Ukraińska armia potwierdziła wyzwolenie kolejnej miejscowości w obwodzie charkowskim. Od 1 października siły Ukrainy odzyskały kontrolę nad kolejnymi 500 km kw. okupowanych wcześniej przez Rosjan ziem - powiedział w czwartek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Biały Dom podkreśla, że obecnie nie ma dowodów na nieuchronne użycie broni jądrowej przez Rosję.
Pokaż od:
7 października 23:39

To już koniec na dziś. Dziękujemy, że byli Państwo z nami.

7 października 23:14

Według Ołeksija Arestowycza, doradcy prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego armia ukraińska znajduje się niecałe 30 km od Chersonia. - Z tej pozycji można już zobaczyć przez lornetkę domy w Chersoniu - powiedział Arestowycz.

7 października 22:18

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że w ciągu bieżącego tygodnia siły ukraińskie wyzwoliły spod okupacji rosyjskiej 29 miejscowości na wschodzie kraju, w tym sześć - w obwodzie ługańskim.

"Tylko w ciągu tego tygodnia nasi żołnierze wyzwolili spod rosyjskiego pseudoreferendum 776 km kw. terytorium na wschodzie naszego państwa i 29 miejscowości, a zwłaszcza sześć w obwodzie ługańskim" - powiedział Zełenski.

7 października 21:31

Zełenski: Świat może powstrzymać działania rosyjskich okupantów

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla BBC wezwał do nałożenia na Rosję sankcji wyprzedzających. Jak mówił, władze rosyjskie zaczęły "przygotowywać swoje społeczeństwo" na ewentualne użycie broni jądrowej w wojnie.

- Zaczynają przygotowywać swoje społeczeństwo. To jest bardzo niebezpieczne. Nie są gotowi, by to zrobić, by jej użyć. Ale zaczynają to komunikować. Nie wiedzą, czy jej użyją, czy nie. Myślę, że niebezpieczne jest samo mówienie o tym - powiedział Zełenski.

Jego zdaniem działania potrzebne są teraz, bo groźby Rosji stanowią "zagrożenie dla całej planety". Jak wyjaśnił, Rosja "zrobiła już krok", zajmując elektrownię atomową w obwodzie zaporoskim, która jest największa w Europie. - Świat może pilnie powstrzymać działania rosyjskich okupantów. Świat może wdrożyć pakiet sankcji w takich przypadkach i zrobić wszystko, aby zmusić ich do opuszczenia elektrowni atomowej - stwierdził.

7 października 21:21

Ukraińska kolumna pojazdów przejeżdża po zaminowanej przez Rosjan drodze.

"Jeden zły ruch - nie żyjesz. Jedynym bezpiecznym kierunkiem jest: naprzód" - napisało na Twitterze ministerstwo obrony Ukrainy.

7 października 20:23
7 października 19:59

Liczba osób zabitych w wyniku ataków rakietowych na Zaporoże wzrosła do 14 osób

Liczba osób zabitych w wyniku ataków rakietowych rosyjskich okupantów na Zaporoże w czwartek rano sięgnęła 14 - poinformował sekretarz rady miejskiej Zaporoża Anatol Kurtew.

"Nadal docierają do nas smutne wieści z przeczesywania gruzów domów, które zostały dotknięte wczorajszym atakiem. Obecnie liczba zabitych wzrosła do 14. Moje szczere kondolencje dla wszystkich, którzy stracili swoich krewnych i przyjaciół” – napisał Kurtew na kanale Telegram w piątek wieczorem.

Wcześniej wydział łączności policji obwodu zaporoskiego informował o 12 zabitych i 12 rannych, w tym dwójce dzieci. Liczba ofiar śmiertelnych może wzrosnąć, bo cały czas 15 osób uważa się za zaginione. 

