Za stawanie zawsze po stronie ofiar. Za upór, bezkompromisowość. Za jej postawę przy granicy z Białorusią. Za dawanie nadziei - mówił Jarosław Kurski wręczając nagrodę dr Hannie Machińskiej. - W lesie przy granicy widziała w uchodźcach więcej niż tylko ofiary - dodaje "Grupa Granica".
Pokaż od:
2 czerwca 21:20

Kończymy relację na żywo z wręczenie nagrody Człowieka Roku Gazety Wyborczej 2023. Przypominamy, że laureatką została dr Hanna Machińska.

2 czerwca 21:17

"Wyszła ze strefy komfortu"

Anna Dąbrowska ze Stowarzyszenia Homo Faber: "Dziękujemy Hannie Machińskiej, że wyszła ze strefy komfortu". 

2 czerwca 21:06

Machińska: otwórzmy się na uchodźców z innych części świata, jak na Ukraińców

"Otworzyliśmy się na uchodźców z Ukrainy, otwórzmy się także na uchodźców z innych części świata" - apeluje Machińska. 

2 czerwca 21:04

"Lex Tusk" to zamach, który dokonał się na sprawiedliwość i prawo. Udało się wytworzyć strach w społeczeństwie, w różnych grupach, który paraliżuje nasze działania. Nie chcę, by tak się działo. Państwo musi być oparte na prawie i konstytucji - uważa Machińska.

2 czerwca 21:02

"Osoby, które teraz niosą pomoc humanitarną na granicy to są dziś nasi bohaterowie" - podkreśla Machińska.

2 czerwca 21:01

"Ludzie na granicy nie przyjeżdżają do nas, ale przedzierają się w niegodnych warunkach. Oni potrzebują ogromnej pomocy" - mówi Machińska.

2 czerwca 20:57

Machińska dziękuje Bodnarowi

"Zaszczyty, które odbieram to nie są zaszczyty dla jednej osoby. To zaszczyty dla całej grupy, a to Adam Bodnar dał nam siły, moc sprawczą i wizję działania" - mówi Machińska. 

2 czerwca 20:54

Rozpoczyna się przemówienie nagrodzonej Hanny Machińskiej.

2 czerwca 20:52

Grupa Granica: w lesie przy granicy Machińska widziała w uchodźcach więcej niż ofiary

Hannie Machińskiej dziękują przedstawiciele "Grupy Granica", inicjatywy powstałej w odpowiedzi na kryzys humanitarny na granicy polsko-białoruskiej: "Wtedy, tam w lesie, w uchodźcach widziała Pani kogoś więcej, niż tylko ofiary".

2 czerwca 20:46

Magda Krzyżanowska-Mierzewska, radczyni prawna, w latach 1993-2018 prawniczka w Kancelarii Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu: - Machińska weszła jako zastępczyni RPO w ogień walki. I tu rozbiła bank. Ale też zadaję sobie pytanie, co sprawiło, że u RPO to właśnie ona dostała najcięższy odcinek - prewencja tortur, zakłady karne, pushbacki na granicy?  

2 czerwca 20:42

Adam Bodnar, dziekan Wydziału Prawa Uniwersytetu SWPS, były rzecznik praw obywatelskich: - Hanna Machińska wykonała gigantyczną misję jako moja zastępczyni, odpowiedzialna za sprawy osób pozbawionych wolności. Wykonała ogromną pracę w kwestii przeciwdziałania torturom. Bo trzeba powiedzieć jasno – one się w Polsce zdarzają, np. na komisariatach, czego przykładem była prowadzona przez nas sprawa Igora Stachowiaka. Ona zawsze była blisko ludzi. Od 2020 r., gdy przyspieszyło tworzenie się państwa policyjnego w Polsce, potrzebne były inne sposoby oddziaływania ze strony urzędu RPO, choćby w sprawie demonstracji po wyroku aborcyjnym TK czy granicy polsko-białoruskiej. I ona zawsze była z tymi, co jej potrzebowali.  

2 czerwca 20:38

Gdy w 1991 r. Polska weszła do Rady Europy, Machińska została pierwszym dyrektorem Biura RE w Warszawie.

2 czerwca 20:33

Wojciech Bartkowiak, wydawca Gazety Wyborczej, wręczył Hannie Machińskiej kartę z dostępem do prenumeraty "Wyborczej" na 100 lat.

Gala Człowiek Roku Gazety Wyborczej
Gala Człowiek Roku Gazety Wyborczej Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

2 czerwca 20:28

"Dziś prawa człowieka i obywatela mają twarz kobiety" - prof. Safjan zwraca się do nagrodzonej dr Machińskiej. 

2 czerwca 20:25

We wrześniu 2017 roku Hanna Machińska została zastępczynią rzecznika praw obywatelskich. Pełniła tę funkcję do grudnia 2022. Przeciwko jej odwołaniu protestowało około 90 organizacji pozarządowych.

2 czerwca 20:24

"Nie można ustawać w wysiłkach, trzeba zawsze być czujnym - tego można się od Machińskej nauczyć" - twierdzi prof. Safjan.

2 czerwca 20:22

Gala Człowiek Roku Gazety Wyborczej
Gala Człowiek Roku Gazety Wyborczej Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

2 czerwca 20:21

"Jej głos zawsze brzmiał głośno w obronie słabych i pokrzywdzonych, i to bez wzglądu na okoliczności. Mówiła jasno i wyraźnie, że się nie zgadza na zło. Pamiętajmy o tym teraz, gdy jest tak duża skłonność do relatywizacji zła" - mówi Safjan.

2 czerwca 20:18

"Znam bardzo wiele osób, które zajmują się prawami człowieka, ale nie znam nikogo innego, który z takim zaangażowaniem jak Hanna Machińska przestrzegałby praw podstawowych. Dla niej, jak coś jest trudne do pokonania dla słabszego, staje się od razu konieczne" - mówi Safjan.

2 czerwca 20:13

Laudację wygłasza prof. Marek Safjan, który jest sędzią Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, w latach 1998-2006 był prezesem Trybunału Konstytucyjnego.