Według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy już prawie 50 tys. żołnierzy rosyjskich zostało zabitych, rannych bądź wziętych do niewoli. W nocy Rosjanie ostrzelali obwód mikołajowski, uderzając w magazyn zboża.
Pokaż od:
7 września 00:01

Dziękujemy za lekturę relacji i zapraszamy jutro od 6:00.

6 września 23:51

"Zostałem pierwszym zagranicznym przywódcą, który rozmawiał z nowo wybraną premier Wielkiej Brytanii Liz Truss. Zaprosiłem ją do Ukrainy. Podziękowałem Wielkiej Brytanii za pomoc obronną i ekonomiczną dla Ukrainy. Ważne jest, aby Wielka Brytania była gotowa do dalszego wspierania naszego kraju. Omówiliśmy udział Wielkiej Brytanii w odzyskiwaniu Ukrainy, skoordynowane dalsze naciski na Federację Rosyjską. Celem jest powstrzymanie agresji i postawienie sprawców przed wymiarem sprawiedliwości. Ważne jest, aby nazwać Rosję państwem terrorystycznym. Będziemy kontynuować aktywną współpracę we wszystkich formatach" – napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

6 września 21:59

Ukraina i Rosja muszą osiągnąć porozumienie w sprawie strefy zdemilitaryzowanej wokół okupowanej przez Rosjan elektrowni atomowej w Zaporożu – mówił sekretarz generalny ONZ  Antonio Guterres podczas spotkania z Radą Bezpieczeństwa.

– W pierwszym kroku siły rosyjskie i ukraińskie muszą zobowiązać się do zaprzestania działań militarnych w kierunku tego obiektu lub z jego terenu. Drugim krokiem powinno być osiągnięcie porozumienia w sprawie strefy zdemilitaryzowanej. W szczególności oznaczałoby to zobowiązanie sił rosyjskich do wycofania całego personelu wojskowego i sprzętu z obszaru elektrowni oraz deklarację sił Ukrainy o niewchodzeniu na jej teren – mówił Guterres.

6 września 21:22

Eksperci Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (IAEA) opublikowali długo wyczekiwany raport o sytuacji w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, która od marca jest okupowana przez Rosję.

6 września 21:18

Ukraińskie służby przekazały informację o zaostrzeniu represji wobec mieszkańców Enerhodaru, miasta w obwodzie zaporoskim, w którym znajduje się elektrownia atomowa – informuje ukraiński Kanał 24.

Do miasta miała przybyć specjalna jednostka rosyjskiej straży, która jest wspomagana przez miejscowych kolaborantów.

Ukraiński wywiad twierdzi, że miejscowe obiekty instytucji publicznych, jak filia ukraińskiego ministerstwa spraw wewnętrznych czy sąd, zostały przekształcone w sale tortur, gdzie przetrzymywani są schwytani żołnierze sił zbrojnych Ukrainy.

6 września 20:37

Holenderskie miasta mogą do 1 stycznia 2023 roku korzystać z gazu dostarczanego dzięki kontraktom z SEFE, firmą należącą do rosyjskiego Gazpromu – zapowiedziała holenderska minister energetyki Micky Adriaansens.

6 września 20:19

"Gratulacje dla premier Liz Truss. Oczekuję pogłębienia specjalnych relacji między naszymi krajami i bliskiej współpracy w zakresie wyzwań globalnych, w tym dalszego wsparcia dla Ukrainy, która broni się przed rosyjską agresją" – skomentował objęcie urzędu premier Wielkiej Brytanii przez Truss prezydent USA Joe Biden.

6 września 19:27

KE: postulujemy całkowite zawieszenie umowy o ułatwieniach wizowych z Rosją

Komisja Europejska zwróciła się we wtorek do Rady Unii Europejskiej o całkowite zawieszenie umowy o ułatwieniach wizowych UE z Rosją.

