Prorosyjscy urzędnicy w ukraińskich regionach Doniecka, Chersonia, Ługańska i Zaporoża poinformowali w środę, że poproszą rosyjskiego prezydenta Władimira Putina o włączenie ich prowincji do Rosji. Szef polityki zagranicznej UE Josep Borrell wezwał w środę społeczność międzynarodową do nieuznawania "fikcyjnych" referendów organizowanych przez Rosję w okupowanej Ukrainie.
Pokaż od:
29 września 00:00

Dziękujemy za śledzenie dzisiejszej relacji na żywo z wydarzeń związanych z wojną w Ukrainie. Zapraszamy do czytania nas jutro. 

28 września 23:54

Pentagon: Ukraina może używać broni od USA do ataków na terytoria, które uważa za własne

Ta deklaracja Pentagonu jest ważna w kontekście prawdopodobnej aneksji przez Rosję części okupowanych obwodów zaporoskiego i chersońskiego oraz samozwańczych republik Donieckiej i Ługańskiej. 

28 września 23:46

Waszyngton wzywa Amerykanów w Rosji, aby natychmiast wyjechali z tego kraju

Rosyjska mobilizacja skłoniła ambasadę USA w Moskwie do wezwania Amerykanów w Rosji, aby natychmiast wyjechali, ponieważ: "Rosja może odmówić obywatelom USA uznania podwójnego obywatelstwa, odmówić dostępu do pomocy konsularnej, uniemożliwić wyjazd z Rosji i powołać do służby wojskowej obywateli o podwójnym obywatelstwie".

28 września 23:33

Ukraińska flaga powiewa we wsi Kuczeriwka

Ukraińska flaga powiewa nad Kuczeriwką w obwodzie charkowskim. Ukraina rozbudowuje przyczółek na wschodnim brzegu rzeki Oskoł w rejonie Kupiańska – informuje Euromaidan Press.

28 września 23:23

Wołodymyr Zełenski ponownie zwrócił się do rosyjskich poborowych

"Jeśli chcesz żyć, uciekaj. Jeśli chcesz żyć, poddaj się. Jeśli chcesz żyć, walcz na swoich ulicach o wolność. A może ktoś z was ma platformy wiertnicze, pałace, winnice? Może są jachty lub jakiś bank? O co w ogóle walczysz? Masz tylko pożyczki, coś do jedzenia wieczorem i teraz – mobilizację. Walcz o swoje, ale nie na naszej ziemi" – zaapelował Zełenski w wieczornym wystąpieniu. 

 
28 września 23:00
28 września 22:39

Kreml: Rosja zamierza wypędzić siły ukraińskie z obwodu donieckiego

Rzecznik prasowy Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że Rosja zamierza wypędzić siły ukraińskie co najmniej z obwodu donieckiego, gdzie wojska Moskwy i siły separatystyczne kontrolują obecnie około 60 procent terytorium – informuje agencja Associated Press.

28 września 22:26

Zełenski: Nie będziemy tolerować żadnych prób przejęcia naszej ziemi przez Rosję

"Naszym głównym zadaniem jest teraz koordynacja działań z partnerami w odpowiedzi na fałszywe referenda organizowane przez Rosję i wszelkie związane z nimi zagrożenia" – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wieczornym wystąpieniu.

Zełenski wymienił światowych przywódców, z którymi rozmawiał dziś na ten temat. Są wśród nich: prezydent Turcji Recep Erdogan, kanclerz Niemiec Olaf Scholz, premier Kanady Justin Trudeau, premier Wielkiej Brytanii Liz Truss, sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

"Dziękuję wszystkim za jasne i jednoznaczne wsparcie. Dziękujemy wszystkim za zrozumienie naszego stanowiska. Ukraina nie może i nie będzie tolerować żadnych prób Rosji zajęcia jakiejkolwiek części naszej ziemi" – powiedział prezydent Ukrainy. 

 
28 września 22:07

W Krzywym Rogu podczas wieczornego ataku pocisk uderzył w obiekt infrastruktury cywilnej

"Okupanci nadal terroryzują ludność barbarzyńskim ostrzałem. Wieczorem nieprzyjaciel zaatakował Krzywy Róg. Pocisk uderzył w obiekt infrastruktury cywilnej. Zniszczenia są znaczne. Trwa likwidacja skutków" – czytamy w komunikacie, który zamieścił Ołeksandr Wiłkul, szef administracji wojskowej Krzywego Rogu.

Wcześniej w środę informowaliśmy, że pięć kierowanych pocisków rakietowych Kh-59 zostało wystrzelonych z rosyjskiego samolotu nad regionem Dniepropietrowska i Zaporoża, cztery z nich zostały zestrzelone przez ukraińską obronę powietrzną.

