Trwa ukraińska kontrofensywa. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski twierdzi, że wojska ukraińskie odzyskały już 6 tys. km kwadratowych terytorium zajmowanego przez Rosję. Wojska ukraińskie odbiły okupowane Kupiańsk, Izium, Wołczańsk i Swiatohirśk.
Pokaż od:
13 września 23:56

Dziękujemy za lekturę relacji i zapraszamy jutro od 6:00.

13 września 23:44

Eksplozje w obwodzie chersońskim we wtorek późnym wieczorem.

13 września 23:08

Były prezydent Rosji i obecny wiceprzewodniczący rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa Dmitrij Miedwiediew znowu pogroził zachodowi na Telegramie, tym razem sięgając po biblijne cytaty z Apokalipsy św. Jana.

"Nasi »zaprzysięgli« przyjaciele - zachodni liderzy różnego kalibru - muszą w końcu zrozumieć jedną prostą rzecz a propos wojny NATO z Rosją. Jeśli te półgłówki dalej będą pompować kijowski reżim najniebezpieczniejszymi rodzajami broni, to prędzej czy później kampania wojskowa przejdzie na inny poziom. Konflikt przestanie być już przewidywalny, przestanie mieć jakiekolwiek granice. Podąży według własnego scenariusza i pochłonie nowych uczestników. Tak było od zawsze" - pisze Miedwiediew. - "A wtedy kraje zachodnie nie będą mogły przesiadywać w swoich czystych domach i mieszkaniach, śmiejąc się z tego, jak ich pełnomocnik osłabia Rosję".

"Wszystko wokół nich zacznie wybuchać. Ludzie zaczną wtedy żałować. Dosłownie spalą ziemię i stopią beton. Nam też się bardzo dostanie. Wszyscy będą bardzo, bardzo wkurzeni. Przecież zostało powiedziane: »Od tych trzech plag, od ognia, dymu i siarki, które wyszły z ich ust, zginęła trzecia część ludu« (Apokalipsa św. Jana, 9:18)"

- zapowiada były prezydent Rosji.

13 września 22:50

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski opublikował na Telegramie zdjęcie z wyzwolonych spod rosyjskiej okupacji terenów.

"Izium, Bałaklija i ponad 300 innych miejscowości. Ze zniszczonymi domami, ale niezniszczalnymi ludźmi. Ukraina o nich nie zapomniała - Ukraina je wyzwoliła. Te domy będą przez Ukrainę odbudowane i pozostaną w jej obrębie już na zawsze!" - napisał ukraiński prezydent.

13 września 22:39

Kontrofensywa Ukrainy, stan na 13 września:

13 września 22:35

Zarząd Międzynarodowego Funduszu Walutowego (IMF) ma wkrótce uchwalić nowe przepisy, które pozwolą szybko reagować na potencjalne nagłe sytuacje związane z brakiem żywności i szybkie przyznanie pomocy finansowej krajom, które mogą zostać dotknięte konsekwencjami rosyjskiej inwazji na Ukrainę - zapowiedziała dyrektor zarządzająca Funduszu Kristalina Georgieva.

13 września 22:20

Mieszkańcy dystryktu nikopolskiego w obwodzie dniepropietrowskim stracili dostęp do bieżącej wody po tym, jak Rosjanie ostrzelali kilka miejscowości we wtorek wieczorem.

"Wieczorem nieprzyjaciel uderzył w nadmorskie wioski społeczności terytorialnej Marhaneć. Nie było rannych. Podczas ostrzału uszkodzona została linia energetyczna, a mieszkańcy gmin Marhaneć, Myrowe i Tomakiwka zostali bez wody. Przybliżony termin naprawy uszkodzeń to jeden dzień" - napisał na swoim profilu na Telegramie Jewhen Jewtuszenko, szef administracji wojskowej obwodu nikopolskiego.

13 września 22:00

Okazją ma być czwartkowy szczyt Szanghajskiej Organizacji Współpracy, do którego należą m.in Chiny i Rosja, w Samarkandzie. Będzie to pierwsza podróż zagraniczna Xi od początku pandemii.

13 września 21:44

Zełenski: Ukraina ma pełną kontrolę nad 4000 km kw. odzyskanych terytoriów

Ukraina ma pełną kontrolę nad 4000 km kw. terytorium odzyskanego od Rosji i jest w trakcie stabilizowania sytuacji na kolejnych 4000 km kw. - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wieczornym komunikacie wideo.

