Trwają ekshumacje ofiar rosyjskiej okupacji w Iziumie, na części zwłok są ślady tortur. Według brytyjskiego wywiadu Rosjanie tracą kolejne myśliwce bojowe. Prezydent Zełenski powiedział, że wojska ukraińskie w obwodzie charkowskim stabilizują sytuację. - Mocno trzymamy pozycje. Na tyle mocno, że okupanci ewidentnie panikują - stwierdził Zełenski.
Pokaż od:
19 września 23:45

To już koniec na dziś. Dziękujemy, że byli Państwo z nami.

19 września 22:36

W Jakucji pracownicy jednego z oddziałów koncernu Gazprom zostali zobowiązani do udziału w zbiórce przeznaczonej na pomoc rannym rosyjskim żołnierzom, bo w szpitalach wojskowych „katastrofalnie brakuje leków” - podało Radio Swoboda.

19 września 21:21

Premier Słowenii Robert Golob i kanclerz Niemiec Olaf Scholz podczas rozmowy telefonicznej uzgodnili program "okrężnej wymiany", w wyniku którego Ukraina otrzyma 28 zmodernizowanych czołgów M-55S - poinformował portal Europejska Prawda.

Podczas rozmowy Scholz i Golob ustalili, że Słowenia otrzyma 35 niemieckich ciężarówek i 5 czołgów samochodowych w zamian za czołgi wysłane do Ukrainy.

19 września 21:06
19 września 20:18

Kolaboranci na terenach wyzwolonych mogą uciec albo trafić pod sąd - oświadczył w poniedziałek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Jak zaznaczył, władze i struktury siłowe starają się jak najszybciej ustabilizować sytuację w wyzwolonym obwodzie charkowskim.

Obwód charkowski - stabilizujemy sytuację, mocno trzymamy pozycje. Na tyle mocno, że okupanci ewidentnie panikują - powiedział prezydent.

- Uprzedzaliśmy ich, że mają tylko dwa wyjścia: ucieczka albo niewola. Kolaboranci mają podobny wybór – albo spróbują uciec, albo zostaną osądzeni zgodnie z ukraińskim prawem - dodał prezydent Ukrainy.

 
19 września 19:29

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelę zaostrzającą ograniczenie możliwości wjazdu na terytorium RP obywateli Rosji podróżujących w celach turystycznych, kulturalnych, sportowych i biznesowych.

19 września 18:47

W Iziumie ekshumowano już ciała 146 osób, głównie cywilów ze skupiska grobów odnalezionego w mieście po jego wyzwoleniu - przekazał szef władz obwodu Ołeh Syniehubow. Wśród ekshumowanych jest dwoje dzieci.

"Przeważająca większość z nich to cywile, w tym dwoje dzieci. Część zwłok nosi ślady nienaturalnej śmierci, są ciała ze związanymi rękami i śladami tortur" - poinformował Syniehubow na Telegramie.

19 września 18:06

Niemcy dostarczą Ukrainie cztery kolejne samobieżne haubice. Dostawa zostanie rozpoczęta natychmiast - poinformowało niemieckie ministerstwo obrony.

19 września 17:51
19 września 17:33

Polska zaostrza warunki wjazdu Rosjanom

Szef resortu spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński poinformował, że podpisał rozporządzenie zaostrzające warunki wjazdu Rosjan do Polski. "To efekt wspólnych uzgodnień Polski, Estonii, Litwy i Łotwy. Tylko szerokie, dotkliwe sankcje mogą w zdecydowany sposób uderzyć w reżim Putina" - napisał na Twitterze.

19 września 17:28

Gdy ostrzegaliśmy przed odrodzeniem neoimperialnych ambicji Kremla, traktowano nas z przymrużeniem oka, jako głos histerii. Dziś wiemy, że nasz głos był proroczy, rację przyznają nam liderzy państw UE - powiedział w Bratysławie premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki bierze udział w II Szczycie Konserwatywnym w stolicy Słowacji.

19 września 16:54

"W ramach działań z zakresu zarządzania kryzysowego i ochrony ludności, w związku z informacjami medialnymi dotyczącymi walk w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, w ubiegłym tygodniu do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej przekazano tabletki zawierające jodek potasu" - czytamy w informacji resortu.

 MSWiA zaznaczyło, że jest to standardowa procedura, przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego. "Jednocześnie informujemy, że w obecnej chwili takie zagrożenie nie występuje, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki" - podkreślił resort.

19 września 16:30

Ambasador Białorusi został wezwany do MSZ Mołdawii z powodu słów Łukaszenki o wojnie w Ukrainie – poinformował portal Newsmaker.md. Łukaszenka oświadczył w sobotę, że to "USA popychają Europę do wojennej konfrontacji z Rosją na terytorium Ukrainy".

19 września 16:28
Pilne 19 września 16:13

Biłohoriwka pod kontrolą Ukrainy

- Biłohoriwka jest oczyszczona i w pełni pod kontrolą ukraińskich wojsk - powiedział szef Ługańskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Serhij Hajdaj.

19 września 15:55

Media putinowskie 19 września piszą m.in. o tym, że "w Grecji ogłoszono, że rubel jest jedną z najmocniejszych walut na świecie", "Rosja i Chiny nie zamierzają rządzić całym światem", a "organizacja pożegnania brytyjskiej królowej była obrzydliwa".

19 września 15:51

Premier Dolnej Saksonii Stephan Weil uznał, że "gazociąg Nord Stream 2 nigdy nie zostanie uruchomiony", nawet po zakończeniu ery Putina. - Utrata zaufania jest tak fundamentalna, że już nigdy nie będzie sytuacji, w której niemiecki rząd może polegać na energii z Rosji - stwierdził.