Władimir Putin przyjechał do okupowanego i zniszczonego przez Rosję Mariupola. Rosyjskie media państwowe nazwały tę wizytę "roboczą". Putin miał "przeprowadzić inspekcję wielu miejsc w mieście i porozmawiać z mieszkańcami". Wczoraj Putin odwiedził Krym. Siły ukraińskie zdołały powstrzymać pod Bachmutem rosyjskie oddziały, aby amunicja, żywność, sprzęt i lekarstwa mogły być dostarczane obrońcom miasta - informuje ukraińska armia.
Pokaż od:
19 marca 22:58

Dziękujemy za lekturę relacji i zapraszamy jutro od 6:00.

19 marca 22:45

Zełenski: końcem agresji będzie rosyjska odpowiedzialność

- Kamieńskie w obwodzie zaporoskim, Berysław w obwodzie chersońskim, Marganec w obwodzie dniepropietrowskim, Awdijiwka, Kramatorsk i Konstantynówka w obwodzie donieckim, Konstantynówka w obwodzie sumskim… I dziesiątki innych ukraińskich miast i wsi, które zostały w tym tygodniu zaatakowane przez rosyjskich terrorystów. Moje kondolencje dla wszystkich, którzy stracili swoich bliskich - powiedział w wieczornym komunikacie wideo Wołodymyr Zełenski.

- Końcem rosyjskiej agresji będzie poniesienie przez nią odpowiedzialności na szeroką skale za swoje czyny. Odpowiedzialności za każdy atak na Ukrainę, za każde zniszczone życie, za każde deportowane z Ukrainy dziecko. Oraz, oczywiście, za każdy wyraz destabilizacji świata, spowodowanej przez rosyjską agresję - kontynuował prezydent Ukrainy.

 
19 marca 22:42

Estonia przeszkoliła 600 ukraińskich żołnierzy

Według estońskiego ministra obrony Hanno Pevkura Estonia przeszkoliła od początku rosyjskiej inwazji 600 żołnierzy ukraińskiej piechoty.

"Przeszkoliliśmy 600 ukraińskich żołnierzy piechoty. Szkoliliśmy jedną kompanię na raz, trzykrotnie. Do tego dochodzą medycy, strzelcy wyborowi i kilku innych. Nie mogę powiedzieć dokładniej" - powiedział Pevkura w rozmowie z ukraińskim portalem "The Kyiv Independent".

19 marca 22:35

Rosjanie ostrzelali wieś w obwodzie zaporoskim

Rosyjskie wojsko ostrzelało wieś w dzielnicy Połochy w obwodzie zaporoskim - poinformowały wojskowe władze obwodu.

Zniszczony został jeden z domów, w którym mieszka małżeństwo emerytów. W chwili ataku nie było ich w domu.

W ciągu ostatniej doby trzech cywilów zginęło na skutek ostrzału Rosjan w obwodzie zaporoskim. 

19 marca 22:21

Putin: wizyta Xi Jinpinga w Rosji to przełomowe wydarzenie

Wizyta sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Chin Xi Jinpinga w Rosji to "przełomowe wydarzenie", która "potwierdza szczególny charakter partnerstwa łączącego Chiny i Rosję, opartego na wzajemnym zaufaniu i poszanowaniu interesów oraz suwerenności" - pisze rosyjski prezydent Władimir Putin w dzienniku Komunistycznej Partii Chin. 

Tekst rosyjskiego prezydenta został opublikowany w dzień przylotu chińskiego lidera do Moskwy. Xi Jinping rozpocznie swoją wizytę w Rosji w poniedziałek, a potrwa ona do środy.

Według Putina stosunki chińsko-rosyjskie są obecnie "najlepsze w historii" i zyskują "coraz większą siłę". 

"Oczekiwania wobec rozmów, które nadchodzą, są wysokie. Niewątpliwie będą one dla naszej dwustronnej współpracy nowym, potężnym impulsem" - twierdzi Władimir Putin.

19 marca 21:47

Sztab Generalny: siły powietrzne Ukrainy zniszczyły rosyjski kompleks rakiet przeciwlotniczych

Siły powietrzne Ukrainy zniszczyły rosyjski kompleks rakiet przeciwlotniczych, a także sześć punktów zgromadzenia personelu wojskowego i magazynowania sprzętu oraz amunicji - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w codziennym podsumowaniu wydarzeń na froncie podczas ostatniej doby.

