- piątek, 01 kwietnia 2022
-
Liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ataku na siedzibę administracji w Mikołajowie wzrosła do 30 osób. Do ataku doszło we wtorek rano. Znaczna część budynku uległa zniszczeniu. Na miejscu cały czas pracuje 60 ratowników, więc podana w piątek wieczorem liczba 30 ofiar śmiertelnych może nie być ostateczna. Prawie wszystkie ofiary wyciągnięto martwe spod gruzów, tylko jedna osoba ranna zmarła później w szpitalu.
-
Fot. Rodrigo Abd / AP Photo
Żołnierze armii ukraińskiej. Igor (23 lata) obejmuje swoją żonę Daszę (lat 22) po akcji wojskowej na obrzeżach Kijowa, Ukraina, 1 kwietnia 2022 r.
Fot. Rodrigo Abd / AP Photo
Ukraińscy żołnierze machają do reporterów podczas akcji wojskowej na przedmieściach Kijowa, Ukraina, 1 kwietnia 2022 r.
Fot. Andrew Marienko / AP Photo
Ukraiński żołnierz chodzi po zniszczony czołgu w pobliżu wsi Małaja Rohan, obwód charkowski, Ukraina, 1 kwietnia 2022 r.
-
Około 200 członków ukraińskiej Gwardii Narodowej prawdopodobnie zostało wziętych do niewoli przez wojska rosyjskie podczas wycofywania się z elektrowni jądrowej w Czarnobylu - powiedział BBC Jurij Fomiczew burmistrz Sławutycza (miasto w pobliżu elektrowni).
Forniczew twierdzi, że ze strażnikami nie ma kontaktu od czwartku i dlatego są w tej chwili uważani za jeńców wojennych.
-
Tną pensje, zwalniają ludzi. Rosyjskie firmy dopadnięte przez sankcje
Mimo buńczucznych zapewnień Kremla sytuacja gospodarcza Rosji jest już tak zła, że władze wprowadziły właśnie na pół roku moratorium na bankructwo.
-
Rzecznik Ministerstwa Obrony Rosji Igor Konaszenkow powiedział państwowemu kanałowi informacyjnemu Rossija 24, że w ostrzelanym magazynie ropy w Biełgorodzie znajdowało się paliwo potrzebne do transportu cywilnego, a nie wojskowego. - ''Ten magazyn ropy nie miał nic wspólnego z rosyjskimi siłami zbrojnymi'' - powiedział Konaszenkow, którego cytuje BBC.
--
Wcześniej rzecznik rosyjskiego Ministerstwa Obrony powiedział, że dwa ukraińskie śmigłowce Mi-24 wleciały do ??Rosji ''na ekstremalnie niskich wysokościach'' i około godz. 5 rano czasu miejscowego przeprowadziły atak rakietowy.
--
Jeśli to prawda, byłby to pierwszy atak ukraińskiej armii na cel znajdujący się poza granicą tego kraju. Jednak władze Ukrainy zaprzeczyły, że ??stoją za tym atakiem.
#Ukraine ????: in another remarkable development two Ukrainian helicopters managed to hit a fuel depot in the Russian city of #Belgorod, a major base of operation for the invasion force.
— Thomas van Linge (@ThomasVLinge) April 1, 2022
This could possibly be the first foreign attack on Russian soil since WW2 pic.twitter.com/5eEhtCVt4A -
Putin chce zakończyć wojnę do 9 maja - uważa Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy. - ''Doniesienia o wycofaniu wojsk rosyjskich z obwodów czernihowskiego i kijowskiego nie powinny wprowadzać w błąd społeczeństwa ukraińskiego. Putin nie zrezygnował z chęci zniszczenia Ukrainy i dąży do zakończenia wojny do 9 maja'' - powiedział Daniłow cytowany przez serwis Ukrinform. - ''Putin reformuje swoje wojska, aby dalej atakować nasz kraj. Nie cieszmy się dzisiaj, że ktoś rzekomo opuszcza Ukrainę'' - dodał Daniłow.
