Prezydenci Andrzej Duda i Joe Biden oraz sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poinformowali, że pocisk, który spadł we wtorek na Polskę i zabił dwie osoby, został wystrzelony nie przez wojska rosyjskie, ale przez ukraiński system obrony powietrznej. Wszyscy oni uważają, że winna jest Rosja, która ostrzeliwuje Ukrainę. Prezydent Zełenski domaga się włączenia Ukrainy w śledztwo w sprawie wybuchu.
Pokaż od:
17 listopada 23:59

To wszystko na dziś. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy jutro na strony Gazety Wyborczej.

17 listopada 23:52

Szwecja zatwierdziła rekordową pomoc wojskową dla Ukrainy w wysokości 287 mln dolarów

Ukraina otrzyma m.in. sprzęt do obrony powietrznej i amunicję. "Mówimy o systemach obrony powietrznej i amunicji, pojazdach opancerzonych, wyposażeniu osobistym, w tym zimowych zestawach ochrony ciała, sprzęcie do naprowadzania broni, konwencjonalnych i zakamuflowanych namiotach" - podał szwedzki parlament

17 listopada 23:45

Zełenski: ponad 32 tys. Ukraińców i Ukrainek odznaczonych za obronę narodową

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Żeleński powiedział w wieczornym wystąpieniu, że podpisał dokumenty o nadaniu 402 żołnierzom Sił Zbrojnych Ukrainy odznaczeń państwowych.

W sumie od 24 lutego już ponad 32 tys. Ukraińców i Ukrainek otrzymało odznaczenia państwowe za walkę z Rosją.

4 950 z nich zostało przyznanych pośmiertnie.

17 listopada 23:38

"Nie powinniśmy dyktować Ukrainie żadnych warunków pokojowych, bo oni walczą o własne przetrwanie. Ukraińcy dokonali jasnego wyboru - nie chcą być częścią moskiewskiego imperium" - powiedział minister spraw zagranicznych Czech.

17 listopada 23:30

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) przyjęła trzecią od wojny w Ukrainie rezolucję wzywającą Rosję do zaprzestania wszelkich działań w ukraińskich obiektach jądrowych - donosi Reuters.

"MAEA wyraża poważne zaniepokojenie faktem, że Rosja nie posłuchała wezwań Rady Gubernatorów organizacji do natychmiastowego zaprzestania wszelkich działań w obiektach jądrowych na Ukrainie i żąda, by Federacja Rosyjska uczyniła to niezwłocznie" - czytamy w tekście rezolucji.

17 listopada 23:22

Lokalne źródła donoszą o uderzeniu w rosyjski skład amunicji w pobliżu miejscowości Czapłynka w obwodzie chersońskim.

17 listopada 23:15

Podczas rozmowy z Sekretarzem Generalnym ONZ António Guterresem wyraziłem wdzięczność za jego przywództwo w rozszerzeniu Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego. Jestem również wdzięczny za wspieranie ukraińskiej inicjatywy humanitarnej - Grain From Ukraine. Ukraina pozostanie gwarantem światowego bezpieczeństwa żywnościowego. Dziękuję za udział w pracach Ukraińskiej Rady Koordynacyjnej ds. Opieki nad Dziećmi.

17 listopada 23:08

Oblicza wojny. Lwowscy chirurdzy - mimo przerw w dostawach prądu i braku światła -  przeprowadzili udaną operację serca.

Ukraińscy kardiochirurdzy z Centrum Kardiologii Dziecięcej i Kardiochirurgii we Lwowie zakończyli właśnie operację serca. Świat powinien zobaczyć to zdjęcie.

Zdjęcie pochodzi ze strony ukraińskiego Ministerstwa Zdrowia.

Ukraińscy kardiochirurdzy z Centrum Kardiologii Dziecięcej i Kardiochirurgii we Lwowie kończą operację serca mimo braku światła. Zdjęcie pochodzi ze strony ukraińskiego Ministerstwa Zdrowia
Ukraińscy kardiochirurdzy z Centrum Kardiologii Dziecięcej i Kardiochirurgii we Lwowie kończą operację serca mimo braku światła. Zdjęcie pochodzi ze strony ukraińskiego Ministerstwa Zdrowia Ministerstwo Zdrowia Ukrainy

17 listopada 23:00

Republikanie w Izbie Reprezentantów domagają się, by wszystkie dokumenty i rozmowy o przeznaczeniu środków na Ukrainę, w tym na pomoc wojskową, humanitarną i finansową, były wcześniej przesyłane do zatwierdzenia - zaapelowała republikanka Marjorie Taylor Green.

