W nocy z wtorku na środę Rosjanie ponownie ostrzelali centrum Charkowa. Niemcy zatwierdziły przekazanie Ukrainie 178 starych czołgów Leopard 1. Niemcy, Dania i Holandia zapowiedziały, że kupią od niemiec co najmniej 100 takich pojazdów. Rada Europejska potwierdziła, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski został zaproszony na szczyt UE w czwartek i piątek. Tymczasem Zełenski przybył do Londynu, gdzie w parlamencie wygłosił przemówienie.
Pokaż od:
8 lutego 23:55

To już koniec na dziś. Dziękujemy, że byli Państwo z nami.

8 lutego 23:17

Wołodymyr Zełenski spotkał się ze swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

Rosja nie może wygrać wojny przeciwko Ukrainie – stwierdził prezydent Francji Emmanuel Macron podczas konferencji prasowej w Paryżu, w której wzięli udział także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

- Ukraina może liczyć na Francję, jej europejskich partnerów i sojuszników, by wygrać wojnę - powiedział Macron.

- Niemcy będą wspierać Ukrainę tak długo jak będzie to konieczne - zapewnił kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

8 lutego 22:48
8 lutego 22:44

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyleciał do Paryża, gdzie spotka się ze swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

Samolot z Zełenskim wylądował na podparyskim lotnisku Orly. Przywódca Ukrainy został powitany przez ministra obrony Francji Sebastiena Lecornu.

8 lutego 22:27
8 lutego 22:11

Ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow przekazał, że spotkał się ze swoim litewskim odpowiednikiem Arvydasem Anuszauskasem na południu Ukrainy.

Jak poinformował, ministrowie obrony dwóch państw skoordynowali dalsze kroki zmierzające do zwycięstwa z Rosją. Reznikow zaznaczył, że Anuszauskas był pierwszym ministrem obrony, który odwiedził Ukrainę po rozpoczęciu pełnowymiarowej rosyjskiej agresji.

8 lutego 21:57

Myślę, że prezydent Francji Emmanuel Macron się zmienił i że tym razem zmienił się naprawdę - powiedział w rozmowie z francuskim dziennikiem "Le Figaro" prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, komentując stosunek do rosyjskiej agresji swojego francuskiego odpowiednika, z którym spotyka się w środę wieczorem w Paryżu.

- W końcu to on [Macron] otworzył drzwi do dostaw czołgów. Poparł też wniosek Ukrainy o przyjęcie do Unii Europejskiej. Myślę, że to był prawdziwy sygnał - podkreślił Zełenski, który po wizycie w Londynie spotyka się w środę wieczorem w Paryżu z Macronem oraz kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

Francuski prezydent był krytykowany w Ukrainie i w krajach Europy Środkowo-Wschodniej za wielokrotne powtarzanie, że Rosji nie należy "upokarzać" - przypomina agencja AFP. Z krytyką spotykały się również jego liczne rozmowy telefoniczne z Władimirem Putinem od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę - podaje AFP.

8 lutego 21:41

Okupanci przejęli na podbitych terenach Ukrainy szkoły wyższe, ale okazało się, że nikt nie chce się w tych placówkach uczyć, wróg stara się temu zaradzić, przekupując studentów i ich rodziców - podaje Centrum Narodowego Sprzeciwu, utworzony przez Siły Operacji Specjalnych.

"Najeźdźcy są na tyle zdesperowani, że zlikwidowali egzaminy wstępne na studia i zrezygnowali z pobierania opłat za naukę w szkołach wyższych. Ukraińska młodzież z okupowanych terenów dobrze jednak wie, że rosyjskie dyplomy to nikomu do niczego nieprzydatne świstki dlatego nie zamierza ulegać zachętom wroga" - podaje Centrum.

8 lutego 21:37

Rosja ostrzega Londyn przed wysyłaniem odrzutowców na Ukrainę

Ambasada Rosji w Wielkiej Brytanii ostrzegła w środę Londyn przed wysłaniem odrzutowców na Ukrainę, mówiąc, że taki ruch miałby "militarne i polityczne konsekwencje dla kontynentu europejskiego i całego świata" - podaje Reuters powołując się na agencję prasową TASS.

8 lutego 21:14

Wołodymyr Zełenski opuścił Londyn i w najbliższym czasie wyląduje na lotnisku Orly w Paryżu - podaje The Guardian. 

Na płycie spodziewane jest krótkie zdjęcie, po czym Zełenski zostanie przewieziony do Pałacu Elizejskiego na kolację z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

8 lutego 20:31

Wołodymyr Zełenski razem z brytyjskim premierem Rishim Sunakiem odwiedził Lulworth, gdzie w obsłudze czołgów Challenger szkoleni są ukraińscy żołnierze. 

8 lutego 20:04

Ukraińskie lotnictwo minionej doby przeprowadziło 24 uderzenia w miejsca dyslokacji żołnierzy i sprzętu sił rosyjskich, m.in. w pozycje ich zestawów rakietowych - podaje w środę wieczorem sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Siły przeciwnika, próbując przejąć całkowitą kontrolę nad obwodem donieckim i ługańskim, koncentrują główne wysiłki na prowadzeniu ofensywnych działań na kierunku kupiańskim, łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i nowopawliwskim - podaje sztab.