--
9 maja Rosjanie obchodzą Dzień Zwycięstwa, czyli triumf aliantów nad nazistowskimi Niemcami. Robią to dzień później niż świat zachodni - a to dlatego, iż Niemcy akt kapitulacji podpisali 8 maja o godz. 23.01. Zgodnie z moskiewskim czasem był już nowy dzień.
-
ONZ: Wojna na Ukrainie pochłonęła życie co najmniej 1276 cywilów, a kolejnych 1981 osób zostało rannych. - ''W rzeczywistości liczby te są znacznie wyższe, ponieważ informacje z niektórych miejsc intensywnych walk są opóźnione, a wiele doniesień wciąż czeka na potwierdzenie'' - czytamy w dokumencie ONZ.
--
Tylko w Mariupolu - według władz miasta - mogło zginąć ok. 5 tysięcy cywilów. ONZ twierdzi, że wiele ofiar spodziewa się odkryć i doliczyć także w miastach Wołnowacha, Izium, Popasna i Irpiń.
-
Unia ostrzega Chiny w sprawie Rosji, ale powściągliwie [KORESPONDENCJA]
UE ostrzegła Xi Jinpinga, że Chiny mocno zaszkodzą swej pozycji w Europie, jeśli udzielą Rosji jakiegokolwiek wsparcia w wojnie z Ukrainą. - To decydujący moment dla naszych relacji z Chinami - uprzedza Europa.
-
Rosjanie nie dopuszczają pomocy humanitarnej do Mariupola, twierdzi ukraińska administracja. - ''Wojska rosyjskie łamią zobowiązania dotyczące korytarza humanitarnego i dopuszczenia pomocy do oblężonego Mariupola'' - powiedział w piątek w telewizji gubernator obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko, którego cytuje PAP powołując się na agencję Reutera.
--
Międzynarowego Komitetu Czerwonego Krzyża poinformował w komunikacie, że jego konwój, który w piątek zmierzał do Mariupola, aby pomóc w ewakuacji cywilów, został zmuszony do zawrócenia do Zaporoża, gdyż ''warunki uniemożliwiły mu realizację misji''.
Red Cross teams on way to Mariupol, but without aid https://t.co/UiuQTj1aXK pic.twitter.com/MXB095xCYg
— Reuters (@Reuters) April 1, 2022 -
Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola zapewniła w Kijowie, że Ukraina szybko zostanie uznana za oficjalnego kandydata do członkostwa w Unii Europejskiej i otrzyma pomoc w odbudowie po zakończeniu wojny z Rosją. Metsola oznajmiła to na wspólnej konferencji z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Ruslanem Stefanczukiem, donosi Ukrinform. - ''Ukraina będzie oficjalnie i szybko uznana za kandydata do członkostwa w UE. Obiecuję wam to od Parlamentu Europejskiego'' - miała powiedzieć Metsola. Dodała, że ??ingerencja Rosji w Ukrainę, jej wolność i terytorium, jest ingerencją w całą Europę i obecny porządek na świecie. Metsola zapewniła też, że europejscy partnerzy dołożą wszelkich starań, aby odbudować ukraińskie miasta i wsie, które zostały zniszczone w czasie wojny.
-
Ukraina: napromieniowani żołnierze rosyjscy trafiają do szpitala w Homlu. Ukraińskie dowództwo twierdzi, że na terytorium Białorusi, do homelskiego centrum medycyny radiacyjnej, trafiają ranni żołnierze rosyjscy, którzy zostali napromieniowani podczas pobytu w strefie Czarnobylskiej.
--
Leczenie może być konsekwencją rozkopywania pozycji w czarnobylskim lesie. Wcześniej w piątek dyrektor Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) stwierdził, że mogło dojść do wzrostu radiacji, ale było to związane z pyłem wzniesionym przez opuszczające ten teren rosyjskie pojazdy wojskowe. Od czwartku elektrownia w Czarnobylu nie znajduje się już w rękach rosyjskich.
-
Mer Mariupola: Moje miasto zamieniło się w piekło
- Wiemy, dlaczego Rosjanie nie chcą, by przedstawiciele organizacji pomagających Ukrainie dostali się do Mariupola. Boją się, że Czerwony Krzyż, ONZ czy UNICEF zobaczą, co się stało z tym miastem - mówi Wadim Bojczenko, mer Mariupola.