7 października 19:50

Rosyjskie drony kamikadze produkcji irańskiej zostały dostarczone na Białoruś

Rosja dostarczyła Białorusi irańskie drony kamikadze do ataków na zachodnie regiony Ukrainy - twierdzi Zarząd Okręgowy  Wojsk Obrony Terytorialnej "Zachód".

Według jego źródeł irańskie drony zostały dostarczone na lotnisko Łuniniec oddalone około 80 km od granicy z ukraińskim obwodem rówieńskim. Chodzi o co najmniej 20 dronów Shahed-136.

7 października 19:42

Macron zapowiedział 100 mln euro pomocy dla Ukrainy

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział w piątek w Pradze, po zakończeniu nieformalnego szczytu Unii Europejskiej, utworzenie funduszu dla Ukrainy o wartości 100 mln euro. - Chodzi o umożliwienie Ukrainie zakupu materiałów, których najpilniej potrzebuje, bezpośrednio od naszych firm przemysłowych – powiedział Macron.

Zapytany o ryzyko wojny nuklearnej z Rosją francuski przywódca ostrzegł: - Wszyscy musimy być bardzo ostrożni. Jesteśmy tu, aby pomóc Ukrainie w stawianiu oporu. Musi nastąpić deeskalacja tak szybko, jak to możliwe.

7 października 19:30

Ukraina: Rosja nie jest w stanie zapewnić swoim żołnierzom nawet ubrań

Rosyjskie władze mają duże trudności, by wyposażyć zmobilizowanych żołnierzy nawet w ubrania; mężczyźni powołani do wojska są zmuszeni kupować wiele elementów ekwipunku na własny koszt - powiadomił w piątek w wieczornym komunikacie ukraiński sztab generalny.

Jeśli zmobilizowani mężczyźni w ogóle dostają jakieś wyposażenie, to są to mundur i buty. O resztę trzeba zadbać samemu, kupić ubrania na własny koszt lub wystąpić do lokalnych władz o pomoc socjalną. Kwestie dotyczące zapewnienia żołnierzom hełmów i kamizelek kuloodpornych wciąż "pozostają problemem" - oznajmiły na Facebooku ukraińskie siły zbrojne.

7 października 19:16

Biały Dom: Nie ma sygnałów, że Rosja wkrótce użyje broni jądrowej

Biały Dom podkreśla, że obecnie nie ma dowodów na nieuchronne użycie broni jądrowej przez Rosję. - Nie mamy dowodów na to, że Rosja przygotowuje się do szybkiego użycia broni jądrowej - powiedziała rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre.

W czwartek prezydent USA Joe Biden powiedział, że ryzyko nuklearnego armagedonu jest najwyższe od czasu kryzysu kubańskiego z 1962 roku.

Jean-Pierre zapytana, czy oświadczenie Bidena o "armagedonie” było oparte na nowych informacjach wywiadu USA, rzeczniczka Białego Domu zaprzeczyła.

7 października 19:04

Ukraińska armia potwierdziła wyzwolenie kolejnej miejscowości w obwodzie charkowskim

Ukraińskie wojsko wyzwoliło miejscowość Podoły w rejonie kupiańskim obwodu charkowskiego - poinformował Konstantyn Niemiczew z ochotniczej jednostki wojskowej "Kraken".

Podoły znajdują się na południowy wschód od Kupiańska, który został wyzwolony 10 września.

7 października 18:46

Rosja wystrzeliła 10 rakiet na obwód sumski

Wojska rosyjskie rozpoczęły atak rakietowy w rejonie wsi Hrabowskie w regionie Sumy - poinformował zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Kyrył Tymoszenko.

"Region Sumy. Rosjanie uderzyli w rejon osady Hrabowskie. Wystrzelono 10 rakiet, ogień nie był wycelowany" - napisał Tymoszenko na Telegramie.

Według niego nie było ofiar. Wyjaśniane są konsekwencje ostrzału.

