To wszystko na dziś. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy jutro na strony Gazety Wyborczej.
Kreml przekazał w środę, że amerykańskie systemy obrony przeciwrakietowej Patriot będą celem rosyjskich uderzeń na Ukrainę, jeśli Stany Zjednoczone zezwolą na ich dostarczenie.
Waszyngton finalizuje plany wysłania systemu obrony przeciwrakietowej Patriot na Ukrainę, a decyzja ta może zostać ogłoszona już w tym tygodniu - powiedzieli Reutersowi we wtorek trzej amerykańscy urzędnicy.
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że Patrioty "zdecydowanie" byłyby celem dla Rosji, ale że nie będzie komentował niepotwierdzonych doniesień medialnych.
Patriot jest uważany za jeden z najbardziej zaawansowanych amerykańskich systemów obrony powietrznej, w tym przeciwko samolotom, pociskom rejsowym i balistycznym. W jego skład wchodzą zazwyczaj wyrzutnie wraz z radarem i innymi pojazdami wsparcia.
Rząd Kanady przekazał, że odwoła ograniczone czasowo zwolnienie z sankcji, które pozwoliło turbinom Nord Stream 1 być naprawionym w Montrealu i zwróconym do Niemiec.
Nord Stream 1 został zamknięty w celu naprawy 31 sierpnia, ale nigdy nie został ponownie uruchomiony, a następnie został uszkodzony przez dziwne eksplozje podwodne we wrześniu.
"Kanada podejmuje tę decyzję uznając, że okoliczności związane z przyznaniem zwolnienia uległy zmianie, nie służy ono już zamierzonemu celowi" - powiedzieli we wspólnym oświadczeniu minister spraw zagranicznych Melanie Joly i minister zasobów naturalnych Jonathan Wilkinson.
Na Białoruś trafiło co najmniej 60 kolejnych jednostek rosyjskiego sprzętu wojskowego: ciężarówki Ural, bojowe wozy piechoty, ciężarówki z paliwem- informuje Belarusian Hajun. Według serwisu, w ostatnich dniach na Białoruś dotarły jeszcze dwa echelony z rosyjskim sprzętem wojskowym.
We wcześniejszej partii było około 30-40 ciężarówek Ural, w sumie od 8 grudnia Rosja dostarczyłaco najmniej 60 pojazdów, w tym wozy bojowe piechoty, wielozadaniowe ciężarówki Ural i cysterny - podaje Biełaruski Hajun, niezależny białoruski projekt medialny.
Jak się okazuje Władymir Putin nie tylko odmówił wygłoszenia dużej konferencji prasowej i swojego corocznego przemówienia do Zgromadzenia Federalnego, ale także odmówił udziału w meczu hokejowym rozgrywanym raz w roku na placu Czerwonym. Opozycja przypomina rosyjskie powiedzenie z okresu ZSRR: "tylko tchórz nie gra w hokeja".
Podczas wizyty we Francji Pierwsza Dama Ukrainy Olena Zelenska przedstawiła swoją fundację charytatywną. Jako jeden z priorytetów uznała odbudowę szpitala miejskiego w Izium.
Zdaniem Pierwszej Damy, odbudowa infrastruktury kraju będzie najlepszym wsparciem dla mieszkańców wyzwolonych terytoriów.
Ankara pozostaje pełna nadziei na osiągnięcie zawieszenia broni na Ukrainie poprzez rozmowy z obiema stronami - powiedział prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan na spotkaniu z przywódcami Turkmenistanu i Azerbejdżanu w środę.
"Dzięki porozumieniu w sprawie eksportu zboża i wymianie więźniów zobaczyliśmy, że drogę do pokoju można utorować dając szansę dyplomacji" - powiedział. - Kontynuujemy rozmowy z Putinem i Zelenskim w tym kierunku. Mam nadzieję, że jako pierwsi osiągniemy zawieszenie broni, a następnie długotrwały pokój w naszym regionie."
Turcja wraz z ONZ pośredniczyła w porozumieniu o odblokowaniu ukraińskich portów dla handlu zbożem, a we wrześniu zorganizowała wymianę 200 więźniów między Rosją a Ukrainą.
Rząd Erdogana utrzymuje dobre relacje z obiema stronami - turecki przywódca regularnie spotyka się z Władimirem Putinem, a Turcja nie przestaje dostarczać Kijowowi dronów Bayraktar.
Ukraińscy sędziowie są szkoleni do procesów dotyczących zbrodni wojennych dokonanych przez Rosjan - donosi kanał Sky News.
Pierwsza grupa sędziów przeszła intensywne szkolenie w Wielkiej Brytanii W sumie planowane jest przeszkolenie około 90 sędziów do prowadzenia takich rozpraw.
