Rosyjscy partyzanci wspierający Ukrainę ponownie przekroczyli granicę z Rosją. Po południu zajęli Tetkino w obwodzie kurskim. Trwały tam zaciekłe walki. Po ataku dronów zniszczono co najmniej dwa rosyjskie magazyny ropy naftowej - w mieście Orzeł oraz w Kstowie. PE zatwierdził dziś ustawę "kryminalizującą" obchodzenie sankcji. Wieczorem Rosja uderzyła rakietami w Krzywy Róg. Wśród ofiar znalazły się dzieci.
Pokaż od:
12 marca 22:00

To wszystko na dziś. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy jutro na strony Gazety Wyborczej.

12 marca 21:59

Awdijiwka, obwód doniecki z lotu ptaka, 12 marca 2024 r. Film żołnierzy rozpoznawczej jednostki uderzeniowej "Szerszeń".

12 marca 21:56

Newelśke nie jest pod kontrolą wroga. 

Rosjanie twierdzili, że zajęli wioskę, co nie jest prawdą. Do końca dnia 12 marca osada pozostaje pod kontrolą Sił Obronnych SZU. Od razu chcemy rozwiać wątpliwości, gdyż jutro wypowiedzi Rosjan zostaną podchwycone przez różnych zachodnich "analityków". Niemniej jednak sytuacja powoli się pogarsza. Wróg przeprowadza ataki na południe od wioski. Biorąc pod uwagę, że informacja ta jest przedwczesnym powiadomieniem góry o sukcesie, dowództwo przyciągnie dodatkowe siły, które zwiększą presję, aby skorygować własne kłamstwa" - donosi DeepState UA.

12 marca 21:53

Partyzanci z "Wolność Rosji" zapowiadają, że pozostają na terytorium przygranicznym regionów Federacji Rosyjskiej. I zapowiada "gorącą noc".

12 marca 21:51

Operacja ratunkowa w Krzywym Rogu po rosyjskim ataku rakietowym dobiegła końca. Dziesiątki osób zostało rannych, w tym dziewięcioro dzieci. Trzy osoby nie żyją.

12 marca 21:42

Przy obecnym tempie oczyszczenie z min prawego brzegu obwodu chersońskiego zajmie co najmniej dwa lata - powiedział Oleksandr Prokudin, szef Obwodowej Administracji Wojskowej w Chersoniu.

"Zbadano jedną trzecią wyzwolonych terytoriów. Tylko na tym obszarze eksperci od materiałów wybuchowych znaleźli i zniszczyli ponad 155 000 min, potykaczy, niewybuchów i innych materiałów wybuchowych" – dodał.

12 marca 21:32

Gruzy w Krzywym Rogu są nadal usuwane. Uratowano 9 osób. Atak został wstępnie przeprowadzony przez pociski X-59, oczekujemy dokładnych wniosków od ekspertów po zbadaniu wraku. Wiemy już o 10 dzieciach, które ucierpiały w wyniku ataku wroga. W sumie jest 38 rannych i 3 zabitych - powiedział Jewhen Sytnyczenko, szef komisariatu wojskowego Krzyworoskiego Okręgu Wojskowego.

12 marca 21:30

Jake Sullivan, doradca prezydenta Joe Bidena, potwierdził nieoficjalne informacje. Biały Dom omija w ten sposób blokadę założoną przez Republikanów.

12 marca 21:24

Bliski współpracownik Nawalnego zaatakowany w swoim domu

Bliski współpracownik Nawalnego Leonid Wołkow, został zaatakowany w swoim domu - donoszą jego współpracownicy

"Młotkiem wybito mu szybę w samochodzie, a w oczy rozpylono gaz łzawiący, po czym napastnik zaczął bić Leonida młotkiem. Teraz Leonid jest w domu, policja i karetka są w drodze do niego" - pisze Kira Jarmysz, była sekretarz prasowa Nawalnego.

12 marca 21:19

Andrzej Duda na spotkaniu z Bidenem: Sojusznicy muszą wziąć większą odpowiedzialność.

"Dokładnie 25 lat temu, Polska, Czechy i Węgry dołączyły do największego Sojuszu na świecie. To było marzenie Polaków, spełniło się. Polska dołączyła do wolnego świata. Jesteśmy wiarygodnym sojusznikiem. Nasi żołnierze walczyli w Iraku i Afganistanie. Nasi sojusznicy muszą wziąć na swoje barki odpowiedzialność za bezpieczeństwo, dlatego powinny podnieść wydatki PKB na obronność do 3 proc. To dziś odpowiedź na agresję przy wschodniej flance NATO" - mówił na początku spotkania prezydent. 

Prezydent USA powołał dziś się na artykuł 5. Sojuszu i zapewnił, że "zaangażowanie Ameryki dla Polski jest żelazne". - Atak na jednego z sojuszników jest atakiem na nas wszystkich. Musimy myśleć dokładnie tak samo - mówił. Podziękował Polsce za pomoc Ukrainie. 

12 marca 21:10

Jedna osoba zginęła, dziesięć zostało rannych w wyniku ostrzału regionu Biełgorod - przekazał Wiaczesław Gładkow, gubernator regionu Biełgorod (Rosja). Dodał, że dziesięć zostało rannych.

12 marca 21:01

Obecnie w Krzywym Rogu nadal trwa akcja ratunkowa po rosyjskim uderzeniu rakietowym. Niestety, są też ofiary śmiertelne. Składam kondolencje wszystkim rodzinom i przyjaciołom" - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wieczornym wystąpieniu.