W ciągu doby rosyjskie wojsko przeprowadziło jeden ostrzał rakietowy cywilnej infrastruktury w Słowiańsku w obwodzie donieckim oraz 37 ataków lotniczych. Siły przeciwnika przeprowadziły ponad 40 ostrzałów z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, w tym m.in. infrastruktury cywilnej w miastach Berysław i Komyszany w obwodzie chersońskim - czytamy w komunikacie.

8 lutego 19:50

Roger Waters przemówił na sesji Rady Bezpieczeństwa ONZ

Były muzyk i założyciel Pink Floyd przemówił na sesji Rady Bezpieczeństwa ONZ na zaproszenie Rosji. Jak podaje The Guardian, Waters nie pojawił się w sali Rady Bezpieczeństwa, choć mieszka w stanie Nowy Jork, w rozległej posiadłości w Bridgehampton na dalekim końcu Long Island, około 150 km od siedziby ONZ w centrum Manhattanu. Nie było jednak jasne, czy akurat przebywał w tym miejscu. 

W swoim przemówieniu do Rady Bezpieczeństwa Waters twierdził, że mówi w imieniu "czterech miliardów lub więcej braci i sióstr", nazywając tą grupę pozbawioną głosu większością, która "wraz z milionami w międzynarodowym ruchu antywojennym reprezentuje ogromny okręg wyborczy".

Waters, pomimo pojawienia się jako gość Rosji, skrytykował obie strony konfliktu. 

- Inwazja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę była nielegalna. Potępiam ją w najostrzejszych możliwych słowach. Również rosyjska inwazja na Ukrainę nie była niesprowokowana, więc również potępiam prowokatorów w najostrzejszych możliwych słowach - powiedział. 

8 lutego 19:42

Wołodymyr Zełenski powiedział podczas konferencji, że bez broni dostarczanej przez sojuszników Ukrainę czeka stagnacja. 

- Właśnie zapytałeś mnie, co się stanie, jeśli nie dostaniemy tych odrzutowców lub rakiet o większym zasięgu, albo nie będziemy mieli wystarczającej ilości amunicji, bo wszystko oczywiście się kończy i wychodzi z konserwacji. Bez broni, o której rozmawiamy teraz i bez broni, o której rozmawialiśmy dziś z Rishim, bez pomocy Wielkiej Brytanii doświadczymy stagnacji, która nie przyniesie niczego dobrego - powiedział Zełenski. 

Prezydent Ukrainy przekazał także, że Sunak wyraził pragnienie, by dostarczyć Ukrainie odrzutowce. 

- Usłyszałem od pana premiera chęć dostarczenia odrzutowców i oficjalnie oświadczył, że mogą rozpocząć szkolenie naszych pilotów - powiedział Zełenski za pośrednictwem tłumacza na wspólnej konferencji prasowej. 

8 lutego 19:26

Myśliwce były tematem rozmów Zełenski-Sunak

Rishi Sunak przekazał, że samoloty myśliwskie były oczywistym tematem jego rozmowy z prezydentem Ukrainy. Zapowiedź szkolenia ukraińskich sił powietrznych na samolotach natowskich jest "pierwszym krokiem do możliwości dostarczenia zaawansowanych samolotów". 

- To jest proces, który wymaga trochę czasu. My dzisiaj ten proces rozpoczęliśmy. To dlatego, że zależy nam na wsparciu prezydenta i jego kraju w zapewnieniu zwycięstwa. Nic nie jest wykluczone - powiedział Sunak. 

8 lutego 19:21

Sunak: Ukraińcy będą używać czołgów Challenger 2 na froncie w przyszłym miesiącu

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak odbyli konferencję prasową podczas wizyty Zełenskiego w Wielkiej Brytanii. 

Ukraińskie załogi, które przybyły do Wielkiej Brytanii w zeszłym tygodniu, będą używać czołgów Challenger 2 do obrony Ukrainy w przyszłym miesiącu, zapewnił Rishi Sunak. Premier powiedział, że tylko w ciągu ostatnich sześciu miesięcy na szkolenie do Wielkiej Brytanii przybyło 10 tys. ukraińskich żołnierzy. Zełenski i Sunak podpisali deklarację dalszej współpracy wojskowej. 

8 lutego 19:15

Giorgia Meloni spotka się z Zełenskim w Brukseli

Premierka Włoch Giorgia Meloni spotka się w czwartek w Brukseli z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim na marginesie nadzwyczajnego posiedzenia Rady Europejskiej - poinformowało agencję Reutera źródło rządowe.

8 lutego 18:41

Rosyjska armia ostrzelała Chersoń na południu Ukrainy i obwód czernihowski na północy kraju - poinformowała agencja Ukrinform. Jeden cywil zginął, kilku zostało rannych.

W obwodzie czernihowskim rosyjskie lotnictwo ostrzelało miasto Semeniwka. Ze wstępnych ustaleń wynika, że w ataku ranna została jedna osoba cywilna, a trzy znalazły się pod gruzami budynku.

W Chersoniu wskutek rosyjskiego ostrzału artyleryjskiego zginął starszy mężczyzna, który podczas ataku przebywał na ulicy. Tego dnia także po raz czwarty rosyjskie wojsko ostrzelało chersoński ośrodek rehabilitacji dla dzieci. Ostrzelano również dzielnicę mieszkalną, ranne zostały dwie osoby. Podczas środowego ostrzału miasta rannych zostało też dwóch pracowników służb komunalnych.

źródło: PAP