Moskwa zawarła tajne porozumienie z Teheranem w sprawie produkcji irańskich dronów na terenie Rosji, podały amerykańskie media. W ciągu ostatnich kilku dni doszło do ponad dwunastu wybuchów w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Przedstawiciele Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oznajmili, że doszło do uszkodzenia budynków, systemów i sprzętu elektrowni, ale obecnie żadne z uszkodzeń nie ma krytycznego charakteru pod względem bezpieczeństwa jądrowego. Ukraińcy przygotowują się do zimy z niewielką ilością lub zupełnym brakiem prądu w kilku regionach, w tym w Kijowie.
Pokaż od:
23 listopada 00:01

Dziękujemy za lekturę relacji i zapraszamy jutro od 6:00.

22 listopada 23:45

Połowa infrastruktury energetycznej Ukrainy jest uszkodzona lub zniszczona, a jedna czwarta populacji nie ma prądu - podsumował dr Hans Kluge, dyrektor regionalny Światowej Organizacji Zdrowia na Europę, po wizycie w Kijowie. - Tej zimy miliony istnień ludzkich są zagrożone.

22 listopada 23:41

125 ton pomocy humanitarnej przekazanej przez Organizację Narodów Zjednoczonych dotarło do wyzwolonego Chersonia - napisał Jarosław Januszewicz, przewodniczący chersońskiej administracji wojskowej.

"Dostarczono wodę pitną, pojemniki i wody czyszczące, lekarstwa, zestawy higieniczne, poduszki, koce, lampy słoneczne i inne niezbędne rzeczy. Łącznie 125 ton. To efekt mobilizacji 6 agencji ONZ i 5 organizacji międzynarodowych" - czytamy we wpisie opublikowanym na Telegramie.

22 listopada 23:29

Bank Światowy przygotował kolejne 4,5 miliarda dolarów wsparcia dla Ukrainy. Środki mają pomóc "zaspokajaniu bieżących potrzeb ludzi podczas zimy" - napisał na Twitterze premier Ukrainy Denys Szmyhal. 

22 listopada 23:04

Nowe nagranie z miejsca zniszczenia rurociągu Nord Stream opublikowane przez stację BBC. 

22 listopada 22:50

Wtorkowy alert Associated Press o ataku rakietowym Rosji na członka NATO przeraził świat. W depeszy powołano się na "wysokiego rangą urzędnika wywiadu USA", ale okazało się, że wbrew zasadom agencji informacja nie została potwierdzona w drugim źródle.

22 listopada 22:38

Zełenski: przygotowaliśmy ponad 4 tysiące punktów pomocy na wypadek przedłużonych braków prądu

Ponad 4 tysiące "nietykalnych punktów" zostało przygotowanych w Ukrainie na wypadek przedłużonych braku prądu, a kolejne są w trakcie przygotowywania - powiedział w wieczornym komunikacie wideo Wołodymyr Zełenski.

Punkty będą zapewniać dostęp do podstawowych potrzeb, których zaspokojenie może być utrudnione w sytuacji przeciągających się przerw w dostawie prądu: będzie w nich elektryczność, zasięg sieci telefonów komórkowych, ciepło, woda oraz pierwsza pomoc medyczna. Wszystko będzie w nich całkowicie darmowe i dostępne 24 godziny na dobę.

Zostaną one otwarte m. in. w siedzibach regionalnych administracji, ratuszach, szkołach i budynkach służb ratunkowych.

22 listopada 22:31

Rosjanie zaatakowali 6 miejscowości w regionie sumskim

Rosyjskie wojska ostrzelały 6 miejscowości w regionie sumskim - poinformował przewodniczący wojskowej administracji regionu sumskiego Dmytro Żywicki. 

Zaatakowane zostały miejscowości Esman, Głuchów, Putywl, Znob-Nowhorodśke, Drużba i Szałyhyne.

