W piątek Putin podpisał dekret uznający "niepodległość" regionów zaporoskiego i chersońskiego. Zapowiedział też, że jest gotów bronić tych terytoriów wszelkimi dostępnymi środkami, wskazując, że byłby skłonny użyć nawet ataku nuklearnego. Ukraina złożyła wniosek o przyspieszone przyjęcie do NATO
Pokaż od:
1 października 08:09

ONZ nie potępia Rosji, bo Rosja się nie zgadza

Rada Bezpieczeństwa ONZ odrzuciła projekt rezolucji potępiającej Rosję za jej próbę aneksji części wschodniej Ukrainy i wzywającej ją do wycofania się z tych terenów. Sprzeciw zgłosiła Rosja, które ma w tym gremium prawo weta. 

1 października 07:51

Szef ukraińskiego MSZ o Putinie

"Jeśli Putin nie ma sumienia, nie ma sensu negocjować" - powiedział szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kuleba. Cytowany przez Ukrinform stwierdził, że wszystkie działania Putina: aneksja terenów Ukrainy czy ostrzał konwoju humanitarnego w Zaporożu, nie mają nic wspólnego z negocjacjami, a prezydent Rosji blefuje, mówiąc, że jest gotowy do negocjacji, a Ukraina nie. 

1 października 07:47

Bank Światowy przekaże Ukrainie 530 mln dolarów dodatkowej pomocy, na którą złożyły się Wielka Brytania (500 mln dolarów) i Dania (30 mln dolarów). Całość wsparcia udzielonego przez BŚ Ukrainie od początku wojny to 13 mld dolarów. 

1 października 07:42

Rosjanie niewpuszczeni do Polski

Po zaostrzeniu ograniczeń wjazdowych 168 obywateli Rosji nie wjechało przez polsko-rosyjskie przejścia graniczne z obwodem kaliningradzkim - poinformowała rzeczniczka Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Mirosława Aleksandrowicz.

1 października 00:00

Dziękujemy za lekturę relacji i zapraszamy jutro od 7:00.

30 września 23:48

"Zdecydowanie potępiam nielegalną aneksję przez Rosję ukraińskich regionów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego. Jest to poważne naruszenie zarówno prawa międzynarodowego, jak i suwerenności Ukrainy" - przekazał prezydent Francji Emmanuel Macron.

30 września 23:43

Reprezentujący Rosję w Radzie Bezpieczeństwa ONZ Wasilij Nebenzia podziękował... polskiemu europosłowi Radosławowi Sikorskiemu, który sugerował (w usuniętym już tweecie), że to Stany Zjednoczone stoją za uszkodzeniem gazociągu Nord Stream.

30 września 23:22

Krzysztof Szczerski, pełniący funkcję stałego przedstawiciela RP przy ONZ:

30 września 22:43

Propozycja Podolskiego to prosta droga do tego, by zamiast kilkuset tysięcy "bojowników o wolność i demokrację w Rosji" wyhodować rzeszę zdeklarowanych patriotów dzisiejszej Rosji.

30 września 22:30

Stany Zjednoczone nie wierzą, że jakikolwiek członek NATO był zamieszany w działania, które doprowadziły do rozszczelnienia gazociągu Nord Stream na dnie Bałtyku - twierdzi doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan.

- Nie wierzymy, że było to dzieło jakiegokolwiek sojusznika z NATO - powiedział dziennikarzom w Białym Domu Sullivan.

30 września 22:09

Rada Bezpieczeństwa ONZ odrzuciła projekt rezolucji potępiającej Rosję za aneksję zaatakowanych terytoriów Ukrainy.

Przeciwko dokumentowi był przedstawiciel Rosji - która pozostaje jednym z pięciu państw - tzw. stałych przedstawicieli: są to również USA, Wielka Brytania, Chiny i Francja - mających w Radzie prawo weta.

30 września 21:45

W okupowanym Tokmaku w regionie zaporoskim słychać było dziś wieczorem strzały. 

30 września 21:31

Stany Zjednoczone w przyszłym tygodniu ogłoszą nowy pakiet bezpieczeństwa dla Ukrainy - zapowiedział na konferencji prasowej doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowej Jake Sullivan.

Sullivan przekazał również, że USA popierają, by na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ przegłosować projekt rezolucji potępiającej fikcyjne rosyjskie referenda na okupowanych terytoriach Ukrainy.

Podczas konferencji poruszony został również temat gazociągu Nord Stream. Zdaniem doradcy prezydenta "potrzeba więcej pracy, zanim USA będą mogły zidentyfikować źródło przecieków".

30 września 20:55

Aneksja części Ukrainy przez prezydenta Rosji Władimira Putina jest sygnałem, że Rosja ma trudności z osiągnięciem założonych celów inwazji, a Stany Zjednoczone będą bronić "każdego centymetra" terytorium NATO - przekazał prezydent USA Joe Biden.

- Panie Putin, żeby pan tylko źle nie zrozumiał tego, co mówię

- zwrócił się bezpośrednio do rosyjskiego lidera prezydent USA.

Biden dodał również, że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy "nie będą zastraszani" przez Putina. 

Polityk Partii Demokratycznej krótko poruszył również sprawę  uszkodzenia gazociągu Nord Stream, które "było celowym aktem sabotażu".

30 września 20:35

Putin przy aplauzie kremlowskich dworaków swym podpisem zatwierdził zabór czterech regionów Ukrainy. Zapowiedział, że te ziemie stają się Rosją, a ich mieszkańcy "na zawsze" - Rosjanami.

30 września 20:24

W Moskwie odbył się dziś wystawny koncert muzyki pop z udziałem rosyjskich celebrytów, mający na celu uświetnienie aneksji ukraińskich terytoriów przez Kreml oraz dalsze celebrowanie przekazu "świętej wojny" - jaką, wedle propagandowych przekazów rosyjskiej władzy, mają toczyć przeciw Ukraińcom Rosjanie.

30 września 20:10

Unia Europejska uzgodniła, wbrew sprzeciwowi Polski, obowiązkowe oszczędności energii elektrycznej. Zaostrza się spór o unijny pułap cenowy na gaz, którego nie chcą Berlin i Bruksela.

30 września 19:56

"Krym to Ukraina. Donieck to Ukraina. Chersoń to Ukraina. Ługańsk to Ukraina. Zaporoże to Ukraina. Szwecja nadal stoi po stronie Ukrainy" - pisze twitterowy profil szwedzkiego ministerstwa spraw zagranicznych.

30 września 19:35

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret uruchamiający coroczną jesienną kampanię poboru wojskowego. Na jego mocy kolejne 120 tys. rosyjskich obywateli będzie musiało stawić się do odbycia służby wojskowej - poinformowała w piątek rosyjska państwowa agencja prasowa TASS.

Według rosyjskiego MON jesienna kampania poboru do wojska "nie była w żaden sposób związana z operacją specjalną w Ukrainie”.

30 września 19:19

Pierwszy raz w historii Gazprom wypłaci zaliczkę na poczet rocznej dywidendy. Przekazując gigantyczne zyski za pierwsze półrocze, koncern załata dziurę w budżecie Rosji.