Administracja prezydenta USA przygotowuje się do przekazania Ukrainie systemów rakiet przeciwlotniczych Patriot; decyzja może zostać podjęta jeszcze w tym tygodniu, donosi CNN. Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba uważa, że Rosja może wznowić ofensywę przeciwko Ukrainie na przełomie stycznia i lutego. Śledztwo Reutersa wykazało, że Rosja - mimo sankcji - cały czas importuje chipy i inne elektroniczne elementy zaawansowanych technologii.
Pokaż od:
14 grudnia 00:22

Dziękujemy za śledzenie dzisiejszej relacji na żywo z wydarzeń związanych z wojną w Ukrainie. Zapraszamy do czytania nas jutro!

13 grudnia 23:41

Ołena Zełenska i Brigitte Macron odwiedziły szkołę w Paryżu, w której uczą się ukraińskie dzieci

"Brigitte Macron, pierwsza dama Francji, spotkana jesienią w Nowym Jorku, pochwaliła ukraińskie dzieci: jak szybko przystosowują się do francuskich szkół. A dziś pani Macron zaproponowała, żebym to sprawdziła i zaprosiła mnie do szkoły, w której uczy się 8 ukraińskich dzieci z rodzin, które otrzymały tymczasową ochronę” – napisała Zełenska na Telegramie.

13 grudnia 23:27

Zełenski podsumowuje dzień

Prezydent Ukrainy w swoim wieczornym przemówieniu wideo podsumował najważniejsze wydarzenia, w których brał udział albo decyzje, które zostały mu przekazane we wtorek 13 grudnia. Zełenski mówi przede wszystkim o:

- miliardzie euro pomocy od państw biorących udział w konferencji “Solidarni z narodem Ukrainy” na rzecz zrównoważonego rozwoju Ukrainy;

- decyzjach Francji, Czech, Hiszpanii, Szwajcarii o udzieleniu dodatkowych pakietów wsparcia;

- ustawie o likwidacji Kijowskiego Rejonowego Sądu Administracyjnego.

 
13 grudnia 22:59

W Ukrainie rozpoczęto produkcję przemysłową pocisków kalibru 152 i 155 mm

Ukraina uruchomiła własną produkcję pocisków kalibru 155 i 122 mm - powiedział we wtorek w telewizji sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow.

"Z przyjemnością mogę powiedzieć, że uruchomiliśmy w naszych przedsiębiorstwach produkcję zarówno kalibrów 152 mm, jak i 122 mm. Teraz rozpocznie się również produkcja min i innych rzeczy. Mówimy o tysiącach sztuk - to już jest skala przemysłowa ”- powiedział Daniłow, cytowany przez Ukrinform.

13 grudnia 22:49

W Ukrainie rośnie liczba pożarów związanych z przenośnymi grzejnikami

W ciągu pierwszych 12 dni grudnia w Ukrainie liczba pożarów związanych z używaniem grzejników, piecyków i palników gazowych wzrosła o prawie 100 procent - poinformowała Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy.

"Wraz z nadejściem chłodu i masowymi przerwami w dostawie prądu w Kijowie rośnie liczba pożarów związanych z używaniem butli turystycznych, butli gazowych, zapłonu generatorów. Coraz częściej dochodzi do pożarów związanych z niewłaściwym użytkowaniem sieci elektroenergetycznej” – czytamy w komunikacie służb.

13 grudnia 21:59

Fundacja ADRA Polska otworzy w Katowicach w środę (14 grudnia) Centrum Integracyjne dla Cudzoziemców. Jego celem będzie pomoc przymusowym migrantom z Ukrainy w odnalezieniu swojego miejsca w polskim społeczeństwie.

13 grudnia 21:53

"Brak zmian na granicy ukraińsko-białoruskiej, brak zwiększenia liczby jednostek białoruskich" - przekazał rzecznik Państwowej Służby Granicznej Ukrainy Andrij Demczenko podczas briefingu.

"Dziś białoruskie Ministerstwo Obrony poinformowało o sprawdzeniu gotowości bojowej swoich jednostek. Ukraińskie Siły Obrony monitorują to, aby zobaczyć, jakie zagrożenia może to stanowić dla naszego kraju. Jesteśmy teraz przygotowani na rozwój każdej sytuacji - powiedział Demczenko .

Zdaniem rzecznika, Białoruś nie utworzyła dziś ugrupowania bojowego, ale wspólne ćwiczyła z żołnierzami Putina - głównie rozmieszczenie wojsk i sprawdzenie gotowości bojowej. 

13 grudnia 21:45

Liman obecnie. 

13 grudnia 21:37

Rosja, ze względu na braki i sankcje próbuje ożywić stare radzieckie marki.

Taką marką stały się nagle rowery Kama, które były produkowane w latach 70. i 90. Fabryka Forward w Permie planuje rozpocząć ich ponowną produkcję już w 2023 roku. Według agencji TASS rocznie będzie produkowanych około 3 tys. tych rowerów Kama - pierwsze trafią do sklepów wiosną 2023 roku.

13 grudnia 21:30

W Petersburgu od 14 grudnia wracają maski.  Będzie je trzeba nosić w szpitalach i instytucjach społecznych. W placówkach oświatowych temperatura będzie mierzona przy wejściu.

