Ukraina i Rosja ponownie wymieniły się jeńcami wojennymi: do Rosji wróciło 63 żołnierzy, do Ukrainy prawie dwa razy tyle osób. Francja i Włochy wiosną dostarczą Ukrainie systemy przeciwlotnicze SAMP-T. Natomiast USA zatwierdziły nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości ponad dwóch miliardów dolarów. Pakiet zawiera m.in. długodystansowe rakiety GLSDB, które mają zasięg aż 150 km. Odessa i część regionu pozostały bez prądu z powodu dwóch poważnych awarii w podstacji energetycznej. Chiny nadal dostarczają produkty wojskowe do Rosji pomimo zachodnich sankcji
Pokaż od:
4 lutego 23:00

To wszystko na dziś. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy jutro na strony Gazety Wyborczej.

4 lutego 22:58

Tak wygląda obecnie teatr w Mariupolu. Rosjanie zrzucili na niego bombę, mimo że w budynku ukrywało się kilkuset cywili, głównie kobiet i dzieci, a na dachu narysowano czerwony krzyż".

Zginęło tam co najmniej 300 osób.

4 lutego 22:45

Oblicza wojny. "Kiedy ludzie wyjeżdżali z miasta, wieszali swoje klucze na ostatnim drzewie od strony ukraińskiej. Różne klucze, od samochodów, domów, komórek. Był to sposób na pożegnanie z dotychczasowym życiem, ze świadomością, że prawdopodobnie już nie wrócą" - pisze doradca szefa MSW Ukrainy Anton Hereszczenko. 

4 lutego 22:30

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow podziękował swojej kanadyjskiej odpowiedniczce za wysłanie pierwszego czołgu Leopard 2 do Ukrainy. "Koalicja czołgów się zbiera. Miejscem spotkania jest Ukraina!" - napisał Reznikow.

4 lutego 22:15

Głównym punktem wizyty prezydenta USA Joe Bidena w Polsce będzie spotkanie przywódców obu państw po to, by wymienić się swoimi opiniami na temat tego, co może się wydarzyć w Ukrainie, ale dla nas kluczowe jest dalsze wsparcie bezpieczeństwa Polski - podkreślił prezydencki minister Marcin Przydacz.

Przydacz, który składał wizytę w USA, poinformował, że piątkowe rozmowy w Waszyngtonie, w których uczestniczył również szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, dotyczyły m.in. dalszej pomocy Ukrainie, dalszej obecności wojsk amerykańskich w Polsce, transferze technologii i zakupach uzbrojenia, a także szczytu Sojuszu w Wilnie. W Białym Domu Przydacz i Siewiera rozmawiali także razem z doradcami prezydentów państw bałtyckich.

4 lutego 22:00

Dziś odbyło się posiedzenie Rady Międzyparlamentarnej Ukraina-NATO. "Rozmawialiśmy o koalicji pancernej, pomocy humanitarnej i dalszych wspólnych wysiłkach na rzecz wzmocnienia naszej obrony" - przekazał Ołeksandr Kornijenko, wiceprzewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy.

4 lutego 21:50

"Jednym z głównych celów rosyjskiej inwazji było przejęcie ukraińskich przedsiębiorstw i ich rozwoju. Mogłoby to przyczynić się do znacznego zwiększenia potencjału militarnego Rosji. Wtedy ich następnym celem byłaby Europa" - przekazał ukraiński resort obrony.

4 lutego 21:40

"Brytyjski premier Rishi Sunak koncentruje się na tym, by brytyjski sprzęt wojskowy jak najszybciej dotarł na ukraiński front" - informuje brytyjski rząd.

4 lutego 21:30

„Jeden: odepnij magazynek i zawieś broń na lewym ramieniu z opuszczoną lufą. Dwa: podnieś ręce, pokaż, że są puste. Trzy: unieś białą tkaninę. Cztery: jak najgłośniej krzycz: „poddaję się". Pięć: podchodź powoli, stosując się do poleceń. Sześć: wypełniaj rozkazy Ukraińców". To jedna z podstawowych instrukcji dla rosyjskich żołnierzy na froncie, którzy nie chcą walczyć.

4 lutego 21:20

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski pozbawił obywatelstwa urzędników z czasów prezydentury Wiktora. Janukowycza. "W wyniku decyzji Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony dekretem prezydenckim obywatelstwo ukraińskie utracili m.in: Dmytro Tabachnyk - były minister edukacji i nauki; Vitaliy Zakharchenko, były minister spraw wewnętrznych; Andriy Kliuyev, były szef administracji prezydenckiej; Oleksandr Yakymenko - były szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainyi Oleksandr Klymenko, były minister przychodów i ceł.

4 lutego 21:10

Wojska Federacji Rosyjskiej przeprowadziły w ciągu dnia 26 uderzeń w regionie sumskim - przekazała Sumska Obwodowa Administracja Wojskowa.

