Według ukraińskich władz, Rosja straciła już 65 tysięcy żołnierzy. - Nawet 100 tysięcy martwych nie spowoduje, że Kreml się zastanowi nad sensem inwazji" - powiedział Wołodymyr Zełenski w wieczornym wystąpieniu. Dodał, że "tylko całkowite zwycięstwo Ukrainy uwolni świat od terroru i szantażu".
Pokaż od:
16 października 22:59

To już koniec na dziś. Dziękujemy, że byli Państwo z nami.

16 października 22:55

Cztery kolejne statki ze zbożem opuściły ukraińskie porty.

16 października 22:37

Zełenski: Kluczowe punkty zapalne w Donbasie to Sołedar i Bachmut

Kluczowe punkty zapalne w Donbasie to Sołedar i Bachmut, trwają tam bardzo zaciekłe walki – poinformował w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Prezydent stwierdził, że sytuacja na froncie nie uległa znacznym zmianom w ciągu ostatniej doby.

Zaznaczył, że przeciwko ukraińskim siłom "okupanci rzucili wszystkich, których mogli, w tym 2 tys. więźniów". – Są wśród najemników właśnie tam. To więźniowie skazani na długie wyroki, ukarani za ciężkie przestępstwa. Utrzymują ich na froncie nie tylko pieniędzmi, ale też obietnicą amnestii – powiedział.

– Tak państwo rosyjskie sponsoruje terror, szukając po więzieniach zabójców i obiecując im wolność, jeśli będą znów zabijać –- stwierdził Zełenski.

16 października 22:07
16 października 21:52

Była partnerka Szojgu chce odzyskać pozwolenie na pobyt stały na Litwie

Jak podaje PAP, powołując się na litewskiego publicznego nadawcę, była partnerka ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu usiłuje na drodze sądowej odzyskać pozwolenie na pobyt stały na Litwie, a jego nieślubna córka uzyskała już litewskie obywatelstwo –- poinformował w niedzielę dział śledczy publicznego nadawcy LRT.

49-letnia Jelena Kaminskas, matka dwójki nieślubnych dzieci Szojgu, wcześniej Szebunowa, utraciła pozwolenie na pobyt stały na Litwie tego lata. Według litewskiego departament bezpieczeństwa Ppństwowego jej obecność na Litwie może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

Z dochodzenia LRT wynika, że Szebunowa, była stewardesa we flocie powietrznej rosyjskiego ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych, którym przez 21 lat kierował Szojgu, już od 2017 r. miała pozwolenie na pobyt czasowy na Litwie. Po kilku latach wyszła za mąż za litewskiego biznesmena Adolfasa Kaminskasa, który uznał nieślubną córkę Szebunowej i Szojgu za swoje dziecko. W 2019 r. dziewczynka uzyskała obywatelstwo Litwy.

Według oficjalnego rejestru rosyjskiego Adolfas Kaminskas otrzymał wiosną tego roku rosyjski paszport, a w sierpniu tego roku małżonkowie zadeklarowali wyjazd z Litwy do Rosji, gdzie m.in. mają zarejestrowaną niejedną firmę.

Pozamałżeńskie romanse rosyjskiego ministra obrony Szojgu i urodzone z nich dzieci ujawnił w 2019 r. portal dziennikarstwa śledczego Insider. Portal oszacował majątek Jeleny Kaminskas w 2019 r. na co najmniej 1,5 mld rubli (około 24 mln dolarów według obecnego kursu wymiany).

16 października 21:37

Rosyjskie media podają, że w Petersburgu zorganizowano zbiorową ceremonię zaślubin dla mężczyzn zmobilizowanych na wojnę. Jednego dnia w urzędzie związek małżeński zawarło ponad 40 par.

16 października 20:34
16 października 19:56

Kijów. Dzieci bawią się na placu zabaw, w który niedawno uderzyła rakieta. Na zdjęciu widać lej po wybuchu bomby.

16 października 19:21

Litewski publiczny nadawca LRT podaje, że nieślubna córka rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu ma litewskie obywatelstwo.

Obywatelstwo otrzymała w 2019 r., gdy była kochanka ministra obrony Rosji i matka jego dzieci, Olena Kaminskas (Szebunowa), wyszła za mąż za Litwina Adolfasa Kaminskasa.

16 października 19:07

Sztab: Okupanci rozpoczęli ewakuację tzw. państwowych instytucji z obwodu chersońskiego

Siły okupacyjne rozpoczęły ewakuację tzw. instytucji państwowych z zajętej części obwodu chersońskiego na południu Ukrainy – przekazuje w niedzielę sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy.

"Okupanci wzmacniają działania filtracyjne w obwodzie chersońskim i zaczęli proces ewakuacji tzw. instytucji państwowych" – czytamy w wieczornym komunikacie sztabu.

Z informacji, jakie posiada sztab, wynika, że z Chersonia na anektowany Krym wywożeni są pracownicy i majątek banków oraz zakładów emerytalnych.

16 października 18:52

Minister Izraela: Nie ma już żadnych wątpliwości, po której stronie powinien stanąć Izrael

Dziś rano podano, że Iran przekazuje Rosji rakiety balistyczne. Nie ma już żadnych wątpliwości, po której stronie w tym krwawym konflikcie powinien stanąć Izrael. Nadszedł czas, aby Ukraina również otrzymała pomoc wojskową, tak jak udzielają jej USA i kraje NATO – napisał minister ds. diaspory Izraela Nachman Szaj.

16 października 18:41

Na południu Ukrainy stosunek strat ukraińskich do rosyjskich wynosi 1 do 6,5 – poinformowała w niedzielę wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

Zaznaczyła, że takie dane przekazał dowódca zgrupowania Południe ukraińskich sił zbrojnych, generał Andrij Kowalczuk.

Jak wskazał generał, "krytyczny punkt" stosunku strat to 1 do 8, później armia przeciwnika będzie "się rozsypywać" pod względem psychologicznym.

Dowódca zaznaczył, że siły rosyjskie są w "dosyć trudnej sytuacji na południu, ale to nie czas, by się rozluźniać. Wręcz przeciwnie – trzeba zgromadzić całą naszą siłę i moc i wypchnąć rosyjską armię z naszej ziemi" – stwierdził generał.

16 października 18:40

Meduza: Do strzelaniny w Biełgrodzie doszło na tle religijnym

Do sobotniej strzelaniny na poligonie wojskowym w Rosji, w której według oficjalnych informacji zginęło 11 osób, a 15 zostało rannych, doszło po wypowiedzeniu przez jednego z dowódców obraźliwych słów o Allahu – informuje w niedzielę niezależny portal Meduza.

Projekt dziennikarski Astra, który cytuje Meduza, podał, że do strzelaniny mogło dojść na tle religijnym. Astra powołuje się na jednego z wojskowych, który twierdzi, że był świadkiem zdarzenia.

16 października 18:09

W Moskwie parkingi podziemne w budynkach mieszkalnych są przygotowywane tak, by mogły pełnić funkcję schronów – pisze niezależny rosyjski portal Ważnyje Istorii. Mieszkańcy niektórych bloków zabierają już z parkingów samochody.

16 października 17:59
16 października 17:38

Francja przekaże Ukrainie systemy obrony powietrznej Crotale. – Będą szczególnie przydatne w walce przeciwko dronom i w przypadku bombardowań – powiedział francuski minister do spraw sił zbrojnych Sébastien Lecornu.

16 października 17:14

W obwodzie charkowskim ogłoszono alarm przeciwlotniczy.  Mieszkańcy mają natychmiast udać się do schronów.

16 października 16:50