Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził wyzwolony Izium i obiecał powrót Krymu i innych okupowanych terytoriów do Ukrainy. Dodał, że odzyskano już 8 tys. km kwadratowych terytorium zajmowanego przez Rosję. Ukraińskie władze znalazły w Iziumie masowy grób z 440 ciałami. Naliczono też ponad 500 różnych pojazdów porzuconych przez wycofujących się Rosjan, w tym 101 czołgów. Już 5 mln Ukraińców powróciło z UE do swojego kraju - przekazała szefowa Komisji Europejskiej.
Pokaż od:
16 września 23:37

Na dziś to już wszystko. Zapraszamy do śledzenia relacji jutro od godz. 7.

16 września 23:35

Pentagon: Ukraina otrzyma pierwsze dwa systemy obrony powietrznej NASAMS w ciągu dwóch miesięcy

– Te systemy obrony powietrznej pomogą Ukrainie chronić się przed zagrożeniami z powietrza, w szczególności przed samolotami, dronami i pociskami manewrującymi – powiedział rzecznik Pentagonu generał Patrick Ryder.

16 września 23:25

"83 lata od zbrodniczego ataku sowieckiego na Polskę i 82 lata od zbrodni katyńskiej wiemy jedno: Rosja powróciła do swojej najbardziej makabrycznej przeszłości" – napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

16 września 23:07

Zełenski: Rosja powtórzyła w Iziumie to, co zrobiła w Buczy

W opublikowanym w piątek wieczorem nagraniu wideo prezydent Zełenski mówił o tym, że odbył dziś rozmowę z prezydentem Finlandii, podczas której podziękował za udzielone wsparcie i przedstawił kolejne potrzeby Ukrainy. – Ważnym tematem rozmów była europejska polityka wizowa dla obywateli państwa terrorystycznego. Uważam, że dla każdego kraju, który ma wspólną granicę z Rosją, sprawa wizowa jest istotna i powinna być rozwiązana na rzecz całkowitego ograniczenia dostępu obywatelom rosyjskim – relacjonował.

– Rosja powtórzyła w Iziumie to, co zrobiła w Buczy – mówił również prezydent. Poparł inicjatywę wysłania misji ONZ do miejsca masowych pochówków pod Iziumem w obwodzie charkowskim, odkrytego po wyzwoleniu miasta spod rosyjskiej okupacji.

Zełenski poinformował, że na terenach obwodu charkowskiego wykrywane są zbrodnie, obecnie pracują tam śledczy. Podkreślił, że znaleziono miejsca, w których więzieni i maltretowani byli podczas okupacji zarówno Ukraińcy, jak i cudzoziemcy. Wyjaśnił, że tymi cudzoziemcami byli studenci ze Sri Lanki, którzy uczyli się w ukraińskim Kupiańsku. Zostali schwytani przez Rosjan i uwięzieni w marcu. Teraz ich uwolniono i udzielono im pomocy lekarskiej.

 
16 września 22:41

Grecja dostarczy Ukrainie 40 bojowych wozów piechoty BMP-1.

Zgodnie ze sfinalizowanym porozumieniem z Niemcami w zamian za dostarczone Ukrainie pojazdy BMP-1 Grecja otrzyma z Niemiec taką samą liczbę opancerzonych wozów bojowych Marder.

16 września 22:18

Belgia ogłosiła nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy wart 12 mln euro. Poinformowała o tym belgijska minister obrony Ludivine Dedonder.

16 września 21:56

Państwa członkowskie ONZ głosowały w piątek za zrobieniem wyjątku – mimo rosyjskiego sprzeciwu – i umożliwieniem ukraińskiemu przywódcy Wołodymyrowi Zełenskiemu wygłoszenia przemówienia wideo podczas przyszłotygodniowego Zgromadzenia Ogólnego.

Spośród 193 państw członkowskich 101 głosowało za zezwoleniem Zełenskiemu na „przedstawienie wcześniej nagranego oświadczenia” zamiast osobistego, jak jest to zwykle wymagane. Przeciwko propozycji głosowało siedmiu członków, w tym Rosja. 19 państw wstrzymało się od głosu.

16 września 21:40

Nieznane osoby oblały czerwoną farbą portret Putina na zaanektowanym Krymie. W ten sposób mieszkańcy Krymu wyrażają swój protest wobec władz okupacyjnych.

16 września 21:25

Borrell: UE głęboko zszokowana odkryciem masowych grobów

Unia Europejska jest „głęboko zszokowana” odkryciem przez ukraińskich urzędników masowych grobów w odzyskanym mieście Izium – powiedział w piątek szef polityki zagranicznej UE Josep Borrell.

– Potępiamy te okrucieństwa w najostrzejszych słowach – podkreślił. – Agresja Rosji na Ukrainę pozostawia ślad krwi i zniszczenia – dodał.

