Linia frontu wynosi 3,7 tys. km i jest to największy konflikt zbrojny w Europie od czasów II wojny światowej - powiedział Andrij Jermak, szef kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.
Pokaż od:
20 listopada 22:57

Dziękujemy za lekturę relacji i zapraszamy jutro od 6:00.

20 listopada 22:56

5 milionów mieszkańców Ukrainy straciło pracę od początku wojny - powiedziała w niedzielę wiceminister gospodarki Ukrainy Tetiana Bereżna,

Bereżna przewiduje, że bezrobocie w Ukrainie pod koniec roku może sięgnąć nawet 30 proc.

20 listopada 21:57

Codziennie do Ukrainy przetransportowanych zostaje 8,5 tys. generatorów - przekazał premier Ukrainy Denys Szmyhal.

Polityk zapowiedział, że ukraiński rząd planuje zawieszenie pobierania podatku VAT na generatory i stacje do ładowania, a także ceł na sprowadzanie tych produktów - w celu ułatwienia Ukraińcom przetrwania nadchodzącej zimy.

20 listopada 21:28

Zełenski: Rosjanie wystrzelili w niedzielę prawie 400 pocisków

- Najbardziej zaciekłe bitwy toczą się w obwodzie donieckim. Chociaż dzisiaj było mniej ataków z powodu pogarszającej się pogody, ostrzałów rosyjskich wciąż jest bardzo dużo. W obwodzie ługańskim powoli posuwamy się naprzód. Od początku dnia na wschodzie miało miejsce prawie 400 ataków artyleryjskich - powiedział prezydent Ukrainy w nowym komunikacie wideo.

20 listopada 20:31

Powodów do rosyjskich oskarżeń dostarczyły dwa nagrania krążące w internecie.

20 listopada 20:18

Pies Patron - wykrywający m.in. miny w Ukrainie dla Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych - został pierwszym na świecie psem ambasadorem dobrej woli organizacji UNICEF.

20 listopada 20:11

W chwili, gdy Ukraińcy bronią swej ojczyzny, w Białymstoku pojawiły się antyukraińskie wlepki. Przywołują... Wołyń.

20 listopada 19:51

Niemiecka minister obrony: Zaoferowaliśmy Polsce system Patriot

Niemcy zaoferowały przekazanie Polsce systemu obrony przeciwrakietowej Patriot po tym, gdy w Przewodowie w województwie lubelskim spadła zabłąkana ukraińska rakieta i zginęły dwie osoby - powiedziała w rozmowie z gazetą "Rheinische Post" minister obrony Niemiec Christine Lambrecht.

"Zaoferowaliśmy Polsce nasze wsparcie w zabezpieczeniu przestrzeni powietrznej, z naszymi eurofighterami i systemami obrony powietrznej Patriot" – zadeklarowała Lambrecht.

20 listopada 19:36

W wyzwolonym Chersoniu otwarto ponownie pierwszy supermarket, a miasto ma powoli wracać do życia - nawet jeśli wciąż mieszkańcy nie mają elektryczności.

20 listopada 19:24

Przed gmachem ambasady Rosji stanęły tabliczki miejskiego systemu informacji z nazwą "aleja Ofiar Rosyjskiej Agresji". 

20 listopada 19:16

"W rosyjskiej telewizji państwowej podżeganie do ludobójstwa jest w pełnym rozkwicie. Mówią tam wprost, że Rosja bombarduje krytyczną infrastrukturę Ukrainy, aby uczynić życie cywilów nieznośnym, i wzywają do dalszych ataków. Rosyjska propaganda musi zostać całkowicie zakazana, zarówno w Unii Europejskiej, jak i poza nią" - pisze szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba.

20 listopada 18:42

Bachmut w obwodzie donieckim jest dziś nieustannie ostrzeliwany przez Rosjan.

20 listopada 18:13

Chociaż bitwa o Ukrainę pozostaje w dużej mierze wojną artyleryjską, postępy w technologii i szkoleniu są uważnie monitorowane pod kątem tego, jak zaczynają kształtować pole walki.

20 listopada 17:49

Ukraina dostosowuje się do życia w warunkach przerw w dostawie energii. - Wszystkie placówki medyczne w Ukrainie muszą być gotowe do kontynuowania pracy także w sytuacji wystąpienia blackoutu - powiedział minister zdrowia Ukrainy Wiktor Ljaszko.

Według polityka wszystkie placówki, które oferują bezpośrednią pomoc w nagłych wypadkach lub prowadzą szpitalne oddziały ratunkowe, są już wyposażone w odpowiednie awaryjne generatory.

20 listopada 17:42

Ponieważ Putin nagle pokazał prawdziwą twarz w taki sposób, którego nie da się zakłamać, świat się wreszcie opamiętał. W znacznej części zobaczył, że jeśli dziś nie obronimy Ukrainy, będziemy bronić siebie jutro - mówiła w Rzeszowie Krystyna Kurczab-Redlich, autorka bestsellerowej biografii Władimira Putina.

20 listopada 17:29

Rosja przygotowuje ataki terrorystyczne na krytyczną infrastrukturę w Białorusi i zamierza zrzucić za nie odpowiedzialność na Ukrainę i państwa NATO - donosi Ukraińska Prawda, powołując się na źródła w służbach specjalnych.

Jednym z celów planowanych prowokacji ma być elektrownia jądrowa w Ostrowcu.

20 listopada 16:49

"Dziś obchodzimy Światowy Dzień trzymiesięcznej Kiry z Odessy. Wraz z matką i babcią zginęła, gdy rosyjska rakieta uderzyła w jej dom. Dziś obchodzimy Światowy Dzień 12-letniej Kiry z Mariupola. Rosyjscy żołnierze zabili jej ojca, a dziewczynę wywieźli z miasta. Cudem udało jej się wrócić do Ukrainy. Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień 11-letniego Jarosława, który - wraz z mamą i siostrą - znalazł się dworcu w Kramatorsku. Gdy wskutek ataku stracili kończyny, Jarosław dorósł natychmiast.

Dziś obchodzony jest także Światowy Dzień Lizy z Winnicy, Włady z Buczy, Griszy z Kijowa. Nie muszę opowiadać historii tych dzieci, zna je cała Ukraina. Tysiące podobnych historii nigdy nie trafiło do mediów. Żadnej z nich nie da się zrozumieć" - pisze Ołena Zełenska z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka.

 
20 listopada 16:36

Po wycofaniu się z Chersonia wojska Putina przegrupowują się po wschodniej stronie rzeki, gdzie przygotowują kilometry okopów. Ukraińscy usiłują im przeszkodzić nieustannymi bombardowaniami.

20 listopada 16:21

Rosja nasili wkrótce ataki we wschodnich regionach Ukrainy. Po wycofaniu się 20 tys. żołnierzy sił rosyjskich z Chersonia Moskwa ma teraz dodatkowe rezerwy żołnierzy na wzmocnienie swojej pozycji w Donbasie - informuje dziennik "The Wall Street Journal" powołując się na opinie analityków wojskowych.

Dowódcy w rosyjskiej armii będą "pod ogromną presją" ze strony Kremla, żeby zrekompensować utratę Chersonia sukcesami na kierunku wschodnim. Rosjanie już zaczęli nową ofensywę na kierunku Bachmutu w obwodzie donieckim.

20 listopada 16:14

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej: Na terenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej doszło do potężnych eksplozji. Wywiad ukraiński: Rosjanie planują prowokacje w Białorusi, w tym w elektrowni atomowej.