W kolejnym ostrzale centrum Chersonia zginęła starsza kobieta. Niemiecka oferta dostarczenia Polsce systemów Patriot jest aktualna - przyznał kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Jednocześnie minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba twierdzi, że takiej broni pilnie potrzebuje Ukraina. Kułeba polecił też wzmocnić ochronę ukraińskich placówek dyplomatycznych, po tym jak w ambasadzie w Madrycie eksplodowała koperta z materiałem wybuchowym.
Pokaż od:
30 listopada 23:59

Dziękujemy za lekturę relacji i zapraszamy jutro od 6:00.

30 listopada 23:45

Wołodymyr Zełenski zaprosił do Ukrainy Elona Muska, by ten "sam na własne oczy zobaczył skutki rosyjskiej inwazji".

Prezydent Ukrainy skomentował "zwrot" najbogatszego człowieka świata w kwestii Ukrainy podczas dyskusji na konferencji The New York Times DealBook, w której uczestniczył online. Zaznaczył, że na początku współpraca z miliarderem przebiegała dobrze i zapewnił on mieszkańcom Ukrainy dostęp do sieci Starlink.

- Ale w pewnym momencie Elon Musk zaczął zmieniać swój punkt widzenia. I każdego dnia zaczęłyśmy słyszeć od niego inne apele. Myślę, że albo ktoś na niego wpływa, albo on jakoś samodzielnie zmienia zdanie - mówił Zełenski.

- Zawsze mówię szczerze. Jeśli chcecie się przekonać, co zrobiła tu Rosja, przyjedźcie na Ukrainę, zobaczycie wszystko na własne oczy, bez zbędnych słów. Wtedy powiecie, jak można zakończyć tę wojnę i kto ją rozpoczął

- dodał ukraiński prezydent.

30 listopada 22:45

"Ok. 6 mln odbiorców w większości regionów naszego kraju oraz w Kijowie nie ma dostępu do prądu. Sytuacja pozostaje trudna w stolicy, ale również w całym obwodzie kijowskim. A także w Winnicy, Lwowie, Odessie, Chmielnickim i Czerkasach. (...)  Energia i komunikacja. Przygotowujemy nowe rozwiązania. Pracownicy sektora energetycznego i mediów, wszystkie nasze służby robią wszystko, aby ustabilizować system i zapewnić ludziom więcej energii na dłużej. I jeszcze raz chcę podkreślić: bardzo ważne jest, aby ludzie zrozumieli, kiedy i na jaki okres zostaną bez prądu. Odpowiedzialność za to spoczywa zarówno na samych spółkach energetycznych, jak i na władzach lokalnych. Ludzie mają prawo wiedzieć" - powiedział w wieczornym wystąpieniu wideo Wołodymyr Zełenski.

30 listopada 22:32

Ołena Zełenska w Londynie:

30 listopada 21:50

Zełenski podziękował Niemcom za uznanie Hołodomoru za ludobójstwo narodu ukraińskiego

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował niemieckiemu parlamentowi za uznanie Hołodomoru za ludobójstwo narodu ukraińskiego.

"Niemcy uznały Hołodomor z lat 1932-1933 za ludobójstwo. Dziękuję za tę historyczną decyzję deputowanych do Bundestagu. Prawda zawsze zwycięża" - napisał Zełenski na Twitterze.

30 listopada 21:40

Ukraińcy złapali szpiega z tajnymi informacjami dla rosyjskiej ambasady w Budapeszcie

30 listopada 21:24

Sekretarz generalny ONZ ds. humanitarnych Martin Griffiths powiedział w środę, że porozumienie w sprawie wznowienia eksportu rosyjskiego amoniaku przez rurociąg do ukraińskiego portu Morza Czarnego jest bliskie sfinalizowania.

- Myślę, że jesteśmy całkiem blisko, to może być kwestia tego tygodnia - powiedział Griffiths cytowany przez agencję Reuters.

30 listopada 21:04

Ołena Zełenska w Londynie spotkała się z królem Karolem III

Zełenska podziękowała w imieniu wszystkich Ukraińców za pomoc, jakiej Wielka Brytania udziela Ukrainie: "W Londynie, na każdym kroku, podczas każdego spotkania czuję, jak to wsparcie jest coraz silniejsze, a wraz z nim nasza przyjaźń się umacnia" - napisała żona prezydenta Ukrainy.

30 listopada 20:52

Ukraina zestrzeliła 340 z 400 irańskich dronów

"Jest prawdopodobne, że pierwsza partia dronów Shahed-136, która dotarła z Iranu do Rosji, już się skończyła. Było to ponad 400 dronów używanych w Ukrainie. Około 340 z tych maszyn zostało zestrzelonych przez naszą obronę przeciwlotniczą" - powiedział Jurij Ignat, rzecznik prasowy Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy.

30 listopada 20:35

Bundestag uznał Hołodomor za ludobójstwo

Niemiecki parlament dużą większością przegłosował uchwałę określającą Hołodomor - Wielki Głód w Ukrainie, wskutek którego straciły życie 3 mln Ukraińców - za ludobójstwo.

"Masowe śmierci z powodu głodu nie były wynikiem nieudanych zbiorów; odpowiadało za nie kierownictwo polityczne Związku Radzieckiego pod rządami Józefa Stalina (...) Z dzisiejszej perspektywy kwalifikacja historyczno-polityczna jako ludobójstwa jest oczywista" - czytamy w tekście uchwały.

