Stany Zjednoczone udzielą Ukrainie i innym krajom, w tym Polsce, pomocy w wysokości dwóch miliardów dolarów. Sekretarz stanu USA Antony Blinken przybył do Kijowa z niezapowiedzianą wizytą. Prezydent Turcji Recep Erdogan pryznał rację Władimirowi Putinowi, że zboże z Ukrainy wysyłane jest głównie do krajów bogatych zamiast do biednych.
Pokaż od:
8 września 23:20

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wręczył sekretarzowi stanu USA Antony'emu Blinkenowi Order Drugiego Stopnia im. Księcia Jarosława Mądrego.

"Podczas spotkania prezydent wręczył Antony'emu Blinkenowi Order Księcia Jarosława Mądrego. Został on przyznany za znaczące zasługi osobiste we wzmacnianiu współpracy międzypaństwowej, wspieraniu suwerenności państwowej i integralności terytorialnej Ukrainy" – czytamy w komunikacie prasowym.

8 września 22:49

Rosyjski prezydent Władimir Putin złożył w czwartek kondolencje Wielkiej Brytanii z powodu "nieodwracalnej straty", którą jest śmierć królowej Elżbiety.

W przesłaniu do Karola, nowego króla Wielkiej Brytanii, Putin powiedział, że królowa „słusznie obdarzona była miłością i szacunkiem swoich poddanych, a także była autorytetem na arenie światowej”.

8 września 21:59

Władimir Putin podtrzymywał silny wizerunek Rosji na Wschodnim Forum Ekonomicznym, przekonując, że sankcje Zachodu nie działają. Co innego można wywnioskować z wewnętrznego rosyjskiego raportu, do którego dotarł Bloomberg.

8 września 21:40

Wrocławski naukowiec Jędrzej Morawiecki od początku wojny w Ukrainie śledzi rosyjską prasę. Dziś piszą w niej m.in. o tym, że: "zakup broni od Korei Północnej przez Rosję jest zmyślony przez media", "Gazprom zredukował dostawy gazu do UE", a "w AwtoWAZ brakuje części do produkcji łady".

8 września 21:28

Zełenski: od 1 września Ukraina wyzwoliła ponad 1000 km kw. terytorium

W ramach trwającej od 1 września kontrofensywy Ukraina wyzwoliła ponad 1000 km kw. terytorium i "dziesiątki" osiedli – ogłosił prezydent kraju Wołodymyr Zełenski.

– Dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili! Dziękuję wojsku, harcerzom i oficerom wywiadu za każdą zawieszoną na nowo w tych dniach flagę ukraińską

– powiedział prezydent Ukrainy w komunikacie wideo.

8 września 21:20

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył kondolencje obywatelom Zjednoczonego Królestwa z powodu śmierć królowej Elżbiety II: "Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wieści o śmierci Jej Wysokości Królowej Elżbiety II. W imieniu Ukrainy składamy szczere kondolencje dla Wielkiej Brytanii i całej Wspólnoty Narodów. Myślą i modlitwą jesteśmy z wami".

8 września 19:55
8 września 19:22

Wołochowy Jar w obwodzie charkowskim. Również tutaj, dzięki postępom kontrofensywy, wzniesiona została dziś ukraińska flaga.

8 września 19:12

Stany Zjednoczone zorganizują specjalny szczyt poświęcony bezpieczeństwu żywnościowemu. Odbędzie się on pod koniec września w Nowym Jorku podczas spotkania liderów państw Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jego gospodarzem będzie sam prezydent Joe Biden - dowiedziała się agencja Reuters.

8 września 18:52

Ukraińscy żołnierze w pobliżu ratusza w Bałakliji w obwodzie charkowskim.

8 września 18:31
8 września 18:22

W trakcie ukraińskich kontrofensyw pod Chersoniem i Charkowem Rosji drastycznie kurczy się zapas dronów rozpoznawczych. Bez nich armia będzie ślepa. Gdy pomocy odmówiły Chiny, do gry wszedł Iran.

8 września 18:10

Według Stanów Zjednoczonych wszystkie oznaki wskazują na to, że porozumienie z Rosją w sprawie eksportu zboża z Ukrainy przez Morze Czarne jest wypełniane zgodnie z postanowieniami.

