- środa, 09 marca 2022
-
BBC: Siły Zbrojne Ukrainy wyparły Rosjan z 17-tysięcznego miasta Dergacze w obwodzie charkowskim. Według dowództwa ukraińskiej armii Rosja miała stracić dwa czołgi i dwa pojazdy opancerzone.
-
"The Guardian": Według amerykańskiego rządu Rosja zrzuca na Ukrainę "głupie bomby", czyli niekierowaną amunicję, która powoduje rosnące szkody w infrastrukturze cywilnej i większe ofiary wśród cywilów. Amerykanie nie potwierdzili, czy dzisiejsze zbombardowanie szpitala w Mariupolu było efektem użycia "głupich bomb". Rosja zaprzecza tym doniesieniom, twierdząc, że wojsko używa wyłącznie broni precyzyjnego rażenia i uderza tylko w cele wojskowe.
-
"W Żytomierzu bomba uderzyła w spółkę ciepłowniczą, która zaopatruje w ciepło 30 procent miasta" - poinformował na Telegramie burmistrz Sierhiej Suchomlin. Nie ma informacji o ofiarach. Przed wojną Żytomierz zamieszkiwało ok. 260 tys. osób.
-
AP
Zdjęcia satelitarne Mariupola pokazujące skalę zniszczeń dokonanych przez armię rosyjską.
AP
Zdjęcia satelitarne Mariupola pokazujące skalę zniszczeń dokonanych przez armię rosyjską.
AP
Zdjęcia satelitarne Mariupola pokazujące skalę zniszczeń dokonanych przez armię rosyjską.
-
Zdjęcia satelitarne Mariupola przed i po rosyjskim ostrzale. Obrazy pochodzą od amerykańskiej firmy Maxar Technologies, która zajmuje się produkcją urządzeń dla przemysłu obronnego i kosmicznego.
(very) new satellite imagery from ??Maxar, taken this morning 9 March over Mariupol, Ukraine. Images 1-2: before/after destroyed buildings in city center. Images 3-4: before/after images of destroyed grocery stores and shopping malls in western district. pic.twitter.com/hyWWHyYPbH
— Mike Eckel (@Mike_Eckel) March 9, 2022 -
Fot. Evgeniy Maloletka / AP Photo
Skutki ataku armii rosyjskiej na szpital położniczy w Mariupolu.
Fot. Evgeniy Maloletka / AP Photo
Skutki ataku armii rosyjskiej na szpital położniczy w Mariupolu.
Fot. Evgeniy Maloletka / AP Photo
Skutki ataku armii rosyjskiej na szpital położniczy w Mariupolu.
-
Rosyjskie ministerstwo obrony codziennie publikuje materiał wideo z tagiem "GeroiZ" (bohaterZ) Przedstawia on ujęcia z Ukrainy z bliżej niezidentyfikowanych miejsc. Obrazom z nowoczesnym sprzętem wojskowym i żołnierzom z zamazanymi twarzami towarzyszą patriotyczne utwory. Produkcja rosyjskiego ministerstwa obrony kończy się planszą z literą V i hasłem: "Zadanie będzie wykonane". Dziś za ścieżkę dźwiękową posłużyła piosenka "Do przodu, Rosjo" Olega Gazmanowa - to rosyjski piosenkarz i kompozytor od lat wspierający Władimira Putina. W 2014 r. poparł aneksję Krymu, a teraz atak na Ukrainę. Kilka dni temu prokurator generalna Ukrainy wydała nakaz aresztowania Gazmanowa za "naruszenia integralności terytorialnej Ukrainy".
-
Z powodu przepełnienia kostnic w Mariupolu został wykopany masowy grób. "Niestety jest po prostu za dużo ciał" - powiedział "Financial Times" Witalij Falkowski, szef służby prasowej urzędu miejskiego w Mariupolu. "To był konieczny środek, ponieważ nie możemy grzebać ludzi w normalny sposób. Kostnica jest przepełniona" - uzasadnił Falkowski. Jak podała agencja Associated Press, w ciągu ostatnich dwóch dni w grobie pochowano ponad 60 osób. Wśród nich są cywile i żołnierze, którzy zginęli w wyniku bombardowań, a także osoby zmarłe z powodu chorób i przyczyn naturalnych. Od początku wojny wg informacji samorządu w Mariupolu zginęło co najmniej 1170 osób.
-
Jak poskramiać sankcjami Rosję i co obiecać Ukrainie. Jutro UE obraduje w Wersalu [KORESPONDENCJA]
Tylko Polska z garstką krajów UE nadal promuje szybkie embargo na rosyjski gaz i ropę. Trwają też burzliwe spory, czy Ukrainie cokolwiek obiecać w sprawie odległego wejścia do Unii.
