Nie ustają rosyjskie ataki. W środę zginęło co najmniej 10 osób, a 50 zostało rannych. Po nocnych nalotach 70 proc. obszaru Kijowa wciąż pozostaje bez prądu. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał Radę Bezpieczeństwa ONZ do podjęcia działań przeciwko Rosji w związku z atakami lotniczymi na infrastrukturę cywilną. Stany Zjednoczone autoryzowały dodatkowe 400 milionów dolarów na pomoc wojskową dla Ukrainy. Administracja Bidena przekazała już Ukrainie 19,7 mld. Trzeba pięciu milonów rosyjskich żołnierzy, aby wygrać wojnę w Ukrainie.
Pokaż od:
24 listopada 23:58

To już koniec na dziś. Dziękujemy, że byli Państwo z nami.

24 listopada 23:48

Ukraińscy żołnierze będą szkoleni w Chorwacji. Rząd w Zagrzebiu podjął w tej sprawie decyzję - poinformował szef resortu obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

24 listopada 23:16

Ponad 15 tys. osób zaginęło podczas wojny na Ukrainie - poinformowała w czwartek Międzynarodowa Komisja ds. Osób Zaginionych (ICMP). Organizacja podkreśla jednak, że jest to bardzo ostrożny szacunek, bowiem rzeczywistej liczby osób zaginionych obecnie nie da się jasno określić.

ICPM to organizacja z siedzibą w Hadze, utworzona w następstwie wojen na Bałkanach w latach 90. W lipcu br. otworzyła biuro w Kijowie, aby pomóc Ukrainie w dokumentowaniu i poszukiwaniu zaginionych osób.

24 listopada 23:00

Kobiety z Rosji zorganizowały pogrzeb Joe Bidena...

24 listopada 22:45

Gubernator Irkucka Igor Kobzew spotkał się z matkami zmobilizowanych mężczyzn zabitych w Ukrainie.

„Pocieszał” je, mówiąc, że ich synowie nie należą do nich, ale do państwa rosyjskiego.

24 listopada 22:30

Parlament Europejski zatwierdził w czwartek porozumienie z Radą UE w sprawie nieuznawania paszportów międzynarodowych wydanych w zagrabionych przez Rosję regionach Ukrainy, a także w Abchazji i Osetii Południowej.

- Parlament Europejski zobowiązuje się zrobić wszystko, co w jego mocy, aby nadal wywierać presję na Rosję środkami prawnymi i politycznymi – powiedział Juan Fernando Lopez Aguilar, eurodeputowany z Hiszpanii, sprawozdawca parlamentu w tej sprawie.

Decyzja została przyjęta 531 głosami „za”, 7 posłów było „przeciw”, 34 wstrzymało się od głosu.

24 listopada 22:21

Do sześciu wzrosła liczba ofiar ataku przeprowadzonego w środę na Wyszogród w obwodzie kijowskim.

24 listopada 22:10

Chersoń został dziś ostrzelany przez Rosjan 17 razy. Cztery osoby nie żyją, 10 jest rannych. Uszkodzonych zostało kilka budynków mieszkalnych, a także przedszkole, w którym znajdowała się stacja ogrzewania i ładowania - powiedział szef administracji wojskowej w Chersoniu.

24 listopada 22:02

"Przez cały dzień trwają prace remontowe - stopniowo przywracamy energię elektryczną, ciepło, zaopatrzenie w wodę i komunikację" - napisał na Facebooku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Zaznaczył, że w czwartek wieczorem w 15 obwodach pojawiały się problemy z dostarczaniem wody. "Najtrudniejsza sytuacja jest w obwodzie kijowskim, kirowogradzkim, dniepropietrowskim, lwowskim, połtawskim i charkowskim" - przekazał.

"Sytuacja z wiązana z elektrycznością pozostaje trudna w prawie wszystkich obwodach" - napisał Zełenski. Podkreślił, że wszyscy pracują, by przywrócić dostawy prądu i wody do wszystkich mieszkańców Ukrainy.

Zaapelował także, by zadbać o osoby starsze i samotne. 

