Rosja przygotowuje nowe ataki rakietowe na Ukrainę i nie zaprzestanie, dopóki będzie mieć czym atakować - stwierdził prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, ostrzegając, że "nowy tydzień może być tak samo trudny jak poprzedni". Do tej pory tylko raz miała zostać użyta specjalna linia komunikacji między Rosją a USA, ustanowiona, by uniknąć bezpośredniego konfliktu - donosi agencja Reuters. - Rozważamy przyjęcie systemów Patriot - powiedział na poniedziałkowej konferencji w Czeladzi Mateusz Morawiecki.
Pokaż od:
29 listopada 23:56

Na dziś to wszystko, zapraszamy do śledzenia relacji jutro od godz. 6.

29 listopada 23:55

"Stanowisko węgierskie nie jest niczym nowym. Przed laty daliśmy jasno do zrozumienia, że dopóki węgierska społeczność mieszkająca na Zakarpaciu nie odzyska należnych jej praw, Węgry nie zgodzą się na zwołanie formalnego posiedzenia Komisji NATO-Ukraina" – powiedział szef węgierskiego MSZ.

29 listopada 23:30

"Ukraina potrzebuje nie tylko zwycięstwa, ale także sprawiedliwości. Więc w moim adresie do parlamentu Wielkiej Brytanii zaapelowałam do wszystkich, którzy popierają nasz naród, do podjęcia konsekwentnego kroku i poparcia rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w sprawie utworzenia specjalnego trybunału do zbadania zbrodnia rosyjskiej agresji na Ukrainie" - napisała na Twitterze Olena Zełenska. 

29 listopada 23:20

Według kanclerza Niemiec Olafa Scholza oferta dostarczenia niemieckich systemów obrony powietrznej Patriot Polsce jest nadal aktualna - podaje agencja Reutera.

29 listopada 23:05

Hiszpania przekaże Ukrainie systemy obrony powietrznej i generatory prądu - przekazał minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

29 listopada 22:50

- Twój głos słychać wszędzie i jest to dobry pretekst, by jeszcze raz przypomnieć wszystkim, że na Ukrainie trwa wojna – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkania z piosenkarką Jamalą, która angażuje się w pomoc Ukrainie, przed jej wyjazdem do USA. Artystka angażuje się w działania na rzecz pomocy Ukrainie w jej walce z rosyjską inwazją. -Musimy przetrwać tę zimę. Możemy zwyciężyć i zwyciężamy. USA są liderem wsparcia dla Ukrainy i bez ich pomocy, której ciągle potrzebujemy, byłoby nam bardzo ciężko – dodał.

Prezydent Ukrainy podkreślił, że obecnie najważniejszą sprawą są rosyjskie ataki rakietowe na ukraińską infrastrukturę energetyczną i zagrożenie blackoutem.

29 listopada 22:40
29 listopada 22:30

Na Krymie rosyjscy wojskowi zaczęli osiedlać się w domach cywilów: niektórzy "lokatorzy" pochodzą z Jakucji - powiedział szef Tatarów Krymskich Refat Czubarow.

Czubarow powiedział, że informację tę otrzymał od mieszkańców wsi Sowietske, gdzie niedawno przybyło ponad 600 rosyjskich żołnierzy.

"Ponieważ we wsi nie ma wolnych lokali, które mogłyby pomieścić tylu żołnierzy, władze rosyjskie wzywają ludność cywilną do przyjęcia osadników do swoich domów" - powiedział Czubarow. Dodał, że po przybyciu wojska gwałtownie wzrosła sprzedaż alkoholu.

29 listopada 22:20

Minister spraw zagranicznych Łotwy Edgar Rinkevich powiedział na spotkaniu w Bukareszcie, że Ukraina powinna mieć możliwość uderzenia w obiekty wojskowe znajdujące się na terytorium Rosji.

29 listopada 22:10

Administracja prezydenta USA Joego Bidena rozważa możliwość uznania prywatnej firmy wojskowej Wagner za zagraniczną organizację terrorystyczną - donosi Bloomberg.

29 listopada 22:00

Władze Włoch są gotowe znacjonalizować należącą do rosyjskiego potentata, firmy Łukoil, rafinerię ISAB na Sycylii - podaje gazeta "La Repubblica".

