Do "koalicji czołgów" weszło już 12 państw zachodnich. Polska, oprócz obiecanych już 14 czołgów Leopard 2, gotowa jest dostarczyć Ukrainie 60 czołgów PT-91. Putin przygotowuje nową ofensywę na Ukrainie. Wojna może ciągnąć się latami - twierdzi Bloomberg. Wznowienie ofensywy mogłoby się rozpocząć już w lutym lub marcu, zanim Kijów otrzyma czołgi bojowe z USA i Europy. Biały Dom zapowiada, że dostawa Abramsów zajmie "miesiące". Zełenski twierdzi, że to "za długo".
Pokaż od:
28 stycznia 00:00

To wszystko na dziś. Zapraszamy do śledzenia relacji jutro od godziny 7. 

27 stycznia 23:50

Rosjanie zrabowali ponad 10 tysięcy dzieł stuki z Muzeum Sztuki w Chersoniu. Zanim doszło do wyzwolenia miasta Rosjanie podstawili pod muzeum autobusy szkole i przez ponad cztery dni wywozili eksponaty. 

27 stycznia 23:43

Stany Zjednoczone reagują na dalsze opresje organizacji pozarządowych i mediów w Rosji

Departament Stanu USA wydał oświadczenie, w którym potępia rosyjskie represje mediów i organizacji pozarządowych. "Rozprawa Kremla z niezależnym społeczeństwem obywatelskim i mediami w kraju tworzy klimat bezkarności, który umożliwia jego agresję wobec sąsiadów", napisano w oświadczeniu

Mowa o niedawnej likwidacji Moskiewskiej Grupy Helsińskiej oraz uznaniu Fundacji im. Andrieja Sacharowa i i niezależnego serwisu informacyjnego Meduza za "niepożądane".

"Stany Zjednoczone solidaryzują się z odważnymi obrońcami praw człowieka, niezależnymi dziennikarzami i orędownikami demokracji w Rosji, którzy pomimo znacznego ryzyka kontynuują swoją pracę. Wzywamy do bezwarunkowego uwolnienia setek więźniów politycznych przetrzymywanych przez Rosję, w tym tych, którzy zostali pozbawieni wolności za zajmowanie pryncypialnego stanowiska przeciwko agresji rosyjskiego rządu na Ukrainę. Ponownie wzywamy rząd Rosji do zaprzestania brutalnej agresji za granicą i aktów represji w kraju", czytamy w oświadczeniu. 

27 stycznia 23:30

Po uzyskaniu czołgów Ukraińcy zabiegają o zachodnie samoloty. Przesunięcie kolejnej "czerwonej linii" we wspieraniu Kijowa znów będzie wymagało przełamania oporu ostrożnych państw, przede wszystkim Niemiec.

27 stycznia 23:18

Wołodymyr Zełenski podziękował rządowi Belgii za zatwierdzenie nowego pakietu pomocy dla Ukrainy o wartości 92 milionów euro. Według belgijskiego ministra obrony Ludewijna Dedondera w jej skład wejdą pociski obrony powietrznej, pociski przeciwpancerne, karabiny maszynowe, granaty, amunicja, ciężarówki i jeepy opancerzone.

27 stycznia 23:05
27 stycznia 22:52

Leopardy od Hiszpanii trafią do Ukrainy na wiosnę

Hiszpania przekaże swoje czołgi Leopard 2 Ukrainie na wiosnę po procesie weryfikacji. Czas przed wiosną ma być wykorzystany na szkolenie, podaje Ukrinform. 

27 stycznia 22:40

Portugalia przekaże Ukrainie cztery czołgi Leopard 2

Portugalska armia przekaże Siłom Zbrojnym Ukrainy cztery czołgi Leopard 2, ich wysłania należy spodziewać się w lutym - poinformowało ministerstwo obrony w Lizbonie.

W styczniu portugalskie ministerstwo obrony zapowiedziało, że skieruje na Ukrainę dodatkowych 14 amerykańskich transporterów opancerzonych M113, a także prześle osiem generatorów prądu o dużym potencjale.

27 stycznia 22:30

PKOl przeciwny udziałowi sportowców z Rosji i Białorusi w igrzyskach w Paryżu

PKOl był, jest i będzie solidarny z Ukrainą, ukraińskim narodem i sportowcami - oświadczył prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki w reakcji na plany MKOl zakładające powrót do rywalizacji sportowców z Rosji i Białorusi.

27 stycznia 22:20

Miejscowość Czasiw Jar w obwodzie donieckim znów znalazła się pod rosyjskim ostrzałem

27 stycznia 22:10

Ukraina ma dostać od sojuszników łącznie 321 czołgów

Łącznie 321 czołgów zostało obiecanych Ukrainie przez kilka krajów, powiedział w piątek w telewizji BFM ambasador Ukrainy we Francji Wadym Omelczenko.

