Trwa ukraińska kontrofensywa. Wojska ukraińskie odbiły okupowany przez Rosjan Kupiańsk - główny węzeł logistyczny rosyjskiej armii. Kreml przyznał, że rosyjskie wojska opuściły Bałakliję i Izium. Trwają walki o Łyman. Ukraina zamierza pomóc Polsce i dostarczyć we wrześniu 100 tysięcy ton węgla.
Pokaż od:
10 września 22:59

Dziękujemy za śledzenie dzisiejszej relacji na żywo z wydarzeń związanych z wojną w Ukrainie. Zapraszamy do czytania nas jutro.

10 września 22:50
10 września 22:39

Ukraińskie wojsko wyzwoliło kolejne dwie wsie w obwodzie charkowskim

Ukraińskie wojsko wyzwoliło wsie Wasyłenkowo i Artemiwka w obwodzie charkowskim - przekazał prezydent Wołodymyr Zełenski na Telegramie.

"Krok po kroku nasi bojownicy wyrywają ziemie ukraińskie. Żołnierze 113. Oddzielnej Brygady Obrony Terytorialnej wyzwolili Wasyłenkowo i Artemiwkę, które znajdują się w obwodzie charkowskim" - napisał Zełenski.

Prezydent opublikował też zdjęcie wojska ukraińskiego z wyzwolonych wsi. 

10 września 22:21

Zełenski potwierdza możliwość przekazania Polsce ukraińskiego węgla i prądu

"Poleciłem przyspieszyć przebudowę linii przesyłowej z elektrowni Chmielnicki do Rzeszowa – pierwszego Miasta Ratownika. Przypomnę, że ten szczególny tytuł został przyznany Rzeszowowi wiosną za niezwykle ważną pomoc dla Ukrainy. Musimy zakończyć tę odbudowę do 8 grudnia i zapewnić Polsce niezbędną ilość prądu. Oczywiście wszystko to jest możliwe pod warunkiem, że Ukraina utrzyma normalną kontrolę nad elektrownią atomową w Zaporożu. Pracujemy nad niezbędnymi międzynarodowymi rozwiązaniami w tym celu" - powiedział prezydent Ukrainy na nagraniu wideo, które opublikował w sobotę wieczorem.

Zełenski dodał, że polecił rządowi, aby "opracował możliwość pilnej dostawy 100 tys. ton węgla do Polski". - Obecnie mamy wystarczającą ilość ton węgla i możemy pomóc naszym braciom przygotować się do tej zimy - twierdzi prezydent Ukrainy.

10 września 22:01

Zełenski: Od początku września wyzwoliliśmy 2 tys. kilometrów terytorium Ukrainy

"Ruch naszych żołnierzy w różnych kierunkach frontu trwa. W ramach aktywnych działań od początku września uwolniono już około 2 tys. kilometrów naszego terytorium. W Ukrainie nie ma miejsca dla okupantów i nie będzie miejsca. Podkreślam jednak, jeśli któryś z rosyjskich okupantów obawia się teraz powrotu do Rosji, gwarantujemy, że każdy, kto zostanie zatrzymany przez naszych żołnierzy, będzie traktowany zgodnie z konwencjami genewskimi" - oświadczył ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski na opublikowanym w sobotę wieczorem nagraniu.

10 września 21:54

Szef MSZ Ukrainy: Wzywamy partnerów do planowania dostaw broni

Ukraina wzywa swoich partnerów do planowania dostaw broni, nowe rodzaje broni i amunicji do nich powinny przyjeżdżać do Ukrainy każdego dnia – powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

"Wiosną zwróciłem się do moich partnerów z apelem: broń, broń i broń… Teraz chcę trochę zmienić akcent i powiedzieć, że dzisiejsze wezwanie Ukrainy to: harmonogram, harmonogram i harmonogram dostaw broni. Do Ukrainy każdego dnia powinny przybywać broń i amunicja do niej. To jest klucz do zwycięstwa, a zwycięstwo Ukrainy to koniec wojny, a koniec wojny to rozwiązanie ogromnej ilości problemów, które są obecnie w Europie" - powiedział - według agencji Interfax-Ukraina - Kułeba na konferencji prasowej z niemiecką minister spraw zagranicznych Annaleną Baerbock.

10 września 21:41

MSZ Łotwy: Ukraina pokazuje, że dobrze wykorzystuje w walce otrzymaną broń

Działania ukraińskich sił dowodzą, że broń, którą otrzymali od przyjaciół, jest bardzo dobrze wykorzystywana na polu walki - oświadczył w sobotę minister spraw zagranicznych Łotwy Edgars Rinkeviczs.

"Ich działania dowodzą, że broń, którą otrzymało ministerstwo obrony Ukrainy od przyjaciół, jest bardzo dobrze wykorzystywana w walce. Dostawy broni muszą być kontynuowane, by Ukraina wygrała szybko i zdecydowanie" - napisał na Twitterze szef łotewskiej dyplomacji.

10 września 21:28
10 września 21:14

Wielki pokaz fajerwerków w Moskwie

Fajerwerki odpalono w Moskwie z okazji Dnia Miasta. Według państwowej agencji RIA Novosti fajerwerki odpalono w 23 miejscach w stolicy Rosji.

Uroczyste wydarzenia w Moskwie na tle sukcesów Sił Zbrojnych Ukrainy w obwodzie charkowskim oraz odwrotu wojsk rosyjskich z Iziumu i Bałaklii wywołały oburzenie wśród rosyjskiej opinii publicznej popierającej wojnę, donosi rosyjska redakcja BBC.

