"Jestem dziś w Waszyngtonie, by podziękować narodowi amerykańskiemu, prezydentowi i Kongresowi za tak potrzebne wsparcie. A także po to, by kontynuować współpracę w celu przybliżenia naszego zwycięstwa" - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Pokaż od:
22 grudnia 00:04

To wszystko na dziś. Zapraszamy do śledzenia relacji jutro od godziny 6. 

22 grudnia 00:04

Były szef Roskosmosu i jeden z większych propagandystów Kremla Dmitrij Rogozin został ranny podczas ostrzału hotelu w Doniecku. 

"Hotel, w którym mieszkała grupa doradców wojskowych, w tym Dmitrij Rogozin, został ostrzelany. Były szef Roskosmosu został ranny w plecy, jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo", powiedział rosyjskiej agencji RIA Novosti asystent Rogozina. 

21 grudnia 23:55

"Josephie Bidenie, dziękujemy za wsparcie naszego narodu! Ta wizyta odbywa się w okolicy nowego roku, który może stać się niezwykle ważny dla Ukrainy. Jestem pewien, że razem możemy osiągnąć znaczące rezultaty", napisał Wołodymyr Zełenski na Telegramie. 

21 grudnia 23:45

"Dziś ogłaszam kolejną transzę pomocy bezpieczeństwa dla Ukrainy: Pakiet o wartości 1,85 miliarda dolarów, który obejmuje kontrakty na sprzęt i amunicję. I baterię rakiet Patriot, do której będziemy szkolić siły w ramach naszych wysiłków na rzecz wzmocnienia ukraińskiej obrony powietrznej", napisał na Twitterze Joe Biden. 

21 grudnia 23:27

Skończyła się konferencja prasowa prezydentów USA i Ukrainy. Kolejnym punktem wizyty Wołodymyra Zełenskiego w Waszyngtonie będzie przemówienie prezydenta Ukrainy na wspólnej sesji Senatu i Izby Reprezentantów o godzinie 19:30 czasu lokalnego (godz. 1:30 w Polsce). 

21 grudnia 23:20

Zełenski: Jedyny słuszny pokój, to brak kompromisów co do suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy

- Dla mnie, jako prezydenta, sprawiedliwy pokój oznacza: żadnych kompromisów co do suwerenności, wolności i integralności terytorialnej mojego kraju, odpłatę za wszystkie zniszczenia spowodowane rosyjską agresją - powiedział Zełenski na konferencji prasowej. - A z perspektywy ojca chcę podkreślić, ilu rodziców straciło swoich synów i córki na froncie - czym jest dla nich sprawiedliwy pokój? - dodał.

21 grudnia 23:14

Wołodymyr Zełenski powiedział podczas konferencji, że system obrony przeciwrakietowej Patriot znacznie wzmocni zdolności ukraińskiej obrony przeciwlotniczej. 

21 grudnia 23:11

Biden: Putin stworzył silniejsze NATO i Europę

- Nigdy nie widziałem NATO i Unii Europejskiej bardziej zjednoczonych w jakiejkolwiek kwestii i nie widzę żadnych oznak zmiany... Wszyscy wiemy o co chodzi, o samą ideę suwerenności, o kartę ONZ. Putin myślał, że osłabi NATO, zamiast tego wzmocnił NATO... Wyprodukował bardziej zjednoczoną Europę - powiedział Biden.

21 grudnia 23:09

- Walka Ukrainy jest częścią czegoś większego - mówił Joe Biden. 

Prezydent USA zaznaczył też, że prezydent Rosji Władimir Putin nie ma zamiaru zakończyć "tej okrutnej wojny". Biden ogłosił nowy pakiet pomocy bezpieczeństwa dla Ukrainy o wartości 1,85 mld dolarów, który będzie zawierał baterię Patriot. 

21 grudnia 23:06

- Nigdy nie będziecie sami - powiedział do narodu ukraińskiego prezydent Joe Biden w swoim wystąpieniu na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

- Ukraina wygrała bitwę pod Kijowem, wygrała bitwę pod Chersoniem, wygrała bitwę pod Charkowem. Ukraina na każdym kroku przeciwstawiała się oczekiwaniom Rosji - mówił Biden. 

Pilne 21 grudnia 22:45

Rozpoczęła się konferencja prasowa Biden-Zełenski

21 grudnia 22:40
21 grudnia 22:20
21 grudnia 22:00

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski jest już w Waszyngtonie. Dziś w nocy polskiego czasu ma wygłosić przemówienie do połączonych izb Kongresu USA.

21 grudnia 21:39

Dania przekaże Ukrainie 42,8 mln dolarów na sprzęt wojskowy

Dania przekaże 300 mln koron duńskich (42,8 mln dolarów) w ramach pomocy wojskowej dla Ukrainy, poinformowało ministerstwo obrony tego kraju.

Pieniądze zostaną przekazane za pośrednictwem kierowanego przez Wielką Brytanię Międzynarodowego Funduszu dla Ukrainy, wykorzystywanego do dostarczania sprzętu wojskowego i innego wsparcia dla Sił Zbrojnych Ukrainy.

21 grudnia 21:38

Prognozy dotyczące przywrócenia światła w Kijowie w najbliższej przyszłości powinny być optymistyczne - informuje RBC-Ukraina, powołując się na wypowiedź rzecznika Kijowskiej miejskiej administracji wojskowej Michaiła Szamanowa. Według niego energetycy wkrótce będą próbowali przejść z wyłączeń awaryjnych na planowe. Zaznaczył jednocześnie, że w wyniku rosyjskich ataków uszkodzeniu uległa duża liczba obiektów energetycznych.

21 grudnia 21:05

Zanim przywódcy USA i Ukrainy udali się na spotkanie za zamkniętymi drzwiami odbyła się krótka rozmowa przed kamerami. Wołodymyr Zełenski wręczył Joe Bidenowi dwa prezenty - odznaczenie Krzyż Bojowych Zasług od ukraińskiego żołnierza oraz list. 

- Jeden mężczyzna, prawdziwy bohater, poprosił mnie, żebym przekazał prezydentowi Bidenowi jego odznakę. To kapitan obsługujący wyrzutne HIMARS - powiedział Zełenski wręczając Bidenowi odznaczenie Krzyż Bojowych Zasług wraz z listem od żołnierza, który walczy na froncie w Bachmucie.

- A jego imię? Mogę się z nim skontaktować? Pavlo? – pytał Biden

- Pavlo. Tak - odpowiedział Zełenski.

21 grudnia 20:49

Trwa tajne spotkanie przywódców USA i Ukrainy

W Gabinecie Owalnym Białego Domu trwa tajne spotkanie Joe Bidena z Wołodymyrem Zełenskim. Konferencja prasowa po spotkaniu obu przywódców zaplanowana jest na godzinę 16:30 czasu lokalnego (godz. 22:30 w Polsce). 

Pilne 21 grudnia 20:38

Spotkanie Biden-Zełenski transmisja wideo