Z powodu rosyjskich nalotów na ukraińską sieć energetyczną, sytuacja w Odessie, jak również w innych regionach kraju jest trudna. W wyniku ostrzału Chersonia zginęła kobieta. Rada Europejska ma dziś dyskutować o tym, jak dalej zwiększać zbiorową presję na Rosję, aby zakończyła agresję i wycofała swoje wojska z Ukrainy. Także liderzy grupy G7 odbędą spotkanie w sprawie wojny w poniedziałek. Placówki dyplomatyczne Ukrainy nadal otrzymują zakrwawione przesyłki; tym razem jedna trafiła do ambasady w Grecji.
Pokaż od:
13 grudnia 00:00

To wszystko na dziś. Zapraszamy do śledzenia relacji jutro od godziny 6. 

12 grudnia 23:50

Bruksela powinna w tym tygodniu zatwierdzić 18 mld euro pomocy dla Kijowa - z Budapesztem lub bez.

12 grudnia 23:42
12 grudnia 23:20

Wywiad brytyjski: Ukraina wyzwoliła 54 proc. terytoriów zajętych przez Rosjan od 24 lutego

Wywiad brytyjski: Rosja kontroluje obecnie około 18 proc. terytoriów Ukrainy uznanych przez społeczność międzynarodową, włączając w to region Donbasu i Krymu, znajdujące się pod kontrolą Rosji od 2014 roku. Ukraina wyzwoliła około 54 proc. maksymalnej ilości terytorium zajętego przez Rosję od 24 lutego 2022 roku.

12 grudnia 22:58

Kolejne nagranie zniszczonego mostu pomiędzy tymczasowo okupowanym Melitopolem a Konstantynówką w obwodzie zaporoskim. 

12 grudnia 22:45

Zełenski: Ataki na infrastrukturę energetyczną Ukrainy to ostatnia nadzieja Rosji

- Musimy mieć świadomość, że Rosja nie porzuciła tej taktyki terroru. Każdy brak masowych uderzeń rakietowych oznacza po prostu, że wróg przygotowuje nowe ataki. A do uderzeń może dojść w każdej chwili - powiedział Wołodymyr Zełenski w swoim nocnym przemówieniu wideo, odnosząc się do ataków na infrastrukturę energetyczną. 

- Rosja wciąż liczy na blackouty. To jest ostatnia nadzieja terrorystów. Dopóki mają rakiety, a wciąż mają, proszę poważnie traktować ostrzeżenia naszego dowództwa wojskowego - kontynuował. 

12 grudnia 22:28

Siły Zbrojne Ukrainy zamieściły wideo instrukcję dla rosyjskich żołnierzy ze wskazówkami, jak bezpiecznie się poddać. 

12 grudnia 22:05

Przed wojną Waleria i jej narzeczony mieli marzenie - przyjechać do Katowic w podróż poślubną.

12 grudnia 21:47

W Buczy stanęła choinka. Wcześniej mieszkańców, którzy przeżyli horror okupacji, zapytano, czy wyrażają na to zgodę. 

12 grudnia 21:29

Zniszczona została część mostu między tymczasowo okupowanym Melitopolem a Konstantynówką

To jeden ze strategicznych mostów, którym Rosjanie transportowali sprzęt wojskowy, poinformował burmistrz Melitopola Iwan Fiodorow. 

12 grudnia 21:15

W poniedziałek Rosjanie ostrzeliwali silnie wschód i południe Ukrainy. Unia Europejska i państwa grupy G7 zapowiedziały kolejne dostawy broni warte miliardy dolarów.

12 grudnia 21:02

Zełenski wzywa G7 do dostraczenia Ukrainie dodatkowego gazu ziemnego i sprzętu wojskowego

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał w poniedziałek przywódców G7 do pomocy w uzyskaniu dodatkowych dwóch miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego oraz do dostarczenia Ukrainie nowoczesnych czołgów, jednostek artyleryjskich i pocisków, a także broni dalekiego zasięgu.