-
Dawid Arachamija, szef klubu parlamentarnego rządzącej Ukrainą partii Sługa Narodu: Ponad 40 tys. kobiet i dzieci udało się wywieźć w ciągu dnia ze wszystkich zakątków Ukrainy.
-
Szwajcarski producent czekolady Lindt & Sprungli postanowił tymczasowo zamknąć sklepy w Rosji i zawiesić dostawy na rynek rosyjski.
-
Ponad milion osób w obwodach donieckim i zaporoskim wciąż bez gazu. Interfax-Ukraina informuje, że ekipy remontowe trzeci dzień z rzędu nie mogły rozpocząć naprawy głównego gazociągu Kramatorsk-Donieck-Mariupol z powodu ostrzału wojsk rosyjskich. Gazociąg został uszkodzony przez Rosjan 6 marca. Serhij Makogon, prezes OGTSUA, operatora gazociągów przesyłowych na Ukrainie: - Jeśli zapewnione będzie bezpieczeństwo naszych specjalistów, jesteśmy gotowi jak najszybciej wznowić dostawy gazu do naszych miast w regionie. Makogon podał, że problemy z dostawami gazu mają także Charków, Kramatorsk, Siewierodonieck i północna część Kijowa z powodu uszkodzonej infrastruktury.
-
Zdjęcia ze zbombardowanego szpitala położniczego w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy.
?? ????? ? ?????????, ?? ??????? ?????????? ????????? ???????. ????? ?????? ??? 17 ?????????.
— BBC News ??????? (@BBC_ua) March 9, 2022
??????? ?????? ???: https://t.co/9IJGC2mbpz pic.twitter.com/OhYJprtznT -
Wojna Putina a światowe rynki energii
Decyzja wielu międzynarodowych korporacji o wycofaniu z Rosji, podjęta po dziesięcioleciach współpracy między światowym biznesem a zdominowaną przez państwo gospodarką rosyjską, wskazuje, że inwestorzy nie mogą już liczyć na to, że reżim będzie egzekwował rządy prawa - pisze w komentarzu brytyjski ekonomista Nick Butler.
-
"Rozmawiałem z Nancy Pelosi. Podziękowałem za pomoc w przeciwdziałaniu agresji, za amerykańskie przywództwo w międzynarodowej presji na Rosję. Poinformowałem o kryzysie humanitarnym wywołanym przez agresora. Omówiliśmy dalsze kroki wspierające Ukrainę" - napisał na Twitterze Wołodymyr Zełenski.
Talked to @SpeakerPelosi. Thanked for the help in countering aggression, for ???? leadership in international pressure on Russia. Informed about the humanitarian crisis caused by the aggressor. Further steps in support of ???? were discussed. #StopRussia
— ????????? ?????????? (@ZelenskyyUa) March 9, 2022 -
GLONASS jest odpowiednikiem amerykańskiego systemu nawigacji satelitarnej GPS i europejskiego Galileo. Aby prawidłowo działać, potrzebuje danych z obserwatoriów pomiarów laserowych ILRS z całego świata.
-
"The Guardian": Tysiące dokerów w portach na zachodnim wybrzeżu USA odmawia przeładunku rosyjskiego ładunku w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę.
-
Ponad trzy miliony Ukraińców będzie potrzebować pomocy żywnościowej - powiedział szef Światowego Programu Żywnościowego ONZ.
-
W Białym Domu trwa konferencja prasowa, podczas której poruszany jest m.in. temat samolotów MIG-29: - Istnieją pytania logistyczne, w jaki sposób przedostaniemy te samoloty na Ukrainę. Te rozmowy odbywają się z udziałem różnych przedstawicieli na poziomie rządowym - powiedziała rzeczniczka prasowa Jen Psaki. - Mamy obawy związane z lataniem z amerykańskich baz lotniczych. Przewiezienie samolotów nie jest łatwe, trzeba by je rozłożyć, potem złożyć. Musielibyśmy mieć pewność, że na miejscu jest ktoś, kto umie to zrobić - dodała. Podkreśliła, że te samoloty, które byłyby obsługiwane przez Amerykanów i wchodziłyby w przestrzeń sporną, "są potencjalnym problemem". - Przekazujemy gigantyczną pomoc finansową. Nie zatrzymujemy przekazywania pocisków czy broni pancernej - zaznaczyła.
-
Reuters: Chiński Czerwony Krzyż przekaże Ukrainie pomoc humanitarną o wartości 5 milionów juanów, czyli 791 tys. 540 dolarów.
Wojna na Ukrainie. Czternasty dzień rosyjskiej inwazji
Rafał Wójcik, Marta Urzędowska, Agnieszka Kwiatkowska, Igor Rakowski-Kłos