"W odpowiedzi zadamy państwu rosyjskiemu straty. Oni na Kremlu muszą się nauczyć, że terror nie pozostaje bezkarny. Nic nie wyleczy tych pacjentów z ich zła, ale odczują straty. Państwo rosyjskie przegra i tylko to może uczynić je bezpiecznym dla swoich sąsiadów. Nie tylko dla Ukrainy, ale dla różnych narodów. Dzisiaj otrzymałem też wstępne wyniki dotyczące wykorzystania naszych dronów od Sił Zbrojnych, Wywiadu Obronnego Ukrainy i Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Myślę, że wszyscy widzą, że nasze drony działają. I działają na dużych odległościach. Nasze możliwości dalekiego zasięgu to prawdziwa poprawa bezpieczeństwa dla wszystkich" - dodał.

12 marca 20:51

"Estonia wymaga, aby samochody z rosyjskimi tablicami rejestracyjnymi zostały ponownie zarejestrowane do 13 marca. W przeciwnym razie grozi im grzywna w wysokości do 400 euro" - powiedział Andres Kirsing, funkcjonariusz Departamentu Policji i Straży Granicznej.

Wymóg ten wynika z zakazu wjazdu do Estonii samochodów z rosyjskimi tablicami rejestracyjnymi, który wszedł w życie 13 września 2023 roku. Określono, że wymagało to sześciomiesięcznego okresu przejściowego.

12 marca 20:41

Jak podaje „Die Welt”, Niemcy zdecydowały się ustawić w gotowości bojowej wszystkie swoje rakiety dalekiego zasięgu Taurus. 

Według gazety armia Niemiecposiada około 600 takich rakiet, ale tylko połowa z nich jest obecnie gotowa do użycia. Wcześniej kanclerz Niemiec Olaf Scholz oświadczył, że jest przeciwny dostawom Taurusa do Ukrainy. Ich zasięg wynosi 500 km. Są zdolne do trafienia w stolicę Rosji (Moskwa leży 450 km od granicy z Ukrainą). Taurus jest uznawany za odpowiednik brytyjskich pocisków Storm Shadow, które zostały już dostarczone na Ukrainę i pozwoliły jej oddziałom atakować wojska rosyjskie daleko za linią frontu.

12 marca 20:31

Szwajcarski prokurator generalny wszczął pierwsze dochodzenie karne w sprawie możliwego naruszenia sankcji przeciwko Rosji - donosi Financial Times.

To pierwszy sygnał, że także Berno jest gotowe ścigać grupy osób za prowadzenie interesów z Moskwą.

12 marca 20:21

"Spraw, by szef poczuł się dobrze". Kreml nakazuje przyciągnąć więcej młodych ludzi do głosowania na Putina - The Moscow Times.

Kreml nakazał bezprecedensowe zwiększenie przymusu głosowania w wyborach prezydenckich i masowe zaangażowanie nie tylko głównej kategorii wyborców w średnim wieku i starszych: emerytów, pracowników przedsiębiorstw państwowych i komunalnych, dużych przedsiębiorstw państwowych, a nawet prywatnych - tradycyjnego elektoratu Władimira Putina. Jako osobne zadanie, urzędnicy otrzymali cel wykorzystania presji w celu znacznego zwiększenia udziału młodych ludzi w głosowaniu: studentów, doktorantów i młodych pracowników.

"Imponujące liczby" powinny, zgodnie z planem Kremla, dać Zachodowi "wyraźny sygnał o niezniszczalności naszego przywódcy" i jego całkowitym poparciu w kraju - powiedział The Moscow Times urzędnik administracji prezydenckiej, urzędnik rządowy i były urzędnik moskiewskiego merostwa zaangażowany w przygotowania do organizacji głosowania.

12 marca 20:11

„Batalion Syberyjski” opublikował wideo z dzisiejszej bitwy na terytorium Rosji podczas nalotu na tereny przygraniczne. "Federacja Rosyjska pozostaje na razie imperium. Wskazujemy drogę do wyzwolenia zarówno samym Rosjanom, jak i narodom zniewolonym przez Moskwę" – czytamy w publikacji.

12 marca 20:05

Obecnie wiadomo o trzech zabitych i 38 rannych, wśród rannych jest siedmioro dzieci - napisał szef obwodu dniepropietrowskiego Siergiej Łysak. Prace ratownicze są kontynuowane.

Oprócz bezpośredniego trafienia rakietą w dziewięciopiętrowy budynek w Krzywym Rogu, były jeszcze dwa inne trafienia. Rosjanie wystrzelili w kierunku Krzywego Rogu kierowany pocisk rakietowy Kh-59. Został on zestrzelony przez ukraińską obronę powietrzną, ale odłamki spadły na budynek - poinformowały Ukraińskie Siły Powietrzne.

12 marca 20:01

Podsumowanie Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy wieczorem 12 marca:

- W ciągu dnia odnotowano 78 starć bojowych.
- Lotnictwo Sił Obronnych uderzyło w 9 obszarów, na których skoncentrowano był personel, broń i sprzęt wojskowy wroga.
- Siły rakietowe uderzyły w obszar koncentracji personelu, artylerii i 2 systemy obrony powietrznej wroga.

12 marca 19:52

Rosyjscy naukowcy zostali odcięci od pracy w Wielkim Zderzaczu Hadronów.

Większość administratorów pracy rosyjskich naukowców w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN), która zarządza Wielkim Zderzaczem Hadronów, jest gotowa całkowicie zaprzestać współpracy z organizacją, dowiedział się serwis T-invariant. CERN ogłosił w grudniu 2023 roku, że zaprzestanie współpracy z Rosją od listopada 2024 roku. Około 200 rosyjskich naukowców pracuje na stałe w CERN, a około tysiąca studentów, doktorantów, naukowców i programistów przyjeżdża przez cały rok.