W czwartek Chersoń przeżył najcięższe bombardowanie od czasu odbicia miasta - zginęło 10 osób. Rzecznik Międzynarodowej Komisji ds. Osób Zaginionych (ICMP) powiedział, że podczas wojny na Ukrainie zaginęło ponad 15 tysięcy osób. Rosja na wojnę wydała 82 mld dolarów, około jednej czwartej dochodów swojego zeszłorocznego budżetu, donosi ukraińskie wydanie magazynu ekonomicznego Forbes.
Pokaż od:
25 listopada 23:58

Dziękujemy za lekturę relacji i zapraszamy jutro od 7:00.

25 listopada 23:29

Zdaniem szefa MON wzmocnienie ukraińskiej obrony przeciwrakietowej spowoduje osłabienie kolejnej fali uchodźców z Ukrainy, której spodziewa się zimą. Tym m.in. tłumaczy pomysł przekazania Ukrainie patriotów oferowanych Polsce przez Niemcy.

25 listopada 23:20

Sekretarz obrony USA rozmawiał z niemiecką szefową MON m.in. o bezpieczeństwie wschodniej flanki NATO

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin rozmawiał w piątek z szefową niemieckiego MON Christine Lambrecht o pomocy dla Ukrainy i wzmocnieniu bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO - przekazał Departament Obrony Stanów Zjednoczonych.

25 listopada 23:19

Zełenski krytykuje mera Kijowa

- "Punkty nietykalności" [punkty bezpieczeństwa dla mieszkańców z dostępem m. in do prądu i Internetu] zostały rozmieszczone w całym kraju. Ale niestety nie we wszystkich miastach samorządy wykonały dobrą robotę. Zwłaszcza co do Kijowa pojawiło się wiele skarg. Oczekuję od mera lepszej pracy - powiedział w wieczornym przemówieniu Wołodymyr Zełenski.

- Ludzie nie wybaczą kijowskich "punktów nietykalności" i kłamstw w raportach różnych szczebli. Weźcie to na serio - kontynuował prezydent.

25 listopada 23:03

W ostatnich dniach w przestrzeni informacyjnej pojawiły się informacje o tym, jakoby Federacja Rosyjska i Białoruś miały zaatakować Ukrainę przez północną granicę kraju. Taki atak miałby nastąpić pod koniec listopada i miałby zostać poprzedzony masowym atakiem rakietowym. Informujemy, że takie informacje są nieprawdziwe - przekazał główny zarząd wywiadu ministerstwa obrony Ukrainy.

25 listopada 22:58

Rząd przyjął projekt ustawy, która zamrozi ceny gazu na poziomie z 2022 roku przez cały kolejny rok. Maksymalna cena za paliwa gazowe w przyszłym roku wyniesie ok. 200 zł/MWh.

25 listopada 21:41

- Dostawy energii elektrycznej zostały prawie całkowicie przywrócone w regionie Charkowa - podaje portal Nexta, cytując szefa lokalnej administracji. Jednak prezydent Ukrainy wciąż apeluje do rodaków, by oszczędzali energię, jeśli to tylko możliwe. 

25 listopada 21:20

Zdaniem szefa MON wzmocnienie ukraińskiej obrony przeciwrakietowej spowoduje osłabienie kolejnej fali uchodźców z Ukrainy, której spodziewa się zimą. Tym m.in. tłumaczy pomysł przekazania Ukrainie patriotów oferowanych Polsce przez Niemcy.

25 listopada 21:12

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba rozmawiał z francuskim dziennikiem "Le Parisien", w którym komentował m.in. sprawę rakiety, która spadła na Przewodów w województwie lubelskim.

"Bierzemy udział w śledztwie i współpracujemy z polskimi służbami. Słyszeliśmy polityczne wypowiedzi, że to był pocisk ukraiński, ale nie widzieliśmy dowodów na tę tezę. Według naszych informacji to pocisk rosyjski. Jesteśmy jednak gotowi wymieniać dalej informacje i zaakceptować końcowe wnioski" - mówił Kułeba.

25 listopada 20:58

Spotkanie przedstawicieli państw UE w sprawie rozmów o propozycji G7 dotyczącej ustalenia maksymalnej ceny rosyjskiej ropy zostało odwołane i przełożone na następny tydzień - dowiedziała się agencja Reuters.

"Stanowiska wciąż są od siebie daleko" - powiedział anonimowo agencji unijny dyplomata.

25 listopada 20:39

Witalij Kliczko, mer Kijowa, opublikował na swoim profilu na Twitterze interaktywną mapę punktów grzewczych w stolicy Ukrainy. Każdy mieszkaniec może znaleźć ten najbliższy punkt w swojej dzielnicy. 

25 listopada 20:31

Rosyjskie wojska ostrzeliwały dziś regiony Kramatorska i Doniecka. Nie było ofiar, ale został zniszczony budynek administracji. 

25 listopada 20:01

Yandex był dumą narodowej przedsiębiorczości, największą technologiczną korporacją w kraju. Ale ambitny projekt jej założyciela upada z powodu izolacji po wojnie rozpętanej przeciwko Ukrainie.

25 listopada 19:57

Ukraina wprowadza zakaz eksportu drewna opałowego, które jest głównym źródłem ogrzewania, zwłaszcza w wioskach i miejscowościach w pobliżu frontu - poinformował premier Ukrainy Denys Szmyhal. 

25 listopada 19:35

"Według konstytucji Ukrainy - mówił to wielokrotnie prezydent Putin - Krym powinien zostać przywrócony Ukrainie środkami wojskowymi, siłą. Ukraina z tego nie zrezygnowała, a dla nas to nic innego jak dyskusja o aneksji terytorium Federacji Rosyjskiej. Tego nie można inaczej interpretować. To nie wchodzi w rachubę" - powiedział w piątek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow cytowany przez agencję RIA Novosti.

25 listopada 19:11

"Rozmawiałem z Ursulą von der Leyen o inicjatywie Grain for Ukraine. Podziękowałem Unii za wielkie wsparcie finansowe i za rozpoczęcie prac nad 9. pakietem sankcji. Zaznaczyłem, że limit cenowy dla rosyjskiej ropy powinien być skuteczny. Omówiłem również współpracę w zakresie zapewnienia Ukrainie stabilności energetycznej" - napisał na Twitterze Wołodymyr Zełenski.

25 listopada 18:40

15 osób zginęło, a 35 zostało rannych w piątek w rosyjskich ostrzałach Chersonia - poinformowała chersońska rada miejska. Wśród rannych jest dziecko. W związku z rosyjskimi atakami pacjenci z miejscowych szpitali są ewakuowani do innych ukraińskich miast.

25 listopada 18:32

Wołodymyr Zełenski odwiedził w Kijowie jeden z "punktów nietykalności", czyli specjalnych centrów bezpieczeństwa przygotowanych na wypadek przedłużonych braków w dostawie prądu, w których dostępne są m.in. generatory, internet i udzielana jest pierwsza pomoc.

25 listopada 18:20

600 urządzeń grzewczych dla Kijowa i Mikołajowa z Pragi.