W piątek na okupowanych terenach Ukrainy rozpoczęły się pseudoreferenda. Zachód zapowiedział, że nigdy nie uzna ich wyników. Ukraińskie władze twierdzą, że Rosjanie siłą zmuszają mieszkańców do udziału w nich. Ukraina zawnioskowała o zwołanie pilnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w związku z pseudoreferendami. Odbędzie się ono we wtorek. Podczas protestu przeciw mobilizacji w rosyjskim Machaczkale, głównym mieście Dagestanu, policja brutalnie zatrzymywała protestujących, kilka osób pobito.
Pokaż od:
25 września 22:44

To już koniec na dziś. Dziękujemy, że byli Państwo z nami.

25 września 22:02

Podczas protestu przeciw mobilizacji w Machaczkale, głównym mieście Dagestanu, republiki na Kaukazie wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej, policja brutalnie zatrzymywała protestujących, kilka osób pobito - podaje PAP za niezależnym portalem Meduza.

Policjanci użyli paralizatorów i gazu łzawiącego. Doszło do starć, gdy uczestnicy próbowali odbić zatrzymanych. Szczególnie brutalnie policjanci rozpędzali protestujące kobiety - informuje portal OWD-Info, monitorujący zatrzymania w Rosji. Podał on, że zatrzymano pięć osób, ale z nagrań wideo pokazujących demonstrację wynika, że zatrzymanych jest więcej. Przed wieczorem do rozpędzania protestujących skierowano dodatkowe oddziały policji i gwardii narodowej (Rosgwardii).

W demonstracji, która rozpoczęła się w centrum miasta w niedzielę po południu, uczestniczyło kilkaset osób, głównie kobiet. Głównym hasłem był sprzeciw wobec ogłoszonej przez Kreml mobilizacji na wojnę z Ukrainą.

Kilkusetosobowa akcja protestu odbyła się w Jakucku, głównym mieście Jakucji na Syberii Wschodniej. Tu również przeciwko mobilizacji protestowały kobiety. Zatrzymano co najmniej 24 osoby.

25 września 21:36
25 września 21:23

Według Pentagonu na prawym brzegu Dniepru w okolicach Chersonia znajduje się ok. 20 tys. rosyjskich żołnierzy. Zaopatrzenie tych wojsk jest znacznie utrudnione ze względu na zniszczenie przez Ukrainę mostów i przepraw pontonowych przez rzekę. Cytowani przez "NYT" oficjele uważają, że Ukraina może wkrótce powtórzyć na południu sukcesy swojej ofensywy w obwodzie charkowskim, gdzie Putin również miał być przeciwko odwrotowi wojsk będących w trudnej pozycji.

Dziennik podaje, że rosyjscy dowódcy "wielokrotnie kwestionowali" początkowe plany wojenne Putina zakładające uderzenie na Kijów, ostrzegając o niedostatecznej liczbie żołnierzy i uzbrojenia. Gdy okazało się, że mieli rację, Putin miał dać im większą swobodę w opracowaniu nowej strategii opartej na ostrzale artyleryjskim. Według przedstawicieli administracji USA rosyjscy generałowie są podzieleni co do podejścia rosyjskiego prezydenta, zabraniającego wszelkich odwrotów.

25 września 21:20

Rosyjski prezydent Władimir Putin odrzucił prośby swoich dowódców wojskowych, by wycofać siły z Chersonia - podał dziennik "New York Times". Według przedstawicieli władz USA Putin w coraz bardziej bezpośredni sposób angażuje się w podejmowanie decyzji wojskowych, co prowadzi do napięć.

25 września 20:50

W okupowanym przez armię rosyjską Mariupolu, gdzie Rosjanie prowadzą pseudoreferendum w sprawie aneksji, lokale wyborcze są puste i nie ma tam żadnych obserwatorów - powiedział Petro Andriuszczenko, doradca lojalnego wobec Kijowa mera tego miasta.

25 września 20:26

Uwolniona z rosyjskiej niewoli ciężarna lekarka Marianna Mamonowa urodziła dziś córkę.

Dobre wieści przekazała matka lekarki.