"Polityka wizowa UE jest oznaką zaufania, które Rosja całkowicie podkopała swoją niesprowokowaną i nieuzasadnioną agresją na Ukrainę. Dopóki trwa atak Rosji na kraj kandydujący do UE, obywatele Rosji nie mogą korzystać z ułatwień w podróży do Europy. To kolejny przykład niezachwianej jedności UE w odpowiedzi na militarną agresję Rosji" - mówił wiceprzewodniczący KE Margaritis Schinas.

"Z Rosją nie może być tak jak zwykle. Proponujemy całkowite zawieszenie unijnej umowy o ułatwieniach wizowych i nieuznawanie rosyjskich paszportów wydawanych w okupowanych regionach. Ułatwienia wizowe to dowód zaufania, które rosyjska wojna agresyjna całkowicie zniszczyła" - napisała przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

6 września 18:59

Aktorzy Sean Penn i Ben Stiller znaleźli się na liście 25 przedstawicieli świata amerykańskiej polityki, biznesu i kultury, których rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych pozbawiło prawa przyjazdu do Rosji.

6 września 18:45

Stany Zjednoczone nie desygnują Rosji państwowym sponsorem terroryzmu. Według amerykańskiej administracji takie działanie może mieć "niechciane konsekwencje" i narazić porozumienie w związku z odblokowaniem portów na Morzu Czarnym i opóźnić eksport pożywienia.

6 września 18:24
6 września 18:10

Rosjanie przeprowadzili ostrzał rakietowy wsi Pieczeniegi w regionie charkowskim. Dziesięć osób zostało rannych, w tym jedno dziecko.

"Dziś około południa wróg zaatakował dwoma rakietami S-300 pokojową społeczność Pieczeniegi. Są ranni: nastolatek, który jechał rowerem, mężczyzna, który naprawiał dach swojego domu, i domownicy" - napisał na Telegramie sołtys wsi Ołeksander Husarow. 

6 września 18:00

Rosyjski regulator mediów pozbawił licencji niezależną "Nową Gazietę" za niedopełnienie formalności sprzed 16 lat. - To decyzja polityczna - komentuje naczelny "Nowej Gaziety", noblista Dmitrij Muratow.

6 września 17:55

W sierpniu Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły 200 obiektów wojskowych Rosjan.

6 września 17:46

Zalecenia MAEA ws. elektrowni w Zaporożu

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (IAEA) opublikowała we wtorek raport na temat sytuacji w Ukrainie w okupowanej przez Rosję elektrowni atomowej Zaporoże (ZNPP). Raport zawiera siedem zaleceń.

Zalecenie 1: MAEA zaleca, aby ostrzał na terenie elektrowni i w jej pobliżu został natychmiast wstrzymany w celu uniknięcia dalszych szkód w elektrowni i obiektach towarzyszących, dla bezpieczeństwa personelu obsługującego oraz w celu utrzymania integralności fizycznej wspierającej bezpieczną i pewną eksploatację.

Zalecenie 2: MAEA zaleca, aby system ochrony fizycznej był eksploatowany zgodnie z projektem i licencją oraz aby zapewnić ciągłe funkcjonowanie systemów bezpieczeństwa i ochrony oraz operacyjność systemów i urządzeń w ZNPP. Wymaga to usunięcia pojazdów z obszarów, które mogłyby zakłócić działanie systemów i urządzeń bezpieczeństwa i ochrony.

Zalecenie 3: MAEA zaleca przywrócenie odpowiedniego środowiska pracy, w tym wsparcia dla rodzin, dla personelu operacyjnego. Ponadto, ponieważ operator ponosi główną odpowiedzialność za bezpieczeństwo jądrowe i ochronę, powinien być w stanie wypełnić swoją misję z jasnymi liniami odpowiedzialności i władz.

Zalecenie 4: MAEA zaleca, aby redundancja linii zasilania off-site zgodnie z projektem została przywrócona i była dostępna w każdej chwili oraz aby zakończyły się wszystkie działania wojskowe, które mogą mieć wpływ na systemy zasilania.

Zalecenie 5: MAEA zaleca, aby wszystkie zainteresowane strony zobowiązały się i przyczyniły do zapewnienia skutecznych łańcuchów dostaw dla ciągłego bezpieczeństwa jądrowego i ochrony elektrowni w każdych warunkach, w tym bezpiecznych korytarzy transportowych, korzystając w razie potrzeby z programu pomocy i wsparcia MAEA.