Jest to jedna z największych rafinerii w Europie. Uważana jest za najważniejszą we Włoszech. Rafineria pokrywa podobno ponad 20 proc. zapotrzebowania kraju na paliwa silnikowe.

Ostateczna decyzja zapadnie na posiedzeniu rządu 1 grudnia.

29 listopada 21:50

Wojna utknęła w błocie. Rosyjska ofensywa koncentruje się w obwodzie donieckim i na atakach na infrastrukturę cywilną. W Ługańsku i na południu Rosjanie bronią się przed kontrofensywą Ukraińców.

29 listopada 21:40

Parlament Czech wyraził zgodę na szkolenie ukraińskich żołnierzy

Izba Poselska czeskiego parlamentu wyraziła we wtorek zgodę na pobyt i szkolenie ukraińskich żołnierzy w Czechach. Zatwierdziła również wysłanie czeskich żołnierzy do szkolenia Ukraińców w innych państwach unijnych. Decyzję posłów musi jeszcze potwierdzić senat i podpisać prezydent.

29 listopada 21:30

Niemiecka firma zbrojeniowa Krauss-Maffei Wegmann (KMW) oraz estoński producent Milrem Robotics potwierdziły wysłanie 14 bezzałogowych pojazdów gąsienicowych THeMIS do Ukrainy w ramach działań finansowanych przez niemieckie ministerstwo brony – poinformował we wtorek portal "The Kyiv Independent".

29 listopada 21:20

Energetycy podłączyli do prądu połowę Chersonia.

Aktualne dane przekazał szef OVA Jarosław Januszewicz. Według stanu na 29 listopada ponad 41 proc. odbiorców w gospodarstwach domowych miało prąd.

29 listopada 21:15

Ukraińscy obrońcy wyzwolili 13 osiedli w obwodzie ługańskim - poinformował szef OVA Serhij Haidai.

29 listopada 21:10

Pentagon: USA nie mają w planach rozmieszczenia patriotów w Ukrainie

Nie mamy obecnie planów rozmieszczenia systemów obrony powietrznej Patriot  w Ukrainie - powiedział we wtorek rzecznik Pentagonu gen. Patrick Ryder.

Dodał, że gdyby inne państwo zdecydowało się na taki krok, byłaby to jego suwerenna decyzja. Informację o tym, że taki scenariusz jest rozważany, podawała dziś stacja CNN, powołując się na źródło w Pentagonie.

29 listopada 21:00

Ukraina chce wyrzucić z Krymu obywateli rosyjskich, którzy przybyli tam po aneksji

Według przedstawiciela prezydenta Ukrainy w Autonomicznej Republice Krymu Tamili Taszewej zgodnie z ukraińskim ustawodawstwem wszyscy cudzoziemcy, którzy przybyli na półwysep po jego nielegalnej aneksji przez Rosję w 2014 roku nie przez oficjalne punkty kontroli granicznej lub przez nie, ale z naruszeniem warunków pobytu na Krymie, przebywają tam nielegalnie.

Według Taszewej ta kwestia jest prosta do rozwiązania. Wszyscy, którzy nielegalnie przybyli na Krym, są zobowiązani do opuszczenia go dobrowolnie albo zostaną wyrzuceni.

Przypomniała, że ustawodawstwo ukraińskie zezwala na wydalanie cudzoziemców lub bezpaństwowców, tyle że na terenach okupowanych nie było to jeszcze możliwe.

Przedstawiciel Zełenskiego na Krymie napisał też, że Ukraina nie uzna rosyjskich paszportów "przymusowo" wydanych mieszkańcom półwyspu podczas okupacji, podkreślając, że dla Kijowa wszyscy oni są nadal obywatelami Ukrainy.

W przeddzień doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak obiecał dziennikarzom, że za pół roku pojedzie na żywo do telewizji z wyzwolonego Krymu.

29 listopada 20:55

Nowy masowy grób osób zabitych przez żołnierzy Putina

Nowy masowy grób osób zabitych przez rosyjskich okupantów odkryto we wsi Prawdyne na obrzeżach Chersonia - donosi The New York Times. Ciała znaleziono ze związanymi rękami i zawiązanymi oczami. Wszyscy zostali zastrzeleni z bliskiej odległości w tył głowy.