13 września 21:12

Wojna w Ukrainie znalazła się w punkcie zwrotnym. Ale to nie musi być ten zwrot, na jaki liczymy. W Moskwie krzyczą, że na sukcesy armii Ukrainy trzeba odpowiedzieć po prostu totalną, bezlitosną rozprawą z Ukraińcami.

13 września 21:01

Wołodymyr Zełenski spotkał się w Kijowie z ministrami obrony Danii i Estonii - Mortenem Bodskovem i Hanno Pevkurem.

Prezydent Ukrainy podziękował szefom resortów za wspieranie Ukrainy przez ich państwa. - Od wzmocnienia ukraińskiej armii zależy nie tylko prężność i wytrwałość naszego kraju, ale także bezpieczeństwo całej Europy - mówił Zełenski.

Zełenski w szczególności podziękował Estonii za przeznaczenie 0,8 proc. PKB kraju na pomoc Ukrainie.

- Udzieliliście nam bardzo silnego wsparcia. To jest przykład małego terytorialnie kraju, który jest dużym państwem. Naród ukraiński i ja jesteśmy za to niezmiernie wdzięczni

- dziękował prezydent Ukrainy.

 
13 września 20:49

Wczasie podjętej w tym miesiącu kontrofensywy Ukraina odzyskała ok. 6 tys. km kw. swego terytorium - poinformował w poniedziałek wieczorem prezydent Wołodymyr Zełenski.

13 września 20:35

"Rozmawiałem z dyrektor zarządzającą Międzynarodowego Funduszu Walutowego (IMF) Kristaliną Georgievą. Podziękowałem za kolejne 1,4 miliarda dolarów wsparcia i przedyskutowałem przyszłą współpracę w celu zwiększenia stabilności finansowej Ukrainy" - napisał na Twitterze Wołodymyr Zełenski.

13 września 20:14

Po 201 dniach od agresji Rosji na Ukrainę rosyjska propaganda w polskim internecie hula w najlepsze! - mówi posłanka Magdalena Łośko (KO) i domaga się od premiera Mateusza Morawieckiego odpowiedzi na pytanie: Dlaczego?

13 września 20:01

Od 2014 roku Rosja przekazała ponad 300 milionów dolarów zagranicznym partiom politycznym, urzędnikom i politykom w ponad dwudziestu krajach w ramach starań Moskwy o uzyskanie wpływów za granicą - powiedział we wtorek wysoki rangą urzędnik administracji Bidena cytowany przez agencję Reuters.

Rząd USA odtajnił niektóre informacje z raportu i podzielił się informacjami o tajnym finansowaniu polityki przez Rosję z innymi krajami.

13 września 19:21

Brytyjskie ministerstwo obrony uważa, że kontrofensywa w Charkowie zadała poważny cios tej części armii, która stanowi trzon rosyjskiej obrony w wypadku wojny z NATO.

13 września 19:05

Ukraińskie siły skutecznie odparły atak wroga w pobliżu ośmiu miejscowości: Zajcewe, Odradiwka, Bachmut, Awdijiwka, Bezimienne, Nowohryhoriwka, Weseła Dołyna, Bachmutśke - informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Według codziennej aktualizacji sytuacji na froncie Rosja skupia się na próbach utrzymania kontroli nad okupowanymi częściami obwodu donieckiego i zakłócenia działań prowadzonych przez wojska ukraińskie.

"Wróg nadal atakuje ludność cywilną i infrastrukturę cywilną, łamiąc normy międzynarodowego prawa humanitarnego, prawa i zwyczaje wojenne" - czytamy w komunikacie.

Rosjanie przeprowadzili w ostatnich 24 godzinach ostrzał rakietowy na miejscowości Biłohoriwka, Mykołajiwka, Werchniokamjanśke, Weseła Dołyna, Zajcewe, Juriwka, Nowy Jork, Perwomajsk, Kamjanka, Wremiwka, Stepowe, Małe Szczerbaki, Suchy Stawok i Kostromka.

13 września 18:50

Roger Waters zapowiedział koncerty w Polsce, znaczna część fanów zapowiedziała ich bojkot ze względu na opinie muzyka o wojnie w Ukrainie. Co robić, kiedy ważny artysta zawiódł nasze zaufanie?

13 września 18:41

Dania zgodziła się trenować ukraińskich żołnierzy na swoim terytorium - przekazała agencja prasowa Ritzau, powołując się na słowa duńskiego ministra obrony Mortena Bødskova.

13 września 18:31

Marketingowy trik, chwytliwa reklama czy odważny apel o międzynarodowe wsparcie dla wyrobów produkowanych przez ukraińskie firmy. Prezydent Zełenski dwoi się i troi, by pomóc odbudować kraj i ożywić ukraińską gospodarkę.