4 lutego 21:00

Zełenski: Sytuacja bardzo ciężka

"Jest bardzo ciężko. W Bachmucie, Wuhłedarze, w rejonie Łymanu i na innych odcinkach frontu. Lecz teraz, jak każdego dnia spośród tych 346 dni, wytrwałość naszych żołnierzy decyduje o wszystkim" - oświadczył ukraiński przywódca. Dodał, że ukraińskich obrońców cechuje upór, dzielność i zdecydowanie.

"Pełna uwaga i zdecydowanie to zalety wszystkich, którzy bronią Ukrainy" - podkreślił prezydent dodając, że wielką zaletą Ukrainy jest siła i jedność narodu, każdego jej przedstawiciela, który działa na rzecz zwycięstwa.

Agencja Reutera poinformowała w sobotę wieczorem, że siły rosyjskie powoli zdobywają teren w Donbasie, okrążając miasto Bachmut i walcząc o przejęcie kontroli nad pobliską drogą, która jest głównym szlakiem zaopatrzeniowym dla sił ukraińskich. Próbują też zdobyć Wuhłedar, znajdujący się na południowy zachód od Doniecka.

4 lutego 20:50

Węgry uzyskały wyjątek w zakresie unijnego embarga na rosyjską ropę, to konsekwencje wchodzącego w życie zakazu importu produktów ropopochodnych z Rosji mogą w perspektywie dotknąć również nasz kraj – poinformowało węgierskie ministerstwo energii. 

Według ministerstwa UE może stanąć w obliczu niedoboru oleju napędowego i wyższych cen produktów naftowych, ponieważ połowa unijnego zapotrzebowania na olej napędowy była do tej pory zaspokajana ze źródeł rosyjskich.

"W wyniku sankcji Europa jest obecnie zmuszona polegać na innych, bardziej odległych źródłach, takich jak Indie, Bliski Wschód i Chiny" - napisało ministerstwo energii.

4 lutego 20:40

Sankei Shimbun: Stany Zjednoczone zaproponowały Japonii rozmieszczenie na swoim terytorium rakiet w celu zrównoważenia sił z Chinami.

Według źródeł gazety rząd USA złożył wniosek do Japonii, a strona japońska zamierza rozpocząć poważne negocjacje w tej sprawie. 

Hipersoniczne pociski dalekiego zasięgu LRHW oraz naziemne wersje pocisków cruise Tomahawk mogą pojawić się na "pierwszym łańcuchu wysp" otaczającym kontynentalny obszar Azji Wschodniej, w tym Japonię i Tajwan.

Ostateczne miejsce rozmieszczenia nie zostało jeszcze określone, ale japońscy urzędnicy mówią, że najprawdopodobniej będzie to wyspa Kyushu. 

4 lutego 20:30

Pierwszy kanadyjski czołg Leopard 2 jest w drodze na Ukrainę - przekazała minister obrony Anita Anand. Kanada obiecała dostarczyć cztery takie czołgi dla ukraińskiego wojska.

4 lutego 20:20

Ukraina może otrzymać od Niemiec do 160 czołgów Leopard 1 - pisze dziennika Handelsblatt.

Koncern zbrojeniowy Rheinmetall posiada 88 czołgów tego modelu, a kolejne 99 znajduje się w magazynach firmy Flensburger Fahrzeugbau, która specjalizuje się w naprawach i modernizacji sprzętu wojskowego.

"Większość z tych czołgów można naprawić, ale ramy czasowe mogą być długie. Kwestia decyzji politycznej w tej sprawie pozostaje otwarta" - czytamy.

4 lutego 20:10

Ukraina potrzebuje dwa razy więcej czołgów, niż żądał szef sił zbrojnych Walerij Zaluźnyj - wyliczył przedstawiciel prezydenta Zełenskiego w Radzie Najwyższej Fedir Wenisławski.

W wywiadzie dla niemieckiego "Bilda" Wenisławski powiedział, że sojusznicy są gotowi dostarczyć Kijowowi około 143 czołgi. Do pełnej de-okupacji wszystkich ukraińskich terytoriów potrzeba jednak od 500 do 700 czołgów.

Według szacunków głównodowodzącego Siłami Zbrojnymi Ukrainy Walerija Zaluznego wyrażonych w wywiadzie dla The Economist Ukraina potrzebuje 300 czołgów, około 700 bojowych wozów piechoty i 500 haubic, aby osiągnąć granice 24 lutego 2022 roku.

4 lutego 20:00

"Rosjanie żyją po drugiej stronie lustra. Rosja, jak magiczna kraina Lewisa Carrolla, stała się miejscem, w którym rzeczywistość została sprowadzona do absurdu, czas płynie inaczej, przeszłość stała się jednocześnie teraźniejszością i przyszłością, a ludzie, zdaniem postronnych obserwatorów, zdają się przejawiać same negatywne cechy".

4 lutego 19:50

Wojska rosyjskie dwukrotnie ostrzelały okręg nikopolski. W jednej z miejscowości uszkodzone zostały linie energetyczne. Nikt nie zginął ani nie został ranny.

4 lutego 19:40

„To nie jest spokojny dzień. Rosjanie próbują wymazać Bachmut z powierzchni ziemi. Nie damy się złamać! – napisał mer miasta Ołeksij Rewa.