22 listopada 21:40

Zełenski: Rosja chce przekształcić zimno w broń masowego rażenia

- Ukraina musi wyzwolić i odbudować jeszcze blisko 2 tys. miejscowości – powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski we wtorek w wystąpieniu online na forum francuskiego kongresu merów i władz lokalnych. - Rosja chce przekształcić zimno w broń masowego rażenia - zaznaczył Zełenski.

22 listopada 21:23

Rankiem 24 lutego mój ojciec obudził mnie słowami: "Spakuj swoje rzeczy, zaczęła się wojna" - wspomina Serhij Jeremycz, który znalazł schronienie w Chorzowie.

22 listopada 21:18

Aktualna mapa ukraińskiej kontrofensywy:

Ukraińska kontrofensywa
Ukraińska kontrofensywa BIQData

22 listopada 21:11

Sześć rosyjskich okrętów wojennych wypłynęło na Morze Czarne. Żaden z nich nie ma na pokładzie przeciwokrętowych pocisków manewrujących - informuje marynarka wojenna Ukrainy.

22 listopada 21:10

Bez względu na brutalną wojnę w Ukrainie i mimo presji ze strony władz tego kraju, belgijscy handlarze diamentami nadal importują drogie kamienie z Rosji — informuje brytyjski dziennik "The Guardian".

Diamenty nadal nie są na liście sankcji, jakie UE nałożyła na towary z Rosji. 

22 listopada 20:55

W stolicy Armenii odbywa się wiec przeciwko przyjazdowi Siergieja Ławrowa z misją dyplomatyczną.

22 listopada 20:47

Czy skandaliczne zerwanie spotkania z wybitną ukraińską pisarką Oksaną Zabużko przez nacjonalistów to moment przełomowy w relacjach polsko-ukraińskich po 24 lutego?

22 listopada 20:41

33 ciała poległych żołnierzy ukraińskich dotarły we wtorek do rodzin - poinformował komisarz ds. zaginionych osób Ołeh Kotenko. 

Od początku pracy komisarza 696 ciał poległych żołnierzy zostało zwróconych stronie ukraińskiej.

22 listopada 20:25

"22 listopada ambasador Węgier w Ukrainie Istvan Ijdjarto został wezwany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy. Zakomunikowano mu, że publiczne wystąpienia premiera Węgier Viktora Orbana, ubranego w szalik z wizerunkiem Węgier z częścią terytorium Ukrainy, jest niedopuszczalne" — informuje w komunikacie MSZ Ukrainy.

22 listopada 20:11

Kolejny raz. Scenariusz podobny. Połączenie telefoniczne. Z jednej strony prezydent Duda, z drugiej - rosyjscy blogerzy. Tym razem udający prezydenta Francji. Jak nie skrytykować wpadki głowy państwa i kompromitacji służb, wiedzą politycy PiS. Ich dwa sposoby w wideo Justyny Dobrosz-Oracz.

22 listopada 20:04

1886 miejsowości zostało do tej pory wyzwolonych w Ukrainie

Do tej pory siły ukraińskie wyzwoliły 1886 miejscowości w Ukrainie - przekazał zastępca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko.

Ponadto w 1620 z nich otworzono centra humanitarne, w 1340 przywrócono dostęp do elektryczności, a w 1432 dostęp do bieżącej wody.

22 listopada 19:49

Kanada ogłosiła nowe sankcje wobec administracji prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki za wspieranie wojny Rosji w Ukrainie.

MSZ poinformowało, że nałoży sankcje na 22 kolejnych białoruskich urzędników oraz 16 białoruskich firm związanych z produkcją wojskową, technologią, inżynierią, bankowością i transportem kolejowym.

Wśród urzędników znaleźli się tacy, którzy „byli współwinni stacjonowania i transportu rosyjskiego personelu wojskowego i sprzętu biorącego udział w inwazji na Ukrainę”.

W oświadczeniu kanadyjska minister spraw zagranicznych Mélanie Joly oskarżyła reżim Łukaszenki o „pozwolenie, by jego terytorium służyło jako punkt startowy dla rażących ataków Rosji na Ukrainę”.