Pierwsi ukraińscy żołnierze przybyli do Niemiec na szkolenie na bojowym wozie piechoty Marder. Grupa już w czwartek wylądowała w Kolonii i wkrótce powinna rozpocząć szkolenie - podała agencja dpa. W wyniku ostrzału Konstantynówki w obwodzie donieckim zginęły trzy osoby, a czternaście zostało rannych.
Pokaż od:
28 stycznia 23:00

To wszystko na dziś. Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo jutro od godziny 7. 

28 stycznia 22:53

Prezydent Francji Emmanuel Macron podczas przyjęcia w Pałacu Elizejskim zapewnił, że będzie nadal "rozmawiał z Rosją" pomimo krytyki, z którą się spotyka. Wezwał także Chiny do wypowiedzenia się przeciwko "imperialistycznej wojnie" w Ukrainie - relacjonuje PAP powołując się na telewizję BFMTV.

28 stycznia 22:47

Stany Zjednoczone tworzą grupę roboczą do wykrywania korupcji w pomocy dla Ukrainy

Stany Zjednoczone utworzyły grupę roboczą do wykrywania korupcji w swojej pomocy dla Ukrainy - poinformowało Biuro Generalnego Inspektora Amerykańskiej Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID).

28 stycznia 22:24

Mój dziadek i prawie wszyscy moi znajomi umarli - mówi Angelina Balakireva, dziewczynka z Mariupola. 

28 stycznia 22:13

Zełenski: Nie może być tabu w dostarczaniu broni przed rosyjskim terrorem

W wieczornym przemówieniu na podsumowanie 339 dnia wojny Wołodymr Zełenski nawiązał do ataku na Konstantynówkę w obwodzie donieckim. Od rosyjskiego pocisku s-300, który trafił w dzielnicę mieszkalną zginęły trzy osoby, a czternaście zostało rannych. 

"Ukraina potrzebuje w szczególności rakiet dalekiego zasięgu, aby wyeliminować możliwość umieszczenia przez okupanta wyrzutni rakietowych gdzieś daleko od linii frontu i niszczenia nimi ukraińskich miast", powiedział Zełenski. "Dziękuję wszystkim na świecie: politykom, osobom publicznym, dziennikarzom i zwykłym ludziom, którzy upierają się razem z nami, że nie może być żadnego tabu w dostarczaniu broni do ochrony przed rosyjskim terrorem". 

Wołodymyr Zełesnki wskazał, że szczególnie potrzebne są rakiety ATACMS używane w wyrzutniach HIMARS. 

28 stycznia 21:50

"Przestańcie bombardować nieuzbrojonych cywilów" - napisał na swoim Twitterze amerykański pisarz Stephen King.

28 stycznia 21:34

"Wysiłki MKOl zmierzające do zamiecenia rosyjskich zbrodni wojennych pod dywan są świadectwem tego, jak bardzo bogowie olimpijscy oderwali się od rzeczywistości. MKOl jest gotów podeptać groby tysięcy niewinnych ludzi, którzy byli i są zabijani przez Rosjan", skomentował MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba odpowiadając na informację, że rosyjscy i białoruscy sportowcy, mieliby wziąć udział w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich w Paryżu pod neutralną flagą. 

28 stycznia 21:17

Dziennikarze z niezależnego rosyjskiego portalu Verstka media odkryli, że uciekające rosyjskie siły okupacyjne przeniosły 14 sierot z Chersonia do sierocińca na Krymie, który miał reputację "obozu koncentracyjnego dla dzieci".

28 stycznia 21:05

Wołodymyr Zełenski pogratulował wygranej gen. Petrowi Pavelowi w wyborach prezydenckich w Czechach. "Doceniam wsparcie dla Ukrainy i naszej walki z rosyjską agresją. Liczę na naszą ścisłą osobistą współpracę dla dobra narodów Ukrainy i Republiki Czeskiej oraz w interesie zjednoczonej Europy", napisał Zełenski. 