Zalecenie 6: MAEA zaleca, aby (1) funkcje reagowania w sytuacjach awaryjnych zostały przećwiczone, a urządzenia do reagowania w sytuacjach awaryjnych wspierające te funkcje zostały przywrócone, oraz (2) gotowość powinna zostać przywrócona przez regularne szkolenia, jasne łańcuchy decyzyjne oraz łatwo dostępne środki komunikacji i wsparcie logistyczne.

Zalecenie 7: MAEA zaleca, aby zapewnić niezawodne i redundantne środki i kanały komunikacji, w tym łączność internetową i/lub satelitarną, ze wszystkimi organizacjami zewnętrznymi niezbędnymi do bezpiecznego funkcjonowania obiektu.

6 września 17:41

Prezydent Rosji Władimir Putin został pokazany w "niezręcznej sytuacji" na spotkaniu ze swoim szefem sztabu wojskowego, gdy inspekcjonował gry wojenne na rosyjskim Dalekim Wschodzie, tysiące mil od wojny w Ukrainie.

6 września 17:35

Oblicza wojny: "To jest Grzegorz, ochroniarz w sklepie Epicentrum w Buczy. Codziennie jeździ do pracy do zniszczonego budynku, by go pilnować. W ten sposób chroni innych obywateli — konstrukcja budynku może być niestabilna, w środku może być także niewybuch".

6 września 17:24

Dowództwo Operacyjne "Południe": Siły Zbrojne Ukrainy przejęły kontrolę ogniową nad przejściami w rejonie Chersonia. Zabito 35 rosyjskich żołnierzy, zniszczono cztery bojowe wozy piechoty.

6 września 17:15

Radni miejscy z Niżyna w Ukrainie zdecydowali, że jedna z ulic w miejscowości będzie nosiła nazwę "Dębica". To gest wdzięczności za wsparcie, jakie dębiczanie okazali sąsiadom zza wschodniej granicy po wybuchu wojny. 29 sierpnia radni Niżyna w Ukrainie jednogłośnie przyjęli uchwałę o zmianie nazw 56 ulic. "To ulice, których nazwy mają sowieckie i imperialne pochodzenie. Historycy, naukowcy, przedstawiciele mieszkańców i specjaliści różnych dziedzin od kwietnia 2022 roku pracują nad zmianą nazw" - poinformował burmistrz Oleksandr Kodola.

6 września 17:15

Raport IAEA: wokół elektrowni w Zaporożu trzeba "natychmiastowo" ustanowić strefę bezpieczeństwa

Żeby zapobiec wypadkowi w elektrowni atomowej w Zaporożu, ze względu na uszkodzenia spowodowane ostrzałem, należy jak najpilniej wprowadzić określone środki zapobiegawcze. Sytuacja w elektrowni wciąż "jest poważnie niepokojąca" - mówi raport delegatów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (IAEA), którzy odwiedzili elektrownię w Zaporożu.

Według IAEA należy "natychmiastowo" ustanowić strefę bezpieczeństwa wokół obiektu.

Uszkodzone na terenie elektrowni zostały liczne obiekty, z czego niektóre położone blisko reaktorów. Naprawy wymagają m.in. budynek, w którym przechowywane jest paliwo jądrowe, magazyn z odpadami radioaktywnymi i centralna stacja alarmowa. Według przedstawicieli agencji część uszkodzeń poddawana jest aktualnie naprawom, ale do przywrócenia pierwotnego stanu obiektu potrzeba jeszcze dużo pracy.

Delegacja IAEA zauważyła również obecność rosyjskich pojazdów wojskowych blisko newralgicznych miejsc w elektrowni.

Innym problemem wyszczególnionym w raporcie są zmęczenie i stres niewystarczająco licznego personelu elektrowni. Obecna sytuacja jest według agencji "nie do utrzymania" i może doprowadzić do tragicznego w skutkach błędu ludzkiego.