10 września 20:59

Doradca Zełenskiego: Wyzwalanie przez nas kolejnych miejscowości szokuje stronę rosyjską

Wyzwalanie przez siły ukraińskie miejscowości w obwodzie chersońskim i charkowskim szokuje stronę rosyjską i osłabia jej pewność bezkarności - uważa doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, cytowany przez PAP, która powołuje się na RBK-Ukraina.

"W końcu rosyjska tzw. specjalna operacja wojskowa wraca do ogłoszonego na początku celu (...) - rosyjska armia aktywnie wyzwala ukraińskie terytoria od swojej obecności" - ironizował Podolak. Zaznaczył, że siły rosyjskie pozostawiają po sobie na tych terytoriach "tradycyjne ślady ruskiego miru", takie jak zniszczone wsie czy rozgrabione domy.

10 września 20:45
10 września 20:32

Roger Waters, założyciel legendarnego zespołu Pink Floyd, od wielu tygodni namawia Ukrainę do poddania się. Przed kilkoma dniami wystosował nawet list do żony prezydenta, Ołeny Zełenskiej, w którym pouczał ją, że "zbrojenie Ukrainy nie pomoże".

10 września 20:13

Trwają walki o Łyman w obwodzie donieckim

Walki trwają na obrzeżach miasta Łyman w obwodzie donieckim - poinformował burmistrz miasta Ołeksandr Żurawlow.

"Rosyjskie wojsko wciąż stawia opór. Naszej flagi jeszcze nie ma. Musimy trochę poczekać" - powiedział Żurawlow serwisowi Suspilne Media.

Rano ukraińskie flagi pojawiły się w śródmieściu Kupiańska, w południe nadeszły informacje, że Rosjanie wycofali się z Iziumu. Już wcześniej wśród wyzwolonych miast była Bałaklija.

10 września 19:59

W Bałaklii zatrzymany szef policji, który współpracował z władzami okupacyjnymi

Ukraińskie siły bezpieczeństwa zatrzymały mianowanego przez Rosjan szefa policji okupacyjnej w Bałaklii. Próbował uciec przez Kupiańsk na tereny kontrolowane przez prorosyjskich separatystów, ale został zatrzymany właśnie w Kupiańsku.

"Wcześniej zdrajca był jednym z kierowników policji w Bałaklii, ale gdy przybyli najeźdźcy, dobrowolnie zgodził się z nimi współpracować. W tym celu otrzymał stanowisko szefa policji okupacyjnej” - poinformowała służba prasowa ukraińskiego Narodowego Biura Śledczego, a przytacza je rosyjska redakcja BBC.

10 września 19:43

Dziecko zostało ranne w wyniku ostrzału w obwodzie donieckim

Chłopiec urodzony w 2012 roku został ranny w wyniku rosyjskiego ostrzału osady Oczeretyne w obwodzie donieckim - informuje Państwowa Służba Ratunkowa Ukrainy.

Ratownicy przetransportowali ofiarę do placówki medycznej w Myrnohradzie.

10 września 19:22

Sztab Generalny Ukrainy: Rosjanie próbują wzmocnić swoją obecność w Chersoniu

W związku ze zbliżaniem się ukraińskich jednostek Sił Obronnych w obwodzie chersońskim dowództwo wojsk rosyjskich próbuje wzmocnić Chersoń, przesuwając rezerwy. W mieście odnotowuje się nowe jednostki wroga, których żołnierze są słabo zorientowani w okolicy - Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował o tym na Facebooku.

"Najeźdźcy próbują prowadzić prace nad przywróceniem ruchu przez most Kachowski, którego odcinek znajduje się pod kontrolą ogniową Sił Zbrojnych Ukrainy. W Nowej Kachowce najeźdźcy zintensyfikowali działania filtracyjne z udziałem pracowników Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji - sprawdzają urządzenia mobilne, szukają obywateli pomagających Siłom Zbrojnym. Według Sztabu Generalnego podobna sytuacja miała miejsce w mieście Enerhodar w obwodzie zaporoskim" - czytamy w komunikacie Sił Zbrojnych Ukrainy.

10 września 18:59

Dotychczas Rosjanie stracili w Ukrainie już ponad 5600 jednostek ciężkiego sprzętu bojowego, w tym aż 1041 czołgów. Ponad 300 z nich zostało przejętych!

10 września 18:50

W wyniku wieczornego ostrzału Charkowa jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne

W sobotę wieczorem Rosjanie zbombardowali dzielnicę mieszkalną w rejonie chlodnohirskim w Charkowie - poinformował Ołeh Synehubow, szef obwodowej administracji wojskowej w Charkowie.

"Według najnowszych danych jedna osoba zginęła, dwie zostały ranne. Służby ratunkowe pracują na miejscu. Nie ignoruj ​​sygnałów alarmowych, zostań w schronach" – napisał Synehubow na swoim kanale Telegram.

10 września 18:38
10 września 18:25

Müller potwierdza: Ukraina zaproponowała Polsce wsparcie w dostawach węgla

Rzecznik rządu Piotr Müller potwierdził, że Ukraina zaproponowała Polsce wsparcie w dostawach węgla. "O sprawach energetycznych premier Mateusz Morawiecki rozmawiał w piątek w Kijowie, w tej chwili będą finalizowane rozmowy na poziomie roboczym" - przekazał PAP Müller.

Wcześniej w sobotę ukraiński premier Denys Szmyhal oświadczył, że Ukraina jest gotowa, by rozpatrzeć możliwość eksportu we wrześniu do Polski 100 tysięcy ton węgla.