W Iziumie trwają ekshumacje ofiar rosyjskiej okupacji. W republikach ludowych Donieckiej i Ługańskiej w najbliższych dniach mają odbyć się pseudoreferenda dotyczące przyłączenia tych terenów do Rosji. Władimir Putin ogłosił częściową mobilizację. Rosjanie, którzy mają doświadczenie wojskowe i służą w rezerwie, mają zostać wcieleni do armii. Dekret Putina wchodzi w życie dzisiaj.
Pokaż od:
21 września 23:59

To wszystko na dziś. Dziękujemy i zapraszamy jutro na strony Gazety Wyborczej.

21 września 23:56

Wśród jeńców, których Ukraińcy oddali za żołnierzy Azowstalu, w dzisiejszej wymianie znalazł się Wiktor Medwedczuk. To proputinowski polityk ukraiński i milionowy potentat, który został aresztowany po ucieczce z aresztu domowego na początku tego roku. To on miał zastąpić Zełenskiego na stanowisku prezydenta w razie kapitulacji Kijowa.

21 września 23:50

W sieci opublikowano wideo z dzisiejszej wymiany więźniów. 215 żołnierzy wróciło do domu,w tym 108 - bojowników Azowa i innych formacji.

21 września 23:40

Zełenski na forum ONZ: Żądamy sprawiedliwej kary

W nagranym wcześniej nagraniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział m.in., że "w Ukrainie popełniono zbrodnię". 

Przedstawił też pięć niepodlegających negocjacjom warunków pokoju. Obejmują one karę za rosyjską agresję, przywrócenie bezpieczeństwa Ukrainy oraz integralność terytorialną i gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy.

21 września 23:30

Mieszkańcy Nikopola, miasta na południu Ukrainy, donoszą o eksplozjach

21 września 23:20

W Iziumie ekshumowano już 338 ciał

Do wieczora 21 września na cmentarzu w Iziumie, powstałym podczas okupacji miasta przez wojska rosyjskie, ekshumowano ciała 320 cywilów i 18 żołnierzy. Prokurator obwodu charkowskiego Ołeksander Filczakow powiedział, że duża liczba ekshumowanych ciał miała obrażenia od wybuchów, wiele - liczne złamania kości, znaleziono też ślady tortur.

Na cmentarzu odkryto 445 grobów, w niektórych pochowano jednocześnie od 2 do 4 osób. Według prokuratury podczas okupacji w okręgu Izium mogły zginąć tysiące ludzi.

21 września 23:10

Mobilizacja w Rosji. Zatrzymani w Moskwie poinformowali, że w komisariatach policji wręcza się im do podpisania wezwania do wojskowych biur poborowych. W jednym z komisariatów do zatrzymanych przybyli funkcjonariusze wojskowego biura rejestracji. Przynajmniej jednej osobie grozi sprawa karna za odmowę podpisania wezwania.

21 września 23:00

Siły Zbroje Ukrainy poinformowały, że jeńcy, którzy wrócili dziś do domów, zostali wymienieni na rosyjskich pilotów wziętych do niewoli podczas kontrofensywy charkowskiej.

21 września 22:50
Od samego początku mówiliśmy, że nie jesteśmy stroną wojującą, nie bierzemy udziału w wojnie. Czym innym jest zapewnienie wsparcia wojskowego, a czym innym bezpośrednie zaangażowanie w wojnę. To się nie dzieje i nie będzie się działo

- Josep Borrell, wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa

21 września 22:40

Ministerstwo spraw zagranicznych Turcji zapowiedziało w środę, że nie uzna referendów w Donbasie oraz w okupowanych częściach obwodów chersońskiego i zaporoskiego na południu Ukrainy w sprawie przyłączenia tych obszarów do Rosji.

Zdaniem MSZ Turcji referenda te będę "nielegalne". "Takie bezprawne fakty dokonane nie zostaną uznane przez społeczność międzynarodową" – oświadczył turecki resort dyplomacji.

21 września 22:39

Dzisiejsze manifestacje odbyły się w 38 rosyjskich miastach

Siły bezpieczeństwa zatrzymały w środę w Rosji 1312 osób na protestach przeciwko mobilizacji. Protesty wybuchły kilka godzin po tym, gdy prezydent Władimir Putin zarządził pierwszy od czasów II wojny światowej pobór wojskowy w Rosji.

W Moskwie aresztowano 502 osoby, w Petersburgu (w drugim pod względem liczby mieście Rosji) - 524.

21 września 22:30

Ministerstwo obrony Litwy postawiło swoje wojska w stan wysokiej gotowości w związku z mobilizacją w Federacji Rosyjskiej

21 września 22:24

Odkryto kolejną rosyjską salę do torturowania przesłuchiwanych. Stworzona przez rosyjskich najeźdźców sala została odkryta w obwodzie charkowskim w budynku policji.

Pilne 21 września 22:23

Rosja: zatrzymano już 1312 protestujących

W Rosji w środę na manifestacjach przeciwko mobilizacji na wojnę z Ukrainą zatrzymano ponad 1300 osób - wynika z najnowszych danych organizacji OWD-Info. Wobec wielu protestujących użyto siły.

Co najmniej 51 proc. wszystkich zatrzymanych stanowią kobiety. To rekordowa liczba: na akcjach poparcia dla Aleksieja Nawalnego w 2021 roku odsetek kobiet wahał się od 25 do 31 proc. Na wiecach antywojennych w lutym i marcu 44 proc. zatrzymanych stanowiły kobiety.

21 września 22:20

Podczas dzisiejszego spotkania premier Wielkiej Brytanii Liz Truss i prezydent Joe Biden zgodzili się, że obecne działania Putina sprawiają, że istnieje potrzeba kontynuowania przez sojuszników wsparcia gospodarczego i wojskowego dla Ukrainy - przekazano z Downing Street.

21 września 22:10

Wśród dzisiejszych uwolnionych jest też obrońca huty Azowstal Michał "Pianista". Jego zdjęcie z Mariupola obiegło niedawno cały świat. Do domu wróciła również Mariana Mamontowa, medyk wojskowy, która w niewoli była w ciąży.

21 września 22:08

Kable dostarczające energię elektryczną niezbędną do działania jednego z reaktorów elektrowni atomowej w Zaporożu zostały uszkodzone przez środowy ostrzał. Zmuszono w ten sposób jednostkę do pracy na awaryjnych generatorach Diesla - powiedział wysłannik ONZ. Pięć innych reaktorów elektrowni nie ucierpiało - podała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej.

21 września 22:04

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej zapowiedział, że zamierza wkrótce udać się do Ukrainy i Rosji, by omówić kwestię elektrowni jądrowej w Zaporożu

21 września 22:00

Dziś uwolniono z niewoli "Ptaszkę", medyczkę z Azowstalu. A także kilku innych bojowników z bohaterskiej huty w Mariupolu, w tym żołnierzy z Azowa - poinformował portal Suspilne. Wymiana miała miejsce w obwodzie czernihowskim. 

21 września 21:56

Z Rosji uciekają młodzi mężczyźni

Tak w tej chwili wygląda rosyjsko-gruzińska granica. Z Rosji uciekają mężczyźni, którzy zostali zmobilizowani do walki na ukraińskim froncie.