"Prawie co godzinę otrzymuję raporty o atakach okupantów na Chersoń i tereny w okolicy miasta. Taki terror rozpoczął się natychmiast po tym, jak armia rosyjska została zmuszona do ucieczki z obwodu chersońskiego. To zemsta przegranych. Nie umieją walczyć. Jedyne, co na razie mogą, to terroryzować" - przekazał prezydent.

24 listopada 21:50

Największy zakład metalurgiczny w Ukrainie ArcelorMittal Krzywy Róg zawiesza swoją działalność z powodu przerw w dostawie prądu.

24 listopada 21:45

- Rozumiemy, że cena, którą wszyscy (na świecie) płacą, jest wysoka, ale nie jest to cena za pomoc Ukrainie, ale cena za pociągnięcie Rosji do odpowiedzialności (za zbrodnie wojenne) - mówi wicepremier Ukrainy Olha Stefaniszyna w rozmowie z Kyiv Independent.

24 listopada 21:30

Trzeba pięciu milionów rosyjskich żołnierzy, aby wygrać wojnę w Ukrainie

O dokumencie zatytułowanym "Konkluzje wojny z NATO w Ukrainie” kolportowanym wśród wojska rosyjskiego mówił w czwartek gen. Ołeksij Hromow, przedstawiciel ukraińskiego sztabu generalnego.

- : "Część tego 'arcydzieła' skupia się między innymi na głównych problemach rosyjskiego okupanta, takich jak niezdolność dowódców do dowodzenia wojskami, niski poziom dyscypliny i wyszkolenia wojskowego, przestarzałe uzbrojenie i sprzęt wojskowy, niezdolność dowódców do podejmowania decyzji bez obligatoryjnego uzgadniania ich z wyższym dowództwem itp. Tymczasem Siły Zbrojne Ukrainy dysponują dość wysokim poziomem wyposażenia, a dowódcy wszystkich szczebli mogą sami podejmować decyzje w warunkach bojowych - relacjonuje materiał Hromow cytowany przez portal Ukraińska Prawda.

W dokumencie stwierdza się również, że takiej wojny nie było w ciągu ostatnich 80 lat, a Rosja potrzebuje prawie 5-milionowej armii, aby ją wygrać”.

24 listopada 21:15

Nexta: Szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow potwierdził śmierć irańskich instruktorów, którzy szkolili Rosjan do pracy z dronami na anektowanym Krymie.

24 listopada 20:49

Ukraiński operator sieci energetycznej, spółka Ukrenergo poinformował, że połowa dostaw prądu na Ukrainie została przywrócona.

24 listopada 20:37
24 listopada 20:07

Niektóre grupy ludności będzie można ewakuować z Kijowa na czas zimy - powiedział mer Kijowa Witalij Kliczko. Jak zaznaczył, nie ma planów na ewakuację wszystkich mieszkańców stolicy Ukrainy.

- Rozważamy możliwość, że niektórzy ludzie mogą przenieść się na przedmieścia Kijowa, chodzi o domy dziecka, domy opieki. Nie jest to ewakuacja, ale rozważamy tymczasowe przeniesienie niektórych grup ludności - powiedział mer Kijowa.

24 listopada 20:00

Prąd powoli wraca na Ukrainę

Interfax-Ukraine. DTEK Energy Holding wznowił działanie swoich elektrowni i sieci energetycznych po bezprecedensowym ataku Rosjan 23 listopada na sieć energetyczną.

„Ukraiński system energetyczny przetrwał, a sytuacja w systemie energetycznym ustabilizuje się w ciągu najbliższych kilku godzin” – twierdzi  DTEK.

Spółka poinformowała, że ​​wznowiono zasilanie wszystkich obiektów infrastruktury krytycznej - szpitali, wodociągów - we wszystkich regionach, w których pracują specjaliści firmy (obwód kijowski, obwody dniepropietrowskie, odeskie i donieckie).

Stopniowo włączany jest też prąd w gospodarstwach domowych.

Maksym Timczenko, prezes DETEK, ataki na infrastrukturę energetyczną nazwał zbrodnią wojenną, za którą wszyscy odpowiedzialni zostaną pociągnięci do odpowiedzialności.

Z powrotem podłączony do ukraińskiej sieci elektroenergetycznej, jest też blok numer 1 o mocy 1000 MW elektrowni jądrowej Chmielnicki.