- Nie widzimy żadnych sygnałów, jakoby było ono zrywane czy łamane - powiedział dziennikarzom rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby.

Prezydent Rosji Władimir Putin skrytykował porozumienie w środę podczas forum ekonomicznego we Władywostoku. Jego zdaniem Rosja została oszukana w związku z postanowieniami umowy i należy ją "zrewidować".

8 września 17:56

W czwartek po południu Rosjanie wystrzelili rakiety w kierunku miasta Krzywy Róg w obwodzie dniepropietrowskim.

"Krzywy Róg - atak rakietowy. Zostańcie w schronach" - napisał przewodniczący regionalnej administracji militarnej Ołeksandr Wiłkuł.

Na razie nie ma żadnych informacji o ewentualnych zniszczeniach czy osobach rannych. Rosjanie ostrzelali Krzywy Róg również we wtorek, doprowadzając do pożaru w magazynie ropy naftowej.

Krzywy Róg to miejscowość, w której urodził się Wołodymyr Zełenski.

8 września 17:47

Siły ukraińskie wyzwoliły Bałakliję w obwodzie charkowskim

Bałaklija, obwód charkowski. W centrum miasta znów powiewa ukraińska flaga.

8 września 17:37

W Tomaku w obwodzie zaporoskim na południowym wschodzie Ukrainy doszło do serii eksplozji.

8 września 17:24

Władimir Putin usiłuje sprowadzić do kraju rosyjskich oligarchów. Do takich wniosków w swoim materiale dochodzą dziennikarze "Financial Times", którym udało się porozmawiać z siedmioma rosyjskimi miliarderami oraz osobami z ich najbliższego otoczenia.

8 września 17:14

Ukraina trafiła do tej pory ponad 400 rosyjskich celów za pomocą dostarczonych przez USA systemów rakietowych HIMARS - ujawnił w czwartek generał Mark Milley, przewodniczący połączonego szefa sztabów USA

- Widzimy realne korzyści, które przynoszą Ukrainie te systemy. Ukraińcy uderzyli za ich pomocą w ponad 400 celów - z niszczycielskim rezultatem

- powiedział Milley podczas wizyty w bazie Ramstein w południowych Niemczech, gdzie odbywa się spotkanie ministrów państw-sojuszników USA.

8 września 16:59

Eksplozja w pobliżu rosyjskiego punktu kontrolnego w Wasylówce

"Doszło do potężnej eksplozji w pobliżu okupowanej Wasylówki w obwodzie zaporoskim obok rosyjskiego punktu kontrolnego" - informuje agencja Ukrinform.

W celu potwierdzenia tej informacji załączone jest również wideo. Na nagraniu widać dym i nerwowe ruchy kierowców.

Jak donosi Ukrinform, mieszkańcy rejonów berdiańskiego, wasyliwskiego, melitopolskiego, a także obwodów chersońskiego i donieckiego udają się przez Wasylówkę na tereny kontrolowane przez Ukrainę. Na rosyjskim punkcie kontrolnym ludzie muszą czekać na ewakuację od jednego do sześciu dni.

8 września 16:50

Zełenski: Wizyta Blinkena ważnym sygnałem, że Ukraina będzie mogła odzyskać swoje terytoria

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenskij podczas spotkania w Kijowie z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem powiedział, że wizyta jego zespołu jest ważnym sygnałem i gwarancją, że Ukraina będzie mogła odzyskać swoje czasowo okupowane terytoria.

"Wizyta waszego zespołu jest dla nas ważnym sygnałem, potwierdzeniem wsparcia w wojnie o naszą wolność, o demokrację, dla naszego narodu, za naszą ziemię, w wojnie z agresorem. Jesteśmy wdzięczni za ten sygnał, za wielkie wsparcie, którego udzielacie każdego dnia" - powiedział Zełenski, którego cytuje agencja Interfax-Ukraina

"To bardzo ważne sygnały, że USA są z nami. Dla nas to gwarancja, że ​​możemy odzyskać nasze terytoria" – dodał.