28 września 21:26

Rosja wystrzeliła pięć pocisków kierowanych w rejon dniepropietrowski i na Zaporoże

Pięć kierowanych pocisków rakietowych Kh-59 zostało wystrzelonych z rosyjskiego samolotu nad regionem dniepropietrowskim i Zaporożem, cztery z nich zostały zestrzelone przez ukraińską obronę powietrzną – poinformowała na Facebooku służba prasowa Wschodniego Dowództwa Powietrznego.

"Podczas ataku rakietowego wróg użył 5 kierowanych pocisków powietrznych Kh-59 z Su-35 na obiekty w regionach Dniepropietrowska i Zaporoża. Jedna rakieta została zestrzelona w regionie Zaporoża, jedna w regionie Krzywego Rogu i dwie kolejne rakiety zostały zniszczone w rejonie Synelnikowa” – poinformowało dowództwo.

Wcześniej w środę Ołeksandr Wiłkul, szef wojskowej administracji Krzywego Rogu, informował o ataku rakietowym na miasto.

28 września 21:11

Ukraina uderzyła w skupisko okupantów w akademiku w Chersoniu

Siły zbrojne Ukrainy uderzyły w dużą koncentrację sił wroga w akademiku  w Chersoniu – poinformował Serhij Chlan, zastępca chersońskiej rady regionalnej.

Według Chlana w akademiku podczas ataku znajdowało się kilkudziesięciu okupantów. – "Ci, którzy przeżyli, są wściekli i bardzo przestraszeni" – napisał Chlan na Facebooku.

28 września 20:59

Biały Dom ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 1,1 mld dol.

Rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre ogłosiła w środę kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy wart 1,1 mld dol. W jego skład wejdzie m.in. 18 nowych wyrzutni HIMARS.

Oprócz HIMARS-ów nowy pakiet zawierać będzie 150 pojazdów opancerzonych HMMWV (Humvee), 150 pojazdów taktycznych do holowania m.in. haubic, 40 ciężarówek, 22 radary oraz systemy przeciwdronowe, a także sprzęt łączności.

Broń zostanie zakupiona dla Ukrainy bezpośrednio od producenta, a nie podarowana z zasobów USA. To może oznaczać, że dostawa nie nastąpi prędko i rozłoży się na miesiące, a nawet kilka lat.

28 września 20:49
28 września 20:43

Rosja przeprowadziła atak rakietowy na Krzywy Róg

W Krzywym Rogu słychać wybuchy - informuje Ołeksandr Wilkul, szef administracji wojskowej Krzywego Rogu.

"Krzywy Róg - atak rakietowy. Pozostańcie w schronach. Nie filmujcie ani nie publikujcie niczego w mediach społecznościowych” - napisał Wilkul na Telegramie.

28 września 20:33

W Moskwie odbędzie się wielki wiec z okazji "referendów" i aneksji części Ukrainy

Wiec ma się odbyć na placu Czerwonym 30 września, czyli jeszcze przed głosowaniem ws. aneksji części obwodów zaporoskiego i chersońskiego, a także samozwańczych republik - donieckiej i ługańskiej - do Federacji Rosyjskiej.

Zdaniem rosyjskiej redakcji BBC na wiecu będzie przemawiał Władimir Putin. 

28 września 20:23

Na życzenie Rosji w piątek sesja RB ONZ w sprawie uszkodzenia gazociągów Nord Stream

Na życzenie Rosji w piątek po południu zostanie zwołana w trybie pilnym sesja Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęcona uszkodzeniu gazociągów Nord Stream 1 i 2 - poinformowała w środę Francja, która przewodzi Radzie w tym miesiącu, donosi PAP.

28 września 20:14
28 września 20:06

Trwają przygotowania do kolejnej wymiany jeńców. Tym razem "wszyscy za wszystkich"

Ukraina nie przestaje pracować nad zorganizowaniem nowej wymiany więźniów z Rosją.

Trwają negocjacje z Federacją Rosyjską w sprawie wymiany "wszyscy za wszystkich" – powiedział szef Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy Kyryło Budanow podczas spotkania z przedstawicielami krewnych ukraińskich jeńców wojennych, donosi serwis UNIAN.

28 września 19:55

Moskwa twierdzi, że spełni "aspiracje" okupowanych regionów dotyczące ich aneksji

Rosyjskie MSZ zapowiedziało, że wkrótce zostaną podjęte działania, aby spełnić "aspiracje" czterech okupowanych ukraińskich regionów, by stać się częścią Rosji - informuje Guardian.

W oświadczeniu ministerstwo stwierdziło, że głosowania w obwodach donieckim, ługańskim, chersońskim i zaporoskim w Ukrainie odbyły się zgodnie z prawem międzynarodowym.

"W najbliższym czasie czeka nas kluczowy etap w naszych wspólnych działaniach na rzecz realizacji aspiracji mieszkańców tych czterech regionów, by być częścią Rosji" - czytamy w oświadczeniu rosyjskiego MSZ.