Trwa ostatni dzień pseudoreferendum w czterech okupowanych przez wojska rosyjskie obwodach na wschodzie i południu Ukrainy w sprawie przyłączenia tych terenów do Rosji. Państwa zachodnie zapowiedziały, że nie uznają jego wyników. Rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre zapewniła w nocy, że Stany Zjednoczone nie widzą obecnie oznak przygotowań do użycia broni jądrowej przez Rosję.
Pokaż od:
27 września 23:56

Dziękujemy za lekturę relacji i zapraszamy jutro od 6:00.

27 września 23:34

Stany Zjednoczone przygotowują kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, o wartości 1 miliarda dolarów. Jego zatwierdzenie to kwestia kilku kolejnych dni - donosi agencja Reuters.

27 września 23:33

Zełenski: Tej farsy, która miała miejsce na okupowanych terytoriach, nie można nazwać nawet imitacją referendum

- Żadne zbrodnicze działania Rosji nie zmienią niczego z perspektywy Ukrainy. Uznajemy Statut ONZ, uznajemy podstawowe zasady współistnienia narodów i nadal będziemy działać na rzecz ochrony normalnego życia w Ukrainie, w Europie i na świecie. (...) Tej farsy, która miała miejsce na okupowanych terytoriach, nie można nazwać nawet imitacją referendum - powiedział Wołodymyr Zełenski w wieczornym komunikacie wideo.

27 września 23:20

"Właśnie rozmawiałem z prezydentem Zełenskim i wyjaśniłem, że sojusznicy NATO są niezachwiani w naszym poparciu dla suwerenności i prawa do samoobrony Ukrainy. Fałszywe referenda przeprowadzone przez Rosję nie mają żadnej legitymacji i stanowią rażące naruszenie prawa międzynarodowego. Te ziemie to Ukraina" - napisał na Twitterze sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Stoltenberg wziął również udział w spotkaniu z przedstawicielami Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim, gdzie komentował rosyjskie groźby użycia broni jądrowej.

Każde użycie broni jądrowej jest absolutnie niedopuszczalne i całkowicie zmieni charakter konfliktu. Rosja musi wiedzieć, że wojny nuklearnej nie można wygrać i nigdy nie można jej prowadzić

- oznajmił sekretarz generalny Sojuszu.

27 września 23:10

Muzyk znany z legendarnego zespołu Pink Floyd namawia Władimira Putina do pokojowych rozmów i zakończenia wojny. Ceną miałby być stan neutralności Ukrainy, którą negocjowałaby Rosja.

27 września 23:00

Dwie wystrzelone przez Rosjan w kierunku obwodu odeskiego rakiety zostały zestrzelone przez ukraińską obronę powietrzną - ogłosił rzecznik wojskowej administracji obwodu odeskiego Serhij Bratczuk.

"Wróg próbował przeprowadzić atak rakietowy na Odessę. Dwa myśliwce Su-35 wystrzeliły z Morza Czarnego dwa pociski powietrze-ziemia Kh-59. Siły obrony powietrznej zniszczyły oba pociski w powietrzu" - napisał na Telegramie Bratczuk.

27 września 22:50

Władimir Putin i patriarcha Cyryl chcą, by wojna ukraińska stała się "ojczyźnianą", czyli w istocie "świętą". Służą temu choćby lipne referenda na wschodzie Ukrainy.

27 września 22:42

Według rosyjskich danych po zliczeniu 100 proc. głosów w regionie zaporoskim głos oddały jedynie 38 762 osoby, czyli 3 proc. 1,7-milionowej populacji regionu.

27 września 22:31

"Trzy uderzenia rakiet w Charkowie. Uszkodzono jeden obiekt infrastrukturalny. W niektórych dzielnicach nie ma prądu" - napisał na Telegramie mer Charkowa Ihor Terechow.

27 września 22:24

Sankcje nałożone przez Zachód na Rosję czynią z Iranu atrakcyjnego dla niej partnera handlowego i finansowego. Ale przy okazji Moskwa może nauczyć się kilku innych rzeczy od kraju objętego jak dotąd najsurowszymi sankcjami.

27 września 22:16

W Moskwie zapłonęła dzisiaj fabryka tekstyliów Przedsiębiorstwa Wytwórczego Rabiowa.

27 września 22:08

UE nie potrafi uzgodnić podejścia do Rosjan uciekających z Rosji przed poborem. Powstrzymuje się od zachęt do dezercji, bo nie ma oferty dla zbiegłych. A boi się, że Kreml zacząłby ich ścigać jako "agentów Zachodu".

