W poniedziałek rosyjskie wojska przeprowadziły zmasowany atak rakietowy na wiele miast w większości regionów Ukrainy. Według najnowszych danych zginęło co najmniej 20 osób, a 108 zostało rannych. We wtorek ataki zostały wznowione; za cel obrano głównie obiekty infrastruktury energetycznej.
Pokaż od:
11 października 23:50

To już koniec na dziś. Dziękujemy, że byli Państwo z nami.

11 października 23:08

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi, który we wtorek spotkał się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Petersburgu, zaznaczył, że jego organizacja zabiega o to, by uniknąć wypadku nuklearnego w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

Kwestią najważniejszą, która czyni "dzisiejszą rozmowę bardzo ważną i nieodzowną" jest bezpieczeństwo nuklearne, zwłaszcza w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej - powiedział Grossi.

Szef MAEA, który po spotkaniu z Putinem zamierza wrócić na Ukrainę, ocenił, że ochrona strefy wokół zaporoskiej siłowni jest "imperatywem absolutnym i pilnym". Prezydent Rosji powiedział podczas spotkania z Grossim, że strona rosyjska chętnie przedyskutuje sprawy związane z "sytuacją wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej". Dodał, że Rosja jest otwarta na dialog.

11 października 22:34

Siły ukraińskie w ciągu dwóch dni strąciły dziewięć wystrzelonych przez rosyjskie wojsko irańskich dronów bojowych, wykorzystując do tego przekazane przez Polskę uzbrojenie - poinformował  wieczorem naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Wałerij Załużny.

11 października 22:17

Przed rozpoczęciem meczu Szachtar Donieck - Real Madryt, dzięki kibicom, cały stadion Legii Warszawa był w barwach polsko-ukraińskich.

Szachtar swoje domowe mecze w tej edycji Ligi Mistrzów rozgrywa na warszawskim stadionie. Po napaści Rosji nie może gościć rywali w Ukrainie. Z Doniecka musiał wyprowadzić się dawno temu - w 2014 roku.

11 października 21:44

Dostarczymy Ukrainie pierwsze dwa systemy obrony powietrznej NASAMS w bliskiej przyszłości - zadeklarował rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.

11 października 21:28

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oficjalnie poprosił o wpisanie historycznego centrum Odessy na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W przemówieniu, skierowanym we wtorek do Rady Wykonawczej organizacji, zaznaczył, że obecnie, w obliczu zagrożenia rosyjskimi atakami rakietowymi na terytorium Ukrainy, świat nie może odwracać wzroku od groźby zniszczenia dóbr kultury.

Dyrektor generalna UNESCO Audrey Azoulay podkreśliła, że "ta inicjatywa oznacza zaufanie do mechanizmów ochrony UNESCO" - podała organizacja w oświadczeniu.

11 października 20:57

Rosyjskie wojsko ostrzelało obwód zaporoski na południowym wschodzie Ukrainy, zabijając siedem osób - poinformował Kyryło Tymoszenko z biura prezydenta Ukrainy. Zaznaczył, że siedem osób zostało też rannych.

Tymoszenko przekazał, że siły rosyjskie przeprowadziły ostrzał z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych i artylerii. Zaatakowano miasto Orichiw i miejscowość Stepnohirsk.

11 października 19:53

Orbán: Nie będziemy pomagać Ukrainie kosztem Węgrów

Węgierski premier Viktor Orbán wziął udział w wydarzeniu zorganizowanym przez magazyn "Cicero" i gazetę "Berliner Zeitung" w Berlinie. Orbán podkreślił, że debata międzynarodowa skoncentrowana jest na Putinie, podczas gdy on skupia się "na Europie i Węgrzech, a także na konsekwencjach, jakie niesie dla nas wojna".

Premier Węgier wezwał do natychmiastowego zawieszenia broni i rozpoczęcia negocjacji pokojowych, dodając, że choć Węgry robią wszystko, co w ich mocy, na rzecz pokoju, to nie będą pomagać Ukrainie kosztem Węgrów.

Zdaniem Orbána zawieszenie broni powinno być negocjowane przez Stany Zjednoczone i Rosję. Premier Węgier powiedział również, że prezydent USA Joe Biden posunął się zbyt daleko, nazywając Władimira Putina "zbrodniarzem wojennym" i "masowym mordercą". Polityk podkreślił, że "nadzieją na pokój" jest były prezydent Donald Trump.

11 października 19:22

Francuski minister sił zbrojnych Sébastien Lecornu poinformował podczas wystąpienia w parlamencie, że jego resort wzmocni "militarną obecność" w Europie Wschodniej w ramach sił NATO w związku ze "skalą brutalnych walk w Ukrainie" i "sytuacją na wschodniej flance" Sojuszu.

11 października 19:05

Podczas wczorajszej rozmowy z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem przekazałem prośbę prezydenta Ukrainy dotyczącą zwołania nadzwyczajnego spotkania Rady Północnoatlantyckiej na poziomie głów państw i rządów - powiedział prezydent Andrzej Duda w Bratysławie.

11 października 18:53

Rosyjskie ataki na ukraińskich cywilów to bezprecedensowe naruszenie prawa międzynarodowego, to nie był pokaz siły, tylko słabości i cynizmu - powiedziała podczas szczytu Grupy Wyszehradzkiej w Bratysławie prezydent Słowacji Zuzana Čaputová.

11 października 18:28
11 października 18:11

Niemcy przekazały Ukrainie systemy obrony przeciwlotniczej

Niemcy przekazały Ukrainie pierwszy z czterech obiecanych systemów obrony przeciwlotniczej IRIS-T SLM - informuje portal tygodnika "Spiegel". Według niego do przekazania doszło we wtorek.

Niemiecki rząd wywiązuje się tym samym z obietnicy, którą kanclerz Olaf Scholz złożył już na początku czerwca w Bundestagu. W poniedziałek minister obrony Christine Lambrecht podtrzymała perspektywę wcześniejszego dostarczenia tej broni. Pierwotnie przekazanie miało nastąpić w listopadzie - podaje portal.

11 października 18:04

Wymiana więźniów. 32 ukraińskich żołnierzy uwolnionych

"Dziś odbyła się kolejna wymiana więźniów oraz przekazanie ciał poległych żołnierzy. Udało się uwolnić 32 ukraińskich żołnierzy. Wśród uwolnionych są oficerowie, sierżanci i żołnierze sił zbrojnych Ukrainy. Wszyscy byli w miejscach, gdzie toczyły się zaciekłe walki. Wiele tych osób uznano za zaginione" - przekazał szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.