W wyniku ośmiu zmasowanych nalotów, które Rosja przeprowadziła w tym tygodniu, ucierpiały wszystkie ukraińskie elektrownie - podał ukraiński premier. Wielu mieszkańców Odessy nie ma prądu i wody, nie działa tamtejszy port.
Pokaż od:
11 grudnia 23:01

Kończymy naszą relację. Dziękujemy i zapraszamy jutro. 

11 grudnia 22:42

Drony kamikadze odporne na niskie temperatury

Sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że tylko w sobotę rosyjskie drony zaatakowały cele w obwodach mikołajowskim, chersońskim i odeskim. Według wojskowych urządzenia z Iranu są odporne na niskie temperatury. Analitycy z amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną przypuszczają, że Iran mógł wysłać Rosji nową, odpowiednio zmodyfikowaną partię dronów kamikadze. 

11 grudnia 22:34

Nasi redakcyjni koledzy z kolejnym pomocowym kursem w Ukrainie. 

11 grudnia 22:14

Prezydent Zełenski podpisał dekret o wpisaniu na listę sankcyjną siedmiu hierarchów Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego. Organizacja jest podejrzana o związki z Rosją, szerzenie wrogiej propagandy i zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. W ramach przeszukań w różnych diecezjach znaleziono materiały propagandowe, rosyjską walutę, paszporty itp.

11 grudnia 21:02

- Robimy wszystko, by przywrócić Odessie światło - mówi prezydent Ukrainy w podsumowaniu kolejnego dnia wojny, opublikowanym na Facebooku. Obwód odeski należy teraz do regionów o największej liczbie awarii. 

11 grudnia 20:35

Amerykański Instytut Badań nad Wojną publikuje aktualne mapy działań wojennych w Ukrainie. 

11 grudnia 20:26

Mieszkańcy okupowanego Melitopola dostają ulotki informujące, co robić w razie ukraińskiej kontrofensywy. Podobne były rozpowszechniane w Chersoniu przed jego wyzwoleniem - pisze Viktor Kovalenko, były ukraiński żołnierz. 

11 grudnia 20:15

300 tys. mieszkańców Odessy bez prądu

Około 300 tys. mieszkańców Odessy nadal nie ma prądu po rosyjskim ostrzale infrastruktury energetycznej - podał Maksym Marczenko, gubernator obwodu odeskiego. Wczoraj odciętych od elektryczności było półtora miliona osób. 

11 grudnia 20:02

Ukraińskim prokuratorom w Chersoniu pomaga międzynarodowy zespół prawników z kancelarii Global Rights Compliance. Gromadzą dowody przestępstw seksualnych popełnionych przez rosyjskich żołnierzy.

11 grudnia 19:44

Bachmut to istotny węzeł komunikacyjny, jego zajęcie umożliwiłoby Rosjanom przygotowanie ataków w kierunku Słowiańska, Kramatorska i Konstantynówki. Dlatego skoncentrowali tu duże siły, które mają znaczną przewagę artyleryjską nad Ukraińcami i wsparcie lotnicze

Tak wyglądał Bachmut w niedzielę.

Bachmut, krajobraz po ciężkich walkach.
Bachmut, krajobraz po ciężkich walkach. Fot. Andriy Andriyenko / AP Photo

11 grudnia 19:23

Dziś mija miesiąc od wycofania wojsk rosyjskich z Chersonia po ośmiomiesięcznej okupacji. "Ale życie w południowym mieście wciąż jest bardzo dalekie od normalności" - piszą reporterzy agencji AP. Wycofujący się Rosjanie zaminowali miasto, a ich artyleria ciągle ostrzeliwuje je z nowych pozycji po drugiej stronie Dniepru. W ciągu ostatniego miesiąca zginęło tu 41 osób, 96 trafiło do szpitala. Dostawy wody i prądu udało się przywrócić do ok. 70-80 proc. domów. Ale znowu są przerywane po ostatnich rosyjskich nalotach. 

11 grudnia 18:59

Kampania wyzwolenia ukraińskich terytoriów będzie kontynuowana, gdy pozwolą na to warunki pogodowe - poinformował Ołeksij Reznikow, minister obrony Ukrainy, podczas wieczornej konferencji. 

11 grudnia 18:52

W miejscowości Nowoseliwśke w obwodzie ługańskim Rosjanie użyli broni termobarycznej - pisze dziennikarz "Bilda" Julian Röpcke. Publikuje zdjęcia i film. 

11 grudnia 18:45

Wybuch w siedzibie grupy Wagnera

- Coś eksplodowało w siedzibie grupy Wagnera - napisał na Telegramie szef ukraińskich władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj. Do eksplozji doszło w hotelu w Kadijiwce, gdzie swoją kwaterę mieli najemnicy. - Są ogromne straty - dodał Hajdaj. 

11 grudnia 18:18

Rosyjska bojówka zbiera dane o członkach NATO

Rosyjska neonazistowska bojówka Rusicz poprosiła swoich członków o przesłanie danych wywiadowczych na temat aktywności granicznej i wojskowej na Łotwie, Litwie i w Estonii - poinformował dziennik „The Guardian”. Chodzi o informacje na temat jednostek wojskowych, a także o szczegóły dotyczące ruchów patroli oraz lokalizacji posterunków granicznych, systemów nadzoru i pojazdów. 

Według rozmówców brytyjskiego dziennika „nadzwyczajny” ruch grupy Rusicz może wskazywać na rozczarowanie Kremlem i frustrację tym, jak przebiega wojna w Ukrainie.

11 grudnia 17:58

Pięć nalotów, czterdzieści pocisków z wyrzutni

Rosjanie nadal uderzają w infrastrukturę cywilną i domy mieszkalne, naruszając normy prawa międzynarodowego - pisze ukraiński sztab generalny. Tylko w niedzielę przeprowadzili pięć nalotów i wystrzelili 40 pocisków z wyrzutni rakiet. Utrzymuje się wysokie zagrożenie kolejnymi atakami w obiekty infrastruktury krytycznej w Ukrainie. 

11 grudnia 17:47

Ratownicy pogotowia dostarczali dziś żywność i wodę mieszkańcom Bachmutu. Dotarli m.in. do mieszkańców wieżowca, którzy pomagali w nocy gasić pożar, zużywając swoje cenne zapasy wody. 

Jeden z samochodów ratowników został ostrzelany przez Rosjan, nikt nie został ranny. 

11 grudnia 17:25

Reuters publikuje wideo z Odessy po rosyjskim ataku: 

 
11 grudnia 17:17

Erdogan zadzwonił do Zełenskiego

Prezydent Turcji po telefonie do Władimira Putina wykonał kolejny, do prezydenta Ukrainy. Zełenski zdradził, że rozmowa dotyczyła dostaw zboża przez Morze Czarne. Nie podał szczegółów.