27 września 21:55

NATO i państwa Unii Europejskiej muszą "wspólnie" zbadać wybuchy, które uszkodziły gazociąg Nord Stream, oraz współpracować w kwestii zabezpieczenia infrastruktury krytycznej w Europie - wezwał we wtorek minister obrony Łotwy Artis Pabriks.

27 września 21:45

Wyciek gazociągu Nord Stream został spowodowany przez dwa wybuchy, co oznacza prawdopodobnie sabotaż - powiedziała we wtorek na konferencji prasowej premier Szwecji Magdalena Andersson.

Liderka socjaldemokratów powiedziała również, że szwedzki rząd jest "w bliskim kontakcie z partnerami", takimi jak NATO oraz sąsiedzi: Dania oraz Niemcy.

27 września 21:37

Amerykański gigant technologiczny Meta opublikował raport, który ujawnia "największą i najbardziej złożoną operację dezinformacyjną" podjętą przez Rosję przeciw Zachodowi od początku trwania inwazji na Ukrainę. W ramach akcji powstała sieć stron internetowych i profili w mediach społecznościowych, które podszywały się pod największe zachodnie media.

27 września 21:25

W miejscowości Kupjanśk-Wuzłowy w obwodzie charkowskim znów wzniesiono flagę Ukrainy.

27 września 20:48

Radny z Oleśnicy domagał się wyjaśnień w sprawie pieniędzy, które otrzymali urzędnicy za wyjazd z darami do Ukrainy. - Nie mogło być inaczej, to był wyjazd służbowy - oświadczył wójt Marcin Kasina.

27 września 20:36

Raport Mety: odkryto "największą rosyjską akcję dezinformacyjną od początku wojny"

Amerykański gigant technologiczny Meta opublikował raport, który ujawnia "największą i najbardziej złożoną operację dezinformacyjną" podjętą przez Rosję przeciw Zachodowi od początku trwania inwazji na Ukrainę.

Na skutek przeprowadzonego śledztwa wykryto prawie 2 tys. kont i 700 stron powiązanych z dezinformacyjnym procederem. Okazało się, że autorzy kampanii zainwestowali też ok. 105 tys. dol. w reklamy. 

Rozpoczęta w czerwcu operacja polegała na stworzeniu skomplikowanej sieci ponad 60 stron internetowych, które imitowały najważniejsze zachodnie media - m.in. dzienniki "The Guardian" i "Bild".

Strony nie tylko były zaprojektowane na wzór oryginałów, ale zapożyczały również elementy prawdziwych materiałów opublikowanych w tych mediach - m.in. fragmenty artykułów czy zdjęcia. Fałszywe publikacje promowane były później m.in. na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTubie, a nawet na portalu do tworzenia petycji Change.org. Dotyczyły one m.in. fake newsów o inscenizacji przez Ukraińców zbrodni w Buczy i wykryciu laboratoriów z bronią biologiczną w Ukrainie - stałych elementów rosyjskiej propagandy wymierzonej w Ukrainę.

- Cała akcja pokazuje wytrwałość Rosji i nieustanne inwestowanie w działalność w sieci

- powiedział David Agranovich, dyrektor Meta ds. przeciwdziałania globalnym zagrożeniom.

27 września 20:20

Znany demaskator wywiadu USA, który stał się następnie aktywistą ds. cyberbezpieczeństwa, może teraz dodać do swojego nazwiska kolejny przydomek - obywatel Rosji.

27 września 20:11

Ukraina całkowicie zakazuje eksportu do Rosji

27 września rząd Ukrainy przyjął rozporządzenie zakazujące całkowicie eksportu dóbr do Rosji.

- Ta rezolucja jest jednym z wielu narzędzi wywoływania wpływu gospodarczego. Rozumiemy, że sankcje są środkiem nie tylko reagowania na zagrożenie militarne, ale także zapobiegania agresji w przyszłości. Chcę podkreślić, że eksport towarów do Federacji Rosyjskiej został de facto wstrzymany od początku wojny. Teraz jest to również zapisane na poziomie prawnym - powiedziała wicepremier Ukrainy Julia Swyrydenko. 

Przepisy mają obowiązywać do czasu zniesienia stanu wojennego w Ukrainie i "zaprzestania negatywnych działań Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy".

Od marca do czerwca 2022 łączna wartość eksportu ukraińskich dóbr do Rosji wyniosła jedynie 4,2 miliona dolarów.