25 września 20:05

W Sewastopolu na anektowanym Krymie wręczonych zostało dotąd około tysiąca wezwań do armii rosyjskiej. Mobilizowani mają dołączyć do oddziałów w okupowanym obwodzie chersońskim na południu Ukrainy - podał ukraiński sztab generalny.

"Mężczyznom w wieku podlegającym powołaniu do wojska wręczono prawie tysiąc wezwań. Przedstawiciele wojsk okupacyjnych mówią mobilizowanym, że będą przechodzić służbę na (...) terytorium obwodu chersońskiego, do upłynięcia terminu tzw. operacji specjalnej" - podał sztab.

Sztab informuje, że rosyjscy dowódcy wysyłają zmobilizowanych do uzupełnienia oddziałów, które poniosły straty w walkach, "bez przygotowania" i "bezpośrednio na linię frontu". Sztab ocenia, że znacznie pogarsza to morale przeciwnika.

25 września 19:43

USA przekazały Ukrainie dwa systemy przeciwlotnicze NASAMS, które mogą zapewnić ochronę przed atakami rakietowymi - poinformował Ukrinform, powołując się na słowa prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w wywiadzie dla telewizji CBS.

25 września 19:07

Dwa tysiące zatrzymanych w Rosji

Do ponad dwóch tysięcy wzrosła liczba zatrzymanych w Rosji uczestników protestów przeciw wojnie i mobilizacji od dnia ogłoszenia zaciągu do wojska 21 września - wynika z szacunków organizacji OWD-Info. Dochodzi do podpaleń komend wojskowych i budynków administracyjnych.

Do protestów przeciwko mobilizacji doszło dzisiaj w Dagestanie, republice na Kaukazie Północnym wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej. W głównym mieście regionu, Machaczkale, protestujący starli się z policją.

25 września 18:42
25 września 18:29

W obwodzie ługańskim doszło dzisiaj do serii udanych ukraińskich ataków. Zniszczono m.in. magazyn w mieście Ałczewsk i koszary wojsk rosyjskich w Mańkówce - poinformował szef obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj. Zaznaczył, że w mieście Szczastia podpalono rosyjski "lokal wyborczy".

25 września 18:05
25 września 17:51

Ukrinform podaje, że w Rosji podczas weekendowych protestów zatrzymano ponad 820 osób. W sumie aresztowania miały miejsce w 34 miastach Rosji.

Siły bezpieczeństwa użyły siły wobec niektórych uczestników akcji. Niemal połowa z zatrzymań miała miejsce w Moskwie - tam zatrzymano 391 protestujących.

25 września 17:44
25 września 17:28

Na anektowanym Krymie 90 proc. wezwań do armii rosyjskiej w ramach mobilizacji dostają Tatarzy krymscy, mimo że stanowią tam tylko 13-15 proc. ludności - powiedział Jewhenij Jaroszenko z organizacji KrymSOS, nagłaśniającej sytuację na półwyspie.

- 22 września rozdano 5 tys. wezwań. Rozdawano je w miejscach zwartego zamieszkiwania Tatarów krymskich: w Biłohirsku, Bachczysaraju, Kirowskem. 90 proc. wezwań adresowanych jest do Tatarów krymskich. Trwa przymusowa akcja angażowania Tatarów do armii rosyjskiej, a w perspektywie - wciągnięcia ich do działań bojowych przeciwko własnemu państwu - powiedział Jaroszenko ukraińskiej telewizji Suspilne.

25 września 16:49

Minister spraw zagranicznych Serbii Nikola Selaković zapytany przez media o "referenda" powiedział, że Serbia ze względu na Kartę Narodów Zjednoczonych i zasady prawa międzynarodowego nie może uznać ich wyników.

- Po pierwsze, zasadniczo przestrzegamy zasad prawa międzynarodowego i Karty Narodów Zjednoczonych, po drugie, byłoby to całkowicie sprzeczne z naszymi interesami państwowymi i narodowymi oraz naszą polityką zachowania integralności terytorialnej, suwerenności i zasad nienaruszalności granic - powiedział Selaković.

25 września 16:31

Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła irańskiego drona kamikadze Shahed-136, którego Rosjanie mieli użyć do ataku na Mikołajów - podaje Ukraińska Prawda.