Rosja wystrzeliła w czwartek nową serię pocisków rakietowych w kierunku Kijowa i innych ukraińskich miast, zaledwie kilka godzin po tym, jak Niemcy i USA ogłosiły plany dostarczenia Ukrainie czołgów Leopard i Abrams. Prawie 60 pocisków było wymierzonych w obiekty energetyczne, a co najmniej 11 osób zginęło. Pentagon zdradził, że wyśle Ukrainie nowocześniejszą i skuteczniejszą wersję Abramsów, ale zajmie to "miesiące".
Pokaż od:
26 stycznia 23:55

Zełenski: 12 krajów jest gotowych dostarczyć czołgi Ukrainie

Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział w swoim wieczornym przemówieniu, że wraz z dołączeniem Kanady do krajów gotowych przekazać Ukrainie czołgi, do "koalicji czołgów" weszło już 12 państw zachodnich.

Wcześniej w czwartek kanadyjska minister obrony Anita Anand powiedziała, że jej rząd wyśle ​​na Ukrainę w najbliższych tygodniach cztery czołgi Leopard 2. Według doniesień mediów, w sumie Ukraina może otrzymać około 100 czołgów Leopard 2.

26 stycznia 23:43
26 stycznia 23:30

Rosyjskie władze po raz kolejny uderzają w niezależne media. Za "organizację niepożądaną" został uznany najpopularniejszy niezależny portal Meduza, rzetelnie informujący nie tylko o inwazji na Ukrainę, ale też sytuacji wewnątrz kraju.

26 stycznia 23:17

UE zagroziła silnymi sankcjami w przypadku bezpośredniego zaangażowania Białorusi w wojnę

Białoruś musi zaprzestać udzielania wsparcia wojskowego Rosji, a jakiekolwiek bezpośrednie zaangażowanie białoruskiej armii w agresywną wojnę Rosji przeciwko Ukrainie spotka się z "nowymi i silnymi środkami ograniczającymi” - wynika to z oświadczenia UE złożonego podczas czwartkowego posiedzenia Stałej Rady OBWE w Wiedniu.

"Wzywamy władze białoruskie do powstrzymania się od dalszego udziału lub wspierania nielegalnej rosyjskiej wojny napastniczej przeciwko Ukrainie oraz do natychmiastowego zaprzestania wykorzystywania jej terytorium jako bazy ataków na Ukrainę, co samo w sobie jest agresją. Białoruś musi również zaprzestać udzielania wsparcia militarnego Rosji. Jeszcze raz podkreślamy, że dalsze działania, w szczególności bezpośredni udział wojsk białoruskich w rosyjskiej wojnie napastniczej, spotkają się z nowymi i silnymi środkami ograniczającymi" - napisano w oświadczeniu, które przytacza agencja Ukrinform

26 stycznia 23:05

Zełenski o nowych atakach Rosji: można je powstrzymać tylko odpowiednią bronią

Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że nowe masowe ataki Rosji z użyciem rakiet i dronów dowodzą, że Ukraina potrzebuje odpowiedniego uzbrojenia.

"Dzisiaj wytrzymaliśmy kolejny zmasowany atak rakietowy terrorystów. Atak, który w pełni potwierdza wszystko, o czym rozmawialiśmy z naszymi partnerami. Rosyjska agresja może i musi zostać powstrzymana tylko przy użyciu odpowiedniej broni. Państwo terrorystyczne nie zrozumie niczego innego" - powiedział Zełenski w swoim wieczornym przemówieniu wideo.

Prezydent poinformował, że ukraińskie siły obrony powietrznej zestrzeliły większość rosyjskich rakiet i dronów, ale były trafienia, byli ranni i zabici.

26 stycznia 22:52

Potężne eksplozje w pobliżu elektrowni jądrowej Zaporoże

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) poinformowała, że ​​jej eksperci słyszeli potężne wybuchy w pobliżu zaporoskiej elektrowni atomowej w Enerhodarze. Agencja stwierdziła w oświadczeniu, że "wskazuje to na działania wojenne w pobliżu".

"Wczoraj było słychać osiem potężnych eksplozji, w wyniku których zatrzęsły się szyby w biurach stacji. Dzisiaj też było je słychać" - przekazał w czwartek szef MAEA Rafael Grossi.

