Na froncie trwają ciężkie walki o Bachmut, a Rosjanie kontratakują również w regionie Wuhłedaru i Łymanu. Wołodymyr Zełenski ma pojawić się w czwartek w Brukseli - podaje włoski dziennik "La Stampa". Prezydent USA Joe Biden zamierza w lutym odwiedzić Polskę przy okazji rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Pokaż od:
8 lutego 00:18

Dziękujemy za lekturę relacji i zapraszamy jutro od 6:00.

7 lutego 23:27

Bracia Kliczko spotkali się z niemieckim ministrem obrony

Mer Kijowa Witalij Kliczko i jego brat Władimir Kliczko spotkali się we wtorek z niemieckim ministrem obrony Borisem Pistoriusem, który przyjechał do Kijowa.

"Niemcy nadal będą wspierać Ukrainę. Będzie broń, pomoc gospodarcza i wsparcie polityczne" - napisał na Telegramie Witalij Kliczko dodając, że europejscy partnerzy Ukrainy są teraz zdecydowani, by szybciej podejmować decyzje o przekazaniu potrzebnej pomocy.

7 lutego 23:23

Zełenski mianował nowych gubernatorów trzech regionów Ukrainy

Wołodymyr Zełenski mianował gubernatorów trzech regionów Ukrainy - mówi komunikat na stronie prezydenta Ukrainy.

Na czele regionalnej administracji obwodu dniepropietrowskiego stanął Serhij Łysak, przewodniczącym regionalnych władz obwodu zaporoskiego został Jurij Malaszko, a Ołeksander Produkin pokieruje regionalną administracją obwodu chersońskiego.

7 lutego 22:56

Międzynarodowe konsorcjum, które miało dostarczyć czołgi tego drugiego typu, rodzi się w wielkich bólach.

7 lutego 22:50

Ukraiński czołg i rosyjska piechota ścierają się pod Bachmutem.

7 lutego 22:35

Ukraina otrzyma ok. 80 czołgów Leopard 1 jeszcze w 2023 roku

20-25 czołgów Leopard 1 zostanie przekazanych Ukrainie przez niemiecki rząd do końca lata, a 80 do końca roku - napisał minister obrony Ukrainy Ołeksij Rzeznikow po spotkaniu szefem MON Niemiec Borisem Pistoriusem.

W 2024 roku Ukraina otrzyma ponad 100 czołgów Leopard 1

"To co najmniej trzy bataliony, włącznie z materiałami, które trzeba zakupić, częściami zapasowymi, amunicją, kosztem przeprowadzenia szkoleń" - napisał Rzeznikow.

Ponadto, siły zbrojne Ukrainy otrzymają od Niemiec 14 czołgów Leopard 2 A6.

"Niemcy są z nami. Wsparcie jest ogromne. Będzie tylko lepiej"

- dodał minister obrony Ukrainy.

7 lutego 21:25

Rosja poprosiła Rogera Watersa, by przemówił na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ

Rosja poprosiła współzałożyciela zespołu Pink Floyd Rogera Watersa, aby przemówił jutro na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Posiedzenie zostało zwołane na środę na wniosek Rosji, a jego tematem mają być dostawy zachodniej broni do Ukrainy.

- Zobaczymy co powie. Ma stanowisko i jutro je usłyszycie. Może nawet nam zaśpiewa

- powiedział agencji Reuters stały przedstawiciel Federacji Rosyjskiej przy ONZ, Wasilij Nebenzia.

- Kiedyś rosyjska dyplomacja była poważna. Kto następny? Jaś Fasola? - skomentował anonimowo dla Reutersa dyplomata Rady Bezpieczeństwa.

Pilne 7 lutego 21:25

Mariusz Błaszczak: USA sprzedadzą Polsce wyrzutnie HIMARS

- W ciągu najbliższych godzin Departament Stanu USA wyda pozytywną opinię ws. sprzedaży kolejnych zestawów HIMARS dla Wojska Polskiego. Mówię to jako news

- powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas odbierania nagrody "Człowiek Wolności" tygodnika "Sieci" na gali w Warszawie.

7 lutego 20:36

16 tys. dzieci deportowali Rosjanie z Ukrainy od momentu rozpoczęcia inwazji - podaje Ukrinform.

