- Władze Ukrainy zdają sobie sprawę, że Rosja przygotowuje nowe ataki rakietowe na Ukrainę i nie zaprzestanie, dopóki będzie mieć rakiety - stwierdził prezydent Wołodymyr Zełenski i ostrzegł, że nowy tydzień może być tak samo trudny jak poprzedni. Do tej pory Rosja zaatakowała około 32 tys. obiektów cywilnych i ponad 700 obiektów infrastruktury krytycznej. Ponad 2,4 mln mieszkań Ukraińców zostało zniszczonych lub poważnie uszkodzonych w wyniku wojny.
Pokaż od:
29 listopada 00:00

Dziękujemy za śledzenie relacji na żywo. Zapraszamy jutro od godziny 6. 

28 listopada 23:56

Rosjanie ostrzelali Dniepr

"Rosjanie uderzyli w Dniepr. Na miasto skierowano kilka rakiet. Wymierzono je w prywatne przedsiębiorstwo. Zniszczono tereny przemysłowe. Wybuchł pożar", poinformował około północy szef obwodowej administracji wojskowej Wałentyn Rezniczenko. 

28 listopada 23:48
28 listopada 23:39

Zniszczony Bachmut

28 listopada 23:28

Andrij Jermak, szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy spotkał się z przebywającym z wizytą na Ukrainie ambasadorem Jamesem O'Brienem, koordynatorem ds. sankcji w Departamencie Stanu USA. Na spotkaniu omówiono obecne sankcje nałożone na Rosję oraz perspektywy ich rozszerzenia. 

28 listopada 23:13

Wygląda na to, że wojna rozpętana przez Putina solidnie daje się we znaki tamtejszym firmom technologicznym odciętym od dostępu do wymiany z Zachodem. Sankcje nałożone na Rosję uniemożliwiają przepływ technologii, a tym samym blokują rozwój oraz odcinają możliwość zarabiania pieniędzy. Gigant technologiczny Yandex planuje przeprowadzkę na Zachód.

28 listopada 22:51

Rosjanie zamordowali ukraińskiego pisarza Wołodymyra Wakułenkę

Wołodymyr Wakułenko został zatrzymany przez Rosjan we wsi Kapytoliwka, w pobliżu Iziumu w marcu 2022 roku. Jak podaje Suspilne News, rodzice pisarza szukali swojego jedynego syna od ponad pół roku. Dziennikarze Suspilne News otrzymali dowody fotograficzne i wyniki badań DNA, które wskazują, że Wakułenko został zabity w obwodzie charkowskim podczas okupacji. Jego ciało znajdowało się w masowym grobie w Iziumie, gdzie na początku września znaleziono ponad 400 ciał. Wołodymyr Wakułenko był pisarzem dziecięcym, poetą i laureatem wielu nagród literackich.

28 listopada 22:38

Przygotowywanie jedzenia dla dziecka podczas przerwy w dostawie prądu. Rodzice przyszli do supermarketu, który ma generator, żeby zmiksować pokarm. 

28 listopada 22:23

Zełenski: W ciągu jednego tygodnia wróg ostrzelał 258 razy 30 miejscowości obwodu chersońskiego

Wołodymyr Zełenski w wieczornym komunikacie: - Tego dnia, jak i każdego kolejnego, okupanci ponownie ostrzelali Chersoń i gminy regionu. W ciągu jednego tygodnia wróg ostrzelał 258 razy 30 miejscowości obwodu chersońskiego. Wojska rosyjskie uszkodziły również stację pomp, która zapewniała dostawy wody do Mikołajowa. 

28 listopada 21:56

- Rozmowy w sektorze gazu wydobywczego, magazynów gazu w Ukrainie czy budowy infrastruktury przesyłowej gazu i ropy będą kontynuowane w na poziomie eksperckim, tj. polskich i ukraińskich spółek energetycznych - przekazał w poniedziałek resort klimatu i środowiska, jak informuje PAP. 

Resort klimatu i środowiska w opublikowanym komunikacie poinformował o poniedziałkowym posiedzeniu polsko-ukraińskiej grupy roboczej ds. energii. Odbyło się ono w formie wideokonferencji. W spotkaniu ze strony polskiej brali udział m.in. wiceszefowa MKiŚ Anna Łukaszewska-Trzeciakowska oraz pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Mateusz Berger. Stronę ukraińską reprezentował m.in. wiceminister energii Ukrainy Jarosław Demczenkow.