26 stycznia 22:41

Pentagon: wyślemy Ukrainie nowocześniejszą i bardziej skuteczną wersję Abramsów

USA wyślą na Ukrainę czołg M1A2 Abrams, który jest ulepszoną wersją wcześniejszego modelu M1A1.

Zastępczyni sekretarza prasowego Pentagonu Sabrina Singh potwierdziła w czwartek, że M1A2 będzie wersją Abramsa dostarczoną Ukraińcom. Powiedziała, że ​​Stany Zjednoczone "nie mają zgromadzonych tych czołgów w zapasach”, dlatego najpierw trzeba je wyprodukować, a to zajmie "miesiące".

M1A2 różni się od starszego M1A1, głównie ze względu na fakt, że A2 działa  w systemie cyfrowym, w przeciwieństwie do systemu analogowego A1.

"To jest taka różnica jak między telefonem z tarczą, a iPhonem” – wyjaśnił CNN emerytowany generał armii Robert Abrams, były dowódca sił zbrojnych USA w Korei.

Prezydent Joe Biden zapowiedział w środę, że USA wyślą do Ukrainy 31 czołgów Abrams.

26 stycznia 22:29

Francja i Włochy są bliskie sfinalizowania szczegółów technicznych dotyczących dostawy systemu obrony powietrznej SAMP/T do Ukrainy - poinformowała w czwartek agencja Reuters, powołując się na dwa źródła dyplomatyczne. Jak podkreślono, nie jest jasne, jak szybko zapadnie ostateczna decyzja.  

26 stycznia 22:20

Amerykański portal Politico, powołując się na opinie ekspertów wojskowych, przewiduje, że rozpoczynająca się dyskusja o dostawach myśliwców dla Ukrainy skupi się na ewentualnym dostarczaniu samolotów F-18 lub szwedzkich Gripenów. Nie potrzebują one bowiem długich pasów startowych, jak amerykańskie F-15 i F-16, a takich pasów nie ma w Ukrainie.

26 stycznia 22:09

Wśród pocisków, którymi w czwartek atakowała Rosja były nowoczesne Ch-47 Kindżał

W Kijowie i okolicy, obwodzie odeskim i winnickim, rosyjskie rakiety doleciały do celów. Wśród różnych pocisków, którymi w czwartek atakowała Rosja, znalazły się Ch-47 Kindżał. To jedne z najnowocześniejszych pocisków w rosyjskim arsenale.

26 stycznia 21:53

Międzynarodowy Fundusz Walutowy rozważa wieloletni pakiet pomocy dla Ukrainy wart nawet 16 mld dolarów - przekazał Bloomberg News.

Dodano, że wdrożenie programu zależy od szeregu warunków, w tym zatwierdzenia przez państwa G7 oraz zapewnienia przez darczyńców i wierzycieli Ukrainy stabilności zadłużenia kraju.

26 stycznia 21:40

Audytorzy z USA przyjechali na kontrolę do Kijowa

Zastępca sekretarza stanu USA ds. politycznych Victoria Nuland poinformowała, że ​​w tym tygodniu w Kijowie przebywają audytorzy, którzy sprawdzają jak rozliczana jest amerykańska pomoc wojskowa i finansowa.

"Koncentrujemy się na zapobieganiu niewłaściwemu użyciu pomocy lub broni. Współpracujemy z Bankiem Światowym, firmą konsultingową Deloitte i grupą audytorów rządu USA, którzy są w Kijowie w tym tygodniu” - powiedziała Nuland, którą cytuje Ukraińska Prawda.

