Prokuratura Generalna Ukrainy poinformowała, że od początku wojny wojska rosyjskie popełniły 34 tys. zbrodni wojennych. Według brytyjskiego wywiadu, porażki na froncie skłaniają Rosjan do wzmożonych ataków na cele cywilne, by osłabić morale Ukraińców. Czterech medyków zginęło podczas ostrzału szpitala psychiatrycznego. Gdy Rosjanie zaatakowali, trwała ewakuacja pacjentów.
Pokaż od:
18 września 22:42

To już koniec na dziś. Dziękujemy, że byli Państwo z nami.

18 września 22:10

Podolak: Orbán nienawidzi Ukrainy

"Orbán mówi, że będzie walczyć o zniesienie sankcji wobec Rosji. Nazywajmy rzeczy po imieniu. Węgry to koń trojański, który chce upadku UE kosztem europejskich płatników podatków" – napisał na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak. Według niego "Orbán nienawidzi Ukrainy i marzy o 'ruskim mirze' w Europie". "Czy UE powinna finansować te dywersje?" – zapytał.

18 września 21:59

Obwód ługański. Zginęło 200 rosyjskich żołnierzy

"Ok. 200 rosyjskich okupantów zginęło w nocy z soboty na niedzielę w wybuchu w mieście Swatowe w obwodzie ługańskim. Rosjanie znajdowali się w budynku dawnego dworca, który służył im jako hotel" – przekazał na Facebooku gubernator tego regionu na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj.

Zaznaczył, że okupanci zagłuszają łączność mobilną i internet na zajętych terytoriach, by ludzie nie mogli przekazywać informacji stronie ukraińskiej.

Rosjanie wzmocnili kontrole na ulicach, poszukują partyzantów. Według gubernatora wojsko rosyjskie kontynuuje przygotowania do obrony, ściąga siły, okopuje się.

18 września 21:00

64. oddzielna brygada strzelców zmotoryzowanych Federacji Rosyjskiej, zwerbowana w Jakucji, która torturowała i zabijała Ukraińców w Buczy, straciła ponad 90 proc. swojego personelu – podaje Nexta, powołując się na sztab generalny.

18 września 20:14

W centrum okupowanego Melitopola doszło do eksplozji – przekazał mer miasta Iwan Fiodorow.

"W Melitopolu doszło do potężnego wybuchu. Według wstępnych danych ładunek wybuchł w samym centrum miasta, na jednym z podwórek przy ulicy Jarosława Mądrego. Czekamy na szczegółowe informacje" – napisał Fiodorow na Telegramie.

18 września 19:15

Rosyjska armia, uciekając z obwodu charkowskiego, porzuciła ponad 200 jednostek sprzętu wojskowego, w tym m.in. czołgi – podaje ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

Rosyjskie wojsko zostawiło ponad 200 sztuk sprzętu wojskowego, w tym: czołgi, wozy piechoty, działa samobieżne i samochody. Wojskowi mówią, że najwięcej sprzętu zostawiono w okolicy Bałaklii na terenie bazy serwisowej.

18 września 18:59
18 września 18:51

W okupowanym Chersoniu słychać było potężną eksplozję – podaje Ukrinform.

18 września 18:48

Rosyjskie źródła spodziewają się kolejnych zmian w rosyjskich strukturach bezpieczeństwa - przekazał zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Zaznaczył, że mówi się o wymianie szefa GRU. Jednym z następców szefa Głównego Zarządu Wywiadowczego Federacji Rosyjskiej może być obecny wiceszef resortu obrony Rosji.

"Kolejne informacje dowodzą, że w Rosji trwają rozliczenia za porażki w wojnie przeciwko Ukrainie. Agresja nie idzie zgodnie z planem Kremla. Władza szuka osób, które mają za to zapłacić" - napisał Żaryn.

18 września 18:37
18 września 17:56

Mer Iziumu Wałeryj Marczenko zapowiedział, że ekshumacja ciał ze skupiska grobów odnalezionego po wyzwoleniu miasta potrwa jeszcze ok. dwóch tygodni. W sobotę gubernator obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow przekazał, że dotychczas ekshumowano 59 ciał.

18 września 17:45

250 ukraińskich żołnierzy z misji pokojowej ONZ w Demokratycznej Republice Konga wróciło do domu, aby pomóc w walce z siłami rosyjskimi. To był ostatni oddział ukraiński w misji pokojowej ONZ. Od rosyjskiej inwazji w lutym Ukraina już wycofała swoje wojska ze wszystkich misji pokojowych ONZ, w których brały udział.

18 września 17:18

Policja obwodu dniepropetrowskiego wszczęła postępowanie karne w sprawie ostrzelania przez wojska rosyjskie dzielnic mieszkalnych w Nikopolu i terytorium Margańca - podaje ministerstwo spraw wewnętrznych Ukrainy.

18 września 16:56
18 września 16:41

- Proszę mnie zaliczyć do grona agentów zagranicznych w Rosji, moim ukochanym kraju - zaapelowała w niedzielę po południu do ministerstwa sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej 73-letnia Ałła Pugaczowa, ikona rosyjskiej sceny muzycznej (ma na koncie prawie 500 hitów), jedna z najpopularniejszych piosenkarek ZSRR i Rosji, artystka nazywana "carycą rosyjskiej estrady".

18 września 16:24

Od poniedziałeku Litwa, Łotwa i Estonia ograniczają wjazd obywatelom Rosji

Litwa, Łotwa i Estonia od poniedziałku ograniczają wjazd na swoje terytorium obywatelom Rosji mającym wizy Schengen. Władze tłumaczą decyzję m.in. obawą o bezpieczeństwo narodowe i aspektem moralnym związanym z prowadzoną przez Moskwę wojną w Ukrainie. Ograniczenia będą dotyczyć obywateli Rosji, posiadaczy krótkoterminowych wiz Schengen, którzy podróżują w celach innych niż niezbędne, np. w celach turystycznych. Przepisy przewidują wiele wyjątków, m.in. wizyty w celach humanitarnych.

18 września 16:04
18 września 15:52

Elektrociepłowania w Słowiańsku po rosyjskim ostrzale.