-
Mer Kijowa Witalij Kliczko twierdzi, że na północ i wschód od stolicy Ukrainy toczą się ''wielkie bitwy''. Kliczko ostrzegł mieszkańców, którzy uciekli z miasta, aby nie spieszyli się z powrotem: - ''Ryzyko śmierci w Kijowie jest dość wysokie. Dlatego radzę każdemu, kto chce wrócić, aby się jeszcze wstrzymał'' - miał powiedzieć Kliczko, którego cytuje Guardian.
-
Zastępca dyrektora generalnego UNESCO ds. kultury Ernesto Ottone poinformował w piątek, że według wstępnych ocen ataki sił rosyjskich uszkodziły 53 obiekty dziedzictwa kulturowego na Ukrainie, w tym 29 świątyń, 16 budynków historycznych, cztery muzea i cztery pomniki.
#BREAKING UNESCO says 53 Ukrainian historic, religious site damaged during Russia invasion pic.twitter.com/lXYhx0hS6u
— AFP News Agency (@AFP) April 1, 2022 -
Mer Buczy poinformował, że miasto jest już wyzwolone od Rosjan. - '' 31 marca zapisze się w historii naszego miasta, całej gminy, jako dzień wyzwolenia od rosyjskich okupantów'' - powiedział Anatolij Fiodoruk w wiadomości wideo, którą opublikowała agencja Interfax.
--
Wcześniej w piątek sekretarz rady miejskiej Buczy Taras Szaprawski powiedział, że w tym podkijowskim mieście ciągle opór stawiają przebrani za cywilów dywersanci. Ostrzegł też, że Rosjanie zaminowali na ulicach zwłoki wielu osób.
-
Kazachstan szanuje integralność terytorialną Ukrainy, nie uznaje Krymu i Donbasu za rosyjski i zastosuje się do decyzji ONZ w związanych z tym kwestiach - oświadczył Timur Sulejmenow, pierwszy zastępca dyrektora administracji prezydenckiej Kazachstanu, którego cytuje Rzeczpospolita. Urzędnik prezydenckiej administracji zapowiedział też, że Kazachstan nie pomoże Rosji w obchodzeniu sankcji nałożonych na nią przez USA i UE w związku z inwazją na Ukrainę.
--
W czwartek Kazachstan złożył ofertę Unii Europejskiej, zgodnie z którą handel z Rosją mógłby się nadal odbywać, tyle że z kazachskiego terytorium. Kazachowie twierdzą, że Bruksela jest tym zainteresowana.
-
W obwodzie zaporoskim doszło do wymiany jeńców. Na wolność wyszło 86 ukraińskich żołnierzy, w tym 15 kobiet.
-
Erdogan wezwał Moskwę i Kijów do zdrowego rozsądku i dialogu. Według biura prezydenta Turcji, podczas dzisiejszych rozmów telefonicznych z Władimirem Putinem Recep Tayyip Erdogan wezwał Moskwę i Kijów do ''działania w interesie zdrowego rozsądku i kontynuowania dialogu''.
--
Ostatnie negocjacje w Stambule Erdogan nazwał ?pozytywnymi i konstruktywnymi?. Zdaniem prezydenta Turcji, takie negocjacje dają nadzieję na pokój. - ''Erdogan wskazał, że chciałby ukoronować swoje wysiłki na rzecz pokoju, organizując spotkanie między prezydentem Rosji a prezydentem Ukrainy'' - oświadczyło biuro prezydenta Turcji.
-
Wojna w Ukrainie zaostrza spór o Kuryle
Tokio przypomniało Rosji o swoich prawach do Wysp Kurylskich na Oceanie Spokojnym. W czwartek japońska dyplomacja znów zaczęła określać je mianem "nielegalnie okupowanych" wysp.
-
Kanadyjski dziennik "National Post" podaje, że Ukraina zawiesiła nabór ochotników do Legii Cudzoziemskiej. Powodem ma być słabe wyszkolenie ochotników.
Wojna w Ukrainie. 1 kwietnia, 37. dzień inwazji [NA ŻYWO]
Jakub Łukaszewski, Tomasz Jakubowski