27 stycznia 21:59

Vera Jourova: chcę uruchomić Radio Wolna Rosja

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova zapowiedziała w piątek stworzenie Radia Wolna Rosja, "aby niezależni rosyjscy dziennikarze mogli pracować bez kremlowskiej cenzury".

"Mamy moralny obowiązek wspierać ideały demokratyczne także w Rosji. Nie bronią, ale słowami” – powiedziała Jourova, którą cytuje rosyjska redakcja BBC.

"Musimy wspierać tych, którzy chcą walczyć i iść pod prąd. Dlatego chcę rozpocząć projekt Radia Wolna Rosja. Nie oznacza to stworzenia zupełnie nowej stacji radiowej. Czasy są teraz zupełnie inne niż na początku zimnej wojny, kiedy powstało Radio Wolna Europa. Chcę wspierać tych, którzy już dużo robią, aby mogli tworzyć więcej treści i rozpowszechniać je szerzej bez jakiejkolwiek interwencji redakcyjnej” - zapowiada wiceprzewodnicząca KE.

27 stycznia 21:47

Zełenski zaprosił szefa MKOl do Bachmutu

"Zrobimy wszystko, aby świat chronił sport przed politycznymi i wszelkimi innymi wpływami państwa terrorystycznego, tym bardziej na olimpiadzie w Paryżu. Przy okazji zapraszam obecnego szefa Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomasa Bacha do Bachmutu, żeby na własne oczy zobaczył, że neutralność nie istnieje" - powiedział Zełenski, którego cytuje agencja Ukrinform.

Wczoraj szef MKOl powiedział, że rosyjscy i białoruscy sportowcy będą mogli wziąć udział w igrzyskach olimpijskich w Paryżu w 2024 roku, ale pod neutralną flagą.

27 stycznia 21:36

Rosjanie ostrzelali dwie przygraniczne miejscowości w obwodzie sumskim i piętnaście w charkowskim

Rosjanie regularne ostrzeliwują przygraniczne miejscowości obwodu sumskiego i charkowskiego. Poniższa mapa przedstawia ostrzały, które miały miejsce w piątek. 

27 stycznia 21:25

Biały Dom: USA pilnują, aby Chiny nie pomagały Rosji w wojnie z Ukrainą

Stany Zjednoczone pilnują, aby Pekin nie udzielał Rosji wsparcia w wojnie z Ukrainą i nadal wyjaśniają w dialogu z Chinami potencjalne konsekwencje takiej pomocy - przekazał koordynator Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby.

"Daliśmy Chińczykom do zrozumienia, że ​​teraz nie czas na wspieranie Rosji. Kontynuujemy te rozmowy” – zaznaczył przedstawiciel Białego Domu w odpowiedzi na prośbę o skomentowanie doniesień o dostawach chińskiej nieśmiercionośnej pomocy do Rosji.

27 stycznia 21:20

Jena osoba ranna po ostrzale Zaporoża

Wiadomo o jednej rannej osobie po wieczornym ostrzale Zaporoża. Na terenie jednego z budynków wybuchł pożar. 

27 stycznia 21:15

Pod Wuhłedarem zginął białoruski opozycjonista Eduard Łobau

27 stycznia 21:05

Zełenski: okupanci celowo i metodycznie niszczą wsie i miasteczka w Donbasie

Rosyjscy okupanci w Donbasie celowo i metodycznie niszczą miasta i wsie - powiedział w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przesłaniu wideo.

"Sytuacja na froncie, a w szczególności w Donbasie – w pobliżu Bachmutu i Wuhłedaru, pozostaje bardzo trudna. Okupanci nie tylko szturmują nasze pozycje – oni celowo i metodycznie niszczą okoliczne miasta i wsie. Artylerią, lotnictwem, rakietami - armii rosyjskiej nie brakuje zasobów zniszczenia" – powiedział Zełenski. Dodał, że "można to powstrzymać tylko siłą".

27 stycznia 20:52

Od początku inwazji na pełną skalę zniszczeniu uległo 140 tysięcy domów i bloków w Ukrainie

W wyniku zakrojonej na szeroką skalę inwazji zniszczeniu uległo ponad 140 tys. ukraińskich budynków mieszkalnych.

"Ponad 140 tysięcy zniszczonych budynków, z czego  około 18 tysięcy to wieżowce, a w każdym ok. 100 mieszkań” - powiedział ukraiński rzecznik praw obywatelskich w rozmowie z Radiem Swoboda.

Zaznaczył też, że przybliżona liczba obywateli Ukrainy, którzy w wyniku rosyjskiej agresji stracili domy oraz majątek i przenieśli się "z jednej części Ukrainy do drugiej" wynosi 4,5 mln, a za granicę wyjechało nawet ponad 10 mln Ukraińców.

27 stycznia 20:41

Tak wygląda sytuacja na przedpolu Wuhłedaru