Obie strony wykluczyły świąteczny rozejm i obecnie nie ma rozmów mających na celu zakończenie konfliktu. Rano Rosja rozpoczęła zmasowany ostrzał Ukrainy. Według miejscowych władz na Ukrainę spadło już kilkadziesiąt rakiet, kraj ostrzeliwany jest także z rejonu Morza Czarnego. Pomimo kryzysu tylko niewielka część Ukraińców planuje się ewakuować i zmienić miejsce zamieszkania w okresie zimowym.
Pokaż od:
16 grudnia 23:56

Na dziś to już wszystko, zapraszamy do śledzenia relacji jutro od godz. 7

16 grudnia 23:55

Informator, który zbierał dane wywiadowcze na temat rozmieszczenia i ruchu jednostek Sił Zbrojnych w kierunku Doniecka, a także "polował" na pozycje bojowe HIMARS, został skazany na 12 lat więzienia - podał Ukrinform. "Mężczyzna zbierał informacje wywiadowcze na temat rozmieszczenia i ruchu jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy w kierunku Doniecka .

Przede wszystkim starał się zidentyfikować możliwe pozycje bojowe reaktywnych systemów artyleryjskich HIMARS. Ponadto przekazał okupantom dokładne współrzędne obiektów infrastruktury krytycznej w regionie" – czytamy w raporcie SUB. 

16 grudnia 23:50

Wponiedziałek rosyjski prezydent przybędzie do Mińska. Czy będzie przekonywać Aleksandra Łukaszenkę do ataku na Ukrainę, czy tylko opustoszy magazyny jego armii?

16 grudnia 23:45

Rosjanie postanowili uchwalić, że zbrodnie popełnione w Ukrainie nie są zbrodniami.

16 grudnia 23:30

Rosjanie wzmacniają fortyfikacje na granicy Krymu i obwodu chersońskiego w obawie przed ukraińską ofensywą - podaje sztab generalny ukraińskiej armii.

16 grudnia 23:15

— Dziewięć obiektów wytwarzających energię zostało uszkodzonych w całej Ukrainie w wyniku porannego zmasowanego ostrzału rakietowego dokonanego przez Rosję — poinformował w piątek po południu ukraiński minister energetyki Herman Hałuszczenko.

16 grudnia 23:00

WSJ: Putin kazał zabić Zełenskiego

"The Wall Street Journal"  powołując się na przedstawicieli ukraińskiego wywiadu i SBU podał, że Putin na początku wojny kazał Kadyrowowi zająć rządową dzielnicę Kijowa i zabić ukraińskiego prezydenta.

16 grudnia 22:45

W tym roku eksport Gazpromu skurczył się już prawie o połowę. A sprzedaż gazu w Europie była dotąd głównym źródłem dochodów rosyjskiego koncernu.

16 grudnia 22:30

W Ukrainie w ciągu tygodnia w wyniku rosyjskiej agresji rannych zostało łącznie 10 dzieci. Sześcioro z nich zmarło - przekazała Prokuratura Generalna na Telegramie. 

16 grudnia 22:15

Andrzej Kublik: Gwałtowne zmniejszenie eksportu do UE oznaczać będzie po prostu stratę głównego źródła dochodów Gazpromu i problemy ze złożami w zachodniej Syberii, z których wydobywa się gaz wysyłany na Zachód.

16 grudnia 22:00

Węgry uważają za konieczne przyspieszenie integracji Ukrainy z Unią Europejską, jednocześnie dążąc do utrzymania ścisłych więzi z Rosją - donosi "Europejska Prawda", powołując się na rozmowę Bloomberga z jednym z doradców premiera Węgier. 

"Stanowisko Węgier opiera się na idei wzajemnych powiązań. Dlatego nie powinniśmy się od siebie oddzielać" - wyjaśnił. 

16 grudnia 21:45

Bank Światowy tworzy fundusz dla Ukrainy

Bank Światowy ogłosił utworzenie funduszu powierniczego w celu wsparcia rządu Ukrainy. Chodzi o zaspokojenie krytycznych potrzeb państwa w obecnych warunkach wojny i dalszej odbudowie kraju. Cel to 250 mln dolarów.