Projekt uchwały zgłosiły trzy partie będące częścią rządowej koalicji Olafa Scholza - socjaldemokraci, liberałowie z FDP i Zieloni - a także CDU/CSU. Skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec i skrajnie lewicowe Die Linke wstrzymały się od głosu.

30 listopada 20:32

Od prawie dwóch tygodni Rosja nie używała irańskich dronów kamikadze

Od prawie dwóch tygodni Rosja nie używała irańskich dronów Shahed-136 podczas ataków na Ukrainę - poinformował rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy Jurij Ignat.

"Nie obserwowaliśmy tych irańskich dronów od około dwóch tygodni, a może dłużej. Jest prawdopodobne, że pierwsza partia, która dotarła, już się skończyła" - powiedział Ignat, którego cytuje agencja Ukrinform

30 listopada 20:11

Biały Dom: USA nie widzą oznak, że Rosja zamierza zakończyć ataki rakietowe na Ukrainę

Jest wysoce prawdopodobne, że w najbliższym czasie Rosja będzie kontynuowała ataki rakietowe na ukraińską infrastrukturę cywilną, jednak dynamika walk na froncie ukraińskim będzie słabnąć w miesiącach zimowych - uważa John Kirby, rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

"Nic nie wskazuje na to, że strona rosyjska zamierza zaprzestać lub ograniczyć ataki na infrastrukturę cywilną, które prowadzone są od kilku tygodni" – powiedział przedstawiciel Białego Domu, którego cytuje agencja Ukrinform

30 listopada 19:59

Bundestag oficjalnie uznał Wielki Głód za ludobójstwo zorganizowane przez Moskwę

30 listopada 19:53

USA mogą zainwestować w produkcję amunicji do systemów uzbrojenia z czasów Związku Radzieckiego, które w dużej ilości posiada Ukraina i które mogą zostać wykorzystane do obrony przed Rosją - powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken na antenie stacji CNN.

30 listopada 19:51

W Kijowie w czwartek zagra troje muzyków: Ukrainka, Polak i Ormianin. Występ będzie połączeniem muzyki, wideo i nagrań ludzi, którzy doświadczyli wojny w Ukrainie, a także dźwięków z oblężonego miasta.

30 listopada 19:45

Blinken: Kraje NATO i partnerzy dostarczyli Ukrainie broń wartą 40 mld dolarów

"Sojusznicy NATO i nasi partnerzy dostarczyli już Ukrainie broń wartą 40 mld dolarów, a kolejne dostawy broni są w drodze. Stany Zjednoczone przekazały ponad 19 mld dolarów na pomoc w zakresie bezpieczeństwa i kolejne 15 mld dolarów na bezpośrednie wsparcie gospodarcze i humanitarne" - powiedział sekretarz stanu USA Anthony Blinken podczas konferencji prasowej w Bukareszcie po dwudniowym szczycie NATO.

"Z zadowoleniem przyjmujemy wysiłki Unii Europejskiej, która przygotowuje dziewiąty pakiet sankcji w celu ograniczenia zdolności Kremla do prowadzenia brutalnej wojny” - dodał Blinken.

30 listopada 19:32

Najbardziej potrzebujemy teraz systemów Patriot i transformatorów - powiedział szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba podczas obrad NATO w Bukareszcie. UE precyzuje, w jaki sposób powołać trybunał do osądzenia zbrodni wojennych Rosji w Ukrainie.

30 listopada 19:22

Kijów: W rejonie Bachmutu wróg próbuje posuwać się naprzód

Rosyjskie siły okupacyjne kontynuują ofensywę w kierunku Bachmutu i nie przestają ostrzeliwać przedmieść i centrum Chersonia - informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w swoim codziennym wieczornym podsumowaniu sytuacji na froncie.

"Przeciwnik kontynuuje prowadzenie działań ofensywnych na kierunku Bachmutu. Trwa przekazywanie personelu i sprzętu wojskowego wroga na wyposażenie jednostek, które poniosły straty. W ciągu dnia okupanci wystrzelili dwie rakiety na obiekty cywilne w Komyszuwach w obwodzie zaporoskim. Przeprowadzili 20 nalotów na pozycje wojsk ukraińskich, a także na osadę Biłogiria w obwodzie zaporoskim. Ponadto miasto Chersoń zostało ostrzelane z systemów salw rakietowych" - czytamy w komunikacie Sił Zbrojnych Ukrainy.

30 listopada 19:12

9 osób zginęło w Ukrainie w pożarach wywołanych niebezpiecznym ogrzewaniem domów

"Tylko ostatniej doby w Ukrainie wybuchło 131 pożarów, w tym 106 w sektorze mieszkaniowym. Dziewięć osób zginęło, osiem zostało rannych" - czytamy w oświadczeniu ukraińskiej państwowej służby ratunkowej. Jej zdaniem ludzie złamali zasady bezpieczeństwa, próbując ogrzać swoje domy podczas przerw w dostawach prądu po rosyjskich atakach na obiekty energetyczne.

"Generatory na balkonach, butle gazowe w mieszkaniach, zapalone świece… Coraz częstsze jest stosowanie niecertyfikowanych produktów do ogrzewania i gotowania" - czytamy w komunikacie ukraińskich służb. 

30 listopada 19:04

Rosja już nie może wygrać tej wojny na polu bitwy - powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz na konferencji poświęconej bezpieczeństwu w Berlinie. 

Scholz oznajmił również, że choć Niemcy biorą na poważnie rosyjskie groźby użycia broni nuklearnej, to "nie dadzą się nimi zastraszyć".