Rosjanie kontynuują działania ofensywne na kierunkach Kupiańska, Łymanu, Awdijiwki, Maryinki i Szachtarska. Nie przynoszą one jednak spodziewanych efektów. Siły agresora nie przestają również atakować Bachmutu. W ciągu ostatniej doby siły obronne Ukrainy odparły szereg ataków w pobliżu samego miasta w obwodzie donieckim, a także mniejszych, pobliskich miejscowości - jak Iwanowskie czy Bohdanówka.

Na kierunkach zaporoskim i chersońskim Rosjanie skupiają się na działaniach defensywnych.

Najeźdźcy kontynuują ataki na obiekty cywilne. W ciągu ostatniej doby siły Kremla przeprowadziły jeden atak rakietowy, siedem nalotów powietrznych, a także dziewięć ataków przy użyciu wyrzutni wieloprowadnicowych MLRS. Obiekty infrastruktury cywilnej były celem uderzeń w Kamieńskiem w obwodzie zaporoskim i w kilku miejscowościach w obwodzie donieckim. Na skutek ataków odnotowano ofiary cywilne.

19 marca 21:23

"Przestępca zawsze wraca na miejsce zbrodni. Gdy cywilizowany świat ogłasza aresztowanie "dyrektora wojny" (Władimira Putina) w wypadku, kiedy znajdzie się w jego granicach, morderca tysięcy rodzin w Mariupolu przybył podziwiać ruiny miasta i groby zabitych. Cynizm i brak skruchy" - skomentował wizytę prezydenta Rosji w Mariupolu doradca kancelarii prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

19 marca 20:43

Z miejscowości Czasiw Jar ewakuowano wszystkie dzieci

Z miejscowości Czasiw Jar w obwodzie donieckim ewakuowane zostały wszystkie dzieci - przekazał przewodniczący wojskowych władz miasta Serhij Chaus.

"W Czasiw Jarze nie ma już dzieci. Ostatnie zostały ewakuowane przedwczoraj. Udało się to wspólnym wysiłkiem naszej administracji wojskowej, policji i grupy Białych Aniołów [specjalna grupa policji ds. ewakuacji]. To było trudne, bolesne - ale udało się" - napisał na Telegramie Chaus.

19 marca 20:16

"Wyborcza Olsztyn" dowiedziała się, że jedną z głównych spornych kwestii na linii PWiK Olsztyn - Wody Polskie jest liczba uchodźców z Ukrainy w Olsztynie.

19 marca 19:46

RPA o nakazie aresztowania Putina: jesteśmy świadomi naszych prawnych zobowiązań

Rzecznik prezydenta Republiki Południowej Afryki Cyrila Ramaphosy powiedział w niedzielę, że południowoafrykański rząd "jest świadomy" swoich prawnych zobowiązań wynikających z podpisania Statutu Rzymskiego, czyli m. in. wykonania nakazów aresztowania wynikających wyroków Międzynarodowego Trybunału Karnego.

W piątek Trybunał wydał nakaz aresztowania Władimira Putina w związku z oskarżeniami o popełnienie zbrodni wojennych w Ukrainie.

W sierpniu w RPA ma odbyć się coroczny szczyt państw BRICS - pięciu krajów rozwijających się, czyli Brazylii, Rosji, Indii, Chin oraz RPA. Gdyby rosyjski prezydent przyleciał do Johannesburga, zgodnie z prawnymi zobowiązaniami musiałby zostać zatrzymany przez południowoafrykańskie władze.

Jesteśmy, jako rząd, świadomi naszego zobowiązania. Jednak w okresie od teraz do szczytu BRICS w sierpniu będziemy w tej sprawie w kontakcie z różnymi zaangażowanymi stronami - powiedział rzecznik prezydenta Vincent Magwenya, którego słowa cytuje agencja Reuters.

RPA już raz odmówiła wykonania nakazu aresztowania Międzynarodowego Trybunału Karnego. W 2015 roku ówczesny prezydent Jacob Zuma nie zgodził się na zatrzymanie po przylocie do Johannesburga byłego prezydenta Sudanu Omara al-Bashira.

19 marca 19:11

Mołdawia nałoży sankcje na ok. 25 osób związanych z Rosją

Mołdawia nałoży sankcje na ok. 25 osób "uwikłanych w rosyjską inwazję Ukrainy" - zapowiedział minister spraw zagranicznych Mołdawii Nicu Popescu w rozmowie ze stacją Radio Wolna Europa - Mołdawia.

Popescu nie zdradził nazwisk osób, których będą dotyczyć sankcyjne przepisy, ale powiedział, że ok. połowa z nich to obywatele Federacji Rosyjskiej.