28 stycznia 20:50

Niemiecki producent broni Rheinmetall jest gotowy znacznie zwiększyć produkcję czołgów i amunicji artyleryjskiej, aby zaspokoić silny popyt na Ukrainie i Zachodzie, a także może rozpocząć produkcję wyrzutni rakietowych HIMARS w Niemczech, powiedział agencji Reutera prezes Rheinmetall Armin Papperger.

28 stycznia 20:38

W obwodzie ługańskim Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły bazę logistyczną Rosji. 

28 stycznia 20:11

"Na miłość boską, Rosjo, zakończ tę bezsensowną wojnę w Ukrainie. Przestańcie bombardować nieuzbrojonych cywilów. Putin musi musi się wycofać", napisał na Twitterze pisarz Stephen King. Znany autor w marcu zawiesił współpracę z rosyjskimi wydawnictwami. 

28 stycznia 19:58

Ukraina zaprzecza, że zamierza uzyskać 24 odrzutowce F-16 od sojuszników

Hiszpański dziennik El Pais, powołując się na rzecznika ukraińskiego lotnictwa Jurija Ignata, przekazał, że Ukraina początkowo chciała uzyskać 24 odrzutowce, najlepiej  F-16.

Ignat przekazał w oświadczeniu, że jego uwagi na piątkowym briefingu dla mediów zostały źle zinterpretowane.

Zastępca doradcy Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Jon Finer powiedział w czwartek, że Stany Zjednoczone będą "bardzo ostrożnie" omawiać pomysł dostarczenia odrzutowców  z Kijowem i jego sojusznikami.

Minister obrony Niemiec wykluczył w tym tygodniu pomysł wysłania odrzutowców na Ukrainę.

28 stycznia 19:43

Dziennikarz z Deutsche Welle zapytał mieszkańców Moskwy, co myślą o dostarczeniu Ukrainie czołgów przez Zachód. 

28 stycznia 19:30

Przerwa na reklamy w rosyjskiej telewizji i zapowiedź propagandowego programu o przepowiedni dojścia do władzy "nazistów" w Ukrainie - mowa o Wołodymyrze Zełenskim. 

28 stycznia 19:13

Rosja oskarża Ukrainę o zabicie 14 osób w celowym ataku na szpital w Nowoajdarze

Rosyjskie ministerstwo obrony twierdzi, że ukraińskie wojska użyły dostarczonych przez USA wyrzutni rakiet HIMARS do ostrzelania szpitala regionalnego we wsi Nowoajdar, w przyłączonym do Rosji rejonie obwodu ługańskiego, podaje niezależna rosyjska redakcja Meduza.

Według komunikatu ministerstwa obrony, w wyniku ostrzału zginęło 14 osób, a 24 osoby (pacjenci i personel szpitala) zostały ranne. Portal Meduza zaznacza, że nie był w stanie zweryfikować tej informacji. Siły Zbrojne Ukrainy nie wydały jeszcze oświadczenia w tej sprawie. 

28 stycznia 18:59

Rosjanie niemal codziennie ostrzeliwują przygraniczne miejscowości obwodu sumskiego i charkowskiego. Na poniższej mapie zaznaczone są miejscowości, które znalazły się pod ostrzałem w sobotę. 

28 stycznia 18:43
28 stycznia 18:16

W Buczy i Irpieniu pojawiło się graffiti włoskiego artysty

28 stycznia 17:53

Rosjanie ostrzelali miejscowość Seredyna-Buda

Administracja wojskowa obwodu sumskiego poinformowała o ataku na miejscowość Seredyna-Buda. Jak podano, prawdopodobnie był to nalot. Zniszczona została ściana dwupiętrowego domu, uszkodzony został budynek kompleksu sportowego oraz okna w przedszkolu i w domach prywatnych. Ze wstępnych informacji wynika, że nie było ofiar.