7 października 18:35

Rosyjscy okupanci wielokrotnie ostrzelali obwód dniepropetrowski, jedna osoba zginęła

W piątek wieczorem rosyjscy okupanci ostrzelali powiat nikopolski obwodu dniepropetrowskiego - poinformował szef dniepropetrowskiej obwodowej administracji wojskowej Walentyn Rezniczenko.

"Uderzyli z wyrzutni Grad i ciężką artylerią. 37-letni mężczyzna zginął, a inny 42-latek został ranny" – napisał Rezniczenko na Telegramie.

7 października 18:20

Szef MSZ Estonii życzy Putinowi świętowania kolejnych urodzin za kratkami

Z okazji 70. rocznicy urodzin prezydenta Rosji Władimira Putina minister spraw zagranicznych Estonii Urmas Reinsalu wezwał do utworzenia specjalnego trybunału ds. zbrodni Federacji Rosyjskiej w Ukrainie, życząc Putinowi uczczenia kolejnych urodzin za kratkami.

"Putin obchodzi dziś urodziny. Mam nadzieję, że następne spędzi w więzieniu za zbrodnie przeciwko ludzkości. Konieczne jest utworzenie specjalnego trybunału do spraw zbrodni popełnionych podczas rosyjskiej agresji” – napisał Reinsalu. 

7 października 18:12
7 października 17:59

"Praktycznie w każdym mieście czy wsi wyzwolonych od rosyjskich najeźdźców była sala tortur w takiej czy innej formie" - podaje Ukrinform, powołując się na wiceministra spraw wewnętrznych Jewgienija Jenina.

- Ostatnio koordynowaliśmy pracę funkcjonariuszy organów ścigania w wyzwolonych miastach, a te izby tortur znajdowano tam jedna po drugiej - powiedział Jenin.

7 października 17:53

Szef Rady Europejskiej: energetyczny szantaż Rosji wymaga reakcji na różnych polach

Wykorzystywanie przez Rosję energii jako broni wymaga od Unii Europejskiej działania na wielu polach - powiedział przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel w piątek na konferencji prasowej podsumowującej nieformalny szczyt przywódców UE w Pradze.

"Rosja rozpętała wojnę przeciwko narodowi ukraińskiemu, wykorzystując dostawy gazu jako broń, Rosja wystrzeliła też 'energetyczną rakietę' w nasz kontynent. Musimy zredukować zużycie i popyt. Od kilku miesięcy pracowaliśmy też nad zapewnieniem bezpieczeństwa dostaw" - powiedział szef Rady Europejskiej, którego cytuje PAP.

Michel dodał, że dostrzega wśród szefów unijnych państw i rządów coraz większą przychylność dla pomysłu wspólnych zakupów gazu oraz motywację do podjęcia działań na rzecz obniżenia jego ceny.

7 października 17:46

Nagrania z opuszczonych przez Rosjan pozycji w Łymaniu i Dawydiw Brydzie. Na filmie widać sprzęt porzucony przez okupantów.

7 października 17:33

Zełenski: Rosja manipuluje tematem negocjacji, aby nabrać sił i ponownie uderzyć

Prezydent Wołodymyr Zełenski uważa, że ​​Rosja zaczęła manipulować tematem negocjacji, by powstrzymać wyzwalanie przez Ukrainę okupowanych terytoriów oraz zgromadzić siły do ponownego ataku - powiedział Zełenski w Pradze na nieformalnym szczycie Rady Europejskiej.

"Aby powstrzymać wyzwolenie Ukrainy, Rosja zaczęła manipulować tematem negocjacji i rzekomo wspomniała o dialogu. To oczywiste, że Rosja nie chce prawdziwych negocjacji. Bo gdyby chciała, odpowiedziałaby na dziesiątki naszych propozycji i wysiłków. Rosja po prostu chce kupić czas. Chce się przegrupować i zebrać zasoby, aby ponownie uderzyć. Musimy ją przed tym powstrzymać" - powiedział Zełenski.