- środa, 09 marca 2022
-
Ukrinform: Rosjanie ostrzeliwują Mikołajów i mogą przygotowywać się do ofensywy.
-
"Uważam, że groźba wojny nuklearnej to blef. Być mordercą to jedno. Co innego popełnić samobójstwo - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w rozmowie z niemieckim tygodnikiem "Die Zeit". "Grozisz użyciem broni jądrowej tylko wtedy, gdy nic innego nie działa. Każde użycie broni jądrowej oznacza koniec dla wszystkich stron" - dodał.
-
Agencja RIA: Delegacja Rosji na rozmowach pokojowych z Ukrainą "nie zrezygnuje z ani jednego punktu negocjacyjnego". Obie strony przeprowadziły trzy rundy rozmów od początku rosyjskiej inwazji. Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow ma w czwartek przeprowadzić rozmowy w Turcji ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Dmytrem Kułebą.
-
Reuters: Ukraina przygotowuje się do potencjalnego przeniesienia swoich wrażliwych danych i serwerów do innego kraju, jeśli rosyjska inwazja będzie się rozwijała.
-
W okolicach Kaliningradu pojawiły się zakłócenia w systemie nawigacji satelitarnej GPS
Fińskie samoloty, latające w pobliżu Obwodu Kaliningradzkiego zaczęły zgłaszać, że coś dziwnego dzieje się z system nawigacji satelitarnej GPS. Litewskie linie lotnicze musiały z tego powodu odwołać 18 lotów regionalnych w Finlandii.
-
Reuters: Systemy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), które monitorowały materiały jądrowe w elektrowni atomowej w Zaporożu na Ukrainie, przestały przesyłać dane. Wczoraj ta sama przerwa w transmisji danych została zgłoszona w elektrowni w Czarnobylu w związku z pilną prośbą Ukrainy do MAEA, organu nadzoru nuklearnego ONZ, w sprawie zmiany personelu technicznego i strażników pracujących w elektrowni.
Szef MAEA Rafael Grossi powiedział, że jest zaniepokojony nagłym przerwaniem takiego przepływu danych do siedziby MAEA w Wiedniu z dwóch miejsc, w których obecne są duże ilości materiału jądrowego w postaci zużytego lub świeżego paliwa jądrowego oraz innych rodzajów materiałów jądrowych.
-
- Nie popieramy transferu dodatkowych myśliwców w tej chwili. Nie mamy chęci wzięcia ich w nasze rozporządzenia. Najlepszym sposobem wsparcia Ukrainy jest zapewnienie jej broni przeciwpancernej i przeciwlotniczej - powiedział rzecznik Pentagonu.
-
Holding medialny WarnerMedia, w skład którego wchodzą HBO i Warner Bros., zawiesza nadawanie, licencjonowanie, wydawanie filmów i gier w Rosji.
-
- Dodanie kolejnych samolotów nie powinno zasadniczo wzmocnić wystarczająco sił ukraińskich. Byłby to zysk relatywnie niski. Przekazanie myśliwców mogłoby zostać mylnie ocenione przez Rosję i doprowadzić do eskalacji - powiedział podczas konferencji prasowej rzecznik Pentagonu.
-
Federalna Służba Statystyki Państwowej (Rosstat) podała pierwsze dane o inflacji w Rosji od rozpoczęcia inwazji na Ukrainę. W ciągu tygodnia ceny wzrosły o 2,2 proc. - to rekord od 1998 r. Nowe samochody wyprodukowane w Rosji zdrożały o 17 proc., a samochody zagraniczne - o 15 proc. Telewizory podrożały o 15 proc, a smartfony - o 9,6 proc. Ceny żywności również znacznie wzrosły. Mniejsze są skoki cen żywności, np. za pomidory trzeba zapłacić o 8 proc. więcej, a za banany - o 7 proc. Rosstat odnotował również skokowy wzrost podróży do Turcji - aż o 28,7 proc.
-
Rzecznik ukraińskiego ministerstwa spraw zagranicznych potwierdził, że Dmytro Kułeba, szef ukraińskiej dyplomacji, jest już w Antalyi w Turcji i przygotowuje się do zaplanowanego na 10 marca spotkania z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem. Rozmowy mają dotyczyć zakończenia działań wojennych na Ukrainie. Dziś Kułeba mówił, że nie ma wielkich oczekiwań wobec rozmów z Ławrorem.