Wolontariusze ukraińskiej organizacji Cars4Ukraine szukają w w różnych częściach Europy pick-up'ów. Samochody, po drobnych modyfikacjach, przydają się na froncie. Dwie trzecie z około 150, pozyskanych przez nich samochodów pochodzi z Wielkiej Brytanii.
Ołena Zełenska zabiega o pomoc w odbudowaniu zniszczonych w czasie wojny szpitali. We Francji opowiadała o Szpitalu Miejskim w Izium, który na co dzień opiekuje się 100 tys. mieszkańców. Przed inwazją był nowoczesną placówką. - Zabrali wszystko, nawet gniazdka i kable - mówi pierwsza dama Ukrainy.
Szpital dziecięcy w Żytomierzu. Za każdym razem, kiedy rozlega się alarm przeciwlotniczy osiemdziesiątka dzieci, część świeżo po operacji schodzi do schronu, gdzie siedzą godzinami.
"Vova, chłopiec z Kijowa marzy o rakietach. To dostanie rakiety" - taki "żart" deputowanego rosyjskiej Dumy.
Najwyższy Sąd Antykorupcyjny odzyskał ruchomości, nieruchomości i fundusze byłego prezydenta Janukowycza i osób mu bliskich i przekazał je do dochodów państwa.
Chodzi m.in. o rezydencje, mieszkanie, daczę, statek marki Brig oraz 100 proc. udziałów w kapitale zakładowym firmy Tantalit LLC, a także 31 mln hrywien i 84,9 tys. dolarów w gotówce.
Ponadto skonfiskowano 537 antyków oraz innych dóbr kulturowych i materialnych, w tym dzieł sztuki o wartości to ponad 18 mln 778 tys. euro.
Zniszczona w 95 procentach wieś Posad-Pokrowske. Przed wojną była jedną z najbardziej malowniczych i najlepiej prosperujących w obwodzie chersońskim.
"Za" było 231 posłów. Posłowie opozycji nie wzięli udziału w głosowaniu, bo uchwała zawierała zgłoszoną przez PiS poprawkę, która stwierdza odpowiedzialność Rosji za katastrofę smoleńską.
Prezydent Ukrainy protestuje przeciwko temu, by rosyjscy sportowcy wzięli udział w letniej olimpiadzie w 2024 roku pod neutralnym sztandarem. Mówił o tym dziś podczas rozmowy telefonicznej przewodniczącemu Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, Thomasowi Bachowi. - Biała czy neutralna flaga jest niemożliwa dla rosyjskich sportowców, bo wszystkie ich flagi są poplamione krwią - powiedział potem Zełenski.
Norweski Zarząd Dróg Publicznych wyśle na Ukrainę tymczasowe mosty. Mają posłużyć do odbudowy połączeń drogowych, które zostały zniszczone w wyniku działań wojennych.
Rosjanie znowu przerzucają sprzęt wojskowy na Białoruś - podaje Biełsat, powołując się na grupę monitorującą ruchy rosyjskich wojsk Biełaruski Hajun. Na Białoruś trafiło w ostatnich dniach 60 sztuk sprzętu wojskowego z Rosji. Niektóre aż z Syberii.
W trzecim kwartale PKB w Rosji spadł o 3,7 proc. - podał Rosstat. Wskaźniki gospodarki rosyjskiej są wyjątkowo niepokojące. Firma analityczna FinExpertiza pisze o zmniejszeniu wydatków w trzecim kwartale o 6,4 proc.
Widać to w centrach handlowych. Frekwencja w ujęciu godzinowym w Moskwie i regionie moskiewskim spadła o 25 proc. - podał Kommersant powołując się na dane firmy Focus Technologies.
Problemy pojawiły się również na rynku nieruchomości. Powierzchnia niesprzedanych mieszkań w nowych budynkach w Rosji w grudniu 2022 roku osiągnęła 66 proc. całkowitego wolumenu mieszkań w budowie, według „INFOLine-Analytika”. To wskaźnik rekordowy, a jako powód podaje się niski popyt.
Z powodu mobilizacji wielu Rosjan przyjęło postawę wyczekującą – oszczędzają, nie wiedząc, co będzie dalej. Oznacza to, że rosyjskiej gospodarce spadnie jeszcze jeden czynnik napędzający gospodarkę – konsumpcja.
Czeski Senat uznał Hołodomor (Wielki Głód) za ludobójstwo Ukraińców.
„Jestem wdzięczny moim czeskim przyjaciołom za ustalenie prawdy i przywrócenie historycznej sprawiedliwości. Kara za wszystkie przeszłe i obecne zbrodnie Rosji jest nieunikniona” – skomentował tę decyzję prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Hołodomor to wywołana sztucznie przez komunistyczne władze ZSRR klęska głodu w latach 1932–33, która szczególne nasilenie przybrała na terytorium ówczesnej ukraińskiej (dzisiejsza część wschodnia i centralna kraju). Liczba ofiar wyniosła od ponad 3 do nawet 10 milionów ludzi.