"Rozumiemy bardzo trudną sytuację sektora energetycznego Ukrainy wynikającą z rosyjskiej agresji militarnej i gotowi jesteśmy udzielać wsparcia Ukrainie w dywersyfikacji źródeł dostaw energii i zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego" - zapewniła cytowana wiceminister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. 

Resort podkreślił, że w ocenie współprzewodniczących grupy obecnie najpilniejszym zadaniem jest odbudowa sektora energetycznego w Ukrainie. "To konieczność zapewnienia warunków życia ludności cywilnej w okresie zimowym oraz funkcjonowania gospodarki. Realizacja połączenia elektrycznego Chmielnicka - Rzeszów przyczyni się do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego i odporności w Europie" - dodano. 

Łukaszewska-Trzeciakowska przekazała ponadto, że Polska wspiera Ukrainę m.in. poprzez dostawy niezbędnych urządzeń do odbudowy połączeń energetycznych w tym kraju przy koordynacji Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

28 listopada 21:46

Rosja przekłada rozmowy z USA o broni jądrowej

Rosja przełożyła rozmowy o broni jądrowej ze Stanami Zjednoczonymi, które miały się odbyć w tym tygodniu w Kairze, podaje Reuters, powołując się na Departament Stanu USA. Żadna ze stron nie podała powodu przełożenia.

Urzędnicy z obu krajów mieli się spotykać w stolicy Egiptu od 29 listopada do 6 grudnia, aby omówić wznowienie inspekcji w ramach traktatu o redukcji broni jądrowej New START. Został on zawieszony w marcu 2020 roku z powodu pandemii COVID-19.

"Strona rosyjska poinformowała Stany Zjednoczone, że Rosja jednostronnie przełożyła spotkanie i oświadczyła, że zaproponuje nowe terminy" - podał w oświadczeniu rzecznik Departamentu Stanu.

Rzecznik przekazał, że Waszyngton jest gotowy do odbycia spotkania w najwcześniej możliwym terminie, ponieważ wznowienie inspekcji jest dla USA priorytetem dla podtrzymania traktatu jako instrumentu stabilności.

28 listopada 21:35

Firma Whoosh, która zajmuje się najmem elektrycznych hulajnóg, ogłosiła, że rozważa pierwszą ofertę publiczną na moskiewskiej giełdzie, co byłoby pierwszym IPO w Rosji od momentu rozpoczęcia wojny Rosji w Ukrainie.

28 listopada 21:30

- W Rosji coraz częściej dochodzi do przypadków samookaleczeń i samobójstw związanych z powołaniem do wojska lub z powodu nacisków na dowódców niższego szczebla - donosi w poniedziałek niezależny rosyjski portal theins.ru. 

W Wyższej Szkole Dowództwa Wojskowego w Nowosybirsku zmobilizowany mężczyzna postrzelił się w nogę - doniósł w poniedziałek theins.ru, powołując się na lokalne media. "Został pojmany przez przełożonych dosłownie przed własnym domem, nie chciał iść na wojnę, ale nie miał gdzie się ukryć przed wojskową komendą uzupełnień. I w końcu rozwiązał problem w ten sposób. Wśród powołanych do armii dużo mówiło się o tym, że zmobilizowani zostaną wysłani do strefy wojny" - powiedział jeden z kolegów postrzelonego mężczyzny.

28 listopada 21:21

- Otwarcie korytarza zbożowego przez Morze Czarne i wymiana więźniów pokazały, że możliwe jest rozwiązanie dyplomatyczne – powiedział Erdogan na 38. posiedzeniu Stałego Komitetu Współpracy Gospodarczej i Handlowej (COMCEC) Organizacji Współpracy Islamskiej (OIC) w Stambule.

28 listopada 21:12

W ramach pakietu pomocowego Wielka Brytania dostarczyła Siłom Zbrojnym Ukrainy precyzyjne pociski rakietowe Brimstone 2.

28 listopada 21:02

Według ukraińskiego operatora energetycznego Ukrenergo od 27 listopada prawie 80 proc. zapotrzebowania na energię pokrywają producenci energii elektrycznej, z czego ok. 10 proc. wykorzystuje infrastruktura krytyczna. Reszta trafia do konsumentów, którzy teraz zużywają więcej energii ze względu na niskie temperatury - informuje Ośrodek Studiów Wschodnich.

28 listopada 20:55

MON jedno. Prezes PiS drugie. Jarosław Kaczyński mówi o "rakietach dla ozdoby". Wideo Justyny Dobrosz-Oracz.

28 listopada 20:43

O swojej pracy techniczki materiałów wybuchowych opowiada Tetiana Kozubowa, która rozminowuje obecnie rejon Charkowa.