26 stycznia 21:27

Sztab Generalny Ukrainy: okupanci szukają ukraińskich patriotów w obwodzie chersońskim

W okupowanej części obwodu chersońskiego okupanci szukają patriotów Ukrainy i wrzucają ich do sali tortur, a w okupowanym Symferopolu redukują zatrudnienie w instytucjach budżetowych - informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

"W niektórych tymczasowo zajętych osadach obwodu chersońskiego trwają działania kontrwywiadowcze. Rosyjscy okupanci aktywnie poszukują ukraińskich patriotów. W jednym z budynków w obwodzie chersońskim rosyjscy najeźdźcy urządzili izbę tortur. Ponadto w tymczasowo okupowanym ukraińskim Symferopolu wszystkie instytucje budżetowe pod pretekstem reform otrzymały polecenie redukcji personelu o 10 procent" - czytamy w komunikacie ukraińskiej armii

26 stycznia 21:15

Estonia może dostarczyć Ukrainie amunicję kasetową

Estoński minister obrony Hanno Pevkur powiedział, że jego kraj może rozpocząć transfer na Ukrainę amunicji kasetowej, której zabrania międzynarodowa konwencja, do której nie przystąpiła jednak ani Rosja, ani Ukraina.

Estonia posiada wyprodukowaną w Niemczech amunicję kasetową i podobnie jak w przypadku czołgów będzie potrzebować niemieckiej zgody na jej reeksport.

26 stycznia 21:05

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy, które wezwało państwa wchodzące w skład tej rady do stworzenia trybunału dla osądzenia zbrodni liderów Rosji i Białorusi, opowiada się także za „odblokowaniem sytuacji” w ONZ. Według zgromadzenia prawo weta dla Rosji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ to „egzystencjalne zagrożenie dla międzynarodowego porządku”.

26 stycznia 20:55

W obwodzie zaporoskim widziano białoruskich żołnierzy

Iwan Fedorow, lojalny wobec Kijowa mer okupowanego przez rosyjskie wojska Melitopola, poinformował w czwartek, że w miejscowości Kyryliwka nad Morzem Azowskim byli widziani białoruscy żołnierze - oznajmił portal RBK-Ukraina. Sprawdzamy te doniesienia - zapewnił pułkownik Jewhen Jerin, rzecznik ukraińskich wojsk w obwodzie zaporoskim, którego cytuje PAP.

Samorządowiec nie wykluczył, że Białorusini mogli pojawić się na Ukrainie nie jako członkowie regularnych sił zbrojnych, lecz jednej z prywatnych firm wojskowych.

26 stycznia 20:45

- Chciałbym postawić prognozę: Wielka Brytania jako pierwsza przekaże Ukrainie samoloty bojowe. Potem Niemcy, a następnie USA - napisał w mediach społecznościowych Anton Heraszczenko, ukraiński polityk.

- Mam nadzieję, że wkrótce napiszę: dziękuję Wam, przyjaciele, za skrzydła dla Ukrainy! - dodał.

26 stycznia 20:35

Władze lokalne: Do Mariupola przywieziono kolejną partię rosyjskich zmobilizowanych

"Rejon Mariupola, wieś Nowa Jałta. Kolejny przyjazd dużej liczby zmobilizowanych Rosjan. Osiedlili się w opuszczonych pensjonatach. W rozmowach z mieszkańcami mówią, że główną motywacją są pieniądze i preferencyjne warunki spłaty kredytów hipotecznych w Moskwie” – poinformował na Telegramie Petro Andriuszczenko, doradca burmistrza Mariupola.

26 stycznia 20:25

Rosjanie ostrzelali cerkiew pod Zaporożem

Ostrzelana została cerkiew w miejscowości Orichowo na Zaporożu - poinformowała o tym Zaporoska Obwodowa Administracja Wojskowa na Telegramie.

Zaznaczono również, że pociski artyleryjskie trafiły w placówkę medyczną i domy prywatne w Hulajpolu. Region ten zaatakowało także pięć irańskich dronów, w wyniku czego uszkodzonych zostało 5 altan ogrodowych. W wyniku zderzenia jedna osoba została ranna.

26 stycznia 20:16

Politico: USA przekażą Ukrainie ulepszoną werskę czołgów Abrams

Ukraina otrzyma od USA nowszą wersję czołgów Abrams, w wersji M1A2 z ulepszoną optyką i systemem zarządzania polem walki - podał portal Politico

.Problemem może być jednak czas dostaw, bo fabryka Abramsów w Ohio jest zajęta wytwarzaniem pojazdów M1A2 dla Polski i Tajwanu.

Według Politico maszyny, które trafią na Ukrainę będą wyposażony w ulepszone kontrole i przyrządy obserwacyjne i celownicze oraz system zarządzania polem walki, pozwalający na łatwiejszą integrację działań wojennych