Przemawiając zdalnie na wideokonferencji G7, Zełenski wezwał też Rosję do uczynienia kroku w kierunku dyplomatycznego rozwiązania wojny w Ukrainie i zasugerował, że Moskwa powinna wycofać swoje wojska do Bożego Narodzenia.

- Jeśli Rosja przeprowadzi wycofanie swoich sił z Ukrainy, to zapewni również wiarygodne zakończenie działań wojennych - powiedział Zełenski, cytowany przez Reutersa. 

12 grudnia 20:48

Rosja używa coraz to starszej amunicji

Jak podaje Reuters, powołując się na anonimowego starszego urzędnika wojskowego USA, Rosja zmuszona jest używać coraz to starszej amunicji z wysokim wskaźnikiem awaryjności. Niektóre z wykorzystywanych pocisków mogą mieć ponad 40 lat. 

"Innymi słowy, ładujesz amunicję, trzymasz kciuki i masz nadzieję, że wystrzeli lub gdy wyląduje, że wybuchnie", mówił pod warunkiem zachowania anonimowości. 

12 grudnia 20:28

Mianowany przez Rosjan zastępca szefa administracji obwodu chersońskiego Vitaly Bulyuk został ranny w poniedziałek, gdy jego samochód eksplodował, podała rosyjska agencja prasowa Interfax, powołując się na ministra zdrowia administracji okupacyjnej. Pięć tygodni temu w wypadku samochodowym zginął Kirył Stremousow - inny zastępca szefa administracji obwodu chersońskiego mianowany przez Rosjan. 

12 grudnia 20:14

Doniecki Akademicki Obwodowy Teatr Dramatyczny w Mariupolu po rosyjskim bombardowaniu został otoczony konstrukcją, która zasłania zniszczenie budynku. Rosjanie zaczęli bombardować teatr 16 marca mimo tego, iż schroniły się tam setki cywilów, a na dziedzińcu teatru po obu stronach napisano słowo "dzieci".

12 grudnia 20:00

Ołena Zełenska z wizytą we Francji

"Swoją wizytę we Francji rozpoczęłam od spotkania z pierwszą damą Brigitte Macron - nie tylko moją koleżanką, ale moją prawdziwą przyjaciółką i wszystkich Ukraińców. Podziękowałam jej za osobisty wkład we wspieranie walki naszego narodu oraz szczerą troskę o Ukraińców, którzy wyjechali do Francji z powodu wojny", napisała Ołena Zełenska. 

12 grudnia 19:47
12 grudnia 19:26

Konstantynówka: Zginęło trzech pirotechników

Trzech pirotechników zginęło podczas rozminowywania w miejscowości Konstantynówka w rejonie kramatorskim w obwodzie donieckim, podaje Ukrinform. Dwóch pirotechników przebywa w szpitalu, gdzie trwa walka o ich życie.

Jak poinformowano, w ciągu ostatnich 24 godzin pirotechnicy Państwowego Pogotowia Ratunkowego wykryli, usunęli i zneutralizowali 409 obiektów wybuchowych.

12 grudnia 19:08

G7 będzie pracować nad wzmocnieniem ukraińskich systemów obrony powietrznej

G7, składająca się z największych potęg gospodarczych, przekazała, że będzie kontynuować współpracę w celu wzmocnienia zdolności wojskowych Ukrainy ze szczególnym naciskiem na systemy obrony powietrznej, podaje Reuters, powołując się na oświadczenie przywódców wydane przez Wielką Brytanię.

"Będziemy nadal koordynować wysiłki, aby spełnić pilne potrzeby Ukrainy w zakresie sprzętu wojskowego i obronnego z natychmiastowym naciskiem na zapewnienie Ukrainie systemów obrony powietrznej", napisano w oświadczeniu.

12 grudnia 18:59

Polska i Niemcy porozumiały się w sprawie rozmieszczenia niemieckich wyrzutni przeciwlotniczych w Polsce. Prezydent Andrzej Duda dziękował w Berlinie za pomoc prezydentowi Niemiec Frankowi-Walterowi Steinmeierowi.