7 lutego 20:22

USA cofną sankcje nałożone na byłą filię Sberbanku

Departament Skarbu USA ogłosił, że zamierza cofnąć sankcje nałożone na byłą kazachską filię rosyjskiego Sberbanku, która jest teraz w całości własnością firmy o kazachskim kapitale.

7 lutego 20:18

USA rozważają przekazanie małym i średnim firmom w Ukrainie do 100 mln dolarów wsparcia

Stany Zjednoczone rozważają przekazanie małym i średnim firmom w Ukrainie 100 mln dolarów na rozwój - poinformowała strona rządu Ukrainy po spotkaniu premiera Denysa Szmyhala i zastępczyni dyrektora amerykańskiej Agencji Rozwoju Międzynarodowego (USAID) Isobel Coleman.

Według komunikatu USAID uważa, że perspektywy wynikające działań wspierających małe i średnie biznesy w Ukrainie są "obiecujące" i rozważy możliwość wsparcia takich firm kwotą do 100 mln dolarów.

7 lutego 19:54

Co najmniej dwóch Ukraińców zginęło w trzęsieniu ziemi w Turcji

Co najmniej dwóch Ukraińców zginęło w trzęsieniu ziemi w Turcji. 19 osób z ukraińskim obywatelstwem wciąż pozostaje zaginionych - poinformowało ukraińskie ministerstwo spraw zagranicznych.

Czterech przebywających w Turcji Ukraińców zostało rannych.

7 lutego 19:49

Zełenski spotkał się w Kijowie z Pistoriusem

Wołodymyr Zełenski spotkał się w Kijowie z ministrem obrony Niemiec Borisem Pistoriusem. Politycy rozmawiali o "sytuacji na froncie i priorytetowych potrzebach obronnych Ukrainy" - napisał prezydent Ukrainy na Telegramie.

7 lutego 19:43

Rząd Ukrainy poparł nominacje trzech nowych szefów obwodów – dniepropietrowskiego, zaporoskiego i chersońskiego. W styczniu prezydent Ukrainy zwolnił urzędników piastujących te posady.Nowym szefem władz obwodu dniepropietrowskiego ma zostać Serhij Łysak, zaporoskiego – Jurij Małaszko, a chersońskiego – Ołeksandr Prokudin – przekazał portal Ukraińska Prawda.

Ukraińskie media zwracają uwagę, że wszyscy trzej są związani ze strukturami siłowymi.

7 lutego 19:29

W Makiejewce płonie gazociąg, łunę pożaru widać nawet z Doniecka. O pożarze poinformował szef administracji miasta. Miasto miało zostać wcześniej ostrzelane przez Rosjan.

7 lutego 19:17

Litwa wysłała Ukrainie kilkadziesiąt dział L70 wraz z amunicją

Rząd Litwy wysłał Ukrainie kilkadziesiąt sztuk dział automatycznych Bofors L70 wraz z amunicją - przekazało na Facebooku ministerstwo obrony Litwy.

"Od dwóch tygodni ukraińscy instruktorzy na Litwie biorą udział w szkoleniu z obsługi tych dział. Po powrocie do kraju będą szkolić jeszcze więcej ukraińskich operatorów" - czytamy w komunikacie.

Litwa planuje przed końcem roku przeszkolić ok. 1600 ukraińskich żołnierzy.

7 lutego 18:56

Ukraina wyśle do Turcji ratowników

"Rozmawiałem z prezydentem Turcji Erdoganem i przekazałem kondolencje z powodu tragedii, która dotknęła Turków z powodu trzęsienia ziemi. Poinformowałem go o decyzji o wysłaniu grupy ratowników i sprzętu, by pomogli uporać się ze skutkami katastrofy. Wkrótce dotrą do dotkniętych trzęsieniem regionów Turcji" - napisał na Twitterze Wołodymyr Zełenski.

7 lutego 18:46
7 lutego 18:28

Mer Paryża: nie dla udziału Rosjan w Igrzyskach w 2024 roku

- Jestem przeciwna udziale rosyjskich sportowców w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku - powiedziała we wtorek mer Paryża Anne Hidalgo. 

Hidalgo jeszcze pod koniec stycznia deklarowała, że jest za udziałem Rosjan, ale pod "neutralną flagą".

Teraz polityczka oznajmiła, że jej zdaniem nie ma czegoś takiego jak "neutralna" flaga. - Nie uczestniczyć w paradzie z państwem, które atakuje inne państwo, i udawać, że tego państwa tu nie ma - zadeklarowała Hidalgo.