- Chodzi głównie o zakaz wjazdu do Mołdawii, blokadę kont bankowych lub aktywów osób zaangażowanych w agresję na Ukrainę - tłumaczył szef dyplomacji Mołdawii.

19 marca 19:01

W niedzielę rosyjskie media państwowe pokazały zdjęcia z pierwszej wizyty Władimira Putina w Mariupolu od rozpoczęcia przed ponad rokiem najazdu na Ukrainę.

19 marca 18:44

Nieznany i nieoznaczony dron spadł w obwodzie tulskim w zachodniej części Rosji - donoszą rosyjskie kanały na Telegramie.

19 marca 18:18

Decyzję Międzynarodowego Trybunału Karnego, który wydał nakaz aresztowania Władimira Putina, na Kremlu i w propagandowych mediach przyjęto z mieszanką lekceważenia i wściekłości. "Nie muszę chyba mówić, gdzie mogą sobie wsadzić ten papier" - napisał były prezydent Dmitrij Miedwiediew.

19 marca 18:04

Żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy zakończyli szkolenie w Wielkiej Brytanii pod kierownictwem instruktorów z Australii - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

"Zaczynając od strzelania ze statycznej pozycji na odległość 100 metrów, kursanci przeszli do strzelania i poruszania się w parach, a skończyli na atakach z użyciem żywego ognia. Wraz z rozwojem umiejętności rekrutów rosła ich pewność siebie, wraz ze śmiertelnością ataków, celnością i zachowaniem zasad bezpieczeństwa przy użyciu broni" - czytamy w komunikacie podsumowującym efekty szkolenia.

19 marca 17:41

Ukraiński dron Bayraktar z powodzeniem ucieka przed ogniem Su-27 nad Morzem Czarnym.

19 marca 17:07

Trzy osoby zginęły w ostrzale wsi w obwodzie zaporoskim

Trzech cywilów zginęło, a dwóch kolejnych zostało rannych w rosyjskim ostrzale wsi Kamieńskie w obwodzie zaporoskim - przekazały wojskowe władze obwodu.

"Dziś wróg przeprowadził cyniczny atak na budynek mieszkalny w regionie Wasyliwki. Rosyjska wyrzutnia rakietowa Grad MLRS odebrała życie trzem osobom w Kamieńskim. Dwie kolejne zostały ranne. Została im udzielona pomoc" - czytamy na Telegramie.

19 marca 16:44

Ukraińscy strażnicy graniczni w obwodzie ługańskim zniszczyli rosyjskiego drona zwiadowczego - informuje Straż Graniczna Ukrainy.

"Straż graniczna w obwodzie ługańskim zestrzeliła wrogiego drona termowizyjnego DJI Mavic 2 Enterprise. Dron okupantów próbował przeprowadzić z powietrza rozpoznanie pozycji pograniczników jednostki ługańskiej. Próba to okazała się nieudana. Nasi wojownicy zestrzelili go przy pomocy broni antydronowej" - czytamy na Facebooku ukraińskiej straży granicznej.

19 marca 16:21

Orzekanie, że cała Rosja stoi za Putinem, to akt wiary w putinowską religię imperialną. Na przykład cierpiący Aleksiej Nawalny nie jest agresorem, lecz ofiarą putinowskiej polityki.

19 marca 16:05

"FT": UE ma problem niedoboru materiałów wybuchowych

Niedobory materiałów wybuchowych uniemożliwiają zwiększenie produkcji amunicji w państwach Unii Europejskiej w pożądanym stopniu - alarmuje "The Financial Times".

Ograniczone dostawy prochu strzelniczego, plastikowych materiałów wybuchowych i trotylu powodują, że przemysł zbrojeniowy nie jest w stanie zrealizować oczekiwanych zamówień Unii Europejskiej na potrzebny wsparcia Ukrainy - wynika z informacji, które gazeta uzyskała zarówno od przedstawicieli unijnej administracji, jak i branży zbrojeniowej.

Problemu deficytów materiałów wybuchowych nie da szybko rozwiązać przez zwiększenie nakładów finansowych, bo wynika on z wielu lat zaniedbań w kwestii dofinansowania wewnętrznych możliwości produkcyjnych.

"Podstawowym problemem jest to, że europejski przemysł obronny nie jest przygotowany na utrzymanie produkcji wojennej na dużą skalę" - powiedział anonimowo "The Financial Times" przedstawiciel niemieckiego rządu.