- Fundusz Powierniczy Wsparcia, Odbudowy i Reform Ukrainy (URTF), którym będzie zarządzać Rada Bezpieczeństwa, zapewni skoordynowany mechanizm finansowania i wspierania działań rządu w zakresie zapewnienia wykonywania funkcji państwa i świadczenia usług administracyjnych, wdrażania środków mających pomóc ludności, a także w planowaniu i wdrażaniu programu naprawy i reform w Ukrainie - podkreślono w komunikacie Banku Światowego.

16 grudnia 21:30

"Przywódcy krajów NATO jednogłośnie krzyczą, że ich kraje i cały blok nie są w stanie wojny z Rosją. Jednak wszyscy doskonale zdają sobie sprawę, że to nieprawda" - napisał w mediach społecznościowych były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew.

16 grudnia 21:15

Rosjanie postanowili uchwalić, że zbrodnie popełnione w Ukrainie nie są zbrodniami - pisze Witold Gadomski.

16 grudnia 21:00

Ukraina: Rosja nadal sprzedaje stal do UE mimo sankcji

- Rosyjskie firmy objęte sankcjami nadal dostarczają produkty metalowe do krajów UE. Należy zlikwidować odpowiednie luki prawne - powiedział Jurij Ryżenkow, dyrektor generalny grupy górniczo-hutniczej Metinvest.

- Niestety, istnieje luka, która daje wielu rosyjskim producentom dwuletnie opóźnienia w imporcie rosyjskich półproduktów do Unii Europejskiej - dodał i podkreślił, że największymi importerami rosyjskiej stali są firmy z Belgii i Włoch.

16 grudnia 20:46

Zełenski o sankcjach UE: Trzeba zwiększyć presję

- Unia Europejska zatwierdziła dziewiąty pakiet sankcji wobec Rosji. Dziewiąty, ale prawdopodobnie nie ostatni. To oczywiste, że trzeba zwiększyć presję - powiedział w piątek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

- Będziemy współpracować z Komisją Europejską, przywódcami krajów UE i europejską opinią publiczną, aby obecna polityka sankcji działała na rzecz zakończenia wojny i nie dawała Rosji niewłaściwych sygnałów. Że ktoś jest gotowy złagodzić presję - podkreślił.

16 grudnia 20:30

Grecja odda Ukrainie system rakietowy za amerykańskie Patrioty

Ateny mogą oddać Ukrainie systemy rakietowe ziemia-powietrze S-300, jeśli Stany Zjednoczone rozmieszczą na Krecie Patrioty - powiedział minister obrony Grecji Nikolaos Panagiotopoulos.

16 grudnia 20:15

BBC: premier Wielkiej Brytanii chce audytu przebiegu wojny w Ukrainie

BBC podaje nieoficjalnie, że premier Rishi Sunak chce raportu i oceny postępów wojny i znaczenia wkładu wojskowego Wielkiej Brytanii w Ukrainie.

Według źródła BBC, prezydent Wołodymyr Zełenski zachęca Sunaka do utrzymania silnego wsparcia militarnego dla Ukrainy. "Próbuje go zainspirować, mówiąc, że Wielka Brytania to wielcy wyzwoliciele, wielcy wojownicy" - usłyszała stacja.

16 grudnia 20:00

Rosyjskie korporacje państwowe otrzymały od administracji prezydenckiej polecenie przygotowania "pozytywnych wiadomości", w których mógłby uczestniczyć Władimir Putin — powiedziały w rozmowie z "The Moscow Times" źródła bliskie Kremlowi.

16 grudnia 19:45

Zasilanie zostało przywrócone do 55 proc. odbiorców w Charkowie i 85 proc. w regionie - poinformował szef regionalnej administracji wojskowej Oleg Sinegubow.

Po godzinie 16 w Charkowie rozpoczęto dostarczanie energii elektrycznej do sieci wodociągowych, ciepłowniczych, kanalizacyjnych i innych obiektów infrastruktury krytycznej, a w momencie emisji trwały już prace związane z przyłączeniem osiedli mieszkaniowych.

- Planujemy pracować do północy i do tego czasu planujemy podłączyć 100 proc. wszystkich naszych osiedli w regionie i miasta Charków - powiedział Sinegubow.