunikacie obwodowej administracji wojskowej w Zaporożu.
-
Ludmiła pracowała w fabryce czołgów, Oksana grała w teatrze, Ołena kładła kafelki, a Marta handlowała diamentami. Wszystkie znalazły pracę w Warszawie. Jak po ucieczce przed wojną w Ukrainie odnalazły się na polskim rynku pracy?
Wojna w Ukrainie. 18 maja, 84. dzień inwazji [NA ŻYWO]
Rafał Wójcik, Jakub Wencel, Tomasz Jakubowski