Wojska ukraińskie wyzwoliły wieś Zołota Bałka w obwodzie chersońskim i inne osady na północy obwodu. "Według moich informacji cały obwód charkowski jest ponownie pod kontrolą Ukrainy" - napisał reporter Mateusz Lachowski. Według nieoficjalnych informacji armia ukraińska posunęła się naprzód na wiele kilometrów wzdłuż zachodniego brzegu rzeki. Również na wschodzie SZU posuwają się naprzód. Siły rosyjskie sformowały nową linię obronną wokół miasta Kreminna.
Wieczorem podano, że Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły już ponad 50 osiedli w obwodzie chersońskim. W regionie zaczęły działać mobilne punkty kontrolne.
Pokaż od:
4 października 23:59

To wszystko na dziś. Dziękujemy za śledzenie relacji i zapraszamy rano na strony Gazety Wyborczej.

4 października 23:52

Oblicza wojny. Siły SZU pomagają starszemu panu w jednym z wyzowolonych osiedli. 

"To właśnie pozostawiają po sobie Rosjanie - dziury po bombach i opuszczonych ludzi, którzy nie są w stanie sami sobie pomóc. Taka jest rzeczywistość tej wojny".

4 października 23:45

Misja rozpoznawcza ONZ nie może udać się na teren aresztu w Ołeniwce w obwodzie donieckim, gdzie zginęło ponad 50 ukraińskich jeńców wojennych, ze względu na brak gwarancji bezpieczeństwa - powiedział rzecznik prasowy sekretarza generalnego ONZ Stéphane Dujarric cytowany przez "Europejską Prawdę".

4 października 23:37

Nagranie ciężkich walk w rejonie Chersonia.

4 października 23:34

Oblicza wojny: Po ogłoszeniu, że planuje wysłać swoich trzech nastoletnich synów do walki w Ukrainie, czeczeński dyktator Ramzan Kadyrow zamieścił w sieci film pokazujący jego dzieci strzelające z karabinów szturmowych i wyrzutni rakiet.

4 października 23:30

Szef brytyjskiego MSZ: będziemy wspierać Ukrainę w wojnie z Federacją Rosyjską aż do zwycięstwa.

4 października 23:22

Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły już ponad 50 osiedli

Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły ponad 50 osiedli w obwodzie chersońskim - poinformował wiceminister MSW Ukrainy Jewhen Enin. Dodał, że w regionie zaczęły działać mobilne punkty kontrolne

4 października 23:15

Finlandia planuje odizolować się od Rosji płotem.

Kraj ten ma granicę lądową z Federacją Rosyjską o długości ok. 1,3 tys. km. Jednak według fińskiej Straży Granicznej stałe ogrodzenie jest potrzebne na odcinku tylko 260 km. Projekt będzie kosztował setki milionów euro, a budowa potrwa około 3-4 lat.

4 października 23:00

47 proc. mieszkańców Słowacji życzy w toczącej się wojnie zwycięstwa Ukrainie, a 19 proc. chce wygranej Rosji.

Tak wynika z sondażu przeprowadzonego pod koniec września przez think tank GLOBSEC oraz ośrodek badania opinii publicznej Focus.

Jedna trzecia badanych stwierdziła, że nie jest zainteresowana trwającym konfliktem zbrojnym, nie ma zdania lub nie chce odpowiedzieć na to pytanie.

4 października 22:45

Po raz pierwszy od 50 lat Rosja nie znalazła się w Radzie ICAO, czyli we władzach Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego. We wtorek podczas trwającego w Montrealu walnego zgromadzenia tej organizacji przesądziła o tym trzecia runda głosowań.

4 października 22:30

Estonia przekazała Ukrainie trzy drony Dji Mini-2

Drony zostały skonfiskowane rosyjskiemu kierowcy ciężarówki, który przewoził je dla okupanta. Mężczyzna zbierał pieniądze na te drony w sieciach społecznościowych. Gdy je kupił, władze Estonii uznały to za "udział w akcie agresji ze strony obcego państwa lub wsparcie agresji" i skonfiskowały je.

