Wojna będzie najważniejszym tematem rozpoczynającej się sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. W Iziumie trwają ekshumacje ofiar rosyjskiej okupacji. W Donieckiej i Ługańskiej Republice Ludowej w najbliższych dniach mają odbyć się pseudoreferenda dotyczące przyłączenia tych terenów do Rosji. Zachód zapowiedział, że nie uzna ich wyników. Putin miał wygłosić orędzie do narodu we wtorek wieczorem. Jego wystąpienie zostało jednak przeniesione na środę.
Pokaż od:
20 września 23:58

Na dziś to już wszystko. Zapraszamy do śledzenia relacji jutro od godz. 6.

20 września 23:51

Prokurator generalny USA Merrick Garland spotkał się we wtorek w Waszyngtonie z głównym prokuratorem Ukrainy i zgodził się na zacieśnienie współpracy w celu ścigania osób podejrzewanych o zbrodnie wojenne i inne przestępstwa w Ukrainie.

20 września 23:50

Wbrew zapowiedziom prezydent Rosji Władimir Putin nie ogłosił mobilizacji ani referendów w sprawie aneksji okupowanych terytoriów Ukrainy. Jego wystąpienie przełożono na środę.

20 września 23:44

„Uczciwa i produktywna rozmowa online z 42. prezydentem Stanów Zjednoczonych, Billem Clintonem, podczas The Clinton Global Initiative. Stany Zjednoczone są wskaźnikiem demokracji dla całego cywilizowanego świata, do którego porównywane są inne kraje. Dlatego ważne jest, aby pozostali liderami we wspieraniu Ukrainy i wywieraniu presji na Rosję” – napisał na Instagramie prezydent Zełenski.

Dotyczy to również pomocy obronnej, uznania Rosji za sponsora terroryzmu, sankcji, zachęcania innych demokratycznych państw do większej pomocy Ukrainie, w szczególności do przekazywania niezbędnej broni.

„Uważam, że najważniejszymi sankcjami jest uznanie Rosji za sponsora terroryzmu. Mogą to zrobić Stany Zjednoczone . Po tym, jak Stany Zjednoczone przekazały artylerię Ukrainie, inne państwa wspierają nas i również ją przekazują. Kiedy USA uznają Federację Rosyjską za państwowego sponsora terroryzmu, inne europejskie demokracje również poprą tę inicjatywę – stwierdził Zełenskij.

20 września 23:40

W internecie pojawiły się zdjęcia zapory Nowokahowskiej, którą Rosjanie zasypali gruzem.

20 września 23:27

"Ukraiński oddział straży granicznej działający w okolicach Swiatohirska wyeliminował rosyjskich dywersantów, którzy próbowali przeprawić się przez rzekę Siewierskij Doniec" – przekazała Państwowa Służba Graniczna Ukrainy.

20 września 23:19

Ławrow leci do Nowego Jorku

Samolot z Siergiejem Ławrowem na pokładzie leci z Moskwy do Nowego Jorku – podaje portal Flightradar24. Szef rosyjskiego MSZ dostał wizę i może wziąć udział w sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

20 września 23:00

Polska i kraje bałtyckie boją się rozszczelnienia sankcji UE przy okazji walki z kryzysem energetycznym i żywnościowym. Spory o sankcje stają się argumentem w debacie o jednomyślności w UE.

20 września 22:34

Według rosyjskich mediów przemówienie Władimira Putina ma być transmitowane jutro od godz. 9 do godz. 10 czasu moskiewskiego.

20 września 22:16

Armia ukraińska poinformowała we wtorek o zestrzeleniu drona wyprodukowanego w Iranie i używanego przez atakujące Ukrainę wojska rosyjskie. Dron bojowy Shahed-136 został zestrzelony w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy.

20 września 21:30

Orędzia Putina jednak dziś nie będzie

Nasza dziennikarka Wiktoria Bieliaszyn donosi, że rosyjska niezależna stacja telewizyjna Dożd informuje, że orędzia Putina jednak dziś nie będzie.

20 września 21:17

"Przewodniczący Komitetu Obrony Dumy Państwowej: W Federacji Rosyjskiej nie będzie powszechnej mobilizacji, ale w niektórych miejscach może zostać wprowadzony stan wojenny" – napisał na Twitterze publicysta Amichai Stein.

20 września 21:06

Prezydent USA Joe Biden nominował Lynne Tracy na ambasadorkę USA w Rosji – informuje Biały Dom.

20 września 21:00

Wciąż czekamy na wystąpienie Putina, które zapowiedziane zostało na godz. 19.

20 września 20:43

Estońska premier Kaja Kallas: „Ponieważ Rosja promuje fałszywe referenda na okupowanych terytoriach Ukrainy, powiem to głośno i wyraźnie: nigdy tego nie uznamy”.

20 września 20:19

Tak wygląda wyzwolona z rąk okupanta Kamianka w obwodzie charkowskim.

20 września 20:05

"Specjalna operacja wojenna", jak o inwazji na Ukrainę mówią rosyjskie władze, już wkrótce i dla Kremla może oficjalnie stać się pełnowymiarową wojną. Według informatorów niezależnej redakcji Meduza grupa wysokich rangą polityków, urzędników i funkcjonariuszy struktur siłowych przekonała Władimira Putina, by zagrał va banque.

20 września 20:02

Referenda w sprawie przyłączenia do Rosji nigdy nie zostaną zaakceptowane przez Turcję - poinformował prezydent Recep Tayyip Erdoğan.