Ona i 10 jej kolegów ustawodawców wezwało do natychmiastowego audytu przyznawania przez administrację Bidena funduszy dla Ukrainy. "To głęboko zasmucające widzieć tutaj w ścianach Kongresu niepełnosprawnych ukraińskich żołnierzy, którzy są wykorzystywani jako pionki do nacisku na nasz Kongres, aby dać ciężko zarobione amerykańskie dolary podatkowe Zełenskiemu.

Wzywam do przeprowadzenia audytu funduszy dla Ukrainy - powiedziała Green.

17 listopada 22:52

Kate Middleton odwiedziła ukraińskie centrum w Reading, gdzie bawiła się z dziećmi i słuchała opowieści o ucieczce przed wojną.

17 listopada 22:45

Ofensywa okupanta na kierunku zaporoskim zatrzymana

Ofensywa okupanta na kierunku zaporoskim zatrzymana - przekazał doradca prezydenta Zełenskiego Ołeksij Arestowycz.

"Od wczorajszego ranka około sześciu kompanijnych grup szturmowych liczących 100-120 ludzi próbuje zająć Gulyai-Pole. Okazało się, że jest ich a mało. Teraz stoją w miejscu - powiedział.

17 listopada 22:37

Zełenski: "Ponad 10 milionów Ukraińców jest obecnie bez prądu. Większość z nich znajduje się w obwodzie winnickim, odeskim, sumskim i kijowskim. Robimy wszystko, aby unormować dostawy”.

17 listopada 22:30

Własnoręcznie skonstruowany dron kamikadze ukraińskiej armii uderza w rosyjski bojowy wóz piechoty.

17 listopada 22:22

UE chce nowych sankcji wobec Rosji w jednym celu - aby usprawiedliwić swoje błędy, bo musiałaby wymienić osoby odpowiedzialne za problemy w gospodarce - powiedział minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto. - Nakładając sankcje, Bruksela dała najgorszą odpowiedź na rozpoczęcie "operacji specjalnej" Rosji na Ukrainie - powiedział Szijjarto.

17 listopada 22:15

W Doniecku słychać wystrzały. 

17 listopada 22:08

Finlandia dostarczy Ukrainie kolejną transzę materiałów obronnych o wartości ponad 55 mln euro. Jest to największy przyznany dotychczas pakiet wsparcia wojskowego - przekazał szef resortu obrony Antti Kaikkonen.

Finlandia nie ujawnia rodzaju przekazywanych materiałów czy sprzętu, jak również harmonogramu dostaw, kierując się względami bezpieczeństwa. Dodatkowa pomoc wojskowa uwzględnia zapotrzebowanie sił ukraińskich oraz rezerwy fińskich sił zbrojnych - podano w komunikacie ministerstwa.

Łącznie od początku rosyjskiej agresji Finlandia przeznaczyła ponad 160 mln euro w ramach pomocy zbrojeniowej. 

17 listopada 22:00

Oczywiście polskie władze mogą i nawet powinny wziąć pod uwagę zdanie sojuszników, bo tragedia w Przewodowie dotyczy całego Sojuszu Północnoatlantyckiego. Niemniej ostatnie zdanie w tej sprawie należy do Polski.

17 listopada 21:53

Deputowana Dumy Państwowej Rosji Jekaterina Stenjakina powiedziała, że projekt ustawy zezwalającej nastolatkom na pracę od 14. roku życia jedynie ułatwia im to i w żaden sposób nie szkodzi dzieciom.

"Według badań dziewięciu na 10 nastolatków powyżej 14. roku życia jest skłonnych pracować w okresie letnim" - powiedziała deputowana, nie wspominając, że w ustawie nie chodzi o pracę wakacyjną, ale konieczność sformułowaną w uzasadnieniu projektu ustawy: Tam praca dzieci jest tłumaczona jako realna pomoc ze względu zubożenie rodzin pod wpływem sankcji zagranicznych.

17 listopada 21:45

PE w przyszłym tygodniu zagłosuje nad uznaniem Rosji za państwowego sponsora terroryzmu.

"Po 4 godzinach negocjacji między grupami politycznymi PE osiągnięto porozumienie w sprawie tekstu. Główna linia to: Parlament Europejski (…) uznaje Rosję za państwowego sponsora terroryzmu i za państwo stosujące środki terroryzmu” - poinformował były premier Litwy, europoseł Andrius Kubilius (EPL).