16 września 21:09

Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba poinformował na Twitterze o swojej rozmowie z Rafaelem Grossim, dyrektorem generalnym Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. "Podkreślałem, że jedynym sposobem zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego w Europie jest oddanie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej pod kontrolę Ukrainy. Będziemy nadal konstruktywnie współpracować z MAEA, aby osiągnąć ten cel" – napisał Kułeba.

16 września 20:56

Prezydent Rosji Władimir Putin poinformował, że Turcja będzie płacić za jedną czwartą importu rosyjskiego gazu ziemnego w rublach. To efekt nowego zestawu umów mających na celu pobudzenie handlu między oboma krajami.

16 września 20:40

Zaproponowano utworzenie specjalnej misji szkolenia personelu wojskowego AFU w UE przez Niemcy, Francję i Polskę.

- W dłuższej perspektywie wspieranie AFU wykracza poza dostarczanie sprzętu – powiedzieli w oświadczeniu ministrowie spraw zagranicznych tych krajów.

16 września 20:01

Prezydent Rosji Władimir Putin w piątek odrzucił niedawny sukces militarny Ukrainy w odzyskaniu regionu Charkowa, mówiąc, że Rosja stopniowo przejmuje kontrolę nad nowymi obszarami kraju, informuje Reuters.

16 września 19:40

W masowym grobie w Iziumie około 99 proc. zwłok ekshumowanych dzisiaj wykazywało oznaki gwałtownej śmierci – powiedział w Telegramie Ołeh Synehubow, gubernator regionu.

-To krwawy, brutalny terror - podkreślił. Opisał, że wiele grobów nie było nawet oznaczonych nazwami – tylko numerami. Pracujący na miejscu zbrodni odkryli kilka ciał z rękami związanymi za plecami i jedną osobę „z liną na szyi”. - Oczywiście ci ludzie byli torturowani i straceni – powiedział. - Wśród pochowanych są też dzieci - dodał.

Śledczy przeprowadzą badania kryminalistyczne na ekshumowanych ciałach. - Po zidentyfikowaniu tożsamości zmarłych wszyscy zostaną pochowani z należytym szacunkiem - zapewnił gubernator. - Każda śmierć zostanie zbadana i stanie się dowodem zbrodni wojennych Rosji w sądach międzynarodowych.

16 września 19:25

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wygłosi w przyszłym tygodniu podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ przemówienie za pośrednictwem zarejestrowanego wcześniej nagrania wideo - poinformowała agencja Reutersa.

16 września 19:10

Putin twierdzi, że zaatakował Ukrainę przez działania Zachodu

Prezydent Putin
Prezydent Putin Sergei Bobylev / AP


Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w piątek, że wysłał rosyjskie siły na Ukrainę w lutym w odpowiedzi na chęć rozbicia Rosji przez Zachód, donosi Reuters.

Putin przemawiał na szczycie Szanghajskiej Organizacji Współpracy. Omawiając wojnę publicznie po raz pierwszy od czasu dramatycznej kontrofensywy Ukrainy, która w zeszłym tygodniu wypchnęła wojska rosyjskie z regionu Charkowa, Putin zagroził kontynuowaniem ataków na ukraińską infrastrukturę i powiedział: „Zobaczymy, jak ukraińska kontrofensywa się skończy”.

16 września 18:50

Blinken: Izium to przykład tego, co wojska rosyjskie po sobie zostawiają

- Masowa mogiła odkryta w mieście Izium pokazuje, co pozostawia po sobie Rosja na okupowanych terytoriach Ukrainy - powiedział dziś sekretarz stanu USA Antony Blinken podczas konferencji prasowej. - To jest przerażająca część trwającej historii. Gdziekolwiek widzimy odpływ rosyjskich sił z okupowanych terytoriów, widzimy, co one po sobie pozostawiają. I odkrycie tych 440 grobów w Iziumie jest tego przypomnieniem - dodał.

16 września 18:35

W miejscu masowego pochówku w wyzwolonym Iziumie znaleziono ciała ukraińskich żołnierzy ze związanymi rękami.

Ukraiński rzecznik praw obywatelskich Dmytro Łubinec powiedział, że żołnierze mogli być torturowani przed śmiercią.

16 września 18:20

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski opublikował dziś zdjęcia ekshumowanych ciał z masowego grobu odkrytego w mieście Izium, potępiając Rosję jako „morderców” i „oprawców”.

W opublikowanym nagraniu oświadczył, że  nadejdzie "straszna, w sposób sprawiedliwy" kara dla sprawców śmierci osób pochowanych w grobach pod Iziumem w obwodzie charkowskim. "Rosja pozostawia po sobie tylko śmierć i cierpienia".