4 października 22:15

Nowy pakiet sankcji: Rosja straci 7 mld euro

Państwa członkowskie UE  zawarły porozumienie w sprawie ósmego pakietu sankcji wobec Rosji w związku z jej inwazją na Ukrainę – przekazało w rozmowie z PAP źródło unijne.

Nowe ograniczenia handlowe, które mają objąć dalsze zakazy importu rosyjskich produktów, pozbawią Rosję 7 mld euro dochodów. Oprócz tego poszerzona ma być lista towarów z zakazem eksportu – znajdą się tam m.in. komponenty elektroniczne i substancje chemiczne wykorzystywane przez wojsko i przemysł lotniczy.

Poza tym pakiet sankcji stworzy podstawę prawną do wprowadzenia limitów cenowych na ropę naftową i zabroni obywatelom UE zasiadania we władzach rosyjskich przedsiębiorstw państwowych. Pakiet zakłada też rozszerzenie listy osób i podmiotów objętych sankcjami indywidualnymi.

4 października 22:10

Rosja przyznaje się do strat

Podczas dzisiejszego briefingu rosyjskiego ministerstwa obrony pokazano mapy, które potwierdziły doniesienia ukraińskich wojskowych i zagranicznych analityków. Potwierdzono tym samym znaczne straty Rosji w regionie Chersonia, w tym utratę 17 osiedli. Mapy z postępem ukraińskich wojsk pokazał też rosyjski bloger wojenny "Rybar". Widać na nich tragiczną wręcz sytuację wojsk Putina w północnym Chersoniu.

4 października 22:00

Iran, wspierający dotychczas Putina w działaniach, oświadczył, że nie uznaje tzw. referendów organizowanych przez Rosję na tymczasowo okupowanych terytoriach Ukrainy.

(Źródło: strona internetowa IRNA).

4 października 21:50

Dziś SZU wyzwoliły też wieś Petropawłowka.

4 października 21:40

Zełenski: "Dziś dobre wieści z frontu.

Po pierwsze, armia ukraińska wykonuje szybkie i potężne działania na południu kraju w ramach obecnej operacji obronnej. Tylko w tym tygodniu od rosyjskiego pseudoreferendum wyzwolono już kilkadziesiąt osiedli w obwodach chersońskim, charkowskim, ługańskim i donieckim łącznie. Zgodnie z wojskowymi raportami z obwodu chersońskiego: Lubymiwka, Kreszczeniwka, Złota Bałka, Biłaiwka, Ukrainka, Welika i Mała Ołeksandriwka oraz Dawidowy Bród zostały wyzwolone od okupantów i ustabilizowane. A to nie jest pełna lista. Nasi wojownicy się nie zatrzymują. I to tylko kwestia czasu, zanim wypędzimy okupanta z całej naszej ziemi".

4 października 21:30

"Mimo nuklearnego machania szabelką przez prezydenta Rosji Władimira Putina Stany Zjednoczone nie mają żadnych przesłanek świadczących o tym, że Rosja przygotowuje się do użycia broni jądrowej" – powiedziała we wtorek sekretarz prasowa Białego Domu Karine Jean-Pierre.

4 października 21:20

"Kiedy się wycofujemy – idziemy do przodu". Tak o taktyce wojsk rosyjskich w obwodzie chersońskim mówi naczelnik okręgu Stremousow, wynika z nagrania z rosyjskiego kanału propagandowego "Russia 24".

4 października 21:10

W obwodzie charkowskim w wyzwolonej wsi Piski-Radkowska odkryto przerażającą salę tortur. Torturowano tam ukraińskich żołnierzy i cywilów. Ofiary były m.in. zakopywane i wykopane żywcem, stosowano także inne wymyślne tortury, na miejscu ujawniono np. pudełko z protezami, a także arkusz przesłuchania jednej z ofiar. 

Śledczy i prokuratorzy pracują nad ustaleniem wszystkich faktów, które się wydarzyły w tej sali.

4 października 21:00

Biały Dom oficjalnie potwierdził, że prezydent Joe Biden będzie się ubiegał ponownie o ten urząd w 2024 roku.

Joe Biden
Joe Biden Fot. Susan Walsh / AP Photo