Prezydent Wołodymyr Zełenski zapowiedział "powrót wojskowych do aktywnych działań na rzecz wyzwolenia ukraińskiej ziemi spod rosyjskiej okupacji". Atak hakerski spowodował, że niektóre rosyjskie stacje nadawcze umieściły ostrzeżenie wzywające ludzi do schronienia się przed nadchodzącym atakiem. Rosyjskie ministerstwo obrony powiedziało, że przeprowadziło ćwiczenia obrony powietrznej po tym, jak lotnisko w Petersburgu zostało zmuszone do zawieszenia wszystkich lotów we wtorek.
Pokaż od:
2 marca 00:00

To wszystko na dziś. Zapraszamy do śledzenia relacji z wojny w Ukrainie jutro od godziny 6. 

1 marca 23:51

80 procent rakiet wystrzelonych na Ukrainę przez Rosję zostało zestrzelonych

Ukraina zniszczyła 80 proc. pocisków wystrzelonych na jej terytorium, przekazał dowódca Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Najew, Dodał też, że Rosja zmienia taktykę uderzeń, a strona ukraińska za każdym razem analizuje rosyjskiej ataki, żeby dostosować do nich swoją obronę przeciwlotniczą.  

1 marca 23:35

Nagranie ze zniszczonego Bachmutu

1 marca 23:16

Sytuacja ukraińskich obrońców Bachmutu w Donbasie jest coraz trudniejsza. Rosjanie, mimo gigantycznych strat, zaciskają kleszcze wokół miasta. Co stanie się, gdy zdobędą miasto?

1 marca 22:57

Departament Stanu potwierdza, że Rosja przekazała USA oficjalną notę w sprawie wycofania się z traktatu New START

Rosja przekazała USA oficjalną notę dyplomatyczną w sprawie wycofania się z traktatu New START, regulującego wzajemną kontrolę zbrojeń nuklearnych - podaje CNN. 

 - Myślę, że uczciwie jest powiedzieć, że to, czego dowiedzieliśmy się z tej noty dyplomatycznej, nie powiedziało nam niczego, czego nie wiedzieliśmy już z publicznych oświadczeń, które emanowały z Moskwy - powiedział w środę rzecznik Departamentu Stanu Ned Price.

1 marca 22:41
1 marca 22:19

O Europie w czasach wojny i o wojnie w Europie rozmawiali Thomas Bagger - ambasador Niemiec w Polsce; Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz - szefowa think-tanku Strategie 2050 i była ambasador RP w Moskwie oraz Ivan Krastev - bułgarski intelektualista i prezes Centrum Strategii Liberalnych w Sofii. Spotkanie poprowadził Bartosz Wieliński wicenaczelny 'Gazety Wyborczej'.

1 marca 22:05

Wojska Federacji Rosyjskiej ostrzelały pięć gmin obwodu sumskiego, gdzie odnotowano 31 trafień - podaje Ukrinform. Nie było rannych i nie odnotowano też szkód w mieniu. 

1 marca 21:50

Zełenski: Utrzymujemy pod kontrolą wszystkie fronty

Siły ukraińskie utrzymują pod kontrolą wszystkie odcinki frontu, powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w wieczornym przemówieniu wideo. Wcześniej Sztab Generalny Sił Zbrojnych informował, że wojska rosyjskie posuwają się naprzód w stronę Bachmutu. 

1 marca 21:25

USA przedłużają sankcje na Rosję o kolejny rok

Stany Zjednoczone przedłużają sankcje na Rosję o kolejny rok - wynika z tekstu rozporządzenia podpisanego przez prezydenta USA Joe'a Bidena 1 marca.

Tekst rozporządzenia opublikowany został w środę na stronach Białego Domu. Sankcje nałożone na Moskwę będą obowiązywać co najmniej do końca 2023 roku.

Pierwsza seria sankcji na Rosję w związku z ofensywnymi działaniami Kremla w Ukrainie została opublikowana w formie rozporządzenia już w 2014 roku, po zajęciu przez Rosjan Krymu. Od tego czasu ważność dokumentu była kilkukrotnie odnawiana, m. in. w 2018 roku i 2022, kiedy rozpoczęła się pełnoskalowa inwazja Ukrainy.

1 marca 21:16

Nagranie z Bakczysaraju na Krymie, gdzie słychać było wybuchy. 