At the invitation of Turkey?s FM @MevlutCavusoglu, @DmytroKuleba has arrived in Antalya for the talks on Russia ceasing its hostilities and ending its war against Ukraine.
— Oleg Nikolenko (@OlegNikolenko_) March 9, 2022 -
Fot. Evgeniy Maloletka / AP Photo
Masowy grób w Mariupolu, chowane są w nim ofiary rosyjskiego ostrzału.
Fot. Evgeniy Maloletka / AP Photo
8Masowy grób w Mariupolu, chowane są w nim ofiary rosyjskiego ostrzału.
Fot. Evgeniy Maloletka / AP Photo
Masowy grób w Mariupolu, chowane są w nim ofiary rosyjskiego ostrzału.
Fot. Evgeniy Maloletka / AP Photo
Mariupol, ofiary rosyjskiego ostrzału.
Fot. Evgeniy Maloletka / AP Photo
Mariupol, ofiary rosyjskiego ostrzału.
-
Bloomberg: Administracja Bidena rozważa nałożenie sankcji na Rosatom (Rosyjska Państwowa Korporacja Energii Jądrowej), głównego dostawcę paliwa i technologii do elektrowni jądrowych. Rosatom wraz ze swoimi spółkami zależnymi odpowiada za ok. 35 proc. światowego wzbogacania uranu i ma umowy na wysyłanie paliwa jądrowego do krajów w całej Europie.
-
Interfax-Ukraina: W Kijowie na stacjach metra, które służą za schrony dla mieszkańców stolicy, będą wyświetlane filmy. - Ukraińskie kino będzie moralnym wsparciem dla mieszkańców Kijowa w tych trudnych dla Ukrainy czasach - powiedział przedstawiciel miejskiej administracji.
-
Ministerstwo energii Ukrainy: 723 tys. osób bez prądu.
-
Putin nowym Hitlerem? Upadek mitu Moskwy jako pogromcy nazizmu
Rosja musi być traktowana sprawiedliwie nie z uwagi na wojnę zakończoną prawie 80 lat temu, lecz tą wywołaną przez siebie ledwie kilkanaście dni temu.
-
Agencja Reutera: Rosyjska partia rządząca Jedna Rosja poinformowała, że komisja rządowa ds. działalności ustawodawczej poparła projekt ustawy, która pozwalałaby na nacjonalizację zagranicznych firm. Nowe przepisy dotyczyłyby przedsiębiorstw, które w ponad 25 proc. są w posiadaniu cudzoziemców z "nieprzyjaznych państw". Sąd wyznaczyłby tymczasowy zarząd na trzy miesiące, po czym firma byłaby wystawiona na licytację. Inicjatywa Jednej Rosji to odpowiedź na sankcje i opuszczanie Rosji przez zagraniczne firmy.
-
Międzynarodowa firma hotelarska Hilton Worldwide Holdings poinformowała, że wstrzymuje wszelkie nowe działania rozwojowe w Rosji, a także zamyka moskiewskie biura. Hilton zapowiedział, że wszystkie zyski z działalności biznesowej w Rosji przekaże na pomoc humanitarną dla Ukrainy, a także zapewni milion bezpłatnych dób hotelowych w swoich europejskich hotelach dla uchodźców z Ukrainy.
-
Sztab Generalny Ukrainy: W ciągu dwóch dni ukraińska obrona powietrzna zniszczyła w Kijowie i Donbasie co najmniej osiem rosyjskich celów: cztery samoloty szturmowe Su-25, dwa śmigłowce i dwa pociski manewrujące.
-
- Ludzie przyjeżdżają do Polski z minimalnym dobytkiem. Trzeba im zorganizować wszystko - opowiadają wolontariusze z miejsc, w których po wybuchu wojny na Ukrainie zawiązały się oddolne punkty pomocy w Poznaniu.
Wojna na Ukrainie. Czternasty dzień rosyjskiej inwazji
Rafał Wójcik, Marta Urzędowska, Agnieszka Kwiatkowska, Igor Rakowski-Kłos