Główny lekarz sanitarny miasta tłumaczył tę decyzję zapobiegliwością w związku z epidemią grypy.

13 grudnia 21:22

W Stanach Zjednoczonych przedstawiono 16-punktowy akt oskarżenia, w którym zarzuca się pięciu obywatelom Rosji i dwóm obywatelom USA udział w zmowie dotyczącej globalnego schematu zamówień publicznych oraz pranie pieniędzy w imieniu rządu rosyjskiego - poinformował Departament Sprawiedliwości USA.

"Oskarżeni spiskowali w celu uzyskania od firm amerykańskich technologii klasy wojskowej i podwójnego zastosowania dla rosyjskiego sektora obronnego, a także przemycania amunicji do karabinów snajperskich, naruszając tym samym sankcje USA nałożone na początku tego roku.

Wśród oskarżonych jest aktywny funkcjonariusz Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej" - przekazał Departament Sprawiedliwości USA.

13 grudnia 21:15

Niemcy dadzą Ukrainie dodatkowe 50 mln euro na zimę

"Dziś Niemcy obiecały Ukrainie kolejne 50 mln euro w ramach pakietu pomocy zimowej. Putin chce złamać Ukraińców swoją taktyką zamrażania, ale nie pozwolimy na to - powiedziała minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Berbock. 

"Bomby Putina powodują, że lekarze muszą operować serce chłopca w świetle swoich telefonów komórkowych, że dzieci odrabiają lekcje przy świecach w czapkach, szalikach i kurtkach. Dlatego mobilizujemy pomoc dla przetrwania, w tym generatory i transformatory" - dodała szefowa resortu spraw zagranicznych.

Wcześniej na konferencji sojusznicy Ukrainy zadeklarowali miliard dolarów dodatkowej pomocy na okres zimowy.

13 grudnia 21:08

Kolejne ujęcia z dzisiejszego Bachmutu: Ti spalony i zniszczony przez wroga duzy fragment obwodu donieckiego.

13 grudnia 20:59

Zaawansowany system obrony powietrznej pomógłby Ukrainie bronić się przed terroryzowaniem jej miast i kluczowej infrastruktury przez Rosję. Ukraińscy politycy prosili o niego od miesięcy. Do tej pory bezskutecznie.

13 grudnia 20:51

Donbas, obecnie: "Bachmut stoi, Bachmut się trzyma" – żołnierz SZU podsumował sytuację w mieście frontowym.

13 grudnia 20:45

Reuters: Pomimo sankcji Rosja nadal importuje zachodnią elektronikę

Pomimo sankcji Rosja nadal importuje warte miliardy dolarów chipy i inne komponenty zaawansowanej zachodniej elektroniki za pośrednictwem firm-przykrywek i krajów, które nie przystąpiły do ​​sankcji. Wniosek ten został wyciągnięty po wspólnym dochodzeniu przeprowadzonym przez Reuters i brytyjski Królewski Instytut Badań nad Obronnością (RUSI).

Reuters donosi o kilku firmach, których obroty gwałtownie wzrosły od czasu nałożenia sankcji, a nawet powstały wiosną tego roku. Firmy te działają w Turcji, Hongkongu i innych punktach tranzytowych w krajach, które nie nałożyły sankcji na Rosję.

13 grudnia 20:30

Ukraińskie przedsiębiorstwa uruchomiły produkcję pocisków 152 mm i 122 mm - powiedział sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow.

"Mówimy o tysiącach - to już jest skala przemysłowa" - ocenił Daniłow cytowany przez portal ZN.ua.

13 grudnia 20:15

Rosja może wznowić ofensywę przeciwko Ukrainie pod koniec stycznia lub w lutym 2023 roku - powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba podczas briefingu dla zachodnich dziennikarzy w kijowskim schronie przeciwbombowym.

"Biorąc pod uwagę mobilizację, ogłoszony pobór i szkolenie nowych poborowych, ich przemieszczanie ciężkiej broni w kraju - z pewnością zachowują nadzieje, że będą w stanie przełamać nasze linie obronne i posunąć się w głąb Ukrainy. Robimy wszystko, aby to uniemożliwić. I jestem głęboko przekonany, że im się to nie uda - powiedział Kuleba.

Po raz kolejny podkreślił, że podstawą wszelkich decyzji o zakończeniu wojny będzie wycofanie wojsk rosyjskich ze wszystkich terytoriów Ukrainy od 2014 roku

13 grudnia 20:08

W Białymstoku spotkali się dyrektorzy kilku muzeów historycznych z Polski, Łotwy, Estonii, Litwy i Ukrainy. W Muzeum Pamięci Sybiru podpisali list intencyjny w sprawie powstania sieci współpracy muzeów Europy Środkowo-Wschodniej. To szczególnie ważne teraz, w obliczu wojny w Ukrainie.

13 grudnia 20:00

Rosyjskie ministerstwo obrony zdementowało pogłoski, że szef rosyjskiego Sztabu Generalnego, generał armii Walerij Gierasimow został lub wkrótce zostanie zastąpiony.