1 marca 21:05

Seria eksplozji na Krymie

Kilka eksplozji słychać było w środę wieczorem na okupowanym przez Rosjan Krymie. Jak podaje Suspilne News wybuchy słyszeli mieszkańcy Jałty, Gurzufu oraz Sewastopola, w pobliżu bazy wojskowej w Bakczysaraju. 

1 marca 20:52

Dzień po serii ataków dronów na obiekty w głębi Rosji, rosyjskie wojsko zaczęło instalować kolejne systemy obrony przeciwlotniczej.

1 marca 20:33

W niedzielę białoruska grupa partyzancka BYPOL i przywódcy opozycji na wygnaniu poinformowali, że rosyjski samolot wczesnego ostrzegania A-50 Mainstay został uszkodzony w wyniku ataku dronów na bazę lotniczą w Maczuliszczy w Białorusi. Jeśli ta informacja znalazłaby oficjalne potwierdzenie, oznaczałoby to, że w rosyjskiej służbie pozostało sześć samolotów A-50, co jeszcze bardziej ograniczy rosyjskie operacje lotnicze. Nie wiadomo jednak skąd pochodzi samolot pokazywany teraz przez stronę białoruską i kiedy nagranie zostało wykonane. 

1 marca 20:11

Sztab Generalny: Rosjanie kontynują ataki na Bachmut

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał w wieczornym komunikacie, że wojska rosyjskie kontynuują działania w pobliżu Bachmutu, gdzie wojska rosyjskie posuwają się naprzód.

Przez ostatnie 24 godziny ukraińskie siły powietrzne przeprowadziły 15 ataków na pozycje sił rosyjskich na kierunkach zaporoskim i chersońskim. Celem Ukraińców były rosyjskie magazyny sprzętu i przyczółki personelu.

Ukraińcy zestrzelili również drona rosyjskich sił zbrojnych Orlan-10.

Siły rosyjskie kontynuują operacje ofensywne na kierunkach Kupiańska, Łymanu, Bachmutu, Awdijiwki i Szachtarska.

W ciągu dnia wojska rosyjskie przeprowadziły trzy ataki rakietowe na obiekty cywilne w obwodzie charkowskim. W atakach zostali ranni cywile.

Ponadto przeciwnik przeprowadził ponad 20 ataków przy użyciu wieloprowadnicowych wyrzutni MLRS i 16 nalotów powietrznych, głównie przy użyciu dwóch dronów Shahed-136 - z których część została zestrzelona przez ukraińską obronę przeciwlotniczą.

1 marca 19:53

Obwód połtawski: Atak na infrastrukturę cywilną i krytyczną

"Wróg przeprowadził atak rakietowy na infrastrukturę cywilną i krytyczną w rejonie krzemieńczuckim. Trwa wyjaśnianie informacji o ofiarach i zniszczeniach", poinformował Dmytro Lunin, szef połtawskiej administracji wojskowej.

Wcześniej pojawiły się informacje o wybuchach w tej okolicy. 

1 marca 19:19

Klub parlamentarny Fideszu: zagłosujemy za wnioskiem o przyjęcie NATO Szwecji i Finlandii

Klub parlamentarny Fideszu w węgierskim parlamencie przekazał w komunikacie prasowym, że zagłosować za wnioskiem o przyjęcie do NATO Szwecji i Finlandii - podała agencja Reuters.

1 marca 19:12

Scholz: sojusznicy musza wysłać Ukrainie więcej amunicji

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wystąpił w środę na wspólnym briefingu prasowym z łotewskim premierem Krišjānisem Kariņšem.

Niemiecki kanclerz przekonywał, że rok po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji Ukrainy dostarczanie zaatakowanemu krajowi części zastępczych i amunicji jest równie ważne, co do starczanie broni. Podobnie jak zwiększenie produkcji amunicji w państwach, które ją dostarczają.

- To będzie zadanie długoterminowe, ponieważ będziemy wspierać Ukrainę tak długo, jak to będzie konieczne - dodał Scholz i przypomniał, że Niemcy są "drugim największym dostawcą pomocy Ukrainie w zakresie finansów i bezpieczeństwa, zaraz po USA".

1 marca 19:08

Sojusznicy dostarczają Ukrainie tymczasowe mosty

1 marca 18:42

Eksplozje w obwodzie połtawskim

Kanał Suspilne News informuje o wybuchach słyszanych w regonie krzemieńczuckim obwodu połtawskiego.